Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Elektromagnes 20kW - Jakie sterowanie , wylacznik

Kielux 23 Lut 2018 10:25 810 28
  • Elektromagnes 20kW - Jakie sterowanie , wylacznik

Poziom 4  

Witam, otóż mam duży elektromagnes na 220VDC prąd ok. 80A. Potrzebuję, aby pracował w trybie S3. Jakie zalecacie do niego sterowanie i wyłącznik? Ze względu na dużą indukcyjność i częstość załączania może pojawić się problem z termika. Macie jakieś pomysły?

0 28
  • Computer Controls
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 43  

Kielux napisał:
    Macie jakieś pomysły?

Ale co załączasz go DC czy cały prostownik AC 3f ?

0
    Poziom 4  

Zasilanie najlepiej z mostka 3f AC. Podczas wyłączania i włączania chodzi o te skoki prądu oraz o energię pola

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 4  

No tak, jeszcze jakieś pomysły? Zalecenia użytkowania ?

0
  • Computer Controls
    Poziom 38  

Zrobił bym to tak:
    Autotransformator trójfazowy 3x400/3x230 zasilał by sterowany napęd tyrystorowy. Tego napędu użył bym do załączania i wyłączania prądu wg ustalonych ramp.

0
  • Pomocny post
    Poziom 43  

tos18 napisał:
    napędu użył bym do załączania i wyłączania prądu wg ustalonych ramp.

Wystarczy stycznik AC i dioda gasząca na uzwojeniu i lub dwójnik RC.

1
    Poziom 4  

Mógłbyś doprecyzować z tą dioda gasnąca i z tym dwojnikiem?

0
    Poziom 43  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Mogl bym parametry tych elelementow poprosic ? :D

@Kielux Kiedy u mnie w porcie rozsypało się zasilanie podobnych elektromagnesów do przeładunku złomu, a zasilane były przez przetwornice elektromaszynowe typu zbliżonego do układu Leonarda, zaproponowalem i zamontowałem sterowniki tyrystorowe do silników DC i odpowiednio je zaprogramowałem.

1
    Poziom 4  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Mogl bym parametry tych elelementow poprosic ? :D

@Kielux Kiedy u mnie w porcie rozsypało się zasilanie podobnych elektromagnesów do przeładunku złomu, a zasilane były przez przetwornice elektromaszynowe typu zbliżonego do układu Leonarda, zaproponowalem i zamontowałem sterowniki tyrystorowe do silników DC i odpowiednio je zaprogramowałem.

Nie miałeś problemu z wysoką temperaturą? Również elektromagnes służy do ładowania złomu jednak jest podwieszany na suwnicy i pracuje max 2min i postój 4-5 min.

0
    Poziom 43  

Kielux napisał:
    Nie miałeś problemu z wysoką temperaturą?

Masz parametry zasilania magnesu wiadome?
    DIoda 2x In.

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 43  

Miał wstawiony ten elektromagnes wyłącznik bimetaliczny dwustopniowy - pierwszy do kontrolki ,magnet overheating !" a drugi wogóle go rozłączał. To zostawiłem, bo dobrze działało.

Art.B napisał:
    Proponuję skombinować Mentora II lub coś podobnego za kilka stówek i po problemie.
    Pomysł dobry, tylko Mentor II dla tej mocy za kilka stówek, nawet używany ? Chyba tylko fuxem na OLX :D

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 43  

@Art.B Ja zastosowałem Relianc'e z jakiejś maszyny papierniczej o mocy 50kW, która na złom poszła.

0
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 4  

Kielux napisał:
    Nie miałeś problemu z wysoką temperaturą?

Masz parametry zasilania magnesu wiadome?
    DIoda 2x In.

Właśnie nie znam dokładnie prądu AC ale coś mostek o mocy 30kW, prąd cewki ok.80A na obciążeniu.

0
    Poziom 43  

Cewka generuje napięcie przeciwne , cały prąd przyjmuje na siebie dioda i w parę sekund prąd zanika do 0 .
    Musiał byś znać indukcyjność żeby to określić.

Dodano po 59 [sekundy]:

Kielux napisał:
    Witam, otóż mam duży elektromagnes na 220VDC prąd ok. 80A.

No i jak go zasilacie, z transformatora czy jak?

0
    Poziom 4  

Z autotransformatora leci 3ac na mostek prostowniczy z diodami ( stare wykonanie) i przy napięciu 220VDC ciągnie już 80A DC. Indukcyjność cewki ok. 800mH

0
    Poziom 43  

w parę sekund prąd zanika do 0 .
    Czy aby na pewno ? Wy, Koledzy, zdaje się zapomnieliscie z jakimi prądami i napieciami mamy tu do czynienia, i z jaką indukcyjnoscią takiego elektromagnesu. Tego się nie da zrobić włącz /wyłącz przyciskiem od latarki ! Ewentualnie najtańszym stycznikiem. :cry:

0
    Poziom 43  

Ewentualnie najtańszym stycznikiem.

Wyłączy się AC , a energia wydzieli się w diodzie i cewce wg zasad fizyki.
    Tak jak wzbudzenie w silnikach DC. Bez diody gaszącej robi się spawarka na stykach.
    Zresztą róbta jak chceta.
    Mi wychodzi 17kW.

0
    Poziom 43  

Kielux napisał:
    Indukcyjność cewki ok. 800mH
    Chyba 800 H (henrów) :D.

@Strumien swiadomosci swia Ty chyba dalej nie zdajesz sobie sprawy, o czym piszesz.
    Kolego @Kielux - podaj Kolegom masę tego elektromagnesu :D to im się oczy otworzą. Kiedy robiłem próby takiej machiny, to mierzyłem impuls napiecia i prądu zwrotnego przy podłaczeniu przeciwnie do polaryzacji elektromagnesu diody 100 A /2000V i przekładnika prądowego bezpośrednio na wyjściu elektromagnesu. Wyszło mi 1,7 kV bez diody, impuls prądowy oszacowałem oscyloskopem na 30 A. Możesz zastosować potężny stycznik, potęzny mostek czyli włączać ,,na chama" :cry: , ale jako układ ,,gaszący" przepięcia, to już musi być odpowiedni zestaw kondensatorów, rezystorów i diod, skoro posiada to swój własny autotransformator. Stycznik załącz - wyłącz oczywiście przed autotransformatorem.

0
    Poziom 4  

Drodzy koledzy spokojnie :) Elektromagnes waży 10 000kg (10 ton :D) Średnica to ponad 2m. W środku jest potężna cewka, która wzbudza pole i taki magnes ma udźwig ok 8-10 ton :D

Widzicie, że to nie są żarty.

Tak cewka ma ok. 800 mH (nie Henry, bez przesadyzmu :) ) , rezystancja ok. 2 Ohm.

Jestem zmuszony dobrać jakieś rozwiązanie , aby taki "magnesik" trochę pożył, bo częstość załączania go temperaturowo wykończy.
    Dodano po 3 [minuty]:

Strumien swiadomosc... napisał:
    Mi wychodzi 17kW.

Przy otwartej pokrywie by się zgadzało, jednak jak się "domknie" blachą antymagnetyczną to automatycznie linie pola sa zamknięte i troszkę więcej prądu pociągnie i przy obciążeniu też się inaczej zachowa. Stąd moc około 20kW

0
    Poziom 43  

Ok ale co się zmieniło od orginału i w czym problem co ci wypala teraz?
    Ale co prąd załączenia masz większy niż 100A, przecież prąd narasta w kilka sekund w takiej cewce.
    I nie przekroczy U/R .

0
  • Pomocny post
    Poziom 43  

@Kielux Czyli pozostaje Ci sterownik tyrystorowy zabocznikowany gigadiodą. Wówczas będziesz mogł go zaprogramować z rampą ujemną. Zlapie elektromagnes co ma zlapać i wtedy nieco obnizyć mu napięcie. Trzymać będzie, a prąd, czyli moc się zmniejszy, zatem i wydzielane ciepło też.

@Strumien swiadomosci swia Podejrzewam, ze był tam jakiś układ ograniczający , ale się go pozbyli, Janusze jedni :cry:. Albo kupili sam elektromagnes i teraz myśla, co dalej. :D

1
    Poziom 4  

Krzysztof Kamienski

OK, zobaczymy. Jest kilka pomysłów, postaram się wybrać jak najkorzystniejszy.
    Pomysły naprawdę dobre. Dzięki wszystkim za pomoc :) Jak coś to temat otwarty.

1
    Poziom 38  

Czyli pozostaje Ci sterownik tyrystorowy zabocznikowany gigadiodą.

Miałem styczność z podobną aplikacją - elektromagnes około 100A 220V. Całe sterowanie było zrobione na simoregu. Magnesowanie i demagnesowanie wg rampy oraz regulacja siły trzymania. Nie było gigadiody.

Są też włoskie napędy firmy santerno.

0