Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak zautomatyzować odpowiedni dopływ oleju do palnika

Czesław Adamski 22 Feb 2018 23:39 801 3
    Czesław Adamski
    Level 3  
    Witam

Posiadam palnik na olej przepracowany(zdjęcia z filmem poniżej) do którego rurką cieknie olej prosto do palnika w piecu CO. Dopływ oleju reguluje zaworem który jest na zdjęciu poniżej. Chciałbym jednak uregulować elektronicznie ten palnik jakimś sterownikiem tak żeby np. jeśli temperatura pieca podniesie się do 70 stopni to sterownik zmniejsza dopływ oleju. Bo niestety już parę razy zapomniałem i temperatura pieca się za bardzo podniosła. Pytanie moje jak mógłbym sobie z tym poradzić, można gdzieś kupić taki sterownik? albo istnieje jakieś alternatywne rozwiązanie tego problemu? Przy obecnym rozwiązaniu muszę cały czas pilnować pieca i ręcznie zaworem zmniejszać lub zwiększać dopływ oleju co jest nie wygodne.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Podawać olej pompą albo zastosowac elektrozawór w przypadku grawitacyjnego spływu do palnika. Oczywiście musi istnieć także układ zapłonowy, oraz kontroli obecności płomienia, a wszystko sterowane poprzez odpowiedni sterownik.
    zworys
    Level 39  
    Trzeba byłoby wykorzystać pompkę zębatą jaka jest stosowana w niektórych nagrzewnicach olejowych do podawania paliwa i sterować jej silnik z regulatora PWM, który z kolei powinien być sterowany przez jakiś sterownik z czujnikami temperatury zamontowanymi w piecu czy obiegu. Elektrozawór nie będzie tu pasował bo palnik nie może być wygaszany ale jedynie modulowany.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Ciekawe....Niedawno naprawiałem taki palnik zastosowany do generatora pary. Przerabiałem ten palnik z palnika na zwykly olej opałowy, a w zasadzie napędowy, bo opałowego tu nie ma. Dodałem mu podgrzewacz elektryczny z termostatem 70°C, przed samą dyszą i zupełnie dobrze pracuje w układzie cyklicznym. Cyklicznym dlatego, że sterowany jest wyłącznikiem ciśnieniowym boilera parowego. Zasilanie olejem przez pompę zębatą, a że palnik nie posiada wentylatora nadmuchu, to rozpylanie oleju odbywa się przez zasilanie sprężonym powietrzem przez elektrozawór.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1542907-4560.html post #4562