Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radmor 3031/2 Kwarce - poszukuję oryginalnych kwarców

wichros5 22 Feb 2018 14:16 1785 4
 • #1
  wichros5
  Level 1  
  Witam,
  w temacie radiotechniki jestem kompletnie zielony stąd może pojawiać się mój niefachowy język mam nadzieję jednak, że uda mi się sprawę dość jasno wyjaśnić.
  Odbudowuję Fiata 125p z 1986 r. w wersji sanitarnej i chcę w nim zamontować oryginalne radio. Ostatnio nabyłem radio Radmor model 3031/2 jednak według sprzedającego nie zawiera ono oryginalnych kwarców. Czy jesteście może mi wstanie napisać jakie były w tym radiu oryginalne kwarce i czego mam szukać do kupienia by radio odzyskało sprawność czyli działało w fabrycznym zakresie. Dodatkowo, biorąc pod uwagę, że sam nie umiałbym ich wstawić to czy ktoś mógłby polecić mi jakiegoś fachowca w tym zakresie, najlepiej w Warszawie.
  Przy okazji zapytam czy ktoś mógłby mi polecić także zakład/fachowca który mógłby zająć się przestrojeniem UKF-u w radiu Safari 5.
  Radmor 3031/2 Kwarce - poszukuję oryginalnych kwarcówRadmor 3031/2 Kwarce - poszukuję oryginalnych kwarców
  Dzięki za pomoc.
 • #2
  Hektar Zahler
  Level 34  
  To się utylizuje na masową skalę, bo radiotelefony te są niewarte złamanego grosza w mniemaniu handlarzy, co muszą zarobić. Chociaż jest na allegro parę ludzików, co jednak sporadycznie to robią. Czasami mają nowiutkie mierniki i takie ciekawe rzeczy. Widziałem nowiutkie Radmory. Co to wynoszą i stawiają aukcje jednotygodniowe masz na PW jakby co. I trochę ludzików od recyklingu. Ostatnio jak dałem krótkofalowcowi namiar na takiego, to gościo wyzby ł się z może 10 szt. poszukiwanego generatora Zopan w stanie nieciekawym za jednym zamachem. Jako posiadający dostęp do sporej ilości demobilu na potrzeby naszego klubu łączności poczuwam się nie chować tego szuflady. Oczekują na syntezę, której pewnie i tak się nie doczekają. Ponadto spokojnie nadadzą się pochodzenia od bliźniaczych radiotelefonów jak np. przenośny FM-315. Chętnie opylany i stosowany jeszcze przez wspaniałe parametry. Sztukować kwarcy nie polecam z konieczności precyzyjnego strojenia i sprawy kolidujące z wymogami sprzętowymi, bo raz wyjęty z podstawki nie nadaje się na przekładkę i już.

  Moderated By c2h5oh:

  Regulamin punkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
  Przypominam, że masz już 4 ostrzeżenia.

 • #3
  Olek II
  Moderator
  wichros5 wrote:
  Czy jesteście może mi wstanie napisać jakie były w tym radiu oryginalne kwarce


  W tych radiotelefonach częstotliwość zależna była od służby w jakiej pracowały. Ogólnie jest tak, że w odbiorniku pracowały kwarce z częstotliwości 33-34MHz, a w nadajniku 8-9MHz. Częstotliwości te były powielane w powielaczach widocznych na zdjęciach.
  wichros5 wrote:
  czego mam szukać do kupienia by radio odzyskało sprawność czyli działało w fabrycznym zakresie.


  Zależy jaką częstotliwość chcesz mieć. Częstotliwość odbiornika= częstotliwość kwarcu x4+10,7, częstotliwość nadajnika= częstotliwość kwarcu x18. Ten radiotelefon ze zdjęcia pracował w zakresie 140-160MHz.

  Przykład:
  Dla częstotliwości pracy radiotelefonu na częstotliwości 147.300MHz, kwarc do odbiornika, to 34.150KHz, dla nadajnika 8.183.3KHz.
  Mam dokumentację serwisową i kupę różnych kwarców z tych radiotelefonów.
 • #4
  c2h5oh
  Moderator
  Pamiętaj, że to radio jest zasilane z 24V i ma PLUS na masie.
 • #5
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Przedmówco wiedziałem, że będzie na czerwono, więc po co komu teoria kiedy potrzebne są kwarce. Weź zejdź na ziemię.

  To ja powtórzę, bo coś nie czaimy bazy.

  Są na allegro za czapkę gruszek całe komplety w takich dużych opakowaniach: Radmor FM 3001, tylko trza chcieć je mieć.
  Względnie są w takich mniejszych opakowaniach: Radmor FM 315 za trzy pary.

  Chyba pisze dokładnie jestem kompletnie zielony co nie.
  Jak funkcjonuje handel tym to najwłaściwsza podpowiedź, opcja najtańsza, bezproblemowa i lepszej nie będzie.

  Potrzebny ewentualny opis przymusowego strojenia, a nie jakieś schematy. A więc potrzebne będą: zasilacz -24V/2A, mikrofon (lub dorobiony PTT), specyficzne złącze antenowe i sztuczne obciążenie, częstościomierz i kalkulator, bądź częstościomierz z dowolnym powielaniem (czytaj z dowolnym podziałem) i trybem relatywnym oraz stroik w.cz. ceramiczny.

  p.s.
  Co istotne to radiotelefony idiotoodporne i można domniemać, że niesprawdzone są sprawne.