Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pioneer X-HM72 miga niebieska dioda ON

22 Lut 2018 21:53 4680 25
  • Poziom 9  
    Witam forumowiczów.
    Mam w naprawie wieżę jak w temacie. Sprzęt nie działa, ekran ciemny, po włączeniu miga jednostajnie dioda ON. Wciskanie kombinacji klawiszy STANBY/ON + STOP oraz INPUT + SkipUp niewiele daje. Użycie pierwszej kombinacji podczas podania napięcia sieciowego sprawia, że miga dioda czerwona TIMER oraz świeci ciągle dioda niebieska. Druga kombinacja klawiszy nic nie daje.
    Po załączeniu słychać przekaźniki oraz widać lekki obrót talerza CD.
    Zasilacz impulsowy wydaje się sprawny. Daje napięcia o równych przebiegach 3,3 V, 15V oraz ok 40V zamiast 22V. Te ostatnie to napięcie na podświetlenie LCD a ponieważ wyświetlacz nie działa to takie wyższe napięcie chyba jest poprawne.
    Przeszedłem cały algorytm NO POWER . Bez sukcesu.
    1. Napięcie na C681 jest 3,3V
    2. Przebiegi 16 dokładnie jak na rysunku
    3. Przebiegi 11 też jak na rysunku
    4. Sprawdzanie zabezpieczeń daje stany dokładnie odwrotne niż w algorytmie
    PWM Protection 3,2V
    DC Protection 3,2V
    AMP Protection 0V
    POWER Protection 3,2V
    Over Temperature Protection 2,5V i 2,5V
    W stanie gdy miga czerwona dioda Timer, napięcia są takie same.
    Jeżeli nie jest to działanie zabezpieczenia to co to może być za usterka? Skończyły mi się pomysły.
    Przy okazji udostępniam obszerne fragmenty z serwisówki X-HM72 X-HM82 pozyskane komercyjnie i do tej pory niedostępne w sieci.
    Załączniki:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 39  
    W instrukcji którą zamieściłeś są stosowne informacje , w jakim obszarze są błędy .Czas pomierzyć czasy :)
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    Zapewne masz na myśli czasy świecenia i nieświecenia diody. Oczywiście już to badałem. Jest to 500 na 500 msec i sugeruje że działa zabezpieczenie POWER Protection. Jednak tak nie jest, jak już pisałem napięcie na 12 PIN CP307 do badania zabezpieczenia POWER Protection jest High 3,2 V. :(

Dodano po 6 [godziny] 22 [minuty]:

Uzupełnienie. Czas 500msec/500msec dotyczy stanu gdy miga czerwona dioda Timer. Gdy miga tylko niebieska dioda ON czasy są 1sec/1sec. Sprawdziłem w dwóch stanach napięcia zasilacza na płycie Main od których działa POWER protect. Są prawidłowe +30 -30, +5 -5 oraz +12,2V i -11,8V.
  • Poziom 11  
    Nie mam całej instrukcji tego pioneera
    ale na stronie 21 tej instrukcji co dałeś masz rozrysowany układ zabezpieczenia od Power Protection
    Procesor wykrywa ochronę zasilania gdy na pin4 IC609 następuje zmiana stanu z H->L (sprawdź napięcie na pin4)
    Możesz to zdezaktywować wylutowując diodę D334 (na krótki czas dla testu)
    Masz napięcia +12,2V i -11,8V ich suma nie daje 0V co może powodować zmianę stanu z H->L
    (otwarcie tranzystorów Q336 lub Q337).
    Do sprawdzenia:
    elementy układu zabezpieczenia
    napięcia z zasilania nie są równe +12,2V i -11,8V ich suma nie daje 0V.
    napięcie M3V3 SW na rezystorze R660
  • Poziom 9  
    Dzięki za zainteresowanie. Napięcie na pin4 IC609 jest H 3,2V. Zabezpieczenie Power Protection nie jest aktywne. Napięcie na M3V3 SW jest prawidłowe 3,2V.
  • Poziom 11  
    Są jeszcze zabezpieczenia od DC i PWM które powodują blokadę załączenia urządzenia jeśli to nie Power Protection.
    Mam SM od Pioneer X-HM71-81 płytki inne ale konstrukcja - schematy bardzo podobne
    w przypadku zadziałania dwóch zabezpieczeń z powodu uszkodzenia miganie diody niebieskiej może nie być zgodne z tabelą.
    Do sprawdzenia:
    poziomy od innych zabezpieczeń na IC609.
    końcówki mocy czy nie upalone.

jeśli możesz to udostępnij resztę SM od X-HM72 byłoby łatwiej
  • Poziom 9  
    Zbadałem kilka przebiegów na płycie DMAIN. Prawidłowe są 11,12,16,14,17,15,31,32.
    Nieprawidłowy jest przebieg 28. Uzyskuję tylko szum o amplitudzie +-0,2V. Być może spowodowane jest to trzymaniem blokady na wyświetlacz.
    Nie jest też prawidłowy przebieg 13, są to SUB_CLK_IN i SUB_CLK_OUT na IC609. Co prawda nie mogłem tego zbadać na pinach IC609 lecz na nóżkach kwarcu XTAL601. O ile wyjście OUT jest zbliżone pod względem częstotliwości i napięcia do wzorca o tyle przebieg na IN jest całkowicie odmienny. Czy to może oznaczać uszkodzenie kwarcu? Nie mam doświadczenia z tymi elementami.
  • Poziom 9  
    Stany zabezpieczeń wg algorytmu ze strony 16 sprawdzałem na samym początku

"Sprawdzanie zabezpieczeń daje stany dokładnie odwrotne niż w algorytmie
    PWM Protection 3,2V
    DC Protection 3,2V
    AMP Protection 0V
    POWER Protection 3,2V
    Over Temperature Protection 2,5V i 2,5V
    W stanie gdy miga czerwona dioda Timer, napięcia są takie same."

Co prawda nie na pinach IC609 ale na złączach. Otrzymane napięcia sugerują że nie ma aktywnego zabezpieczenia.

Kompletna SM w załączeniu
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    Faktycznie ten przebieg na IN pin 10 sugeruje że jest coś nie tak - nie wzbudza się.
    Jeśli masz kwarc nawet podobny to spróbuj podmienić tylko krótko lutuj bo kwarce nie lubią grzania.
    sprawdź elementy wokół kwarcu i daj przebiegi.
    Za ok. 1,5 tygodnia będę miał na serwisie tego Pioneera (idzie do mnie po zakupie) to będę mógł porównać ten przebieg.
    Jeszcze jedno.
    Czy próbowałeś skasować blokadę załączenia zgodnie z pkt5 str.30 SM
  • Poziom 9  
    Tak. Próbowałem skasować blokadę zgodnie z pkt 5 str 30 SM. Te kombinacje klawiszy działają mi jedynie po wyjęciu i włożeniu kabla zasilającego. I tak STOP + Standby ON powoduje załączenie i ciągłe świecenie niebieskiej diody ON i miganie 500/500msec diody czerwonej Timer. Wg SM powinien to być Protect Check mode. Próba wciskania wielokrotnie FF i Play wg pkt 6.2 nic nie daje (działam po omacku gdyż wyświetlacz jest ciemny).
    Z kolei kombinacja FF+INPUT powoduje załączenie i miganie niebieskiej diody 1s/1s.

Sprostowanie przebiegu 13. Jest prawidłowy, źle badałem oscyloskopem rezonator kwarcowy. Nie wiedziałem, że to taki wrażliwy element.
    Po pierwsze nie może być żadnych kabelków przedłużających - dotykamy bezpośrednio do nóżek.
    Po drugie trzeba badać obydwie nóżki na raz (badanie pojedynczej OUT daje przebieg ale badanie pojedynczej nóżki IN wygasza przebieg).
    Po trzecie najpierw dotykamy nóżkę od OUT potem dokładamy od IN (odwrotna kolejność wygasza generator).
    Oczywiście inny oscyloskop może zachowywać się inaczej.
  • Poziom 11  
    Jeśli kwarce działają, to wróćmy do przebiegu 28 (procek, wszad pamięci uszkodzony?)
    Masz nieprawidłowy przebieg 28 - czyli ciemny wyświetlacz (czy nie jest uszkodzony?)
    Sprawdź nap. zasilania do LCD schemat str. 80 SM złącze FPC102 pin 4,10 oraz sterowanie BACKLIGHT_CTL pin 37 ma być stan H wg. wzorca.
    Sprawdź nap. na IC5 pin 75 po załączeniu zasilania powinien wystawić stan H (sterowanie podświetleniem LCD)
    Bo wg. mnie po załączeniu zasilania przynajmniej na krótką chwilę LCD powinno się delikatnie podświetlić.
    Możesz na krótko sprawdzić podświetlenie LCD podaj stan H przez rezystor na bazę Q100 schemat str. 80 SM. i zobacz jak się zachowuje LCD (bo może coś jednak wyświetla tylko tego nie widać)
  • Poziom 9  
    Napięcie zasilania na wyświetlacz na złączu FCP102 pin 4 jest 35V. Sprawdziłem to na bazie Q107, na złączu FCP102 nie ma jak. Na kolektorze i emiterze Q107 jest 34,3V. Wyższe napięcie tłumaczę brakiem obciążenia. Na pin10 złącza FCP102 jest 3V. Natomiast na BACKLIGHT_CTL jest cały czas 0V. IC5 pin 75 nie wystawia H.
    Podałem stan H przez rezystor na bazę Q100, ekran zaświecił już w momencie tylko podłączenia przewodu zasilającego. Świeciło tylko podświetlenie. Włączenie urządzenia przyciskiem STANBY/ON wygasza ekran a napięcie na bazie Q100 spada do kilkuset mV. Czyli IC5 pin 75 uparcie wystawia L zamiast H na sterowanie podświetleniem LCD. Wygląda, że wyświetlacz jest dobry. Spróbuję szczegółowiej zbadać IC5.
  • Poziom 11  
    Pioneer X-HM72 miga niebieska dioda ONPioneer X-HM72 miga niebieska dioda ONPioneer X-HM72 miga niebieska dioda ONPioneer X-HM72 miga niebieska dioda ON

Mam już tego Pionieera na serwisie. Uszkodzenie mam/miałem w module zasilacza standby SMPS.
    Naprawiłem go wstępnie na pająka w celu sprawdzenia i ruszył. Czekam teraz na dostawę części oryginalnych które docelowo tam podstawię.
    Pomierzyłem ci napięcia na zasilaczu SMPS.
    U ciebie cyt."na złączu FCP102 pin 4 jest 35V......Wyższe napięcie tłumaczę brakiem obciążenia."
    Tu masz coś nie tak!! - to napięcie idzie bezpośrednio z zasilacza SMPS jako 22V tak opisane jest na schemacie.
    U mnie na nieobciążonym wyjętym z urządzenia masz zdjęcia
    22V jest 24,7V mierzone za diodą D221 (sprawdź D221 i kondensatory na tym napięciu)
    15V jest 16,5V mierzone za diodą D222
    3,3V jest 3,3V mierzone za diodą D223

Procedura uruchomienia startu pioneera jest długa
    Po krótkim naciśnięciu STANBY/ON po chwili pstryknie przekaźnik zaczyna migać niebieska dioda i to trwa - inicjalizacja.
    Przez pierwsze 10-11sek wyświetlacz jest przyciemniony czyli tak jak piszesz cyt."Czyli IC5 pin 75 uparcie wystawia L zamiast H na sterowanie podświetleniem LCD".
    Dopiero po tym czasie na wyświetlacz idzie podświetlenie i zaczyna wyświetlać ostatnio ustawioną funkcję z przed wyłączenia.
    Dioda niebieska po zainicjalizowaniu LCD jeszcze parę razy miga i przechodzi na ciągłe światło. Pioneer wystartował - działa.

Reasumując IC5 zostawiłbym na razie w spokoju, posprawdzaj zasilania bo na schematach masz jeszcze kilka regulatorów LDO / stabilizatorów napięcia, może któregoś brakuje.
  • Poziom 9  
    Ta różnica napięć z zasilacza SMPS mnie zaintrygowała.
    Wyjąłem zasilacz i dokonałem pomiarów. W pierwszej chwili też miałem nieco powyżej 24V na wyjściu po D221. Po około 20 minutach napięcie wzrasta do nieco ponad 28V (zrzut 1). Po tym czasie napięcie na wyjściu linii 15V także jest większe i wynosi 19V.
    Po włożeniu zasilacza do urządzenia i podłączeniu zasilania napięcie na linii 22V rośnie aż do 42V (zrzut 2). W tym czasie napiecie na linii 15V wynosi 14,5V.
    Po włączeniu Stanby/ON napięcie na linii 22V spada po 20 minutach do 29,5V i takie mniej więcej się utrzymuje (Zrzut 3). Na linii 15 jest cały czas 14,5V.
    Te różnice upatruje wpływem obciążenia linii 15V na linię 22V, są na jednym trafo, raz nie jest obciążona, raz jest.
    Dzięki za info o napięciach i procesie uruchamiania. Sporo napięć zasilających na main i dmain mam posprawdzanych ale jeszcze raz się przyjrzę.
  • Poziom 11  
    Cyt.
    "Po włożeniu zasilacza do urządzenia i podłączeniu zasilania napięcie na linii 22V rośnie aż do 42V"
    Trzeba to wyjaśnić bo dalej twierdze, że to jest bardzo nieprawidłowe.
    Na początek w zasilaczu SMPS wymień kondensatory C805 (47u/400V) i C823 (47u/50V), żeby wiedzieć że przetwornica stabilnie pracuje.
    Dalej
    Zobacz, że masz różne masy w obwodach cyfrowych i analogowych.
    Popatrz na schematy.
    Masy masz pospinane ze sobą poprzez rezystory 0R lub cewki, które są szeregowo w torach masy.
    Sprawdź te przejścia bo takie podbicie napięcia skąś się bierze - dokłada się napięcie. Jeśli procesor też widzi różnicę w potencjałach, to nie zainicjalizuje urządzenia.

Jeszcze jedno, czy ten pioneer nie jest czasem po np. wyładowaniu atmosferycznym?
  • Poziom 9  
    Wymieniłem kondensatory w SMPS C805, C823 oraz dodatkowo C221 i C222. Przetwornica zachowuje się tak samo jak przed wymianą kondensatorów. Sprawdziłem mnóstwo rezystorów i cewek spinających masy, może nawet wszystkie. Było ich bardzo dużo. Wszystkie przewodziły.
    Nie wiem czy sprzęt jest po wyładowaniu atmosferycznym. Trafił do mnie uszkodzony. Nie było napięć z przetwornicy SMPS. W układzie tym wcześnie wymieniłem jeszcze D222, D226, D223, D224, R823, D824, D823, R824, R825, IC821.
  • Poziom 2  
    Kolego na płycie DMain są 2 regulatory DC napięć 1,2 V i 1,9 V . Na wyjściu są kondensatory smd C254 i C263 - są prawdopodobnie zwarte. Mam nadzieję, że to rozwiąże twój problem.

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Niestety kondensatory nie są zwarte a napięcia na wyjsciu regulatorow DC, kondensatorach C207 i C206 są prawidłowe, odpowiednio 1,2V i 1,9V.
  • Poziom 2  
    W tym sprzęcie jest tylko kilka typowych uszkodzeń charakterystycznych dla niego. Podstawowe to uszkodzenie płyty SMPS ASSY - najczęściej jest zwarta jedna z diod D222, D226 (SS315, dioda schottky w lini 15V), rzadziej dochodzi do większych uszkodzeń przetwornicy. Zwarcie w liniach zasilających 1,2V i 1,9V jest bardzo rzadko, ale jego skutki są dokładnie takie same jak w twoim przypadku. Inicjacja urządzenia nie przebiega prawidłowo, system control blokuje podświetlenie wyświetlacza, a linia zasilania 22V jest nie obciążona i dlatego jej napięcie rośnie nawet do 50V. Musisz sprawdzić wszystkie napięcia które kontroluje system control, bo tu prawdopodobnie masz uszkodzenie. Ja naprawiałem tego sprzętu z 10 sztuk i tylko takie uszkodzenia miałem jak opisałem.

pozdrawiam

9
  • Poziom 9  
    Sprawdziłem rezystancję płytki dmain po wyjęciu z układu na linii zasilania 3V3 a masą. Była przeraźliwie niska, zaledwie 8 ohm. Po demontażu modułu WiFi CX870 rezystancja wzrosła do ponad 2k. Tak więc usterka jest w module CX870.
    Włożyłem zamiennik w postaci identycznego modułu lecz z Pioneera NP01. Sprzęt ruszył. Niestety oprogramowanie modułu z NP01 nie obejmuje obsługi radia , CD i wzmacniacza więc ograniczone było sterowanie i to co można było zobaczyć na wyświetlaczu. Swoją drogą zastanawiające dlaczego Pioneer umieszcza tyle funkcjonalności sprzętu w module CX870 firmy Lite-On, którego schematu nie obejmuje nawet instrukcja serwisowa.
    Po zdjęciu ekranów z uszkodzonego modułu CX870 oględziny nie wykazały zwęglonych elementów. Natomiast zauważyłem, że procesor DM870A bardzo się nagrzewa. Najpewniej to on jest uszkodzony. Jest on w obudowie BGA i jego wymiana nie będzie łatwa. Przeszukałem internet i nie znalazłem możliwości zakupu modułu CX870 z oprogramowaniem dla X-HM72.
  • Poziom 9  
    Niestety naprawa modułu CX870 się nie udała. Zdecydowanie kupię moduł CX870 zaprogramowany dla X-HM72.
  • Poziom 12  
    manek33 napisał:
    Czy udało się Panu kupić ten moduł??

Nie kazda migajaca dioda oznacza uszkodzenie procka moze to byc uszkodzony nand i bad sector na nim
  • Poziom 9  
    manek33 napisał:

Tak, udało się

Dodano po 1 [minuty]:

griszka77 napisał:
    manek33 napisał:

Nie kazda migajaca dioda oznacza uszkodzenie procka moze to byc uszkodzony nand i bad sector na nim

W moim przypadku procek bardzo się grzał, czy uszkodzenie nand może powodować taki efekt?
  • Poziom 12  
    choleszek napisał:
    manek33 napisał:

Tak, udało się

Dodano po 1 [minuty]:

griszka77 napisał:
    manek33 napisał:

W moim przypadku procek bardzo się grzał, czy uszkodzenie nand może powodować taki efekt?

A czy mozesz zgrac zawartosc flasha lub masz zgrane ?
  • Poziom 9  
    griszka77 napisał:
    choleszek napisał:
    manek33 napisał:

Tak, udało się

Dodano po 1 [minuty]:

griszka77 napisał:
    manek33 napisał:

A czy mozesz zgrac zawartosc flasha lub masz zgrane ?

Niestety nie mam