Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prąd rozruchu a znamionowy prąd rozruchu w prostowniku. Jaka to różnica?

gsekulski 21 Feb 2018 15:40 1689 19
    gsekulski
    Level 16  
    Witam kolegów. Chciał bym sobie kupić prostownik z rozruchem. Przeglądam allegro i dobieram sobie różnie modele prostowników. Pod uwagę biorę te z amperomierzem oraz regulacją prądu ładowania A. Mam pytanko na czym polega różnica pomiędzy "prądem rozruchu" a znamionowym prądem rozruchu? Np gdy prostownik ma prąd rozruchu 570A, lecz znamionowy 370A. To w takim wypadku z jakim prądem realnie będzie działał podczas próby rozruchu? Z góry dzięki.
    JacekCz
    Level 39  
    Wydaje mi się, że żadna ustawa nie określa słów "znamionowy prąd rozruchu". To są chińskie ampery czy normalne? Nawiasem mówiąc był to na elektrodzie bardzo tandetny prostownik z polską flagą i pozycjonowany jako "polski produkt".
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    gsekulski wrote:
    Mam pytanko na czym polega różnica pomiędzy "prądem rozruchu" a znamionowym prądem rozruchu? np gdy prostownik ma prąd rozruchu 570A, lecz znamionowy 370A

Zapytaj sprzedawcy ile daje podczas rozruchu, jak nie wie to nie kupuj u niego.
    570A to duży prąd , pewno zwarciowy.
    SKM 1964
    Level 33  
    Prąd znamionowy to taki na którym dane urządzenie może pracować non stop bez obawy przegrzania . Dane powyżej znamionowego prądu oznaczają , że można z niego tyle pobierać ale w określonym krótkim czasie przez producenta . W sumie to teraz wszystkie prostowniki i spawarki mają tak zawyżone prądy , że głowa boli .

Dodano po 2 [minuty]:

A pudełko malutkie i lekkie . Nie mówię tu o inwerterach .
    gsekulski
    Level 16  
    Dzięki ale to jest rozruch. Tam nie ma regulacji rozruchu. Czyli co to przez krótki czas daje 570A a po jakimś czasie spada do 370A? czy to 570A to coś jak PMPO w nagłośnieniu czyli trick handlowy?
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    Ogólnie 1 f mają max 16A co daje 3,5kW 260A.

Prostowniki rozruchowe prawdziwe są 2 lub 3 fazowe. Mam obydwa w dwufazowym EPS 200 trafo 10kW w trójfazowym 8kW.

Dodano po 45 [sekundy]:

gsekulski wrote:
    czy to 570A to coś jak PMPO w nagłośnieniu czyli trick handlowy?

Tak wąłśnie jest.
    gsekulski
    Level 16  
    A mam pytanie, jeśli mam np przełącznik 6A pod 230V jeśli zmniejszę prąd do 12V jak zmieni się ilość A?
    DiZMar
    Level 43  
    gsekulski wrote:
    A mam pytanie. jeśli mam np przełącznik 6A pod 230V jeśli zmniejszę prąd do 12V jak zmieni się ilość A?

V to napięcie a nie prąd. Prad to A. Co właściwie chcesz zmienić. 6A na 12V czy 230V na 12V? Bzdury. Napisz jaśniej.
    gsekulski
    Level 16  
    Sorki źle się wyraziłem. Nie fachowo. Mam przełącznik (maly) przystosowany pod napięcie 230V , wytrzymuje natężenie do 6A. Jeśli podepnę go pod zasilanie akumulatorowe o napięciu 12V, to do ilu A natężenia wtedy wytrzyma?
    DiZMar
    Level 43  
    Tyle samo czyli do 6A.
    Upssss... zostałem uprzedzony.
    gsekulski
    Level 16  
    Zastanawiało mnie to bo kupowałem sobie przełacznik. Odciecie zapłonu. I przelącznik miał min takie oznaczenie:
    230V- 6A
    120V- 12A
    DiZMar
    Level 43  
    gsekulski wrote:
    ... Odcieżcie zapłonu...

A co to jest Odcieżcie :?:
    gsekulski
    Level 16  
    Odcieżcie kolego to jest to samo co
    DiZMar wrote:
    Tyle samo czyli do 6A
    . I teraz się zastanów gdzie tam powinien być przecinek??;) sam popełniasz błędy więc się nie czepiaj.

Nie jestem elektrykiem i tylko się pytam jak to jest. Skoro zmniejszę napięcie z 230V do 12V, to czy wtedy taki przełącznik nie wytrzyma większego natężenia?
    rafbid
    Level 33  
    Do jakiego sprzętu chcesz używać wspomagania rozruchu?
    DiZMar
    Level 43  
    gsekulski wrote:
    Odcieżcie kolego to jest to samo co
    DiZMar wrote:
    Tyle samo czyli do 6A
    bez przecinka przed "czyli":))

Bez przecinka tekst w pełni zrozumiały ale ja dalej nie wiem co oznacza słowo Odcieżcie
    Ten nawias zamykający na końcu to po co :?: Nie ma nawiasu otwierającego. Co on zatem oznacza?
    Tak możemy się licytować.
    gsekulski
    Level 16  
    Chce kupić go do auta osobowego w benzynie. Akumulator 63Ah 580A. Ale fajnie gdyby pozwolił odpalić busa ok 90Ah 700A.

Co do tematu z przełącznikiem. Miałem to na myśli, że chce zrobić sobie odcięcie zapłonu. Tylko w sklepie elektrycznym mieli przełącznik o parametrach 230V 6A. Dlatego byłem ciekawy jeśli zmniejszę mu napięcie do 12V, to czy wytrzyma mi większe natężenie?
    Dodano po 3 [minuty]:
    odcieżcie zapłonu- miałem na myśli "odcięcie zapłonu".
    zbich70
    Level 43  
    gsekulski wrote:
    jeśli zmniejszę mu napięcie do 12V, to czy wytrzyma mi większe natężenie?

O większym zapomnij, łącznik prądu przemiennego może nawet nie wytrzymać znamionowych 6A gdy włączysz go w obwód prądu stałego.
    rafbid
    Level 33  
    gsekulski wrote:
    Chce kupić go do auta osobowego w benzynie. Akumulator 63Ah 580A. Ale fajnie gdyby pozwolił odpalić busa ok 90Ah 700A.
    Ogólnie to odradzam używanie prostowników rozruchowych do pojazdów posiadających trochę więcej elektroniki.
    wojciech_pi
    Level 12  
    Witam Kolegę

gsekulski wrote:

Ciekaw jestem jakiej grubości i długości kable są dołączone do prostownika rozruchowego ?

gsekulski wrote:
    Co do tematu z przełącznikiem. Miałem to na myśli, że chce zrobić sobie odcięcie zapłonu. Tylko w sklepie elektrycznym mieli przełącznik o parametrach 230V 6A. Dlatego byłem ciekawy jeśli zmniejszę mu napięcie do 12V, to czy wytrzyma mi większe natężenie?

Aby to zobrazować w uproszczeniu :
    wyłącznik 230V 6A działa dla max obciążenia ok 1400W (P=U x I )
    aby wyłącznik w instalacji 12V mógł działać dla obciążenia 1400W powinien mieć styki , które wytrzymają 116A.
    Nie wiedząc jaki prąd płynie w obwodzie odcięcia zapłonu, trudno powiedzieć jaki wyłącznik można tam zastosować (10A, 20A, 30A ??)
    To tak jakbyś chciał takim wyłącznikiem załączać obwód 12V na 10szt halogenów każdy po 140W
    Proponuję go kupić w sklepie samochodowym a nie elektrycznym .

Pozdr
    WP