Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiany w przyłączeniach mikroinstalacji od 1 kwietnia

piotrekpp11 09 Mar 2019 19:37 29514 442
    cuuube
    Poziom 18  
    Na FB , pytałem w dziale fotowoltaika i firmy instalujące nic nie wiedzą , nie zamawiają ,żadnego innego sprzętu , twierdzą ,że 'szanowane falowniki " już to mają w sobie tzn możliwość odłączania ...

https://www.forum-fronius.pl/jak-prosto-mozna-sterowac-moca-czynna-i-bierna-falownika/

Dodano po 3 [minuty]:

Tabela Fronków z opisem jakie mają możliwości https://www.forum-fronius.pl/nowe-wymagania-osd-wzgledem-falownikow-pv/
  • Computer Controls
    k-lisek
    Poziom 11  
    Czy ktoś wie jak to jest rozwiązane chociażby w Niemczech ?
    elezibi
    Poziom 15  
    OK tylko po jakim parametrze będą chcieli ograniczać ?
    Po mocy oddawanej (w pomiar w liczniku), w przypadku dużego zużycia własnego ograniczanie nie powinno
    powodować zwiększenia poboru z sieci!!! (nie mówię o wyłączeniu awaryjnym).
    Nic im do tego ile produkuję na własne potrzeby, pozyskiwanie tej informacji było by nadużyciem.

cuuube napisał:
    twierdzą ,że 'szanowane falowniki " już to mają w sobie tzn możliwość odłączania ...

A co jak wejścia I/O mam skonfigurowane do innej funkcji (sterowanie obciążeniami itp..), a RS485 używam do własnego monitoringu??
    Mam z tego zrezygnować????!!!!
    Ogólnie to włażenie ZE poza granicę stron uważam za niedopuszczalne.
    Niech rozsądnie w miarę warunków technicznych podłączają do swej sieci instalacje PV,
    a nie jak kiedyś pisali że podłączyli coś ze 2 razy więcej mocy pv niż moc transformatora i krzyk jakie to PV "złe" dla sieci.
    Ostatecznie w licznikach mają stycznik odcinający i mogą w razie ostateczności odłączyć bez włażenia do falownika.
    emigrant
    Poziom 27  
    Właśnie wróciłem od sąsiada co ma instalację PV na dachu domu z dopłat. Fronius trójfazowy 3 kW. Licznik Apator EMU3. Goście z PGE jak montowli licznik to mówili Piotrkowi, że ten licznik jest w pełni zarządzalny zdalnie - ma modem 3G. Już nikt nie będzie przychodził spisywać licznika. Moim zdaniem jakby mieli coś ograniczać to swoimi licznikami i niczym innym. Falowniki są za granicą własności, są urządzeniem prywatnym i nikt nie ma obowiązku udostępniania jakiś portów komunikacyjnych dla ZE. Byłoby to mega głupie. Może być tak, że nawet nie byłoby możliwości technicznej, falownik i licznik ZE są w innych lokalizacjach, czasami oddalonymi od siebie kilkadziesiąt metrów.
    stomat
    Specjalista elektryk
    elezibi napisał:
    Ogólnie to włażenie ZE poza granicę stron uważam za niedopuszczalne.
    Niech rozsądnie w miarę warunków technicznych podłączają do swej sieci instalacje PV,
    a nie jak kiedyś pisali że podłączyli coś ze 2 razy więcej mocy pv niż moc transformatora i krzyk jakie to PV "złe" dla sieci.
    Ostatecznie w licznikach mają stycznik odcinający i mogą w razie ostateczności odłączyć bez włażenia do falownika.

Rzecz w tym, że ONI nie podłączali żadnych mocy PV, bo każdy odbiorca może sobie sam podłączyć a ONI MUSZĄ to przyjąć do wiadomości, brać na siebie ciężar problemów i jeszcze za to płacić. Tak mówi ustawa.
    cuuube
    Poziom 18  
    stomat napisał:
    siebie ciężar problemów i jeszcze za to płacić
    za co płacić , komu ? Doją kasę od użytkowników końcowych na utrzymanie i rozbudowę sieci i doją UE ( podobnie jak rząd nie mają swoich pieniędzy)
    http://www.mapadotacji.gov.pl/projekt/7281464

http://www.mapadotacji.gov.pl/projekt/1246186

http://www.mapadotacji.gov.pl/projekt/7320368

http://www.mapadotacji.gov.pl/projekt/1251249

Wklejać następne ?

Niby zarobki prezesów to pikuś przy dochodach (stare dane) https://superbiz.se.pl/wiadomosci/tauron-enea...-spolek-energetycznych-aa-nJyH-qSHU-P1cs.html ,
    ale gdyby przeznaczali kasę na to co trzeba ,to nie byłoby takiej masakry i narzekania przy skali 300MW PV . A kto wie czy nie mają swoich 'aniołków ' jak Glapiński .
    stomat
    Specjalista elektryk
    Mają, ale nie o tym rozmawiamy. Kolega zarzucił że ONI "przyłączyli za dużo PV i teraz są problemy na sieci", a ja odpowiedziałem że ONI niczego nie przyłączyli, bo ONI, zgodnie z wylobbowanym prawem, nie mają żadnego wpływu na przyłączane mikroinstalacje. Więc pretensje należy mieć do kogoś innego. Co więcej, ONI chcieliby zmienić prawo tak, żeby jednak jakiś wpływ na swoją sieć mieć (od tego zaczął się wątek) ale, jak widać, są przeciwnicy. Koledzy reprezentują pogląd KALEGO: my możemy podłączać co tylko mamy ochotę, oni mają się do nas nie wtrącać, ale jeśli robimy "gnój" w sieci to oni mają ten problem rozwiązać. Za co? Wklej może jakiś link do dofinansowania projektu dostosowania sieci do potrzeb prosumentów. Wymiany transformatorów SN/nn na takie z automatyczną regulacją napięcia albo coś w tym stylu to pogadamy.

cuuube napisał:
    gdyby przeznaczali kasę na to co trzeba

Opisz proszę na co trzeba, a na to nie przeznaczają, i z jakich inwestycji należałoby, twoim zdaniem, zrezygnować. Na przykład które z wklejonych przez ciebie linków są "wyrzucaniem kasy na to, na co nie trzeba".
  • Computer Controls
    elezibi
    Poziom 15  
    Na pewno nie mają możliwości podłączania zgodnie z wymogami sieci????

Kryteria przyłączania ...... (akurat trafił się Tauron)
    cytat:
    Jest tego kilka stron (warunków technicznych)
    Między innymi i taki
    Także tu nie ma samowolki że prosumenci zainstalują sobie ile chcą.....
    stomat
    Specjalista elektryk
    To chyba jest jakiś inny Tauron, bo ja widzę coś takiego :Link
    I cytat dla leniwych: "Po zainstalowaniu mikroinstalacji powiadom o tym fakcie TAURON Dystrybucja S.A., co najmniej 30 dni przed jej planowanym uruchomieniem. "
    Nie widzę tu żadnej możliwości wpływu Taurona na przyłączane urządzenia.
    stomat
    Specjalista elektryk
    Ale ty piszesz o wytwórcach a ja o prosumentach. Ja o niebie, ty o chlebie.
    elezibi
    Poziom 15  
    stomat napisał:
    Ale ty piszesz o wytwórcach a ja o prosumentach. Ja o niebie, ty o chlebie.

W linku który Ty podałeś , rozwiń procedurę prostumenta i kliknij różowy link

i dostaniesz to samo co ja zamieściłem
    cuuube
    Poziom 18  
    stomat napisał:
    Opisz proszę na co trzeba, a na to nie przeznaczają, i z jakich inwestycji należałoby, twoim zdaniem, zrezygnować. Na przykład które z wklejonych przez ciebie linków są "wyrzucaniem kasy na to, na co nie trzeba".
    kłania się czytanie ze zrozumieniem .

Tradycyjnie nie udzieliłeś odpowiedzi i odpowiadasz 'pytaniem' na pytanie .
    stomat
    Specjalista elektryk
    elezibi napisał:
    i dostaniesz to samo co ja zamieściłem

No nie bardzo to samo, bo nie ma nic o decyzji podejmowanej przez operatora sieci.
    Kot-huncwot
    Poziom 20  
    Witam.
    Jestem nowy w temacie fotowoltaiki, ale już wkurzony.
    "fotowoltaiki", piszemy zwyczajnie. Jeśli poprawisz, możesz mój wpis usunąć. [retrofood]

Leon444 napisał:
    Nie rozumiem tylko tego ograniczenia że do 3kW jedna faza, cała Europa ma 4,6kW

A to bardzo proste -żeby Ci żaden aktualnie produkowany sprzęt nie pasował, jeżeli jesteś w obszarze zapotrzebowania 3 do 4,6 kWp. i żeby wyeliminować ludzi przyłączonych na jednej fazie. 3 kW to pralka, lodówka i mikrofala. A człowiek nie ma przyłącza trójfazowego i już nic się nie da - zgodnie z przepisami zresztą.

Teraz proszę Kolegów o pomoc. Zajrzałem w tabelkę zmian i po mojemu tam jest możliwość zdalnego odłączenia instalacji ponad 3 kWp i poniżej 3 kWp. Czy ja źle czytam, czy ja mam coś z oczami ?

I kolejna prośba o pomoc. Może ma ktoś warunki przyłączeniowe do PGE ?

Mnie akurat interesuje instalacja ok. 750 Wp, bo nie mam miejsca na więcej PV. A orientacja mieszkania w bloku taka, że max słońca w okna to max słońca w panele. Do podłączenia splita jak znalazł :D
    abes99
    Poziom 10  
    http://gramwzielone.pl/trendy/100410/niedlugo...y-przylaczania-jednostek-wytworczych-do-sieci
    Czyżby od 27 kwietnia OSD jednak miały mieć możliwość odłączania mikroinstalacji o mocy od 0,8kWp?

abes99 napisał:

"... W nowym projekcie Karty Aktualizacji IRiESD zrezygnowano z postulowanego wcześniej zapisu, który umożliwiłby operatorom zdalne wyłączanie mikroinsalacji o mocy ponad 10 kW.
    Ta zmiana wynika z wprowadzenia od kwietnia przyszłego roku unijnych wymogów Kodeksu Sieciowego RfG, który i tak umożliwi OSD nadanie sygnału wyłączającego mikroinstalację o mocy wynoszącej nawet tylko 800 W.
    Obecnie mają trwać dyskusje, w jaki sposób krajowi operatorzy sieci dystrybucyjnych zaimplementują wymagania tego kodeksu. ..."

"... PTPiREE zapewnia, że wprowadzane zmiany obejmą tylko nowe mikroinstalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD. ..."

Powyższe cytaty stąd: http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/3174...przylaczania-mikroinstalacji-drugie-podejscie
    Ciekawe, czy od razu będą chcieli mieć możliwość odłączania mniejszych instalacji, czy dadzą nam jeszcze trochę spokoju...
    Michal_WWL
    Poziom 25  
    Aktualnie nie ma takich możliwości technicznych, a nawet chęci ze strony ZE. Są ważniejsze projekty do wdrożenia. Zwłaszcza, że prąd od prosumentów jest tańszy niż z elektrowni.
    elezibi
    Poziom 15  
    Takim optymistą bym nie był że zostawią małych w spokoju
    Obym się mylił ale jak cyrk wyborczy się skończy i "uwolnią" ceny prądu
    to muszą stworzyć "barierę " by malutcy nie rzucili się na PV.

Spotkanie informacyjne - nowe procedury w zakresie przyłączania jednostek wytwórczych do sieci elektroenergetycznej
    W kwietniu zaczną obowiązywać zapisy kodeksu sieci NC RfG, zawierające wymogi dotyczące przyłączania nowych jednostek wytwórczych do sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Spotkanie informacyjne w tej sprawie odbędzie się 17 kwietnia 2019 roku w siedzibie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Będzie to kolejne wydarzenie z cyklu spotkań otwartych i konsultacji dotyczących kodeksu sieci NC RfG.
    A na spotkaniu:
    12:40 Procedura pozwolenia na użytkowanie dla modułów wytwarzania energii typu A
    – do 50 kW mocy zainstalowanej (mikroinstalacje) przyłączanych na Zgłoszenie
    Tomasz Burek (TAURON Dystrybucja S.A.) (10 min.)
    13:30 Procedura objęcia istniejącego modułu wytwarzania energii wymogami
    Rozporządzenia w przypadku modernizacji lub wymiany
    Patryk Mazek (PSE S.A.), Jarosław Łabno (TAURON Dystrybucja S.A.) (20 min.)

Jak się kijem nie udało(IRiESD) to pałą (kodeks sieci NC RfG - "unia kazała" )
    abes99
    Poziom 10  
    Nie spotkałem się z informacją, iż zapisy kodeksu dla modułów wytwarzania energii typu A (<110kV oraz 0,8-50kW) mają wejść w życie później. Kodeks ma zacząć obowiązywać za miesiąc, 27 kwietnia 2019r. A w warunkach ogólnych kodeksu jest taki zapis dla PGM typu A (art. 13, pkt. 6):

6. Moduł wytwarzania energii musi być wyposażony w interfejs logiczny (port wejściowy), który umożliwi zaprzestanie generacji mocy czynnej w ciągu pięciu sekund od przyjęcia polecenia w porcie wejściowym. Właściwy operator systemu ma prawo określić wymogi dla urządzeń w celu zapewnienia zdalnego sterowania obiektem.

W materiałach PSE odnośnie tego punktu znalazłem coś takiego:

Wymaga się od PGM typu A przystosowania do zdalnego sterowania obiektem w zakresie zaprzestania generacji mocy czynnej. Wymogi dla urządzeń w celu zapewnienia zdalnego sterowania obiektem powinny być zgodne ze standardami teleinformatycznymi obowiązującymi u właściwego OS.

Czyli jeśli dobrze rozumiem, przerzucono na właścicieli mikroinstalacji obowiązek zastosowania takiego sprzętu (inwertera), który będzie można zdalnie wyłączyć, ale nie wiadomo dokładnie jakie warunki ma spełniać? Czyli montuję sobie w lecie PV, inwerter jakiś popularny z aktualnie dostępnych, OSD odbiera instalację i wszystko hula. A za powiedzmy 5 lat przychodzi OSD i mówi, że inwerter ma mieć możliwość sterowania przez nas, powinien obsługiwać np. protokół SunSpec (bo o takim się często mówi, że będzie do tego wykorzystywany - ponoć tylko Fronius i SMA go obsługują) bo przecież instalacja miała być zgodna z kodeksem. A jeśli nie obsługuje, to mam sobie wymienić inwerter sam, bo to jest obowiązek po mojej stronie. Tak to ma wyglądać?
    Michal_WWL
    Poziom 25  
    abes99 napisał:

Czyli jeśli dobrze rozumiem, przerzucono na właścicieli mikroinstalacji obowiązek zastosowania takiego sprzętu (inwertera), który będzie można zdalnie wyłączyć, ale nie wiadomo dokładnie jakie warunki ma spełniać? Czyli montuję sobie w lecie PV, inwerter jakiś popularny z aktualnie dostępnych, OSD odbiera instalację i wszystko hula. A za powiedzmy 5 lat przychodzi OSD i mówi, że inwerter ma mieć możliwość sterowania przez nas, powinien obsługiwać np. protokół SunSpec (bo o takim się często mówi, że będzie do tego wykorzystywany - ponoć tylko Fronius i SMA go obsługują) bo przecież instalacja miała być zgodna z kodeksem. A jeśli nie obsługuje, to mam sobie wymienić inwerter sam, bo to jest obowiązek po mojej stronie. Tak to ma wyglądać?

Tak jak napisałem wyżej, narazie nikt sie tym nie interesuje, nie ma warunków technicznych i przepisów wykonawczych.
    Kot-huncwot
    Poziom 20  
    Witam
    Cytat "...nie ma warunków technicznych i przepisów wykonawczych."

I oby tak pozostało jak najdłużej.

Źle to brzmi, co czytam w postach userów. To, że koszty zostaną przerzucone na na użytkownika PV jest proste jak drut. Natomiast wymagania techniczne operatorów czy dostawców mediów są w polskim Prawie Budowlanym umocowane bardzo wysoko. W wolnej chwili grzebnę i wrzucę konkrety. Nie wiem czy w tej chwili jest dostępny u nas sprzęt spełniający wymóg zdalnego odłączania w zakresie mocy ułamkowych. Ja jestem typowy mały, który dodał dwa do dwóch i wyszło mi, że podwyżka cen energii będzie i to nie o kosmetyczne 2%, a jeszcze zachciało mi się na stare lata małego splita bo coraz gorzej reaguję na upał a do tego zainstalowane na balkonie od 0,75 do 1,1 kWp jest jak znalazł, a do tego jeszcze zachciało mi się pobawić i zapoznać z tematem organoleptycznie. Docelowo jest przetestowanie rozwiązania grzewczego, zrealizowanego na odwracalnych splitach do założenia na działce i wydłużenie okresu pobytu na działce. Na splitach, bo nie oczekuję ogrzewania całorocznego, bo jest to najtańsza na rynku pompa ciepła i jest bardzo elastyczna w montażu w starej wiejskiej chałupie. Oczekuję wstępnie dogrzania domku do ok. 0 C temperatury zewnętrznej.

Pojawiające się w dyskusji stanowisko, że co oni ( energetyka dystrybucja ) z tym zrobią i jak oni to zrobią nic nie wnosi do tematu. Dystrybucja może postawić wymóg techniczny i tyle. A to, że trudny do spełnienia, to jest osobna sprawa. Również osobną sprawą jest, czy oni kiedykolwiek z tego skorzystają. Dobrym przykładem jest wymóg kładzenia kanalizacji teletechnicznej w trasie sieci cieplnej w Warszawie. Nikt nigdy nie wciągnął w toto ani kawałka światłowodu ( a miały być do zdalnej diagnostyki i odczytu z węzła cieplnego ) ale wymóg jest i wszyscy to robią, bo inaczej sieć nie spełnia wymogów technicznych. I tyle.

Wniosek - jeszcze dziś jadę do swojej dystrybucji z pismem o wymianę licznika na dwukierunkowy :D
    Michal_WWL
    Poziom 25  
    To co czytasz w postach innych użytkowników Elektrody to tylko spekulacje. Skupmy się na faktach, rozporządzeniach itp. Najlepiej byłoby zasięgnąć opinii jakiegoś zaufanego pracownika Dystrybucji.
    abes99
    Poziom 10  
    No właśnie jest mały burdel informacyjny. Staram się wstawiać to co znajduję, aby uzyskać właśnie jakiś komentarz do tego. Masz może wiedzę, jak jest dokładnie z tym kodeksem RfG? To są przepisy nadrzędne np. do IRiESD? Skoro one wchodzą w życie już teraz, czy to oznacza że faktycznie od końca kwietnia zaczynają nas obowiązywać? Czy to jest może tak, że wchodzą w życie jako przepis unijny, a kraje członkowskie mają kolejne X lat na ich implementację w swoich przepisach? Bo równie dobrze może być tak, że np. w IRiESD pojawi się informacja, że instalacja ma być zgodna z przepisami UE i za X lat Ci wypomną, że przecież miałeś mieć ją zgodną z kodeksem RfG. Gdyby założyć, że nas obowiązuje tylko i wyłącznie IRiESD, to na razie nie byłoby tak źle. W projektach, które miały wejść w życie 27 kwietnia br., jedynie instalacje od 10 do 50kWp mają mieć możliwość zdalnego sterowania mocą czynną oraz odłączania od sieci. A w jaki sposób, jest to w miarę sprecyzowane w projekcie IRiESD:
    Z tego co się orientuję, na chwilę obecną chyba tylko Fronius i SMA obsługują SunSpec (i nie wiem, czy wszystkie modele)...
    dzibus1
    Poziom 13  
    Strasznie to wszystko zamotane.
    Cytat:
    W nowym projekcie Karty Aktualizacji IRiESD zrezygnowano z postulowanego wcześniej zapisu, który umożliwiłby operatorom zdalne wyłączanie mikroinsalacji o mocy ponad 10 kW. Ta zmiana wynika z wprowadzenia od kwietnia przyszłego roku unijnych wymogów Kodeksu Sieciowego RfG, który i tak umożliwi OSD nadanie sygnału wyłączającego mikroinstalację o mocy wynoszącej nawet tylko 800 W.

Źródło
    I dalej znalazłem jeszcze coś takiego
    Cytat:
    6. Moduł wytwarzania energii musi być wyposażony w interfejs logiczny (port wejściowy), który umożliwi zaprzestanie generacji mocy czynnej w ciągu pięciu sekund od przyjęcia polecenia w porcie wejściowym. Właściwy operator systemu ma prawo określić wymogi dla urządzeń w celu zapewnienia zdalnego sterowania obiektem.

To z czegoś takiego "Kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci." (ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2016/631)Źródło
    Nie wiem czy to jakoś jest połączone ze sobą, czy prosument to jednostka wytwórcza itp itd. Fajnie jakby ktoś to wszystko wyjaśnił.
    ACCel
    Poziom 17  
    Haha a jak oni chcą podłączyć ten interfejs logiczny? Będą ciągnąć od licznika coś (praktycznie niemożliwe) czy dawać jakiś terminal GSM/LTE dodatkowo?
    Kot-huncwot
    Poziom 20  
    Haha, oni nie muszą nic podłączać, ciągnąć od licznika czy dodawać terminala. Wystarczy, że postawią wymóg " mania" interfejsu logicznego w sprzęcie i ja i wielu innych już mamy mocno pod górkę. A oni podłączyliby mnie do sieci z rozkoszą.... Tylko że nie mogą .... Bo mój sprzęt się nie nadaje... O , tu są wymagania dla sprzętu ... Unijne ... A że sprzętu nie ma ? Aaa, to nie ich wina.
    prose
    Poziom 33  
    A tak w ogóle to wejdzie ? Piszecie bajki dla siebie. Lobby kombinuje jak może żeby im się nie pchać w interes.:D
    ACCel
    Poziom 17  
    Są inwertery, które to mają np Aurora. A pozostałym powinien wystarczyć stycznik.
    Kot-huncwot
    Poziom 20  
    Mam nadzieję, że o ile wejdzie, to nieprędko. Implementacja regulacji unijnych do polskiego obszaru prawnego raczej nie się zrobić regulacją poniżej ustawy. No a Sejm ma teraz zuuupełnie co innego do załatwiania ...