Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie diody do kontrolerów HDD, płyty głownej - kolory i napiecia.

Teddyxx2 21 Lut 2018 21:33 297 7
 • #1 21 Lut 2018 21:33
  Teddyxx2
  Poziom 3  

  Mam dużo diod LED 5mm pozbieranych dawno z różnych miejsc. Część pochodzi pewnie z jakichś zapasów, cześć z demontażu, część była pewnie po 2000 roku kupowana na Wolumenie lub w pawilonach pod GUSem w Warszawie.

  Kolory - zielone, czerwone, niebieskie, uv, białe, dużo rożnych, część ma przeźroczystą obudowę. Jakieś pojedyncze sztuki mogą mieć i 3 nóżki nawet - 2 kolorowe? Wszystkie maja 5mm i są okrągłe z kulistym łbem.  Nie wiem, czy zawsze bezpieczne i poprawne będzie przyjęcie napięcia podawanego na samą diodę według poniższego opisu::(znalazłem w necie):
  RED - 1 ,2-2,1 V
  YELLOW 2,0-2,8V
  GREEN 2,1-3,0V
  BLUE 3,5 - 5,0V
  WHITE 3,6V

  (na podstawie załącznika)

  Jakim bezpiecznym napięciem można testować nieznane ledy? Tak, żeby jej nie spalić od razu? 3V ?
  Co zrobić z tymi kolorami, których nie ma w spisie?

  Potrzebuje na szybko wykorzystać je w roli kontrolek w PC. A że PC trochę jest kombinowany, to ma 2 kontrolery dyskowe (niby serwer do home-laba), więc mam pomysł na humanitarną utylizację tego co mi zalega.

  Zależy mi przede wszystkim na tym by było to bezpieczne elektrycznie - żeby ograniczyć do minimum ryzyko jakichś spaleń/ew pożarów, zwiększonych prądów itp
  Czy diody ulegają degradacji z czasem świecenia i stają się mniej bezpieczne?

  Chciałbym do 3 różnych urządzeń podłączyć:

  IBM ServeRAID m5014::
  kontroler ma 8 portów

  Chce użyć:
  1szt JT1
  1szt JT4
  8szt JT12
  Manual: ftp://ftp.software.ibm.com/systems/support/sy...oc_sraidmr_1st-ed_5014-5015_quick-install.pdf
  Problem: tabela na stronie 46 nie precyzuje ani koloru (napięcia) ani typu LEDów. Pinoutu również nie. Nie wiem gdzie tego szukać, ale obawiam się że 'na czuja'? Po 2 piny na LED dają nadzieję że do każdej doprowadzono masę?

  Czy podłączając diodę odwrotnie (polaryzacja) można uszkodzić coś więcej niż diodę?

  Fasttrak TX4310
  kontroler ma 4 porty HDD.
  manual: https://www.promise.com/media_bank/Download%20Bank/manual/FastTrak_TX4310_User_v1.1.pdf
  b]Problem: "Individual LED Connectors" ma 8 pinów i nawet polaryzacje opisaną na PCB
  Do czego w takim razie może służyć '"Aggregate LED connectors" ? 2 LED, 4 piny.[/b]

  Czy do kontrolerów należy użyć wyłącznie czerwonych ledów? Jakoś tak zwykle taki kolor widywałem najczęściej chyba?

  Kwestia płyty głównej Asusa wydaje się być wisienką na torcie:

  PWR_LED - zielona - czy tu bez zastanowienia dowolna zielona dioda będzie odpowiednia?
  HDD_LED - czerwona - pytanie w zasadzie jak wyżej, ew co się stanie, gdy użyje innej?

  Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi :)

  Pozdrawiam

  0 7
 • Mitronik
 • Pomocny post
  #2 21 Lut 2018 21:53
  Wojtek(KeFir)
  Poziom 41  

  Kolor bez znaczenia. Ja mam np. wszystkie białe.

  Co do napięcia i jasności. To każdy kolor ze względu na inny skład chemiczny struktury będzie świecił z inną jasnością przy innym napięciu. Najczęściej ja biorę potencjometr podwójny 2,2kohm. Jeden opornik podpinam do omomierza a drugi szeregowo z LEDem i sobie na oko dobieram jasność tak aby nic nie było przeciążone i potem odczytuję z miernika jaki opornik wstawić.

  0
 • Pomocny post
  #3 21 Lut 2018 22:00
  310artur
  Poziom 43  

  Generalnie na płycie głównej jako dioda do sygnalizacji pracy CPU/HDD możesz dać dowolną diodę sygnalizacyjną (20mA) bezpośrednio pod odpowiednie wyjście zachowując polaryzacje.
  Oficjalna stara dokumentacja Intela na temat budowy frontpanelu (była tu przytaczana akurat parę dni temu) mówi że te diody są zasilane z linii 5V przez rezystor 330 ohm.
  Moja spiskowa teoria mówi że są zasilane bezpośrednio z jakiegoś mikro kontrolera na płycie przez PWM. Jakby nie były zasilane każdy panel przedni ma diodę podłączoną bezpośrednio do płyty. A kolory przecież bywają różne. Sam zamieniłem dwie zielone diody na czerwoną i niebieską. Czerwona powinna się uszkodzić jakby to było "na styk". W mojej ocenie obie diody świeciły na swój maks ale fakt faktem żadnych pomiarów nie robiłem. Działało to używałem.

  Diody z wiekiem świecą coraz słabiej. Ogólnie stare diody (dawno produkowane) świecą słabiej. Dioda zwykle blednie aż pewnego dnia przestaje przewodzić, rzadziej "spali" się i zewrze. Ani to ani to pożaru nie wywoła bo prądu to one dostają mniej niż 20mA.

  Masę dla pinoutu znajdziesz łatwo - wszystkie masy na płycie głównej są połączone. Multimer dajesz na bzyczek (test ciągłości obwodu) jedna sonda na znaną masę (jak sprzęt skręcony masa jest też na obudowie) druga do pinów diody - na masie zagra.

  Anodę i katodę diody poznasz na oko jeśli oprawka jest przeźroczysta. Zgooglaj sobie obrazki to widać gdzie dioda ma plus gdzie minus.

  Z resztą multimery mają coś takiego jak test diody. Tak sprawdzisz diodę (czy świeci i polaryzacje)

  Odwrotnie wpięta dioda nie zaświeci i się nie uszkodzi. To jest dioda - przewodzi w jedną stronę tylko. Nie sądzę żeby płyta podała napięcie na tyle wysokie żeby diodę przebić "pod prąd". Tym bardziej nie uszkodzi to płyty.

  0
 • Mitronik
 • Pomocny post
  #4 21 Lut 2018 22:16
  Jawi_P
  Poziom 33  

  Bo o diodach z wylutu będzie mało wiadomo. Napięcie, napięciem, ale każda będzie miała inny prąd maksymalny. Bo w zasadzie diody steruje się prądem, a nie napięciem. Pewnie, kto by o to nadmiernie dbał jak chodzi o diody w roli kontrolek.
  Jedne diody do normalnej pracy i widoczności będą potrzebowały 15- 20mA, ale są i takie, że przy 5mA będą za mocne. A niebieskie, tak ulubione prze chińczyków w każdym sprzęcie, bywają mocno "oczoje...e". W nocy spać nie można przy sprzęcie który posiada taką.
  Pomysł z podwójnym potencjometrem przy jakiejś większej ilości diod nie jest głupi.

  0
 • #5 21 Lut 2018 22:23
  310artur
  Poziom 43  

  Autor o pożar pyta to pewnie na jakimś strych to będzie świecić myszą po oczach.
  Diody sygnalizacyjne 5mm to będą diody 20mA maks. A jak ma nie być raziste to zielone wybrać. Ludzkie oko jest najmniej wrażliwe na te barwę więc subiektywnie te będą najmniej świecić.

  0
 • #6 21 Lut 2018 22:23
  sylweksylwina
  Red. Komputery FAQ

  Najlepiej źródło prądowe 10mA do testowania.
  Napięcie przewodzenia możesz sprawdzić przykładowo testerem LCR-T4 jaki był parę miesięcy temu dostępny w gadżetach elektrody. Ewentualnie jak będziesz miał źródło prądowe to wiadomo.

  0
 • Pomocny post
  #7 21 Lut 2018 22:29
  310artur
  Poziom 43  

  Zwykły multimer ustawiony w pozycji test diody pozwoli sprawdzić diodę i oszacować jasność (wzgędem innych testowanych diod). Multimer w tym teście "zasila" diody impulsami średni prąd jest mały.
  Wiedza o napięciu przewodzenia jest tu raczej zbędna.

  0
 • #8 21 Lut 2018 22:39
  Jawi_P
  Poziom 33  

  sylweksylwina napisał:
  Najlepiej źródło prądowe 10mA do testowania.
  Napięcie przewodzenia możesz sprawdzić przykładowo testerem LCR-T4 jaki był parę miesięcy temu dostępny w gadżetach elektrody. Ewentualnie jak będziesz miał źródło prądowe to wiadomo.

  Można, ale chyba to przerost formy nad treścią. Ja bym zaprzągł do pracy potencjometr lub kilka rezystorów i metodą prób i błędów doszedł do jasności dla poszczególnych diod chyba najszybciej i najłatwiej.
  Ale był niedawno "projekt" testera diod na konkurs NDN jak mnie pamięć nie myli? :)

  0