Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Pirotec SE 250/2 - Przerobienie zasilania silniczka wentylatora chłodze

22 Lut 2018 20:55 543 14
 • Poziom 13  
  Chciałbym przerobić zasilanie wentylatora spawarki gdyż teraz jego zasilanie realizowane jest z uzwojenia wtórnego, ale jak termostat chroniący przed przegrzaniem odcina dopływ prądu do transformatora spawki to wentylator przestaje pracować. Myślę nad zrobieniem zasilania wentylatora z dodatkowego małego transformatora 230/24 V i tu pojawia się problem bo spawarka oprócz zasilania 230V może być też zasilana napięciem 400V z dwóch faz. Proszę o radę co zrobić by ten mały transformator pracował normalnie zarówno przy napięciu 230V jak i 400V tak żeby się nie spalił może dać w szereg jakiś rezystor albo kondensator.
 • Poziom 13  
  Podłącz dodatkowy transformator do jednej z faz i zera.

  Dodano po 36 [minuty]:

  Zapomniałem dodać żebyś sprawdził czy wentylator jest na stałe czy zmienne napięcie . Jeżeli na stałe to musisz dodać na wyjściu z dodatkowego transformatora mostek gretza.
 • Poziom 24  
  Załóż wentylator na 230 i podłącz go albo przez termostat 55°C albo niech się kręci cały czas po załączeniu.
 • Poziom 13  
  Wentylator jest na 24 DC w chwili obecnej jest zasilany z uzwojenia wtórnego transformatora spawarki przez jedną diodę prostowniczą. Kolego
  stasiekb100 też myślałem nad założeniem wentylatora na 230 V ,ale problem taki sam jak w pierwszym moim poście co zrobić by chodził on normalnie żeby się nie nasycał albo nie spalił jak będę zasilał spawarkę z 400v.
 • Poziom 24  
  Podłączysz go pod faze i neutralny. Tam zawsze będzie 230 V.
 • Poziom 13  
  Tylko że w spawarce przy zasilaniu 400V nie ma przewodu neutralnego tylko ochronny.
 • Poziom 24  
  W pierwszym poscie napisałeś że spawarka może być zasilana też z 230 V. Zmień przewód zasilający.
 • Poziom 13  
  Owszem może być zasilana z 230V, a neutralny jest tylko przy 230V , a przy zasilaniu 400V są dwie fazy i ochronny. Do spawarki idzie przewód 3*2,5.
 • Poziom 26  
  Po pierwsze - sprawdź czy układ zniesie większe obciążenie, zobacz ile masz miejsca na ten cooler.
  Następnie zakup 24-woltowyu o większej mocy i zaimplementuj.
  Nie kombinuj z ,,przeróbkami''.
 • Poziom 13  
  Czy spawarka to zniesie nie wiem na skali jest napisane że prąd maksymalny spawarki to 160A, ale wątpię czy ten chińczyk z aluminiowymi uzwojeniami tyle wyciągnie, a nie mam miernika z cęgami by zmierzyć jaki jest rzeczywiście maksymalny prąd spawania. Miejsce na większy i mocniejszy cooler jest tylko dalej pozostaje problem z pierwszego postu. Zadziałanie termostatu chroniącego spawarkę przed przegrzaniem odcina dopływ prądu do transformatora spawki i wentylator przestaje pracować przez co spawarka dłużej stygnie.
 • Poziom 13  
  Jeżeli problem jest taki że przy zasilaniu z dwóch faz nie ma w urządzeniu zera tylko ochronny, co przeszkadza aby to zero wprowadzić dodatkowym przewodem.
 • Poziom 34  
  Wymień przewód zasilający na 4x2,5 mm2 z niego osiągniesz dwie fazy L1 i L2 Niebieski N i żółtozielony PE Wentylator podłączysz pod jedną z faz a drugi przewód pod N jeżeli zdecydujesz się na zabudowę wentylatora na 230V Jeżeli zamierzasz zabudować wentylator o zasilaniu 24V to uzwojenie pierwotne transformatora podłączasz pod jedną fazę L1 oraz N na uzwojeniu wtórnym transformatora uzyskasz 24VJeżeli silnik wentylatora będzie zasilany prądem stałym to na uzwojeniu wtórnym montujesz mostek prostowniczy.Jeżeli cały czas zasilasz spawarkę w systemie dwu fazowym możesz użyć transformatora o napięciu 400/24V
 • Poziom 43  
  Po prostu podłącz wentylator do odczepu 230V transformatora, albo przepnij wentylator przed termik.
 • Poziom 13  
  Też tak myślałem o podłączeniu wentylatora miedzy jeden koniec uzwojenia a odczepem tylko kiedy zadziała termostat chroniący spawarkę przed przegrzaniem napięcie na odczepie podnosi się z 230 do 400V.
 • Poziom 43  
  Tak , masz racje wyłączy trafo i wyłączy fan.