Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiany w przyłączeniach mikroinstalacji od 1 kwietnia

21 Lut 2018 18:20 28833 442
  • Napad.pl
  • Poziom 22  
    Znowu namieszają żeby zniechęcić do montowania instalacji fotowoltaicznej.
  • Poziom 23  
    I znów ceny instalacji podskoczą bo urządzenia tanie nie będą. Zacznie się 1,5kW zarejestrowane u operatora a 10kW na dachu.
  • Poziom 33  
    A ja nam ich w dupiu w tym roku przechodzę na swoja energię i się odcinam od ZE.:D
  • Poziom 23  
    prose napisał:
    A ja nam ich w dupiu w tym roku przechodzę na swoja energię i się odcinam od ZE.:D

Starczy Ci akumulatorów, nawet w środku zimy?
  • Poziom 33  
    Mam na tyle że spokojnie mogę się obejść bez ZE.
  • Poziom 18  
    Szkoda ,że się tak nie palą do kwestii bilansowania międzyfazowego . W swoją stronę to szybko działają
  • Napad.pl
  • Poziom 13  
    Ja jestem po lekturze karty aktualizacji dla Taurona, ale pewnie u wszystkich będzie tak samo. Zmiany są i to duże. Zapewniają sobie m. in. prawo do redukcji mocy czynnej i regulacji biernej, dodatkowe zabezpieczenia w falowniku, jakieś tabliczki no i oczywiście możliwość odłączenie instalacji. Obecnie chyba żaden falownik nie spełnia tych wymogów. Super.

No i jeszcze link
    https://www.tauron-dystrybucja.pl/-/media/off...8-01-25-karta-aktualizacji_7_2018_iriesd.ashx
  • Poziom 15  
    dzibus1 napisał:
    Obecnie chyba żaden falownik nie spełnia tych wymogów.

A zaciski do plombowania ma jakiś??
    Takie pytanie urodziło się po przeczytaniu tego:
    "Konfiguracja trybów sterowania oraz ich aktywacja i dezaktywacja ma być możliwa do ustawienia w miejscu zainstalowania falownika. Wymagane jest zapewnienie ochrony przed nieuprawnioną ingerencją w ustawienia trybów pracy - zmiana trybów pracy nie może być dokonana samodzielnie przez właściciela mikroinstalacji."
  • Poziom 18  
    elezibi napisał:
    zmiana trybów pracy nie może być dokonana samodzielnie przez właściciela mikroinstalacji."
    Ale to nie właściciel chce to robić , a ZE rości sobie takie prawo.
  • Poziom 33  
    Oni sami jeszcze niw wiedzą jak zrealizować wymagania a już je wprowadzają?

Czuję, że już sobie założyłem PV.

Cytat:
    ...Jedynym pozytywem jest to, że wymagania wszystkich Operatorów są spójne, ...

I co z tego, że wymagania są spójne. Każdy z operatorów przedstawi własne rozwiązania by te "spójne wymagania" spełnić i każdy będzie twierdził, że jego rozwiązania są zgodne z ustawą.

Dziś podobnie jest z bilansowaniem międzyfazowym - niby zapis w ustawie jest jeden ale jak widać każdy inaczej go interpretuje.

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

dzibus1 napisał:
    ... no i oczywiście możliwość odłączenie instalacji...

Może wystarczy jakieś dodatkowe urządzenie pomiędzy inwenterem a "ich" instalacją? Czy określili w jaki sposób masz zrealizować tą "możliwość odłączenia instalacji" ? Czy nie wystarczy jakiś odłącznik FW ?
  • Poziom 13  
    Erbit napisał:
    Oni sami jeszcze niw wiedzą jak zrealizować wymagania a już je wprowadzają?

Czuję, że już sobie założyłem PV.

Dziś podobnie jest z bilansowaniem międzyfazowym - niby zapis w ustawie jest jeden ale jak widać każdy inaczej go interpretuje.

Ja też miałem zakładać, ale to nie ma sensu. I nie możesz zrobic tego sam. Musisz mieć papiery.

Erbit napisał:

Może wystarczy jakieś dodatkowe urządzenie pomiędzy inwenterem a "ich" instalacją? Czy określili w jaki sposób masz zrealizować tą "możliwość odłączenia instalacji" ? Czy nie wystarczy jakiś odłącznik FW ?

Może wystarczy. Nikt nic nie wie na razie, jak to ma być zrelizowane. Ogólnie wielkie zamieszanie. Pokazuje to jak ZE podchodzi do tematu.
  • Poziom 18  
    Tech132 napisał:
    Znowu namieszają żeby zniechęcić do montowania instalacji fotowoltaicznej.
    Za miesiąc mam zbiórkę odpadów gabarytowych , na którą miałem wystawić 8 opon samochodowych , chyba je jednak zostawię bo mogą się przydać.
  • Poziom 22  
    Myślę że starych prosumentów nie będą się czepiać i wszystko zostanie po staremu .
  • Poziom 15  
    Tech132 napisał:
    Myślę że starych prosumentów nie będą się czepiać i wszystko zostanie po staremu .

Obyś miał rację, żeby po nas nie przyszli...
  • Poziom 14  
    Jak teraz nie będziemy protestować to przyjdą i po nas. A wówczas nie będzie już komu protestować.
    Dziwne skąd wzięli te 3 kW dla przyłączy 1 fazowych. Przecież przyłącza 1 fazowe są do 5 kw.
  • Poziom 15  
    CKCK napisał:
    Dziwne skąd wzięli te 3 kW dla przyłączy 1 fazowych. Przecież przyłącza 1 fazowe są do 5 kw.

Może się okaże, że jakaś firma powiązana z "siostrzeńcem" jakiegoś polityka będzie produkowała/importowała jedyne falowniki które spełniają nowe wymogi.

a tak na marginesie - ktoś wie czy podobne regulacje są w innych krajach czy Polska będzie tutaj pionierem?
  • Poziom 32  
    prose napisał:

Gdybym nie grzał prądem to też bym to zrobił. Jednak jestem zbyt wygodny.

Dodano po 11 [minuty]:

bimki napisał:
    CKCK napisał:

może się okaże, że jakaś firma powiązana z "siostrzeńcem" jakiegoś polityka będzie produkowała/importowała jedyne falowniki które spełniają nowe wymogi.

a tak na marginesie - ktoś wie czy podobne regulacje są w innych krajach czy Polska będzie tutaj pionierem?

Są prawdopodobnie w Niemczech, ale ZTCW dotyczą tylko dużych elektrowni. Mają one możliwość zdalnego ograniczania mocy.

Wymóg ograniczania mocy dla instalacji do 10kW to strzelanie z armaty do wróbla. Lobby energetyczne czuje bliską już utratę rynku i broni się drastycznymi metodami.
  • Poziom 9  
    Jak zwykle w Polsce małym trzeba dokopać a duży i tak ma to w doopie.
  • Poziom 33  
    Jan_Werbinski napisał:
    ... ograniczania mocy dla instalacji do 10kW...

Czyli co - kupię sobie instalację 7kW (w sumie na potrzeby własne) a ZE mi ograniczą produkcję latem do powiedzmy 4kW (zgodnie z ustawą) a potem jesienią każą sobie zapłacić za pobór ?
  • Poziom 32  
    Erbit napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    ... ograniczania mocy dla instalacji do 10kW...

Czyli co - kupię sobie instalację 7kW (w sumie na potrzeby własne) a ZE mi ograniczą produkcję latem do powiedzmy 4kW (zgodnie z ustawą) a potem jesienią każą sobie zapłacić za pobór ?

Tak.
    W założeniu ma to służyć rzadko występującej sytuacji gdzie nadprodukcja jest duża a nie ma co zrobić z energią.
    W polskich realiach będzie to stosowane z byle powodu.
  • Poziom 13  
    Nie nakręcajmy się niepotrzebnie. Dzwoniłem dzisiaj do osoby odpowiedzialnej za mikro instalacje w Energa. Pan powiedział że sami nie wiedzą co mają z tym zrobić, brak na chwilę obecną przepisów wykonawczych i wytycznych. Nie wiedzą jak mają zarządzać pracą instalacji powyżej 3Kw. Brak urządzeń, nie wiedzą kto ma pokryć koszta itp. Ogólnie bałagan.

Ja jestem w czasie rozbudowy instalacji powyżej 3 kW, poprawię wniosek na poniżej 3kw i taki wyślę. Reszta pozostanie bez zmian. Zawsze mam 14 dni na poinformowanie o rozbudowie.
  • Poziom 33  
    piotrekpp11 napisał:
    Nie nakręcajmy się niepotrzebnie. Dzwoniłem dzisiaj do osoby odpowiedzialnej za mikro instalacje w Energa. Pan powiedział że sami nie wiedzą co mają z tym zrobić, brak na chwilę obecną przepisów wykonawczych i wytycznych. Nie wiedzą jak mają zarządzać pracą instalacji powyżej 3Kw. Brak urządzeń, nie wiedzą kto ma pokryć koszta itp. Ogólnie bałagan..

O tym w skrócie napisałem wyżej. Potwierdziłeś moje przypuszczenia, że ZE nic nie wie a przepisy mają wejść lada moment w życie. Jak to opisałeś, bałagan.

"Pan rozmówca", życzliwy człowiek, powiedział co wiedział i współczuć jemu też należy, że razem z nami w ten bałagan wchodzi. Jednak ZE poprzez bubel prawny dostanie do ręki narzędzie, które (zgodnie z prawem) będzie mógł dowolnie wykorzystać i "życzliwy Pan rozmówca" niczego nie zmieni. "Ty" sobie założysz określoną produkcję (a więc i okres zwrotu inwestycji) a ZE obetnie Tobie o połowę (zgodnie z prawem) i zwrotu inwestycji możesz nie uzyskać nigdy. Oczywiście wszystko to "zgodnie z prawem".

Jest to kolejny krok dla ratowania węgla.

Ja rozumiem (choć pewno tylko marginalnie) problem zagospodarowania produkcji z PV, które wytwarza energię w określonej porze dnia i przy określonych warunkach pogodowych (czyli nierównomiernie) ale wg mnie takie "zarządzanie mocą PV" to nie jest rozwiązanie problemu.

Być może jest to próba obejścia wymagań UE odnośnie zielonej energii. Dzięki temu przepisowi będziemy mogli pochwalić się przed UE, że mam GW (Gigawaty) instalacji wytwarzającej zieloną energię a w konsekwencji wprowadzanego przepisu, moc wytwórcza będzie ograniczana i w ten sposób dalej węgiel będzie na topie. Wilk syty i owca cała.
  • Poziom 23  
    Jeśłi przyłącze 1fazowe ma przepustowość 5kW to falownik mam powiesić 3 fazowy aby te 5 kW wypchnąć? Pytanie retoryczne.
    Ograniczenie mocy jest niedopuszczalne, n.p. w sytuacji kiedy sam potrzebuję energii w ilości równej mocy instalacji PV, licząc właśnie na własną produkcję. Jedynie można by czepić się energii wypływającej do sieci dystrybucyjnej tylko jak to rozwiązać. Należałoby także wymóc na OSD pełne bilansowanie międzyfazowe bo kolejne porcje energii zabierają coraz to odważniej. Propozycje zmiany to kolejne narzędzie do strzyżenia owieczek, które chcą taniej, czyściej a wykazały się wolną gotówką na zakup urządzeń.
    To samo stało się z taryfą antysmogową; jest ona tylko z nazwy bo praktycznie nie do wykorzystania przez już grzejących elektrycznie, którzy zostali niejako ukarani za wcześniejsze korzystanie z energii a prosumentom nie przysługuje. Tak jak wyżej napisał Erbit ; będą GW na papierze a górnicy będą fedrować na potrzeby energetyki tyle samo albo i więcej. Tłumaczenia, że czerpią wzorce z Niemiec nie bardzo do mnie przemawia, bo to jest wybiórcze z konkretną tendencją .
  • Poziom 13  
    Dystrybutorzy się własnie zabezpieczyli. To oni odpowiadają za sieć, która wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Jeżeli słoneczko mocno poświeci to będą wyłączać instalacje bo sieć tego nie wytrzyma. Mają to wpisane w karcie aktualizacji, że mogą zmniejszać moc lub wyłączyć instalację, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo sieci. Nie chce widzieć jakoś tego w czarnych kolorach, ale według mnie obecne instalacje też będą musiały się do tego dostosować. To jest tylko moja opinia i tylko tyle, bo za cienki jestem, aby takie rzeczy przewidzieć, ale ostatnio mam troszkę więcej czasu i czasami śledzę co się dzieje na rynku energetyczny w Polsce i nie wygląda to dobrze. Niestety.
  • Poziom 33  
    dzibus1 napisał:
    ... Jeżeli słoneczko mocno poświeci to będą wyłączać instalacje bo sieć tego nie wytrzyma. Mają to wpisane w karcie aktualizacji, że mogą zmniejszać moc lub wyłączyć instalację, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo sieci....

Kolego.

Takie rozwiązanie zagrożenia jest karygodne. Nie można ograniczać "zielonej energii". Należy za to budować magazyny/bufory, które zgromadzą nadmiar energii.

Gdyby ilość PV w Polsce była porażająca to ewentualnie mógłbym zrozumieć takie "chwilowe" wprowadzenie przepisu do czasu rozbudowy magazynów. Jednak instalacji PV jest niewiele stąd widzę w tym kolejny "przekręt". Ktoś też słusznie zauważył, że te ograniczenia powyżej 10kW byłyby może i logiczne ale takie ograniczenia dla instalacji do 10kW (czyli instalacje budowane na własne potrzeby) to nieporozumienie.
  • Poziom 36  
    prose napisał:
    Jak to zrobisz TO WTEDY SIĘ POCHWAL, teraz tylko gardłujesz.
  • Poziom 33  
    cirrostrato napisał:
    Jak to zrobisz TO WTEDY SIĘ POCHWAL, teraz tylko gardłujesz.
    Proste mam tyle akumulatorów i to prawie za darmo i mogę zaspokoić całe swoje zapotrzebowanie na energię .Chciałem ogrzewać dom z sieci w zimie z nadwyżek produkcji ale widzę że w tym kraju się nie da i zostaję przy kopciuchu a walczą ze smogiem nie wiem jak to rząd chce zrobić przy takich zmianach przepisów które są nie stabilne.
  • Poziom 13  
    Erbit napisał:

Kolego.

Takie rozwiązanie zagrożenia jest karygodne. Nie można ograniczać "zielonej energii". Należy za to budować magazyny/bufory, które zgromadzą nadmiar energii.

Gdyby ilość PV w Polsce była porażająca to ewentualnie mógłbym zrozumieć takie "chwilowe" wprowadzenie przepisu do czasu rozbudowy magazynów. Jednak instalacji PV jest niewiele stąd widzę w tym kolejny "przekręt". Ktoś też słusznie zauważył, że te ograniczenia powyżej 10kW byłyby może i logiczne ale takie ograniczenia dla instalacji do 10kW (czyli instalacje budowane na własne potrzeby) to nieporozumienie.

Mi też się to nie podoba, chociaż nie mam on-grida. Niestety wszystko na to wskazuje, że tak będzie. Oczywiście, że należy zbudowac bufory. Tak zrobili chyba Duńczycy i niestety Niemcy. Należy również zmodernizować przestarzałą sieć. Tylko jest jedno pytanie - kto za to zapłaci?
    Tutaj jest przykład jak można bufory wykorzystać w Polsce - http://www.termika.pgnig.pl/node/441