Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do lampy Błysk -

ares1944 23 Feb 2018 11:11 1260 4
lampy.pl
    ares1944
    Level 8  
    Lampa błyskowa"Błysk" produkcji Eltra w Bydgoszczy zasilana była akumulatorami KN-0,45 (późniejsze KB 44/8) a także można było stosować zasilacz sieciowy, zwany w instrukcji lampy przetwornicą sieciową, w postaci znanej "kostki" wkładanej do gniazdka.
    Rzecz w tym że tych lamp zachowało się niewiele i ani jeden zasilacz sieciowy do tego w sieci mało jest informacji na temat tej lampy i nie wiemy czy zasilacz produkowany był przez Eltrę czy kooperanta, jakie miał oznaczenia itd.
    Udało się znaleźć jedno zdjęcie tego zasilacza które załączam może ktoś z Kolegów rozpoznaje ten zasilacz lub ma jakieś informacje będę wdzięczny - oczywiście jestem też żywo zainteresowany kupnem tego zasilacza.
    Na drugim zdjęciu tył lampy gdzie widoczny jest trójkontaktowy kształt wtyczki zasilacza.
  • lampy.pl
  • lampy.pl
    Andrzej L.
    Level 31  
    Patrząc na twoje zdjęcia, konstrukcję wtyczki (nie widzę jej od czoła, ale wnioskuję, że 3 piny, bo gniazdo ma 3 szpilki) jest to bardzo podobne do radzieckiego systemu zasilania lampy błyskowej Elektron C3793
    электрон c3793 фотовспышка
    To była taka sympatyczna, poczciwa, niezniszczalna radziecka lampa błyskowa z okolic roku 1974. Cenię radzieckie stare produkty, które możesz wrzucić na 20 lat do pudełka w piwnicy, a po 20 latach wyjęte ze składowiska działają jakby wczoraj tam były odłożone. Odłóż dziś chiński zasilacz impulsowy-wtyczkę na rok do szafy, po roku leżakowania może już nie wstać.
    Tak ta lampa wyglądała.
    https://club.foto.ru/static/istorija_sovetskoj_fotovspyshki/23.jpg
    https://club.foto.ru/info/articles/article.php?id=210

Zasilacz był dwusystemowy 127V/220V - na bloku zasilacza był przełącznik do wyboru napięcia sieci zasilającej.
    Wyjście zasilacza na 3 pinową wtyczkę. Jedna linia po stronie wtórnej transformatora zasilacza to było uzwojenie niskonapięciowe kilka Voltów, służące do ładowania akumulatorów Ni-Cd wbudowanych w lampę, a druga linia była liną wysokonapięciową ~220-230V (praktycznie przełożenie sekcji uzwojenia wysokonapięciowego pierwotne:wtórne, dla trybu sieci ~220V (obecnie ~230V) w przybliżeniu ~1:1, czyli pełni tutaj rolę transformatora separującego, bezpieczeństwa), która służyła do bezpośredniego ładowania (z pominięciem przetwornicy zasilanej z dwóch akumulatorów 2x 1,2V) głównego kondensatora elektrolitycznego 250uF/350V przez prostownik jednopołówkowy do napięcia stałego około 320V (lepszy byłby tu mostek, bo by się szybciej ładowało), który gromadził energię przeznaczoną na wyładowanie w palniku ksenonowym lampy.
    Trzeba sobie porównać co tam w lampie twojej siedzi, bo się okaże, że jest to praktycznie to samo. A na podstawie podanej liczby zwojów uzwojeń i przeliczeń przekładni transformatora będziesz w stanie coś dobrać.

Zasilacz do lampy Błysk -Zasilacz do lampy Błysk -Zasilacz do lampy Błysk -Zasilacz do lampy Błysk -Zasilacz do lampy Błysk -
    ares1944
    Level 8  
    Andrzej -- bardzo dziękuję za zainteresowanie tym zasilaczem.
    Tego typu zasilanie lampy błyskowej czyli akumulatory + sieć ma sporo różnych lamp i ja w swoim zbiorze mam kilka takich zasilaczy końcówką trójpinową ale mnie nie chodzi o uruchomienie lampy ale o oryginał zasilacza i jakieś informacje na jego temat.
    Mnie bardzo dziwi że duży zakład zatrudniający niegdyś parę tysięcy ludzi i nic nie wiadomo na temat jego wyrobów tu konkretnie tej lampy ? Przecie 70te lata to nie tak odległe czasy, żyje cała rzesza byłych pracowników teraz powiedzmy siedemdziesięciolatków którzy posiadają takie informacje tylko jak do nich dotrzeć ?
    Jest kontynuator tego zakładu używający nazwy Eltra i pisałem do nich może mają jakieś koło emerytów czy inny klub ale oczywiście bez echa.
    ares1944
    Level 8  
    Dzięki wielkiej życzliwości mojego Kolegi W.Z.z Bydgoszczy stałem się posiadaczem kilku akumulatorów zasilających niegdyś tą lampę. Są to 2 akumulatory KN-0,45 z roku 1969 i 1973 oraz r akumulatorów KB 44/8. Oczywiście są to te same akumulatory z tym że w latach 70tych nastąpiła zmiana oznaczenia. Sześć takich akumulatorków zasilało lampę. Zachował się też oryginalny koszyczek stosowany w bateriach akumulatorów. Załączam kilka stosownych zdjęć.