Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie napięć bezpiecznej pracy akumulatora 14,4 V NiMH

21 Lut 2018 22:38 627 4
  • Poziom 12  
    Ustawienie napięcia odcięcia akumulatora 14,4 V NiMH

Zamierzam wykonać dwa proste moduły odcięcia napięcia dla akumulatora NiMH o napięciu 14.4 V, pojemności 3Ah zasilaneo w warunkach niestabilnych , panelem solarnym 18 V/10 W (realnie może 4 - 6 W).
    Prąd ładowania podczas pełnego nasłonecznienia dochodzi do 320 mA, średnio wynosi 150 mA, a w dni pochmurne wynosi ledwo 30-40 mA,
    w takich warunkach źródło prądowe uważam za zbędne, a ładowanie stałym prądem jest niemożliwe.
    Napięcie z panela obciążonego dochodzi do 19.5 V. Naładowanie takiego akumulatora to kwestia 1 dnia pełnego Słońca, lub realnie
    3-4 dni. Wiadomo, że akumulator nie dożyje pełnego okresu eksploatacyjnego. Ale pozostaje problem kiedy, przy jakim napięciu ten akumulator odłączyć od ogniw słonecznych i kiedy odciąć źródła obciążenia. Zakładając napięcie min. ogniwa NiMH 1 V i max. 1,45 V (1,5 V - nie wiem czy nie za dużo?) wydawało by się to proste. Ale aby akumulator naładować do 17,4 V (1,45 V x 12 ogniw) nie wystarczy go wyłączyć kiedy napięcie na zaciskach ładowanego zestawu wyniesie 17,4 V.
    Po odłączeniu za kilka minut okazuje się że jego SEM jest np. o 2 V niższa i wynosi 15,5 V - nie jest więc w pełni naładowany.
    Napięcie na zaciskach podczas ładowania musi być więc wyższe i chyba trzeba będzie to jeden raz eksperymentalnie pomierzyć, dla jakiej wartości po odłączeniu będzie te ponad 17 V.
    Podobnie wygląda sytuacja z punktem niebezpiecznego rozładowania. Zakładając 1 V na ogniwo co dało by 12 V na pakiet - napięcie kiedy trzeba odłączyć obciążenie, a odłączając okazuje się, że po kilku minutach SEM na ogniwie wzrasta do np. 13,5 V i ma ono jeszcze zasoby do wykorzystania.
    Nie wiem i stąd moje pytanie, czy jest jakaś metoda, albo wzór który określa obliczenie punktu progu napięcia naładowania i progu napięcia rozładowania (w przybliżeniu? ) Pomijam metody pomiarów temperatury.
  • Poziom 12  
    Szukam odpowiedzi na pytania mnie nurtujące i rozwiązania go. To że są specjalne kontrolery solarne to o tym wiem nawet mam takie dwa prosto z Chin. A do do wykrywania zmian temperatury i delty napięcia w końcu fazy ładowania też to mi wiadome, Ten układ, jego moc jest na tyle mała że nie opłaca się stosować takiej technologii, choć było by to najprostsze. Równie dobrze mógłbym udać się do serwisanta i poprosić aby podłączył mi akumulator do panela. Metodą o której pisałem, tylko poprawnie zastosowanej na pewno da się użytkować taki zestaw.
  • Poziom 43  
    tad224 napisał:
    Metodą o której pisałem, tylko poprawnie zastosowanej na pewno da się użytkować taki zestaw.

Tak , odłączanie ładowania powyżej 1,45V /ogniwo.
    A to że spadnie to nie znaczy że możesz bez końca i bez straty pojemności pompować w ogniwo energię.

Dodano po 51 [sekundy]:

tad224 napisał:
    Równie dobrze mógłbym udać się do serwisanta i poprosić aby podłączył mi akumulator do panela

I normalnie założył by taki kontroler o jakim pisałem i w czym problem?
  • Poziom 12  
    To zapytam inaczej: Chcę naładować akumulator 14,4 V NiMH (12 ogniw po 1,2 V) optymalnie tz. w przybliżeniu do jego pełnej pojemności. Wykorzystuję źródło ładowania jakie mam o cechach niestabilnych, Nie mam nie stać mnie na kontroler ładowania ani żadną lepszą ładowarkę, mieszkam na odludziu. Szacunkowo na podstawie wiedzy o akumulatorach można przyjąć że akumulator będzie dobrze naładowany kiedy jego napięcie na zaciskach otwartych będzie 17 V - 17,5 V. Ale podczas ładowania napięcie na zaciskach ładowanego akumulatora jest wyższe (zauważyłem różnicę wynoszącą ponad 1V do 1,5 V). Po odłączeniu i ustaleniu się względnej równowagi (min, 30 min) odczytane napięcie można chyba przyjąć jako kryterium jego stanu. Mógłbym eksperymentalnie metodą pomiarów i sporządzić tabelkę a nawet wykres. Mogę jeszcze pomierzyć jego rezystancję wewnętrzną ale jak naładuję. Czy są inne metody ? sposoby? w warunkach które przedstawiłem.
    Czy zanotowanie napięcia na biegunach ładowanego napięcia, które odpowiada jego stanowi naładowania pełnego (w przybliżeniu) przejawiającego się tym, że akumulator po odłączeniu i ustaleniu równowagi będzie miał SEM =17 V jest przybliżoną i bezpieczną metodą na stale jego ładowanie w ten sposób?