Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz Compaq portable - Zasilacz nie działa prośba o identyfikację części / u

21 Lut 2018 22:32 297 4
  • Poziom 9  
    Witam
    Postanowiłem umieścić mój problem w tym dziale jako że komputer jest z 81 roku :) Mam nadzieje że to ok.
    I tak próbuje ożywić compaq portable. Już na początku napotkałem na problem z którym sobie nie radzę.
    Nie działa zasilacz. Znalazłem kondensator elektrolityczny który był zły więc wymieniłem wszystkie elektrolity w zasilaczu.
    Zasilacz wygląda tak:
    Zasilacz Compaq portable - Zasilacz nie działa prośba o identyfikację części / u

Niestety bez efektu.
    Wydaję mi się że nie działa mi obwód kluczujący bo na obwód pierwotny transformatora trafia prąd stały 300+ V
    Gdzie szukać przyczyny? Jedyne elementy półprzewodnikowe po tej stronie zasilacza wydają się sprawne.
  • Poziom 36  
    Witam.
    Czy sprawdzałeś jakieś elementy półprzewodnikowe po stronie wtórnej?
    Podmieniałeś układy scalone w obudowach DIP?
    Czy możesz napisać coś więcej o tym zasilaczu (napięcia wyjściowe, maksymalny prąd w danej gałęzi itp.)?
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzień dobry
    Nie nie ruszałem nic po stronie wtórnej. Niestety nie mam żadnych danych poza tym że jest to zasilacz od Compaq portable. Nie udało mi się znaleźć schematu. Zasilacz daje takie same napięcia jak współczesny zasilacz do komputera. Ten comapq to w gruncie rzeczy zwykły pc xt.
    Podłączony do płyty głównej po włączeniu na mgnienie oka włącza diodę na płycie.

Pozdrawiam
    Wojtek
  • Poziom 9  
    Witam ponownie.
    No więc tak W pewnym momencie testów zasilacz zaczął wywalać bezpiecznik okazało się że szlak trafił 2n6545. Oraz mój tranzystor npn także już nie działa :)
    O ile 2n6545 chyba da się kupić to tranzystor będę musiał czymś zastąpić. Niestety z oznaczeń nie dużo zostało:
    Jakiś pomysł czym go zastąpić? Mam jakiś inny tzn BU5027A Z innego zasilacza....

No i jeszcze jedno w tej chwili tam gdzie był tranzystor npn pomiędzy bazą a emiterem mam zwarcie - czy to ok?