Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do lampy Błysk -

ares1944 23 Feb 2018 11:11 1185 4
    ares1944
    Level 7  
    Lampa błyskowa"Błysk" produkcji Eltra w Bydgoszczy zasilana była akumulatorami KN-0,45 (późniejsze KB 44/8) a także można było stosować zasilacz sieciowy, zwany w instrukcji lampy przetwornicą sieciową, w postaci znanej "kostki" wkładanej do gniazdka.
    Rzecz w tym że tych lamp zachowało się niewiele i ani jeden zasilacz sieciowy do tego w sieci mało jest informacji na temat tej lampy i nie wiemy czy zasilacz produkowany był przez Eltrę czy kooperanta, jakie miał oznaczenia itd.
    Udało się znaleźć jedno zdjęcie tego zasilacza które załączam może ktoś z Kolegów rozpoznaje ten zasilacz lub ma jakieś informacje będę wdzięczny - oczywiście jestem też żywo zainteresowany kupnem tego zasilacza.
    Na drugim zdjęciu tył lampy gdzie widoczny jest trójkontaktowy kształt wtyczki zasilacza.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Andrzej L.
    Level 30  
    Patrząc na twoje zdjęcia, konstrukcję wtyczki (nie widzę jej od czoła, ale wnioskuję, że 3 piny, bo gniazdo ma 3 szpilki) jest to bardzo podobne do radzieckiego systemu zasilania lampy błyskowej Elektron C3793
    электрон c3793 фотовспышка
    To była taka sympatyczna, poczciwa, niezniszczalna radziecka lampa błyskowa z okolic roku 1974. Cenię radzieckie stare produkty, które możesz wrzucić na 20 lat do pudełka w piwnicy, a po 20 latach wyjęte ze składowiska działają jakby wczoraj tam były odłożone. Odłóż dziś chiński zasilacz impulsowy-wtyczkę na rok do szafy, po roku leżakowania może już nie wstać.
    Tak ta lampa wyglądała.
    https://club.foto.ru/static/istorija_sovetskoj_fotovspyshki/23.jpg
    https://club.foto.ru/info/articles/article.php?id=210

Zasilacz był dwusystemowy 127V/220V - na bloku zasilacza był przełącznik do wyboru napięcia sieci zasilającej.
    Wyjście zasilacza na 3 pinową wtyczkę. Jedna linia po stronie wtórnej transformatora zasilacza to było uzwojenie niskonapięciowe kilka Voltów, służące do ładowania akumulatorów Ni-Cd wbudowanych w lampę, a druga linia była liną wysokonapięciową ~220-230V (praktycznie przełożenie sekcji uzwojenia wysokonapięciowego pierwotne:wtórne, dla trybu sieci ~220V (obecnie ~230V) w przybliżeniu ~1:1, czyli pełni tutaj rolę transformatora separującego, bezpieczeństwa), która służyła do bezpośredniego ładowania (z pominięciem przetwornicy zasilanej z dwóch akumulatorów 2x 1,2V) głównego kondensatora elektrolitycznego 250uF/350V przez prostownik jednopołówkowy do napięcia stałego około 320V (lepszy byłby tu mostek, bo by się szybciej ładowało), który gromadził energię przeznaczoną na wyładowanie w palniku ksenonowym lampy.
    Trzeba sobie porównać co tam w lampie twojej siedzi, bo się okaże, że jest to praktycznie to samo. A na podstawie podanej liczby zwojów uzwojeń i przeliczeń przekładni transformatora będziesz w stanie coś dobrać.

Zasilacz do lampy Błysk -Zasilacz do lampy Błysk -Zasilacz do lampy Błysk -Zasilacz do lampy Błysk -Zasilacz do lampy Błysk -
    ares1944
    Level 7  
    Andrzej -- bardzo dziękuję za zainteresowanie tym zasilaczem.
    Tego typu zasilanie lampy błyskowej czyli akumulatory + sieć ma sporo różnych lamp i ja w swoim zbiorze mam kilka takich zasilaczy końcówką trójpinową ale mnie nie chodzi o uruchomienie lampy ale o oryginał zasilacza i jakieś informacje na jego temat.
    Mnie bardzo dziwi że duży zakład zatrudniający niegdyś parę tysięcy ludzi i nic nie wiadomo na temat jego wyrobów tu konkretnie tej lampy ? Przecie 70te lata to nie tak odległe czasy, żyje cała rzesza byłych pracowników teraz powiedzmy siedemdziesięciolatków którzy posiadają takie informacje tylko jak do nich dotrzeć ?
    Jest kontynuator tego zakładu używający nazwy Eltra i pisałem do nich może mają jakieś koło emerytów czy inny klub ale oczywiście bez echa.
    ares1944
    Level 7  
    Dzięki wielkiej życzliwości mojego Kolegi W.Z.z Bydgoszczy stałem się posiadaczem kilku akumulatorów zasilających niegdyś tą lampę. Są to 2 akumulatory KN-0,45 z roku 1969 i 1973 oraz r akumulatorów KB 44/8. Oczywiście są to te same akumulatory z tym że w latach 70tych nastąpiła zmiana oznaczenia. Sześć takich akumulatorków zasilało lampę. Zachował się też oryginalny koszyczek stosowany w bateriach akumulatorów. Załączam kilka stosownych zdjęć.