Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robię wzmacniacz na układzie BT2025BH - możliwe są zmiany?

22 Lut 2018 19:11 1695 24
  • Poziom 7  
    Witam robię wzmacniacz z tego oto schematu:
    Mam bliźniaka tej kości czyli BT2025BH.
    oczywiście mogę zrobić inny projekt, ale czy jest możliwość zmiany lub usunięcia ze schematu kondensatorów ceramicznych?
    Prosze o pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!
    W tym układzie praktycznie tylko C1 i C2 (wartość "101" = 100pF) powinny być ceramiczne, natomiast C3, C4, C9, C10 i C14 mogą być w/g jakiejkolwiek technologii.
  • Poziom 7  
    A no właśnie a wiesz może w jakim urządzeniu znajdę takie 100pf. Nie nie mogę iść do sklepu a tym bardziej zamówić☺

Dodano po 4 [minuty]:

A czy z tym układem jest możliwość zrobienia innego schematu. Chyba że w tym mogę zmienić kondensatory. Jak tak to na jakie.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    W ostateczności - jeśli wcale nie zamontujesz tych 100pF, to nic strasznego się nie stanie, wzmacniacz będzie też grał dobrze (uchem nie odróżnisz).
  • Poziom 7  
    @Rzuuf Czyli ich w ogóle nie muszę mieć?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Krystian1256 napisał:
    wogule
    ich wpływ zaczyna się dopiero powyżej pasma akustycznego ...
  • Poziom 7  
    Mam wszystko do tego schematu oprócz tych 0,15nF.
    Jakimi mogę je zastąpić?

Dodano po 1 [minuty]:

Nie mam takich ceramików ani foliowych .
  • Poziom 43  
    Tam ma być 0,15uF - to 1000 razy więcej!
    W zasadzie wszędzie możesz stosować odstępstwa w granicach -50% ... +100% ...
  • Poziom 7  
    Zrobiłem ten układ według schematu. Zamiast TEA2025 Bt2025BH.
    Elektrolity 6x100uf/16V 2x470uf/35V.
    Kondensatory foliowe dałem zamiast 2x150nf 2x100nf i 2x 220nf. Schemat dam poniżej. Otóż Problem tkwi w tym że strasznie charczy, nie wiem jak temu zaradzić więc proszę o pomoc. Układ zasilam z 3V bo nie mogę dać więcej bo strasznie charczy. Użyłem zasilacza uniwersalnego takiego z przełącznikiem od 3 do 12 V i 620mA max. Potencjometr sam siebie charczy ale bez potencjometru też układ charczy. Jak zminimalizować to do minimum? Bo jeśli daje na przykład 5,5V to układ strasznie charczy tylko mogę zasilać 3V. Do układu dodałem przełącznik, gniazdo zasilania, gniazda aux i potencjometr b10k z sześcioma nóżkami. Czy jak dam filtracje czy to zniknie np. dławik z filtrem emsi powinien być ok do tego. Czy mam coś do niego dobudować żeby charczenie znikło? Bo mogę podgłośnić do 65% max. I jak daje więcej to nawet charczy jak obniżam głośność potencjometrem.Robię wzmacniacz na układzie BT2025BH - możliwe są zmiany?Robię wzmacniacz na układzie BT2025BH - możliwe są zmiany?

Dodano po 14 [godziny] 20 [minuty]:

Potrzebuję fachowca od wzmacniaczy, który mi podpiszę wyraźnie części.
    Czy zasilanie musi być z trafa i widzę tam 2 rodzaje napięcia ja potrzebuje tylko jednego napiecia. Czy ta się to jakoś zrobić? I bym chciał zrobić taki podwójny układ tylko ze na dwa kanały, czyli jak ten zmostkowany. Posiadam dwa układy BT2025BH, chcę żeby z jednego układu był jeden kanał, i na drugim układzie też jeden kanał. Proszę o przerobienie schematu i wyraźne podpisy.
    Nie chce zrobić swych oddzielnych wzmacniaczy. Chcę tylko na jednej pub uklad połączony w całość z 2 kości

Moderowany przez Mirek Z.:

Ostrzeżenie za notoryczne zakładanie nowych wątków o identycznej tematyce, co poprzedni (scaliłem). Następnym razem będzie dłuższy odpoczynek od forum.

• Specjalista - urządzenia lampowe
    Krystian1256 napisał:
    Schemat dam poniżej.

Zdjęcie twej konstrukcji by się przydało.

Krystian1256 napisał:
    Otóż Problem tkwi w tym że strasznie charczy, nie wiem jak temu zaradzić więc proszę o pomoc. Układ zasilam z 3V bo nie mogę dać więcej bo strasznie charczy. Użyłem zasilacza uniwersalnego takiego z przełącznikiem od 3 do 12 V i 620mA max.

Jaka jest impedancja głośników? I jakie to w ogóle głośniki? Charczy przy wysterowaniu czy masz na myśli jakieś zakłócenia które układ generuje bez sygnału wejściowego?

Krystian1256 napisał:
    Potencjometr sam siebie charczy ale bez potencjometru też układ charczy.

Jaśniej proszę - potencjometry same z siebie nie charczą, mogą trzeszczeć.

Krystian1256 napisał:
    Czy jak dam filtracje czy to zniknie np. dławik z filtrem emsi powinien być ok do tego.

Jeśli masz przydźwiek sieci (brum, buczenie) to popraw filtrację - na zasilaniu dodaj kondensator o pojemności kilku tysięcy mikrofaradów.

Krystian1256 napisał:
    Bo mogę podgłośnić do 65% max. I jak daje więcej to nawet charczy jak obniżam głośność potencjometrem.

Układ nie jest tytanem mocy (1W na kanał) nie masz się co spodziewać cudów.

Krystian1256 napisał:
    Potrzebuję fachowca od wzmacniaczy, który mi podpiszę wyraźnie części.

Co tu niewyraźnego jest?

Krystian1256 napisał:
    Czy zasilanie musi być z trafa

Nie, może być z akumulatora albo baterii ogniw.

Krystian1256 napisał:
    i widzę tam 2 rodzaje napięcia

Gdzie? Tam jest tylko pojedyncze 13V.

Krystian1256 napisał:
    I bym chciał zrobić taki podwójny układ tylko ze na dwa kanały, czyli jak ten zmostkowany. Posiadam dwa układy BT2025BH, chcę żeby z jednego układu był jeden kanał, i na drugim układzie też jeden kanał.

Możesz tak zrobić, oczywiście filtr dolnoprzepustowy nie jest potrzebny.
    Schemat najprościej wziąć z noty aplikacyjnej:

Krystian1256 napisał:
    Nie chce zrobić swych oddzielnych wzmacniaczy. Chcę tylko na jednej pub uklad połączony w całość z 2 kości

Jak mają być w mostku to bedą dwa wzmacniacze, wspólny najwyżej zasilacz i obudowa.
  • Poziom 7  
    @jdubowski
    Posiadam dwie kości BT2025B.
    Tak ja tyko już potrzebuje jakiegoś schematu 2.1. Albo jakiegoś z zastosowaniem 2 kości. Układ ma mieć 3 wyjścia łącznie. I chcę jeszcze zrobić układ wzmocnienia basu na kości 4558D JRD.
    Proszę o pomoc.
    W moim poprzednim układzie źle poprowadzona była chyba masa raczej i harczenie z sieci(brak filtracji). Układ został rozebrany bo postanowiłem zrobić układ 2.1. W stylu Creative A120.
    Krystian1256 napisał:

Posiadam dwie kości BT2025B.
    Tak ja tyko już potrzebuje jakiegoś schematu 2.1. Albo jakiegoś z zastosowaniem 2 kości. Układ ma mieć 3 wyjścia łącznie.

Chwilę temu pisałeś:
    Krystian1256 napisał:
    Posiadam dwa układy BT2025BH, chcę żeby z jednego układu był jeden kanał, i na drugim układzie też jeden kanał.

To dwa kanały, dwa wyjścia.
    Ale jeśli chcesz mieć 2.1 to dajesz jeden układ 2025 do obsługi kanałów lewego i prawego, a drugi do subwoofera - zmostkowany. Schematy są w nocie katalogowej.

Filtr do subwoofera mozesz zrobić na 4558D w/g opisu na http://www.eon49.com/index.php/topic,156-%E0%...%E0%B9%89%E0%B9%84%E0%B8%AD%E0%B8%8B%E0%B8%B5

BTW - sugeruję odpuścić budowę zestawu 2.1 na tak małych wzmacniaczach.

jdubowski napisał:
    Jaka jest impedancja głośników? I jakie to w ogóle głośniki?

Na to pytanie nie odpowiedziałeś - a to istotne, może twoja idea wzmacniaczy na TEA2025 w ogóle pozbawiona jest sensu...
  • Poziom 7  
    Otóż mam glosniki 2x5W i glosniki 2x10W.
    jdubowski napisał:
    Ale jeśli chcesz mieć 2.1 to dajesz jeden układ 2025 do obsługi kanałów lewego i prawego, a drugi do subwoofera - zmostkowany. Schematy są w nocie katalogowej.
    Chcę zrobić zestaw 2.1, oczywiście ze też się robi na dwóch kościach. Bo przecierz Creative A120 2.1 na ilu kościach jest.

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

@jdubowski Jeśli ten schemat jest dla Ciebie czytelny (bo dużo części nie mogę zidentyfikować). Proszę pomóż mi (napisz mi listę części jakie tam są, lub mi je podpisz wyraźnie).
    I najważniejsze czy ten układ będzie działać poprawnie?
    Krystian1256 napisał:
    Otóż mam glosniki 2x5W i glosniki 2x10W.

Impedancja i rodzaj tych głosników (niskotonowe, szerokopasmowe) to zagadka? po kawałku mamy dopytywać?
    Aczkolwiek już po mocy widać że TEA2025 nie wykorzystają możliwosci tych głośników i lepiej zastosować jakieś większe wzmacniacze.

Krystian1256 napisał:
    napisz mi listę części jakie tam są, lub mi je podpisz wyraźnie

I frytki do tego? ;)
    Za roszczeniową postawę jest "nagroda" od moderatora przewidziana w regulaminie, ale nie będę proponował jej przyznania ;)

Zaznacz na obrazku co jest dla ciebie nieczytelne, to postaramy się wyjaśnić.

Krystian1256 napisał:
    I najważniejsze czy ten układ będzie działać poprawnie?

Po pierwsze - potencjometr na wejsciu (ten podwójny) zastosowałbym 5k albo 10k - przy 50k obawiałbym sie przesłuchów przez rezystory sumatora podającego sygnał na subwoofer (33k).
    Po drugie - jest problem z zasilaniem, bo dla mostkowego wzmacniacza na TEA2025 obciążonego 4-omowym głośnikiem maksymalnie dopuszczalne jest 6V, dla 8-omowego 9V.

Czyli jasno stąd widać - TEA2025 i odpowiedniki odpuść sobie.
  • Poziom 7  
    @jdubowski Robię wzmacniacz na układzie BT2025BH - możliwe są zmiany?
    Chwilkę powiedziałem nad tym, ale nie wiem czy dobrze odczytałem wartości tego rerzystora 290k i kondensatora 4,7nF w kanale subwoofera. Tak samo jak nie określono jaki tam dokladnie siedzi tranzystor.
    Krystian1256 napisał:
    Chwilkę powiedziałem nad tym, ale nie wiem czy dobrze odczytałem wartości tego rerzystora 290k i kondensatora 4,7nF w kanale subwoofera. Tak samo jak nie określono jaki tam dokladnie siedzi tranzystor.

4,7nF jest OK, 290k nie ma w żadnym szeregu, stawiam że to będzie 390k (wartość nie jest krytyczna). Tranzystor dowolny NPN małosygnałowy - BC546 lub coś w ten deseń.
  • Poziom 7  
    A tam sa 2 rodaje napieć, czy tam wchdzi 13V, 13V, 13V czy 13V, 13V i 8V? Bo tego mogę doczytać☺.
  • Poziom 7  
    @jdubowski Zastosuje trafo 9V 2A.
    Czy ten uklad na pewno po poprawnym złożeniu będzie działać. Czy będzie charczeć?
  • Poziom 7  
    @jdubowski Czyli trafo ma mieć 3A.
    A nie rozumiem ile V, 9V

Dodano po 2 [minuty]:

2A chyba starczy bo uklad weźmie ile potrzebuje czy muszę dać jeszcze mniej, bo się pogubiłem.
    Krystian1256 napisał:
    Czyli trafo ma mieć 3A.

Błędny wniosek.

Krystian1256 napisał:
    2A chyba starczy bo uklad weźmie ile potrzebuje czy muszę dać jeszcze mniej, bo się pogubiłem.

Prawidłowy wniosek:

Jeśli głośnik ma 4Ω i zakłada się pracę wzmacniacza jako mostkowego to maksymalne napięcie zasilania nie może przekroczyć:
    Uzas = Iout/Robc = 1,5A*4Ω = 6V
    Z drugiej strony jeśli głośniki niskotonowe masz dwa, to radzę zrezygnować z mostka w ogóle, zrealizować dla każdego z głośników niskotonowych oddzielny wzmacniacz (na połówce tej samej kostki) a wejścia tych wzmacniaczy połaczyć równolegle.
    Inny pomysł - mostek zostawić, głośniki niskotonowe 4Ω połączyć w szereg.
  • Poziom 7  
    @jdubowski Daje przecierz wzmocnienie basu☺.