Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[8.03] Certyfikowane szkolenie D-Link z konfiguracji przełączników zarządzalnych

magic9 22 Lut 2018 11:41 2157 10
 • [8.03] Certyfikowane szkolenie D-Link z konfiguracji przełączników zarządzalnych

  Certyfikowane szkolenie D-Link z konfiguracji przełączników zarządzalnych

  Termin i miejsce: 8 marca 2018, Warszawa
  Koszt: 750zł netto

  W trakcie uczestnictwa w warsztatach otrzymają Państwo możliwość praktycznego poznania naszych produktów, które z powodzeniem wykorzystywane są od ponad 30 lat, na całym świecie. Każdy uczestnik warsztatu otrzyma certyfikat Network Switch Specialist. Warsztaty skierowane są do integratorów i administratorów sieci zajmującymi się projektowaniem i zarządzaniem infrastrukturą w architekturze LAN.

  Każdy uczestnik otrzymuje przełącznik DGS-1510-20 oraz pakiet materiałów szkoleniowych.

  Dowiedz się więcej:
  http://dlink.home.pl/2018/akademia/index.html


  News sponsorowany

  Byłeś na tym wydarzeniu? Jak się podobało? Odpowiedz w tym temacie, publikując relacje, zdjęcia, materiały. Napisz do nas, a otrzymasz punkty za relację.
 • Sklep HeluKabel
 • #2 23 Lut 2018 18:13
  TechEkspert
  Redaktor

  Gdy trafiam na przełączniki D-Link to nawet najmniejszy niezarządzalny kilkuportowy przełącznik nabiurkowy 1GBE posiada na obudowie napis lub symbol "Green Technology".

  Jak to się sprawdza w praktyce, czy ilość zaoszczędzonej energii jest mierzalna i znacząca?

  Czy oszczędności nie wprowadzają skutków negatywnych w przepustowości, stabilności transmisji?

 • #3 24 Lut 2018 00:33
  mieszaczwcz
  Poziom 26  

  Szkolenie powinno być bezpłatne i materiały też , każdy szanujący się wytwórca tak robi aby na maxa spopularyzować swoje rozwiązania.
  Cena szkolenia to w rzeczywistości cena przełącznika DGS-1510-20 w dodatku wygórowana który dostajesz na pamiątkę a tzw Cetyfikat mogą sobie wsadzić, bo komu to potrzebne (być może zazdrosnej żonie/kochance)
  Dość mam tych inżynierków z n-stażem jednostronnie ukierunkowanych , a jak spytasz o coś co tylko nieco odbiega od głównego tematu to zaraz muszą konsultować i odpowiedź wkrótce.

 • Sklep HeluKabel
 • #4 24 Lut 2018 09:54
  TechEkspert
  Redaktor

  Też się nad tym zastanawiałem, można trafić na bezpłatne webinary i szkolenia np. Dell, Netgear, Aruba i wielu innych producentów przełączników.
  Cena szkolenia jest nieco poniżej ceny sklepowej DGS-1510-20.

  Gdzie taki przełącznik może się przydać?
  W małych przedsiębiorstwach, ma też uplinki 10GB co pozwoli na sensowną rozbudowę o kolejny gdy będzie to potrzebne w przyszłości.
  Ma też podstawowe zarządzanie, a także przyda się przy diagnozowaniu problemów i wdrożeniach.

  Tak sobie pomyślałem, że to może być dedykowane do naprawdę małych przedsiębiorstw gdzie brak środków na jakiekolwiek szkolenia,
  jest obawa, że pracownik ucieknie a poniesie się koszty na szkolenie, oraz wiele innych szkodliwych przekonań hamujących rozwój pracowników i firmy.

  Takie szkolenie to pewnie szansa na zakup potrzebnego przełącznika i przy okazji bezpłatne przeszkolenie pracownika.

  Natomiast w dużej firmie, pewnie nikt nie zauważy kosztu tego szkolenia, natomiast pozyskanie sprzętu pozwoli na kontynuację testów, wyposażenie firmowego labu, oraz przekonanie się do rozwiązań producenta....

  Nie zmienia to faktu, że wolę darmowe szkolenia, ale mam świadomość że w większości przypadków darmowe szkolenie to wstęp do tematu, przedstawienie produktu i marketing. Specjalistyczne szkolenie trwa często dłużej niż 1 dzień, wymaga szkoleniowca i laboratorium, kończy się często egzaminem. Takie szkolenie musi kosztować...

 • #5 24 Lut 2018 15:45
  Ibuprom
  Poziom 25  

  No tak, ale switche zarządzalne stawia się w miejscu gdzie liczy się na ich bezproblemową pracę przez długi czas. Sam jakieś 6 lat temu postawiłem 3 switche zarządzalne d-linka (coś z serii DGS po ponad 1000 zł/szt w tamtym czasie) i niestety wszystkie padły po ok 4 latach - zaczęły się zawieszać. Działanie sieci też było problematyczne. Proste filtrowanie L2 czy vlany i sieć zwalniała do 300mbit. Pojawiły się też dziwne problemy z odpowiedziami DNS w AD - po prostu ginęły gdzieś po drodze. Nieważne czy miały włączone funkcje L2/L3 czy też pracowały jak niezarządzalny. Myślę że szkoda w ogóle myśleć o d-linkach jako o sprzęcie do poważnych zastosowań i jeszcze się w nich "szkolić".

 • #6 26 Lut 2018 17:58
  TechEkspert
  Redaktor

  Zarządzalny przydaje się tam gdzie jest potrzebne konfiguracja/bezpieczeństwo/zarządzanie/monitoring. Tam gdzie przełącznik ma zwyczajnie przełączać, brak VLAN, STP, LAG itp. dobrze sprawdzi się dobrej jakości przełącznik niezarządzalny.

  Być może D-Link mógłby udostępnić swój przełącznik do recenzji i testów na elektroda.pl?

 • #7 26 Lut 2018 19:24
  GrandMasterT
  Poziom 23  

  Ja na codzień zarządzam dość dużą siecią gdzie większość switchy to właśnie seria DGS 1510 i to praktycznie same 52-portowe. W niektórych nie ma praktycznie żadnego wolnego portu.
  Całość działa ok. 3 lata. W tym czasie zdarzyło się kilka niewyjaśnionych (czasami częściowych - wysiadła np. połowa portów) zwiech switcha ni z gruchy ni z pietruchy i jakieś zgrzyty typu utrata konfiguracji w trakcie kombinowania lub start bez konfiguracji po włączeniu zasilania, ale ogólnie nie ma jakiejś wielkiej tragedii.
  VLANów jest dużo, w L2/L3 też trochę dłubnięte, wszystkie switche mają zwielokrotnione połączenia do centralnego punktu + jest kilka stacków. Problemów z wydajnością dużych nie stwierdziłem, w całej sieci od jakiegoś czasu przyglądam się tylko na jeden gdzie użycie CPU momentami jest duże i prawdopodobnie przepustowość zaczyna spadać. Z negatywnych rzeczy to bardziej bym się czepił konfiguracji, bo według mnie po prostu dużo trudniej jest czasami coś wyklikać niż na urządzeniach innych producentów, a wiele rzeczy nie działa tak jakby się wydawało po przeczytaniu dostępnej dokumentacji.

 • #8 03 Mar 2018 11:17
  delfinek2
  Poziom 13  

  Witam wszystkich
  Stoję przed rozbudową, modernizacją sieci i największym problemem jest wybór producenta urządzeń aktywnych. D-linka też biorę pod uwagę.
  Chciałbym dobrać tak sprzęt aby nie okazało się brak kompatubilności.
  Mianowicie routerek przynajmniej z 2 wan i dobrym firewol w tej chwili stoi draytek vigor 2925
  Do rozbudowy sieci chciałbym wykorzystać:
  switch 26x 1000 zarządzalny jako głównyw szafie (serv BD i RDP), 3szt. switch (punkty pionowe) 8-16 w Vlanach punkty dostępowe wifi
  Czy możecie zaproponować wasze rozwiązania

 • #9 07 Mar 2018 16:28
  Ibuprom
  Poziom 25  

  GrandMasterT napisał:
  Problemów z wydajnością dużych nie stwierdziłem, w całej sieci od jakiegoś czasu przyglądam się tylko na jeden gdzie użycie CPU momentami jest duże i prawdopodobnie przepustowość zaczyna spadać. Z negatywnych rzeczy to bardziej bym się czepił konfiguracji, bo według mnie po prostu dużo trudniej jest czasami coś wyklikać niż na urządzeniach innych producentów, a wiele rzeczy nie działa tak jakby się wydawało po przeczytaniu dostępnej dokumentacji.

  Ja miałem autoryzację dostępu do internetu realizowaną przez squida i moduł NTLM który odpytywał kontroler domeny o użytkownika. Połączenie zwykłym switchem obydwu serwerów - brak problemów, przez D-Linka zarządzalnego - średnio kilka razy w ciągu dnia wyskakiwało okno o autoryzację NTLM Basic którego wyłączyć nie mogłem z różnych powodów. Podobnie ułamek promila zapytań DNS gdzieś ginęło powodując losowe problemy z dostępem do zasobów lokalnych. Na 3-comach niezarządzalnych działało bezproblemowo. A miałem z funkcji L2 tylko vlan-y, z L3 filtrowanie obcych DHCP po IP. Iperf na 3-comach pokazywał ~950Mbps, na D-linkach ~310Mbps. Zabawy z jumbo czy wymianą kabli na niewiele się zdały. Być może był jakiś problem z którymś kablem, ale diagnostyka nic nie wykrywała, mierniki par również, a "dumb switches" działały bez zastrzeżeń. Dziś sobie myślę że być może zarządzanie energią portów - tzw "green ethernet" robiło tu robotę. Teraz jednak tego nie sprawdzę już.

 • #10 07 Mar 2018 17:49
  GrandMasterT
  Poziom 23  

  U mnie na szczęście iperf pokazuje po 800+ Mbit gdzie bym nie testował, a nie mam nawet włączonego jumbo frames. Odkąd sieć istnieje, a brałem udział w budowaniu jej od zera, nie zauważyłem żeby w jakiś niewyjaśniony sposób coś się działo z pakietami lub połączeniami, pomijając prawdziwie fizyczne awarie - typu uszkodzenie kabla, modułu światłowodowego czy patchcorda. Ogólnie jak konfiguracja jest zrobiona, przetestowana i nie ruszane nic grubszego, to wszystko działa raczej bezproblemowo.
  Natomiast nie raz i nie dwa miałem problemy właśnie z konfiguracją, sporo rzeczy musiałem rozkminiać po prostu metodą prób i błędów na stole i testowym urządzeniu/urządzeniach, bo nie działały tak jak bym się spodziewał.
  Green etherneta mam włączonego chyba na wszystkich urządzeniach i nie zauważyłem problemów z tego tytułu. Prędzej bym się spodziewał, że jednak to filtrowanie DHCP coś bruździło.

 • #11 07 Mar 2018 18:48
  Ibuprom
  Poziom 25  

  Możliwe że problem był między krzesłem a klawiaturą. Byłem wtedy świeżo po ICND i jednak w d-linku web konfigurator bardziej utrudniał niż pomagał w konfiguracji. Niemniej jednak ustawienie vlanów i 1 funkcji z L3 mając za bazę ustawienia defaultowe nie powinno sprawiać problemów z użytkowaniem urządzenia.