Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutownica podwójna do wylutu SMD

21 Lut 2018 17:19 1944 13
  • Poziom 29  
    Witam,
    nierzadko zdarza mi się potrzeba wylutowania diod SMD w obudowach PLCC2, 3528.
    Kiedyś używałem do tego 2 lutownic ale to niezbyt wygodne. Gorącym powietrzem trwa to za długo, i trzeba uważać, bo topi się plastik. Kupiłem więc takie coś:

Ale to straszny badziew. "Fast heating up" trwa 3 minuty a całość parzy w ręce.
    Widziałem coś podobnego na youtube, ktoś kupił za 15 euro w niemczech ale nie umiem tego znaleźć.
    Nie chcę też kupować całej stacji lutowniczej tylko w tym celu bo szkoda mi na to miejsca.

Możecie coś polecić?
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 11  
    rosak napisał:
    Witam,
    nierzadko zdarza mi się potrzeba wylutowania diod SMD w obudowach PLCC2, 3528.
    Kiedyś używałem do tego 2 lutownic ale to niezbyt wygodne. Gorącym powietrzem trwa to za długo, i trzeba uważać, bo topi się plastik. Kupiłem więc takie coś:

Ale to straszny badziew. "Fast heating up" trwa 3 minuty a całość parzy w ręce.
    Widziałem coś podobnego na youtube, ktoś kupił za 15 euro w niemczech ale nie umiem tego znaleźć.
    Nie chcę też kupować całej stacji lutowniczej tylko w tym celu bo szkoda mi na to miejsca.

Możecie coś polecić?

Proponuję preheater i jednak hotaira. Ostatnio robiłem żarówkę led i dioda ściąga się z wygrzanej płytki w 2 sekundy od zaaplikowania hota i to mimo, że spoczywa na krążku aluminiowym o grubości ok 2mm. Bez preheatera, ta podstawka chłonie tyle ciepła że dioda się topi zanim puści cyna.

Co do szczypiec to byłbym pesymistą: te obudowy nie mają całych metalowych końców jak typowe np rezystory SMD, tylko takie małe metalowe nóżki. Trudno będzie to gorącymi szczypcami złapać by nie dotknąć plastiku. A jak szczypce będą małe, to mało ciepła przetransferują.
  • Poziom 19  
    Witam, a może coś takiego?

http://allegro.pl/aoyue-950-termo-peseta-pinceta-smd-esd-safe-60w-i6094838410.html

Komentarz moderatora Marek Skalski z dnia 2020.01.02: Nieaktywny link. Proponuję szukać używając słów: Aoyue 950 Termo pęseta / pinceta SMD
  • Poziom 29  
    Witam,
    od początku obserwuję swój wątek, czytam Wasze wypowiedzi, nie miałem jednak czasu odpisać.

maz9 napisał:

To, co masz na 2 pozycji to to samo, co na moim zdjęciu. Gdybym miał sklep, wstydziłbym się to sprzedawać, jednak WEP 938D wydaje się być tym, czego szukam, a raczej szukałem bo- wyjaśnienie później.

tomiok napisał:
    Lepsze będą groty tego typu:

Niebardzo, do diod 3528 bardziej pasuje coś, co z obu stron schodzi pod skosem.

lacekl napisał:
    Proponuję preheater i jednak hotaira.

Preheater mam, ale odpada. Po drugiej stronie PCB zawsze mam wraźliwe plastikowe złącza. Sam hot air daje radę, ale rzadko zdarza mi się konieczność wylutu większej ilości LED na raz, zazwyczaj kilka sztuk na raz, potem kilka pomiarów i kolejne kilka sztuk. Gorącym powietrzem łatwo też przypalić plastik diody.

lacekl napisał:
    Trudno będzie to gorącymi szczypcami złapać by nie dotknąć plastiku

Właśnie szczypcami wyprofilowanymi do skosu jest to bardzo łatwe, w przeciwieństwie do prostego grotu zaproponowanego przez tomiok.

tomiok napisał:
    Dobre mikroszczypce niestety kosztują.

Cena nie gra roli, ale jak pisałem wsześniej, nie chcę osobnej stacji na blacie, bo rzadko tego potrzebuję, a każdy centymetr blatu się liczy.

sSmall napisał:

JW stacja, miejsce. Sama kolba wygląda jak to, co mam czyli badziew.

Upłynęło sporo czasu od założenia wątku do pierwszej sensownej odpowiedzi. Zdążyłem sobie opracować "technikę" wylutu za pomocą jednej kolby, szybko i bezboleśnie, czyli bez uszkadzania diody.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

Manifest do adminów- mimo mailowych przypomnień nie będę zamykał tematu. Na dzień dzisiejszy rozwiązałem swój problem, ale jutro (lub za 3 lata) może ukazać się lepsze rozwiązanie.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Niestety w tym temacie nic się nie zmieni przez wiele lat. wszystko do 1000 pln jak to nazwałeś wstyd sprzedawać. A wszystko co konkretne i precyzyjne jest bardzo drogie. Z uwagi na nie dużą popularność tego urządzenia ja nie przewiduje rewolucji w tym temacie. Przerabiałem to wszystko ileś tam lat temu do własnych potrzeb a po kilku latach pod względem sprzedaży dla klienta. Nic się nie zmieniło. Jedynie można by pomyśleć że zamiast bardzo dobrej i drogiej termopęsęty wchodzi lutownica bga i zwykła pęseta co nie w każdych warunkach zda swój egzamin ale i pozwala na więcej.

Nie sądzę żeby coś się zmieniło nawet za 6 lat bo nie ma możliwości racjonalnego ruchu w tym temacie.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Ja używam do tego celu lutownicy transformatorowej 75W z takim grotem z drutu Cu fi 1,5mm.Lutownica podwójna do wylutu SMD
    Rozstaw zwojów grota można w pewnym zakresie regulować.
  • Poziom 20  
    Dobry pomysł z tą lutownicą trafo,można jedną poświęcić pod taki grot do smd czy diod.
  • Poziom 12  
    Właśnie kupiłem ten wynalazek ZD 409 z zestawem grotów z zamiarem wylutowywania elementów SMD. Cena rewelacyjna 37,50. Troche trzeba poczekac zanim sie dobrze nagrzeje. Jak parzy to złapać tam gdzie nie parzy, to nie pieszczoty. Groty trzeba pocynować. Do zastosowań amatorskich rewelacja. Wylutowanie tantala trwa ok 3 sekundy. Scalak 8 nóżkowy smd trochę dłużej i tu trzeba troszeczkę poćwiczyć. Daje radę, jak napisałem do zastosowań amatorskich.
    Tu fotka z kilkunastu minut pracy.