Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizatow widma IN-9 i sposób zasilania (z zasilacza komputerowego?)

hflyer 23 Lut 2018 13:54 369 6
  • #1 23 Lut 2018 13:54
    hflyer
    Poziom 2  

Witam,

Planuję wykonać analizator widma z wykorzystaniem 32 lamp IN-9. Mam zamiar go zbudować na podstawie projektu ze strony majsterkowo.pl/wskaznik-wysterowania-nixie-in-9/. W jednym z ostatnich postów są zamieszczone zaktualizowane pliki tego analizatora. Potrzebuję tylko pomocy w doborze źródła zasilania. Początkowo myślałem o przetwornicy step-up, brałem pod uwagę taką wersję przetwornicy vfdclock.jimdo.com/2015/07/18/openhardware-10w-mc34063-based-high-voltage-power-supply-module-high-efficiency-small-size/, ale będzie mało wydajna. Później przyszło mi do głowy, że zasilanie mogę pociągnąć bezpośrednio z zasilacza mojego HTPC. Przy okazji analizator startowałby razem z komputerem. W komputerze znajduje się zasilacz FSP/Fortron FSP200-50GSV 200W. Na tabliczce znamionowej podano:
    Analizatow widma IN-9 i sposób zasilania (z zasilacza komputerowego?)

Moim pomysłem jest wykorzystanie linii +12V, gdzie mam aż 15A do wykorzystania. Jeśli dobrze rozumuję i dobrze policzyłem to dla 32 lampek mamy (jedna lampka potrzebuje 10mA, napięcie ok. 200V max.):

32 x 0,01A = 0,32 A
    200V x 0,32A = 64W mocy

I teraz pytanie do osób bardziej obytych w sprawach zasilania czy to jest dobry pomysł? Jaką przetwornicę wykorzystać po podłączeniu do +12V z komputera, żeby uzyskać wystarczająco dużo mocy dla całego analizatora? Czy musiałbym stosować jakieś inne rozwiązania (dodatkowe bądź pośrednie)? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki z waszej strony.

0 6
  • #2 23 Lut 2018 17:17
    Justyniunia
    Poziom 28  

Najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie jednej przetwornicy dla wszystkich lamp.
    Możesz też podzielić całość na sekcje, np 4 przetwornice zasilające po 8 lamp.
    Trochę głupio by wyglądało, gdyby każda lampa miała swój NE555.

Chociaż z drugiej strony... i tak przy tej ilości pasm kłaniała by się budowa modułowa (1 płytka/1 lampę) gdzie byłby jakiś preamp/bufor, filtr pasmowy i może faktycznie dołożyć tam przetwornicę...

0
  • #3 25 Lut 2018 12:54
    hflyer
    Poziom 2  

Nie widzę problemu by podzielić układ na sekcje jak sugerujesz, ale wszystkie projekty związane z przetwornicami i zasilaniem nixie odnoszą się do niewielkich prądów wejściowych. Na wyjściu z komputera mam aż 15A, a chyba tego nie wytrzyma żadna przetwornica. A co z tą wersją przetwornicy do której link zamieściłem w pierwszym poście? Z tego co wyczytałem jest to najmocniejsza wersja jaką znalazłem w internecie. Sam nie jestem w stanie zaprojektować odpowiedniego układu, moja wiedza kończy się na odtwórczym wykorzystaniu istniejących rozwiązań.

0
  • #4 25 Lut 2018 13:36
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

hflyer napisał:
    I teraz pytanie do osób bardziej obytych w sprawach zasilania czy to jest dobry pomysł? Jaką przetwornicę wykorzystać po podłączeniu do +12V z komputera, żeby uzyskać wystarczająco dużo mocy dla całego analizatora?

A masz doświadczenie z przetwornicami? Jeśli nie, to zastosuj zasilacz konwencjonalny. Możesz też zaadaptować coś ze strony http://danyk.cz choćby http://danyk.cz/dcdc_en.html .

hflyer napisał:
    Na wyjściu z komputera mam aż 15A, a chyba tego nie wytrzyma żadna przetwornica.

Herezje. A w gniazdku w ścianie masz 230V/16A (a chwilowo nawet większa wydajność pradowa) i podłączasz tam lampkę nocną z żarówką 15W i co? Jest jakiś problem?
    Zasilacz da tylko tyle prądu ile potrzebować będzie obciążenie.

0
  • #5 26 Lut 2018 14:47
    hflyer
    Poziom 2  

Cytat:
    A masz doświadczenie z przetwornicami?

Tylko takie gdy musiałem sprawdzić moje lampy do zegara nixie. Wtedy też zrobiłem przetwornicę ze strony mirley.net.

Cytat:
    Zasilacz da tylko tyle prądu ile potrzebować będzie obciążenie.

Nie byłem pewien czy dane z tabliczki zasilacza oznaczają maksymalne obciążenie linii +12 czy to że zasilacz generuje prąd ciągły o wartości 15A. Ale skoro jest tak jak mówisz, że jest to maksymalne obciążenie, to zmontuję przetwornicę z tej strony, wspominałem o niej wcześniej, https://vfdclock.jimdo.com/2015/07/18/openhar...er-supply-module-high-efficiency-small-size/.. Zmyliło mnie tam tylko stwierdzenie: "1. Please control the input current in <=1A for the low heat working state,if need more power output,you can increase the input voltage."

0
  • Pomocny post
    #6 26 Lut 2018 15:57
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

hflyer napisał:
    Nie byłem pewien czy dane z tabliczki zasilacza oznaczają maksymalne obciążenie linii +12 czy to że zasilacz generuje prąd ciągły o wartości 15A.

Zasilacze stabilizujące prąd spotyka się w niektórych zastosowaniach (Power LED) ale nie w zasilaczach komputerowych.

hflyer napisał:
    "1. Please control the input current in <=1A for the low heat working state,if need more power output,you can increase the input voltage."

Polskie tłumaczenie oddające sens:
    Proszę utrzymywać pobierany prąd na wejściu przetwornicy poniżej 1A by zapewnić małe nagrzewanie przetwornicy, jeśli potrzebujesz więcej mocy na wyjściu podnieś napięcie zasilające.

0
  • #7 01 Mar 2018 15:21
    hflyer
    Poziom 2  

Dziękuję za sensowne wyjaśnienie tego zdania i w ogóle za waszą pomoc. Nie pozostaje nic innego jak skompletować części i zabrać się za zrobienie analizatora:)

0