Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Excel VBA Przeszukiwanie kolumn X,Y za pomocą SUMA WARUNKÓW wtedy suma kolumny Z

Piskor93 23 Lut 2018 10:05 435 3
  • #1 23 Lut 2018 10:05
    Piskor93
    Poziom 3  

Witam.
    Męczę się już od dłuższego czasu nad tym zagadnieniem w VBA.
    Jeśli chodzi o formuły excel itd. mam wszystko zrobione. (Wrzucam do wglądu)
    Ale wolałbym aby to było zrobione za pomocą makro ze względu na to że codziennie przy nowym gatunku muszę ręcznie zmieniać formułę grubości z 2 na 3 lub coś w tym stylu.
    Mimo że próbuję w żaden sposób nie umiem tego przerobić na VBA.
    (Miałem zaledwie 1 semestr z tego języka).
    Dodam że chwilowo w pracy korzystam z LibreOffica który nie pomaga w uzupełnianiu kodu podczas pisania itd. :(

Schemat jest następujący
    Inputbox Podaj A (gatunek) Podaj B (grubość) -->SUMA WARUNKÓW W VBA Przeszukaj kolumnę X w poszukiwaniu zadeklarowanej A oraz przeszukaj kolumnę Y w poszukiwaniu zadeklarowanej B (Przeszukuj kolumny od zakresu np. 4-100 (nie zatrzymujemy działania pętli w pustej komórce) -->Każdy wiersz który spełnia oba warunki jest sumowana wartość liczbowa z kolumny Z do Arkusz2 komórka np. A2 a gdy uruchamiamy makro drugi raz to do komórki A3.

Wrzucam szablon wykonany za pomocą formuł.
    Uprzejmie proszę o pomoc jeśli ktoś zechce poświęcić swój czas i wiedzę. :D

0 3
  • #2 23 Lut 2018 10:15
    JacekCz
    Poziom 36  

Piskor93 napisał:
    SUMA WARUNKÓW ... Każdy wiersz który spełnia oba warunki jest ...

Pewien jesteś, że to chciałeś powiedzieć? SUMA w logice to alternatywa czyli słowo 'lub', a iloczyn to koniunkcja czy 'i'

0
  • Pomocny post
    #3 23 Lut 2018 10:21
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

A dlaczego nie podstawić wartości z komórek? Np w D7:
    =SUMA.WARUNKÓW(Arkusz1!$L$4:$L$382;Arkusz1!$F$4:$F$382;A7;Arkusz1!$G$4:$G$382;B7)

0
  • #4 23 Lut 2018 11:57
    Piskor93
    Poziom 3  

Cytat:

Pewien jesteś, że to chciałeś powiedzieć? SUMA w logice to alternatywa czyli słowo 'lub', a iloczyn to koniunkcja czy 'i'

Do tej pory jest tak zrobione że jest wpisana formuła SUMA WARUNKÓW kolumn X i Y żeby były dodawane wszystkie liczby z kolumny Z jeżeli oba warunki są spełnione. Chciałbym to tylko mieć w VBA żeby nie zmieniać przy każdej nowej danej ręcznie formuły z np. S235 na S355 oraz grubości z np 2 na 3. Tylko żeby samo zmieniało za pomocą InputBoxów.
    Dodano po 14 [minuty]:
    adamas_nt napisał:
    A dlaczego nie podstawić wartości z komórek? Np w D7:
    =SUMA.WARUNKÓW(Arkusz1!$L$4:$L$382;Arkusz1!$F$4:$F$382;A7;Arkusz1!$G$4:$G$382;B7)

W sumie jest to o wiele prostsze rozwiązanie.
    Nawet o tym nie pomyślałem.
    Dziękuję bardzo, raczej to rozwiąże mój problem.

Dodano po 34 [minuty]:

Zamiast wprowadzać Dane poprzez VBA oraz InputBox wystarczyło przerobić kod funkcji SUMA WARUNKÓW na mądrzejszy :)

0