Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa elektrycznego grzejnika olejowego SANICO OH15-9G+T

staszkiewicz 23 Feb 2018 12:30 6984 8
IGE-XAO
 • #1
  staszkiewicz
  Level 7  
  Witajcie mam problem z grzejnikiem w/w.
  Grzejnik nie był używany od dłuższego czasu z powodu nierozpoznanej awarii, postanowiłem że dzisiaj go rozkręcę i sprawdzę co mu dolega. Po sprawdzeniu wszystkich przewodów probówką nie stwierdziłem żeby był jakikolwiek problem bo dopływ energii do grzałki lecz dalej lampka gotowości nie świeciła jednak gdy obróciłem go w tak zwany "pion" aby bezpiecznik pilnujący czy grzejnik się nie przewrócił wyłączył swa aktywność lampka w magiczny sposób zaświeciła nie wiadomo dlaczego.
  Postanowiłem że go podłącze i sprawdzę czy już będzie normalnie działał. Doszedłem do wniosku ze po kilku minutach grzejnik zaczął skwierczeć jak frytkownica i mnie to zaniepokoiło. Kolejny fakt który mnie zaniepokoił to to że grzejnik rozgrzewa się na samym dole tylko tak że aż parzy jak się go dotknie.
  Czy miałby ktoś pomysł jak jest powód usterki ? I co w ogóle się z nim dzieje?

  I czy dało by się zamontować czasówkę albo tak żeby nie był aktywny?
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  bubu1769
  Level 41  
  Przydało by się sprawdzić termostat czy czasem nie jest uszkodzony (widać go na 3 zdjęciu) oraz czy w grzejniku jest odpowiednia ilość oleju. Co do czasówki to jak byś chciał żeby ona działała?
 • #3
  staszkiewicz
  Level 7  
  Hmm jak sprawdzic czy sprawny termostat i czy jest odpowiednia ilość oleju?
  Co do czasówki mam chec zeby odpiąć ją kompletnie od układu w środku czy była by taka możliwość? Chce ja wymatowac bo jest uszkodzona nie ma dwóch ząbków jak na zdjęciu i po 24 godzinach zatrzymuje sie i nie rusza dalwj i trzeba przekrecac+ jest dosyć głośna i to denerwuje
 • IGE-XAO
 • #4
  bubu1769
  Level 41  
  Termostat byś musiał sprawdzić miernikiem czy ma przejście, poziom oleju będzie widoczny bo wykręceniu grzałki bądź zaślepki, powinno to być na tyle dużo żeby nie wypełniał tylko ostatniego żeberka gdy grzejnik jest ustawiony grzałką i zaślepką do góry, daj zdjęcie tej czasówki od tyłu to ci powiem jak ją pominąć. Jak możesz to pokaż co miałeś na myśli pisząc o czujniku kontrolującym właściwe postawienie grzejnika.
 • #5
  Felini
  Moderator
  Programator czasowy można zmostkować, zrobiłem tak u siebie z powodu jego dość głośnego tykania.
 • #6
  Pan.Kropa
  Level 28  
  Musisz dać jedno wyraźne- duże zdjęcie połączeń.
 • #7
  biauy
  Level 11  
  Witam.
  Po pierwsze musisz mieć przynajmniej jakiś prosty miernik (omomierz, voltomierz), ponieważ urządzenia tego typu po latach eksploatacji często na stykach pokrywają się nagarem, badź nawet nieco odkształcają (styki wewnątrz włączników) co pogarsza połączenia. Dotyczy to kostek, łączek, włącznika, termostatu, itp. Żeby szybko wykluczyć usterkę termostatu, podłącz przewody omomierza do jego styków, powinien miernik pokazać pełną przewodność, czyli "0" ohm, jeśli jest inaczej, brak połączenia, przyjrzeć się czy czasem jeden ze styków nie został odkształony, lub jest jego brak. Jeśli pokazuje jakąś rezystancję (do kilkunastu/ dziesięciu ohm) styki należy delikatnie przeczyścić drobnym papierem ściernym (grubość ziaren nie większa sza niż 600), psiknąć jakimś płynem np wd40. Jeśli stwierdzisz że jest dobra przewodność, przy podłączonym omomierzu, i nastawieniu termostatu na minimum, suszarką do włosów nagrzej termostat do momentu aż nastąpi rozłaczenie, tak powinno się stać gdy termostat będzie sprawny. Jeśli to nie nastąpi jest uszkodzony. Ja miałem banalną usterkę, włącznik , jego jedna z końcówek pod wpływem ciepła z czasem się "wyjął" - wysunął z obudowy około milimetra, co było skutkiem braku zwierania styków wewnątrz. Czasem zaskoczył, ale styk był niepewny, wachał się od kilku, do klkudziesięciu ohm, niestety przy takim połączeniu nie ma mowy o sprawnym działaniu urządzenia. Pokusiłem się by rozebrać ten włącznik (ponieważ jest wiekowy, ciężko byłoby o jakis odpowiednik bez jakiejś przeróbki, ma około30 lat), przywróciłem jego stan do "fabrycznego, oczyściłem styki, i hula aż miło. Nawet powiem grzeje lepiej jak przed tą usterką, przy nastawieniu na minimum niemal parzy w rękę.
  Pozdrawiam.
 • #8
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  staszkiewicz wrote:
  Czy miałby ktoś pomysł jak jest powód usterki ? I co w ogóle się z nim dzieje?
  Nic takiego, zwyczajnie cały olej gdzieś wyciekł. :D Skoro włączyl się element grzejny, to całość obwodu elektrycznego w tym grzejniku jest sprawna. Zalecenie - uzupelnić olej do pełnego stanu. Można użyć olej transformatorowy.
  więc @biauy po co ten elaborat ?
 • #9
  kortyleski
  Level 43  
  Niekoniecznie krzysiu. Miałem identyczny przypadek. Spirala grzałki zwarta do obudowy, u mami instalacja z zerowaniem. Prąd zamykał się w obwodzie faza- kawałek spirali- obudowa - bolec w gniazdku -zero. Żeby było weselej termostat nie wyłączał bo chciał przerwać zero którego piecyk już nie używał. Też skwierczalo. Wymiana grzałki załatwiła problem.