Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Umiejscowienie pompy CO w układzie zasilania

lensa 23 Lut 2018 08:27 507 11
  • #1 23 Lut 2018 08:27
    lensa
    Poziom 9  

Witam.
    Mam pytanie:
    miałem ostatnio przerabiany system zasilania Układów CO (instalator dał mi mieszacze na podłogówkę),
    teraz mam rozdzielone układy podłogówki i grzejnikowe i dane 2 pompy (zdjęcie),
    moje pytanie : czy przed rozdzielaczem mogę dać jedną pompę elektroniczną (adaptacyjną ),
    instalator twierdzi że tak nie powinno być, a wydaje mi sie że jedna pompa dałaby spokojnie radę,
    teraz jedna z pomp ta na grzejniki (po lewej na zdjęciu jest za mocna).
    Dzięki za sugestie.

0 11
  • #2 27 Lut 2018 19:33
    Szczecin62
    Poziom 14  

Zdejm kolego te izolacje bo jakoś dziwnie to wygląda. Masz bardzo poprawny układ ze sprzęgłem kotłowym ale to co jest na belce kolektora jest nie jasne. zdejm otuliny i z 2 fotki zrób oraz opisz wyjścia belki zasilającej. Pozdro

0
  • #3 28 Lut 2018 07:43
    lensa
    Poziom 9  

Opisałem to zdjęcie więcej jak coś wieczorem zrobię
    zastanawiam się nad wrzuceniem jednej pompy przed rozdzielaczem
    Po lewej są zasilania, pompy to wilo 25/6-3P - 130mm (tyle że watożerne)
    położenie ustrojstwa jest takie ze względów oszczędności miejsca (nie chciałem żeby wyszło poza gniazdko)
    nie chciałbym kupować 2 nowych pomp ale chyba tak trzeba będzie zrobić
    myślę nad WILO stratos pico 25/1-6 na podłogę i Yonos 25/1-4 na grzejniki
    ze względu że na obiegu grzejnikowym są jest 8 grzejników (2 drabinki w łazienkach gdzie jest podłogówka, duża drabinka 180cm w pralni jako wspomaganie podłogówki i suszarka oraz taka sama drabinka w pomieszczeniu gospodarczym- zakręcona cały czas oraz 2 grzejniki typu purmo 2 płytowe 180 cm i jeden taki sam w garażu - zakręcony cały czas) myślałem nad jedną pompą 25/1-8.
    mogę ewentualnie zrobić więcej zdjęć tego co mam zrobione i napisać spokojnie opis tego

Dodano po 32 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie - może idiotyczne ale nie wiem po prostu
    wszyscy producenci zalecają pracę pompy z trybie stałej różnicy ciśnień przy podłogówce
    u mnie podłogówka sterowana jest czujnikami w pokojach i zamykane są obiegi elektromagnesami
    czy można by pompę na autoadapt puścić czy nie bardzo jest sens
    wiem że najlepiej było by to sprawdzić na żywym organizmie ale zanim wydam kasę muszę naładować się wiedzą tych, którzy ewentualnie to przerabiali na żywo.

0
  • #4 28 Lut 2018 08:23
    gersik
    Poziom 31  

Jeśli są elektrozawory to tak. Kup pompę która ma to i to.

0
  • #5 28 Lut 2018 08:33
    lensa
    Poziom 9  

Tak myślałem, tyle że chcę jeszcze wiedzieć czy te 2 pompy na zasilaniu mogę zastąpić jedną przed kolektorem.
    Czy ktoś tak robił i ma jakieś doświadczenia.
    Teoria teorią a praktyka może pokazać coś innego.
    Koszt 2 pomp jest wyższy niż jednej mocniejszej.

0
  • #6 28 Lut 2018 08:43
    gersik
    Poziom 31  

A gdzie jest zawór mieszający na podłogówkę?

0
  • #7 28 Lut 2018 08:49
    lensa
    Poziom 9  

Nie mam zaworu mieszającego.
    Miałem mieszacze z listwą firmy KanTherm 77A - ale nie dogrzewało mi góry stąd zrezygnowałem i jest o niebo lepiej.
    Grzejniki mam przewymiarowane i spokojnie daje radę przy niskich parametrach.
    Na zdjęciu tylko miejsce gdzie jest sprzęgło z kolektorem, dalej idzie do rozdzielaczy na podłogę góra i dół oraz na kaloryfery.
    Mam piec Vaillant Eco Tec z pogodówką i sterowaniem CalorMatic 470 w pokoju referencyjnym. (nastawiony na 22 stopnie, krzywa grzewcza 0,35 i do tego adaptacja krzywej).
    Nie chcę się rozpisywać nad dalszą częścią instalacji bo musiałbym od początku zrobić to porządnie z historią zmiany, a to dużo roboty.

0
  • #8 28 Lut 2018 10:52
    Szczecin62
    Poziom 14  

Na chwilę zejdę z tematu. Jedna pompa na grzejniki jedna na podłogówkę. Jest Ok. są to porządne 60-tki i tego się trzymaj. Nie muszą chodzić 24h/dobę możesz je sterować z kotła, z termostatów pokojowych, termostatów przylgowych zależnie od rozwiązania. Zwykłe pompy chodzą 10-15 lat a te elektroniczne kilka razy droższe mogą paść po 2-3 latach, więc ta oszczędność jest wątpliwa.
    Druga sprawa to nazewnictwo. Czy nie mylisz kolektora za sprzęgłem z rozdzielaczem? Co to jest mieszacz z listwą? Czy chodzi Ci o rozdzielacz podłogówki z zaworem termostatycznym? Takie rozwiązanie nie sprawdza się i nie ma sensu przy kotle kondensacyjnym. Jeśli masz tylko podłogówkę to od razu wpuszczasz w rozdzielacz ale jeśli są grzejniki to już trochę problem bo przy krzywej 0,35 trzeba naprawdę mocna przewymiarować je aby dały zakładaną moc.
    Nie zawracam Ci więcej głowy bo nie rozumiem tekstu o "sprzęgle z rozdzielaczem dalej idzie do rozdzielacza...." Nie doczytałem jak są sterowane te pompy czy chodzą 24h/dobę czy jak już wyżej proponowałem?
    Pozdro

0
  • Pomocny post
    #9 28 Lut 2018 11:11
    ls_77
    Poziom 28  

lensa napisał:
    u mnie podłogówka sterowana jest czujnikami w pokojach i zamykane są obiegi elektromagnesami

Zrób zdjęcie/a rozdzielacza/y i podaj jaką masz listwę/listwy sterującą "elektromagnesami". Chodzi o to czy ma ona możliwość sterowania pompą i źródłem ciepła.
    lensa napisał:
    Mam piec Vaillant Eco Tec

Podaj dokładnie model kotła VC......
    Bo tak jak kolega SZCZECIN62 pisał - można sterować tymi pompami: z kotła lub z tych listew sterujących podłogówką.
    Szczecin62 napisał:
    Nie doczytałem jak są sterowane te pompy czy chodzą 24h/dobę czy jak już wyżej proponowałem?

Z tego co widać na zdjęciu, to te pompy są zasilane z rozgałęziacza przymocowanego do ściany: na grzejniki bezpośrednio do rozgałęziacza, a do podłogówki przez zegar sterujący czasowo pracą pompy. Trochę to dziwne jakieś :?:

0
  • #10 28 Lut 2018 12:37
    lensa
    Poziom 9  

Pompa do podłogówki zasilana z Listwy KanTherm (po zamknięciu wszystkich elektromagnesów powinna być wyłączona- to jeszcze nigdy nie miało miejsca, chyba że nocą ale w wiatrołapie raczej nie zamyka)
    Piec nie ma możliwości podłączenia pompy chyba że po założeniu modułu VR40.
    Pomimo tego co pytacie dalej pobór mocy przez pompę jest constans 1-48W, 2-67W, 3-93W.
    Dlatego coś chcę pokombinować.

0
  • Pomocny post
    #11 28 Lut 2018 13:24
    gersik
    Poziom 31  

Jeśli nie ma mieszacza ( dlaczego takich rzeczy od razu nie piszecie) na ogrzewanie podłogowe to jedna pompa wystarczy. Trzeba oczywiście pamiętać o odpowiednim zrównoważeniu przepływów w poszczególnych obiegach aby się nie okazało że grzejniki grzeją a podłoga nie. Ja osobiście zostałbym przy dwóch pompach.

0
  • #12 07 Mar 2018 12:13
    Szczecin62
    Poziom 14  

Witam, trochę nie miałem czasu ale widzę, że koledzy nieźle pociągnęli temat ze słusznymi uwagami, więc już nie wnikam. Choć nie jestem prof. Miodek to bardzo proszę dla lepszego zrozumienia spraw nazywać wszystko poprawnie czyli np. nie mylić rozdzielacza podłogówki z kolektorem za sprzęgłem a elektronapęd (ew. napęd termiczny, siłownik termiczny) to nie elektromagnes!!! Pozdro dla Wszystkich.
    P.S. Wspominałeś o wielkości pomp czy wystarczają czy za małe z iloma biegami, moce pomp itp. i to porównywałeś z wielkościami (mocno przewymiarowanymi) grzejników i ilością obwodów. To trochę zamula temat po prostu podajesz powierzchnie ogrzewaną grzejnikami np. 120 m. kw. na co potrzebujesz dostarczyć max. 6 kW mocy i to przy temp. obliczeniowych i np. 100 m. kw. podłogówki czyli kolejne max. 5 kW więc przy założeniu,że rury są w miarę dobrze zwymiarowane to zwykle pompy 25/60 wystarczą z palcem w nosie,a podawane przez Ciebie moce na poszczególnych biegach to moce nominalne i w rzeczywistych warunkach obciążenia (dla danych oporów przepływu) mogą być dużo mniejsze. Raz jeszcze zaznaczam, że pompy elektronicznie sterowane mogą dać jakieś oszczędności prądu ale na pewno są droższe i mniej trwałe co nie musi dawać dodatniego bilansu kosztów. Zakładam też że te pompy pracują tylko wtedy gdy potrzebny jest transport energii (sygnał z termostatu pokojowego lub np. z termostatu przylgowego na rurze zasilającej) a nie od września do kwietnia 24h/dobę! Pamiętaj, że w poprawnie działającej i sterowanej instalacji grzewczej pompy pracują ok.30% czasu, więc praca ciągła to 3 x więcej zużytego prądu i 3 x szybsze zużycie pompy.

0