Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

eTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanie

Kiermasz 21 Lut 2018 21:25 378 4
  • #1 21 Lut 2018 21:25
    Kiermasz
    Poziom 19  

Witam.
    Słowem wstępu opiszę nieco swoją instalację.
    Otóż posiadam macierz złożoną z 12szt 100W paneli Tianwei SolarFilms a-Si [Voc=140,57; Isc=1.28V; Vmpp=113,89V; Impp=1,12A] połączonych równolegle wraz z diodami blokującymi wszelkie prądy wsteczne oraz z uziemionym biegunem ujemnym całości poprzez rezystor 260k.
    Do tego wszystkiego (po jakimś już czasie od zamontowania PV) dodałem do instalacji kontroler EPEVER eTracer ET6415BND, a wraz z nim 2x akumulatory żelowe po 80Ah (z drugiej ręki).
    Pracują w konfiguracji 24V.
    Całość zasila falownik SinusPRO 2500W (wersja wisząca).

No i tu dopiero rodzi się pytanie/niepewność. Otóż owy kontroler w pewnych sytuacjach (niska wydajność PV/zachmurzenie oraz zapotrzebowanie na troszkę mocy) zachowuje się tak, jak by przyłączał macierz PV do aku na sztywno.
    Po załączeniu obciążenia przekraczającego wydajność PV, widać, że Vpv dąży w okolice Vbatt i to zjawisko bardzo mnie niepokoi (rys.1). Moment nagłego wzrostu Vpv (oznacony jako restart na rys. 1) to ręczne odłączenie przewodu macierzy od kontrolera. PLoad≈1kW (farelka na jedynce+falownik).
    Jeszcze nie było mi dane, by osobiście dynamicznie poobciążać by sprawdzić, jak to się zachowuje przy normalnej pogodzie i w normalnych godzinach operowania słońca z powodu pracy, jednak mam logi z ładowania akumulatorów przy dobrej pogodzie - wcześniejszego wieczoru pobrałem nieco energii z aku przy użyciu owej farelki na jedynce. (rys.2).
    Dodam jeszcze, że to samo zjawisko zaobserwowałem nie tylko przy owej farelce, a także przy zasilaniu żarówki przez mały, samochodowy inwerterek, tylko aku wtedy było 2x12V/7Ah.

Co do pływającego napięcia aku na wykresach, to takie zjawisko nie ma miejsca na akumulatorze. Sprawdzałem Flukiem 87. Aku zachowuje się całkiem normalnie, bez nagłych skoków napięć.
    Prawdopodobnie to wina niepodłączonego dodatkowego wejścia przeznaczonego do pomiaru napięcia aku (w instrukcji o tym wspominają), jednak i tu mam pytanie.
    Instrukcja bardzo pobieżnie traktuje istnienie złącza nazywanego RBVS (spoiler+rys.3).

Spoiler:
    The voltage at the battery terminals on the controller may differ slightly from the real battery voltage due to connection and cable resistance. The remote battery voltage sensor will enable the controller to detect the battery voltage more exactly and avoid voltage deviation.
    The battery voltage sensor connection is not required to operate the controller, but it is recommended for the best performance.
    The voltage sensor wires should be cut in to the required length. The wire size can range from 0.25 to 1.0 mm2 (24 to 16 AWG).
    Maximum length is 3m. Connect the remote battery voltage sensor wires to the 11
    th port on the controller (Check Figure1-1).
    A twin-cord cable is recommended but not required.

Please be careful to spot the "+" and "-" when connecting.
    No damage will result if the polarity is reversed, but the controller can‘t read a reversed sensor voltage.
    Plugging the voltage sensor wires into to the RTS300R10K5.08A terminals (10th Port) will cause an alarm or damage the controller.

W związku z brakiem jednoznacznej informacji, co tam się przyłącza - wisi niepodłączone do czasu wyjaśnienia. Podejrzewam, że aku, lecz jeśli "sensor" to faktycznie jakiś zewnętrzny ustrój pomiarowy to beztroskie wpięcie się z aku pod to złącze narobi bigosu.

Co do napięć ładowania - Obecnie kształtują się w ten sposób (rys.4), jednak po obserwacjach pracy ogniw, zastanawiam się, czy nie zejść z docelowym napięciem ładowania do 27,6V z defaultowych 28,8V (chodzi o gazowanie).
    Użyte przekroje i długości przewodów - od macierzy do MPPT 5mm2 <20m. Od MPPT do aku 12,5mm2 2m. Od aku do falownika 20mm2 2m.

PYTANIA:
    Zatem o co chodzi z tym kontrolerem, że tak dziwnie zaniża pkt pracy PV i niespecjalnie chce się odbijać spowrotem z napięciem PV, zwłaszcza jak chcę pobrać troszkę energii? To nie wygląda jak praca w MPPT, a bardziej jak wykorzystywanie okolic Isc PV do podbicia aku.
    Czy rozciągnięcie trybu pracy "float" na niższe napięcia zniweluje to zjawisko?
    Czym fizycznie jest RBVS i co tam wpiąć?

Pozdrawiam

eTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanieeTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanieeTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanie eTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanieeTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanieeTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanie
    Obrazki kolejno od lewej 1, 2, 3...

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 01 Mar 2018 19:14
    hostii
    Poziom 22  

Kiermasz napisał:
    RBVS i co tam wpiąć?

Jest to jakby czujnik napięcia bo jak baterie będą daleko od regulatora to napięcie na aku będzie faktyczne inne niż w ustawieniach. Ja to zauważyłem przy EPEVER 4210A MPPT przy 12V. Dosłownie baterie są 2m od reg. połączone przez szynę i jak mierzę napięcie na zaciskach reg. i samych bateriach jest różnica 0,3 V. Więc podniosłem napięcie w reg.
    W tym regulatorze u mnie na wyświetlaczy pływa V i A ale przy osobnych pomiarach jest ok. to chyba jakaś przypadłość bo mam też E-TRACER ET6415N i tam wszystko jest ok. Widać nowszy nie znaczy lepszy. Ten E-tracer w czerwcu będzie miał 5 lat super sprzęt....

A zauważyłem niską temperaturę na bateriach, pomyśl żeby jest przenieś w cieplejsze miejsce bo szybciej się skończą. Ja mam tak 13-14 stopni zimą w piwnicy

Kiermasz napisał:
    zwłaszcza jak chcę pobrać troszkę energii?

takie zjawisko też mam na e-tracer, ale jak włączę większy pobór ok 1500W to amperaż spada do zera i zaraz podnosi się do maxa ile idzie z paneli. Podejrzewam że wykrywa nagły spadek na aku lub jakieś nagłe obciążenie. Tak mam od zawsze i tego raczej nie da się zmienić

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Mar 2018 11:11
    Kiermasz
    Poziom 19  

Już doszedłem co i jak z RBVS. Podpięcie tego wejścia istotnie zmniejszyło głupoty na pomiarach Vbatt (na wyświetlaczu\w programie PC). Mimo iż aku podpięte przewodami słusznej grubości.

Za to jest inna niespodzianka. Mianowicie kontroler ładuje do wyższego napięcia niż ma ustawione.
    Tj. Jak ustawiłem 27,6V za docelowe napięcia Boost i float, to ładuje sobie tak do 28,6V bez obciążenia.
    Nie widzę w tym jakiegoś problemu. Bardziej to ciekawostka.

Co do baterii - są ulokowane w garażu (murowany z normalnym i ocieplonym dachem), na podłodze.
    Cieplejsze miejsce to jedynie dom, a pracujących akumulatorów trzymać w domu bym raczej nie chciał.
    Jedynie mogę uszczelnić bramę wjazdową (bo szpara na 3-5cm jest od dołu) - to powinno sporo poprawić w tej kwestii.

Natomiast ładowanie przy słabych warunkach wygląda nieciekawie.
    Znowu - wstał świt, PV zostało przyduszone do okolic Vbatt. Tylko amperaż sobie rósł. W skrócie kontroler gubił około ~100W mocy w pewnym momencie.

Zaś co do pomiarów zewnętrznych to racja - przy słońcu pracuje całkiem poprawnie i robi wspomnianą przerwę przy podłączeniu większego obciążenia (nie licząc duszenia macierzy przy słabym świetle).
    Kolejna sprawa, że wskazania na LCD mają wielkie odchyłki! Na LCD/PC mam ~42A, zaś miernik cęgowy do DC (UT203) pokazuje w tym samym czasie nie więcej jak 30A prądu ładowania i to stabilnie, bez dziwacznych skoków.
    Zaś kontroler pokazuje co chce. Raz 16A, a raz 17A, a raz 29A, a raz 40A. Rozumiem 1-2A odchyłki przy tych prądach, ale żeby aż takie cuda? Może trzeba by go jakoś odkłócić?
    Coś mi się widzi, że to może być podstawa do reklamacji?

Ponadto też bzdury są po stronie macierzy. Raz 10A przy 91V, a raz 5A przy 87V podczas, gdy niebo idealnie czyste jest i nic nie przeszkadza panelom w zbieraniu energii.

eTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanieeTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanieeTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanie
    @add:
    Dodałem kondensator 1500uF/350V od strony paneli - wzrosło napięcie macierzy i wskazania bliżej prawdy są. Wykres przestał też być taki chaotyczny przy tym samym obciążeniu. Wniosek jest taki, że muszę wymienić przewód od PV na grubszy.
    eTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanie

0
  • #4 04 Mar 2018 11:59
    hostii
    Poziom 22  

Kiermasz napisał:
    Za to jest inna niespodzianka. Mianowicie kontroler ładuje do wyższego napięcia niż ma ustawione.
    Tj. Jak ustawiłem 27,6V za docelowe napięcia Boost i float, to ładuje sobie tak do 28,6V bez obciążenia.
    Nie widzę w tym jakiegoś problemu. Bardziej to ciekawostka.

Czy masz do regulatora zewnętrzny czujnik temperatury ? bo wtedy masz kompesacje temperatury gdzie regulator dostosowuję napięcie ładowania do temperatury a zadana jest przy 20C i jak temperatura spada to regulator podnosi napięcie jak za gorąco obniża.

Kiermasz napisał:
    Co do baterii - są ulokowane w garażu (murowany z normalnym i ocieplonym dachem), na podłodze.
    Cieplejsze miejsce to jedynie dom, a pracujących akumulatorów trzymać w domu bym raczej nie chciał.
    Jedynie mogę uszczelnić bramę wjazdową (bo szpara na 3-5cm jest od dołu) - to powinno sporo poprawić w tej kwestii.

ja mam w piwnicy a gazy odprowadzone na zewnątrz, uszczelnij i zabezpiecz jak się da przedłużysz żywot aku

Kiermasz napisał:
    zaś miernik cęgowy do DC (UT203) pokazuje w tym samym czasie nie więcej jak 3

takim miernikiem to można się raczej tylko sugerować, jak już można podłączyć coś takiego

https://www.ebay.com/itm/DC-20A-100V-LCD-Digi...t-Power-Meter-Ammeter-Voltmeter-/311707744806

kwestia doboru do amperażu
    Kiermasz napisał:
    Zaś kontroler pokazuje co chce. Raz 16A, a raz 17A, a raz 29A, a raz 40A. Rozumiem 1-2A odchyłki przy tych prądach, ale żeby aż takie cuda? Może trzeba by go jakoś odkłócić?
    Coś mi się widzi, że to może być podstawa do reklamacji?

Być może... jak ja mam podłączony właśnie taki pomiar jak link to V i A są statyczne, można reklamować ale nie wiem czy przejdzie. Ja nie mogę reklamować bo kupiłem w chinach :), ale działa poprawie poza tymi wahaniami.

0
  • #5 20 Mar 2018 16:49
    Kiermasz
    Poziom 19  

hostii napisał:
    Czy masz do regulatora zewnętrzny czujnik temperatury ? bo wtedy masz kompesacje temperatury gdzie regulator dostosowuję napięcie ładowania do temperatury a zadana jest przy 20C i jak temperatura spada to regulator podnosi napięcie jak za gorąco obniża.

Zgadza się. Mam takowy podłączony i zdaje się, że działa poprawnie.
    (3mV/stC*12cel)*(25stC-4,64stC)=0,73V kompensacji. Bo bazowe dla tego regulatora jest 25stC.
    Zatem dzięki kompensacji od nastawionych 27,6V otrzymuję 28,33V. W praktyce 28V z hakiem.
    Obliczenia wykonane dla jednego z wcześniejszych screenów.

hostii napisał:
    takim miernikiem to można się raczej tylko sugerować, jak już można podłączyć coś takiego

Zgadzam się i jestem całkowicie świadomy odchyłek, jednak takich 20A skoku prądu (podawanych przez LCD kontrolera) nie powinien kompletnie przeoczyć.
    Co zaś tyczy się porządnego opomiarowania obwodów, to ja raczej będę uderzał w radzieckie wskaźniki wychyłowe(z podświetleniem żarowym ;))+Mega8 do wysyłki danych po RS485 - aplikację i tak napiszę swoją do monitorowania kontrolera (bo oryginalna ma kilka irytujących aspektów) i przy okazji drugi pomiar też mogę zbierać.
    To jest taki mały wstęp do budowy malutkiej pseudo stacyjki operatorskiej rs485 od zarządzania automatyką w domu.

Co do MPPT, to jednak działa to poprawnie. Dziś jest pochmurno i pada momentami śnieg. Załączyłem więc troszeczkę większy pobór od zysków (PC@Xeon O/C+3xmonitor).
    Uzyskuję teraz z PV około 50-250W i Vpv kręci się w okolicach 87-106V, zatem jestem uradowany, bo tak to powinno wyglądać i zgadza się z tym co ręcznie pościągałem charakterystyk macierzy dla takich warunków przez ostatni rok. Buja się mniej więcej po właściwym wycinku krzywej w okolicy MPP. A algorytm to ewidentnie P&O, próbkujący bardzo żwawo.
    Oczywiście wszystko jest ok w trybie float i przy założeniu, że SOC wynosi 100%. W trybie Boost nieco gorzej to się zachowuje i macierz potrafi sobie klękać.
    Tak jak by boost był przewidziany do wyduszania ostatnich soków z krystalicznych paneli, no ale jeszcze będę badał temat.

Więc spacyfikowałem tryb Boost i tym samym ten cudaczny, procentowy SOC (uzależniający działanie float). Boost załącza się dopiero przy 22,3V, a SOC jakoś koło tego powinien pokazać mniej jak 100%. Dopiero po tym zabiegu, dostałem pracujące zgodnie z oczekiwaniami MPPT.
    Chcę przy tym wszystkim wesprzeć się zasilaczami od serwerów, by zredukować rolę aku do absolutnego minimum. Ciekaw jestem jaka będzie sprawność tego wynalazku i ile mocy muszę mieć z PV, by był sens uruchamiania tego.
    Falownik ma przycisk priority AC/Solar, zatem miękkie przełączanie sieć/pv off-grid/pv quasi-grid mam już załatwione. Tylko trzeba to skoordynować wspomnianą ATmegą.

Ponadto doszedłem co powoduje, że całość czasem głupieje (nie tylko wskazania LCD, lecz cały regulator też) - pomiar prądu jest bardzo, ale to bardzo podatny na zakłócenia, a falownik takie niewątpliwe będzie wprowadzał, gdy weźmie sobie takie tam śmieszne 60-80A :) Aż czuć w dłoni jak przewody 20mm2 wibrują w takt 50Hz :) Oczywiście ani nawet nie przewiduję pracy ciągłej z takimi obciążeniami!
    Prąd ładowania wówczas leci do poziomu śmiesznych ~12A z np. 35A (maxa jeszcze nie widziałem) przy full słońcu. LCD w tym czasie wypluwa bajki typu 55A prądu ładowania - tyle to raczej powinno być.
    Po wyłączeniu głównego obciążenia, momentalnie ładowanie odżywa i daje tyle, ile aku umie wziąć - pobór mocy z macierzy dopiero po wyłączeniu obciążenia potwierdza też spadek Vpv.
    Jak wyłączę wszystkie odbiorniki i zostaje rozładowane aku w układzie, to LCD ma równo 600mA odchyłki względem miernika cęgowego i wartości nie skaczą bez ładu i składu. Wykresy zaś wychodzą ładne, a nie pocięte jak do tej pory.
    Tłumaczy to, dlaczego nigdy nie mogłem obciążyć macierzy na 100% tym falownikiem...

Teraz rodzi się pytanie, jak ten efekt jakoś sensownie zniwelować?
    Wstawić jakieś wielkie kondensatory przy falowniku i kontrolerze? A żeby miały sens, to trzeba by policzyć jak ogromne by musiały być.
    A może jakiś dolnoprzepustowy duży filtr LC? To chyba najmądrzejsza opcja?
    Póki jest gwarancja to wolałbym nie modyfikować kontrolera, bo tam bym zwyczajnie odkłócił boczniki, wejścia pomiarowe wyfiltrował i zasilanie adc w razie potrzeby.

@attachment (akurat na koniec dnia, ale mniej więcej tak to powinno wyglądać)
    eTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanieeTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanieeTracer ET6415BND - Niezrozumiałe zachowanie

0