Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WFD 1260 - Przesunięcie na programatorze, wirowanie

23 Lut 2018 11:45 369 2
 • Poziom 2  
  Cześć.

  Mam taką dość leciwą pralkę Boscha - WFD 1260 z mechanicznym programatorem. Do wczoraj działała przez 15 lat bez żadnego problemu i chciałbym, żeby ten stan trwał dalej. Niemniej coś złego się zadziało i być może jest winny programator ponieważ nastąpiło na nim jakby "przesunięcie" funkcji, jakie realizuje pralka. Przykład - na oznaczeniu na panelu pralki "wirowanie" (gdzie pralka zawsze wirowała) w tym momencie zaczyna dopiero odpompowywać wodę. W czasie odpompowywania wody pokrętło przesuwa się dalej i próba wirowania następuje dopiero w miejscu, gdzie na pokrętle już powinna skończyć pracę. I to jest być może pokłosie tego przesunięcia, ponieważ ten Bosch normalnie ostatnie wirowanie zaczynał wolno i w trakcie przechodził na szybsze, a teraz od razu próbuje wejść na szybkie obroty i mu się zazwyczaj nie udaje, bo ma prawdopodobnie źle rozłożony ciężar w bębnie ( w testach przy pustym bębnie udaje mu odpalać wirowanie). Inne funkcje - pobór wody, kręcenie bębnem, odpompowywanie wody działa bez problemu.

  Moje pytanie jest takie, czy jest możliwe we własnym zakresie odwrócenie tego przesunięcia na programatorze? Apriorycznie myśląc, skoro jest mechaniczne, to być może jest to usterka także mechaniczna i wystarczy w jakiś sposób "przekręcić" te pokrętło do poprzedniej (zgodnej z oznaczeniami na panelu) pozycji. Czy problem może leżeć jednak gdzieś głębiej? Może ktoś się spotkał z taką usterką.
 • Moderator AGD i automatyka
  xaltuton napisał:
  Do wczoraj działała przez 15 lat bez żadnego problemu

  Pierwsze co przychodzi na myśl to szczotki. Klucz 13 i torx20 będą potrzebne. A potem to już z górki ;)
  Wyciągasz silnik, oznaczasz go rysą po całej obudowie tak by wiedzieć które części silnika schodzą do siebie, czyścisz komutator, wymieniasz szczotki, składasz w odwrotnej kolejności.
  Sprawdzasz czy szczotki dolegają do komutatora, montujesz silnik do pralki i testujesz.
 • Poziom 2  
  Brzmi na dość skomplikowaną robotę, bo widzę pełny demontaż pralki... Czyli to raczej nie programator?