Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW TOURAN 2011 - Nie działają główne światła stop (stop w klapie działa)

22 Feb 2018 08:02 2526 11
  • Level 9  
    Witam,

Pacjent VW touran 1,6 diesel 2011r.
    Panowie mam problem, mianowicie nie działają mi główne światła stop (działa tylko ten w klapie). Sprawdziłem już całą instalacje (bezpieczniki, przekaźniki, przedzwoniłem przewody od czujnika do borndnetz'a i z borndnetz'a do tylnych lamp wszystko ok, wymieniłem żarówki, wymieniłem czujnik Hamowania na pompie bo VCDS pokazywał błąd sporadyczny i dalej świateł nie ma. Jedyną usterkę którą pokazuje VCDS to błąd wewnętrznej elektroniki zestawu wskaźników no i oczywiście świateł hamowania (przerwa w obwodzie bądź zwarcie z plusem). Czy ktoś z kolegów się orientuje czy przez zegary idzie komunikacja do bordnetz'a? I jeżeli ktoś by posiadał schemat instalacji stop był bym bardzo wdzięczny za wrzucenie.

Dziękuje i Pozdrawiam.

Daniel Kabała
  • Level 43  
    Jeśli pozycyjne świecą to powinien być i stop. Tam idzie PWM.
  • Level 9  
    Dziękuje za odpowiedź.
    Jeżeli chodzi o kodowanie to jak wejdę w bajt 18 i zmienię 8E na 30 to mam wtedy stop w klapie ten centralny i dwa boczne razem z pozycyjnymi natomiast w lampach głównych nie ma ani pozycji ani stopu, działają tylko kierunkowskazy. Wcześniej nikt nie kombinował w kodowaniu więc zakładam że 8E w tym bajcie jest poprawne, natomiast jeżeli wejdę w pomocnik kodowania to z rozwiniętej listy niestety nie mam tourana, czy ktoś wie jakie kodowanie powinno być dla bajtu 18 w touranie w ustawieniach bordnetz (09)?

Dziękuje i Pozdrawiam.
  • Level 9  
    Witam ponownie,
    Zapomniałem dodać iż skoro jest PWM w tylnych lampach a pozycji nie ma razem ze stopem, to mimo tego pokazuje błąd tylko od świateł stop (sprawdź lewe, prawe światło stop, a nic nie wspomina o światłach pozycyjnych) czy to wskazywało by na uszkodzony moduł?
    Pozdrawiam.
  • Level 43  
    Jest kilka wyjść, podpiąć przy BN żarówkę i zobaczyć co i jak działa, być może ktoś światła zrobił z podświetlania tablicy.
    Możesz też puścić z przekaźnika sygnał STOP i zasilić przez diody lampy główne.

To problem w całym VW.

Dodano po 1 [minuty]:

durszlack wrote:
    czy to wskazywało by na uszkodzony moduł ?
    Pozdrawiam

Może być i moduł, ale raczej nie.
    Wyjmij żarówki z lamp i zobacz jakie błędy dojdą.
  • Level 34  
    A może ktoś powkładał niewłaściwe żarówki?
  • Level 11  
    przeskanuj wiązkę między światłem stopu co dział i nie działa i sprawdź czy jest ciągłość.
  • Level 43  
    durszlack wrote:
    mam wtedy stop w klapie ten centralny i dwa boczne razem z pozycyjnymi
    i tak ma być
  • Level 9  
    Więc tak:

Po wyjęciu żarówek błędy się nie zmieniają - takie same jak i z żarówkami czyli sprawdź lewe i prawe światło stop. Z modułu nie wychodzi napięcie na światła pozycyjne i stop w lampach głównych. Jedyna nadzieja tkwi w złym kodowaniu ponieważ po zmianie bajtu 18 na wartość tiguan ( tourana nie ma w opcjach) pojawiają się stopy w klapie bagażnika pozycje oczywiście też, na wartości oryginalnej wartość 8E (brak takiej wartości w opcjach pomocnika kodowania) stopów brak i w klapie i w lampach głównych, jedyny który wtedy świeci to ten w klapie centralnie na środku. Chyba czeka mnie wymiana modułu i wizyta w vw bo z tego co się doczytałem to po wymianie modułu nic nie zrobię z kodowaniem gdyż pojawi się ochrona komponentów.

Pozdrawiam,
    Daniel
  • Level 9  
    Witam,
    Problem rozwiązany - tak jak podejrzewalem uszkodził się moduł Bcm po wymianie i przepisaniu kodowania wszystko działa tak jak powinno. Tak informacyjnie założyłem moduł od sharana z 2016 roku z innym hardware niż mialem oryginalnie jedyne co sprawdziłem to piny w każdej kostce żeby były takie same, piszę o tym dlatego iż niektórzy twierdzą że hardware musi być identyczny co nie do końca jest prawdą ja miałem H011 zminiłem na H122 i działa. Także jeszcze raz dziękuje Wszystkim za chęć pomocy.

Pozdrawiam ,
    Daniel

Dodano po 4 [minuty]:

I jeszcze jedno w bcm vw nie ma ochrony komponentów.
    Pozdrawiam,