Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor Laserowy na bazie arduino

BARTOSZ PIETRZYK 22 Lut 2018 17:48 483 5
  • #1 22 Lut 2018 17:48
    BARTOSZ PIETRZYK
    Poziom 7  

Projektor Laserowy na bazie arduino

Cześć wszystkim :D
    Mam mały dylemacik apropo mojego przyszłego dzieła, w sumie to ze strony elektronicznej.

Ogólnie to chce by był to laser sterowany muzyką jak i również w razie braku muzyki sterowany z programu.
    Wiem że jest taki schemat który będzie utrzymywał np. 0,7V na wyjściu pomimo różnego sygnału wejściowego na ten układ (widziałem go w PRAKTYCZNYM ELEKTRONIKU) ale nie wiem czy takie coś będzie dobrze współpracować z arduino :roll:

Jakby mógł ktoś wypowiedzieć się na ten temacik ;)
    Z góry zamieszczam schemat poglądowy jak Ja sobie wyobrażam efekt końcowy ( proporcje i rozmieszczenie elementów nie są zachowane )
    Mówię cały czas arduino, arduino ale chodzi mi głównie o Atmega ;)

Jakby ktoś chciał zobaczyć konstrukcje tego laserka to odsyłam do mojego wcześniejszego tematu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3427965.html

Dzięki, pozdrawiam :sm9:

0 5
  • Relpol
  • #2 23 Lut 2018 15:53
    Justyniunia
    Poziom 28  

Jak ten laser miałby reagować na muzykę (dla czego 3 pasma) ?
    Czemu nie zrobisz na bas, gdzie każdy impuls będzie wyzwalał zaprogramowane ruchy luster.
    Pokaż ten układ audio.

0
  • Relpol
  • #3 24 Lut 2018 00:49
    BARTOSZ PIETRZYK
    Poziom 7  

Cytat:
    Jak ten laser miałby reagować na muzykę (dla czego 3 pasma) ?

Ogólnie to projekt widział bym tak, że:
    -3 osobne silniki które wprawiają w ruch lusterka są albo sterowane z arduino albo za pomocą muzyki (kwestia wyboru programu, który jest zaznaczony po prawej na dole )
    -lasery są sterowane z arduino coś mniej więcej na zasadzie jaka częstotliwość muzyki się pojawi taki laser się zaświeci

Cytat:
    Czemu nie zrobisz na bas, gdzie każdy impuls będzie wyzwalał zaprogramowane ruchy luster.

Ponieważ jest to moim zdaniem nie sensowne, basy w muzyce pojawiają się nie często lub jak już są to bardzo szybko następują po sobie ;)
    Po 2 jak już z eksperymentów wiem jedne lusterko musi się kręcić z prawie jednostajną szybkością a 2 się musi zmieniać swoja prędkość aby kształty się zmieniały, dlatego 1 lusterko będzie sterowane z ok > 6000 Hz a 2 lusterko będzie sterowanie z Hz < ok. 3000 ;)

3 filtr jest tam po to, bo zobaczyłem gdzieś na YouTube, że jak są trzy lusterka to z koła po dodaniu 2 silniczka nie tylko uzyskam np. gwiazdę ale będzie się ona obracać w poziomie o 360*, efekt prawie jak projektor na galvo :D

Schemacik muszę wygrzebać, ale gadałem wczoraj z Tatą i powiedział mi, że pomimo złożenia tego układu nie działa on prawidłowo :P[/syntax]

0
  • #4 25 Lut 2018 09:25
    Justyniunia
    Poziom 28  

Poszukaj tego schematu, bo cholernie mnie on ciekawi.
    Podejrzewam jak wygląda ten układ i dlaczego Tata twierdzi że się nie sprawdzi.
    Na razie Ty sprawdź to:
    https://serwis.avt.pl/manuals/AVT2882.pdf
    Jeśli Tato jest elektronikiem, to z pewnością będzie w stanie dobrać filtry do pozostałych pasm.

0
  • #5 25 Lut 2018 22:52
    BARTOSZ PIETRZYK
    Poziom 7  

Dzięki za schemacik, jutro poszukam tego elektronika z tym schemacikiem ;)

Filtry akurat umiem sam już liczyć ( opłacało się pisać na elektrotechnice :lol: )

Tata nie twierdzi, że układ się nie sprawdzi tylko, że jak go poskładał to w ogóle ten układ nie działa tak jak miał :P tzn. zachowywał się jak zwykły wzmacniacz; sygnał wyjściowy był zależny od sygnału wejściowego a nie jak w tym układzie powinno być czyli napięcie wyjściowe miało być stałe np. 0.7V i niezależne od napięcia wejściowego ;) :D

Pozdrawiam

0
  • #6 26 Lut 2018 13:48
    Justyniunia
    Poziom 28  

BARTOSZ PIETRZYK napisał:
    ...a nie jak w tym układzie powinno być czyli napięcie wyjściowe miało być stałe np. 0.7V i niezależne od napięcia wejściowego

I pewnie było, tyle że sygnał na wyjściu jest skompresowany i podłączając na wyjściu np diodę LED jej jasność (rozbłyski) nie jest stała, tylko zależna od poziomu sygnału na wejściu.
    Dlatego też (i piszę o tym na elektrodzie po raz chyba setny) żadna taka automatyka w sterowaniu LED, czy innym laserem się nie sprawdzi.

Dobrą drogą idziesz dając trzy automatyki (dla każdego pasma osobno).
    Bo są tu tacy, którzy dają jedną, a potem dopiero dzielą pasma.
    Wtedy to już jest zupełna porażka - wszystko się dławi.

0
  Szukaj w 5mln produktów