Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hykker/MyPhone - My Navi5 - "wisi na logo", naprawa oprogramowania

23 Lut 2018 01:07 1956 2
  • Poziom 25  
    W związku z panującą bardzo często na forach związanych z elektroniką mentalnością "wiem ale nie powiem (niech inni też stracą trochę czasu na szukanie, albo przyniosą mi do serwisu)", postanowiłem zaprzeczyć tej tendencji i napisać kilka słów o tym jak postawić na nogi niewłączającą się nawigację firmy MyPhone lub Hykker. Znalezienie działającego oprogramowania jest niestety dość problematyczne i dopiero po dłuższych poszukiwaniach udało mi się wpaść na takie które pracuje poprawnie. Firmware dostępne w załącznikach jest sprawdzone i działa na płytach o oznaczaniu M3618 V2.6. Nawigacje te sprzedawane są np w Biedronce pod nazwą MyNavi 5. Opis dotyczy tylko usterki oprogramowania objawiającej się zatrzymywaniem na logo, wyświetleniem komunikatów o braku jakiegoś pliku przy włączaniu etc. Przygotowany został w taki sposób aby każdy, posiadający podstawową umiejętność obsługi komputera, poradził sobie z naprawą.

Parametry urządzenia:
    procesor: ARM Cortex A7 800MHz,
    pamięć RAM: 128 MB,
    pamięć wewnętrzna: 4GB
    wyświetlacz LCD: 5” 480 x 272.
    system operacyjny: Windows CE 6
    Płyta główna: M3618 V2.6 2014-04-30

Wraz z niską ceną idzie w parze wysoka awaryjność. Przykładowe usterki:
    lub:

Jeśli i naszą nawigację dopadła ta lub podobna awaria, możemy przystąpić do wykonywania kolejnych kroków. Opis ten może być też ratunkiem przy nieodpowiedniej ingerencji w pliki systemowe lub rejestr Windows CE.
    Na początek weryfikacja. Po rozkręceniu nawigacji i wyjęciu płyty głównej powinien nam się ukazać taki obrazek:

Jeśli nawigacja i tak nie działa lub uważamy że nie mamy nic do stracenia, krok ten można pominąć.

Płyta główna o oznaczeniu M3618 V2.6 oprócz MyNavi 5 może występować również w innych nawigacjach np Pioneer 5710. Zamieszczone tutaj oprogramowania nie będzie pasować do wersji z wyświetlaczami 800x480!

Opis procedury:

1. Przygotowanie firmware
    Na początek ściągamy archiwum zamieszczone w załączniku o nazwie "Firmware V1". Ta wersja oprogramowania przypomina nieco to stosowane np w urządzeniach firmy Manta. Nie jest ono również w pełni zgodne, np nie posiada możliwości obsługi transmitera FM. Ma jednak jeden ogromny plus. Działa. W przeciwieństwie do naszego starego firmware.
    Po pobraniu pliku należy go wypakować i skopiować na kartę pamięci. Na początek karta pamięci może być dowolna. U mnie zadziałało na karcie SDHC 4GB sformatowanej w FAT32. Jeśli jednak nie zdziała warto szukać kart poniżej 2GB, bez oznaczenia SDHC i formatować je w systemie plików FAT16 oraz przy kopiowaniu skopiować w pierwszej kolejności plik UPD, następnie resztę.

2. Instalacja
    Po wykonaniu kroku nr 1, umieszczamy kartę w nawigacji i naciskamy reset od spodu urządzenia. Dobrze nadają się igły, szpilki, końcówki rezystora lub inne cienkie elementy. Ładowarka musi być również podłączona.
    Naszym oczom powinien ukazać się taki widok:

Następnie jeszcze chwila czekania:
    Kalibracja ekranu:
    I w końcu upragniony widok nowego menu:

3. Konfiguracja
    Wchodzimy w ustawienia(symbol zębatki):
    dalej dwie chmurki i wybieramy język polski:
    W końcu widok całości po polsku:

4. Użytkowanie
    Teraz możemy usunąć kartę pamięci z urządzenia, skasować pliki które znajdują się na niej i zainstalować oprogramowanie nawigacyjne. Nie należy restartować nawigacji z karta w slocie, bo aktualizacja rozpocznie się od początku.

zostało nam tylko ustawić ścieżkę mapy:
    U mnie jest to cecmd czyli total commander. Przy jego pomocy można w wygodny sposób uruchamiać, zarządzać czy przenosić pliki między kartą pamięci a urządzeniem

W tym miejscu jeśli wszystko poszło dobrze otrzymujemy sprawną nawigację. Jeśli kogoś to satysfakcjonuje można przestać czytać. Dalej wersja dla wymagających.

Jak wspomniałem wyżej, oprogramowanie to nie posiada transmitera FM, i walory estetyczne mogą być nieco gorsze. Albo po prostu chcemy mieć jak "fabryka wypuściła" . Oprogramowanie V2 jest tym czego potrzebujemy.
    Wszystkie czynności należy wykonać analogicznie do poprzedniego opisu:
    1. pobrać, wypakować, skopiować
    2. reset i aktualizacja:
    Hykker/MyPhone - My Navi5 - "wisi na logo", naprawa oprogramowaniaHykker/MyPhone - My Navi5 - "wisi na logo", naprawa oprogramowania

3. widok menu:

i po zmianie języka na polski:

Jak widzimy menu wygląda identycznie jak w oryginalnej wersji. W wypadku chęci zmodyfikowania logo startowego wystarczy wyedytować, przed aktualizacją, plik "logo.bmp" dla V1 lub "Logog430.bmp" dla wesji V2. Mi znaleźć tego z wersji oryginalnej niestety się nie udało.

Jeszcze jedna ważna kwestia, dlaczego nie wgrać od razu V2? Odpowiedź jest prosta. Bo nie zadziała. Na 3 przetestowanych przeze mnie płytach głównych z MyNavi 5 na żadnym nie ruszyło. Niewykluczone że komuś się to uda, ale sposób opisany tutaj wydaje się pewniejszy. Widać też że na niektórych zdjęciach występują różne urządzenia, spowodowane jest to właśnie testowaniem kilku egzemplarzy płyt głównych. Należy również pamiętać że usterki tego typu mogą być spowodowane uszkodzeniem pamięci urządzenia. Wtedy opisana procedura nie pomoże lub pomoże na krótki czas. Warto też chcąc żeby urządzenie długo podziałało, podłączać je do ładowarki dopiero po uruchomieniu silnika.

Efekt końcowy prac:
  • Poziom 2  
    Gdzie znajde software do M3618 v2.5 DDR128+Flash4GB+FM tej płyty ?
  • Poziom 20  
    Witam
    Nie ma osobnego oprogramowania
    Oprogramowanie jest kopiowane na urządzenie przez Firmware, jeśli urządzenie ma driver niezbędny sprzęt