Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizatow widma IN-9 i sposób zasilania (z zasilacza komputerowego?)

hflyer 23 Lut 2018 13:54 369 6
 • #1 23 Lut 2018 13:54
  hflyer
  Poziom 2  

  Witam,

  Planuję wykonać analizator widma z wykorzystaniem 32 lamp IN-9. Mam zamiar go zbudować na podstawie projektu ze strony majsterkowo.pl/wskaznik-wysterowania-nixie-in-9/. W jednym z ostatnich postów są zamieszczone zaktualizowane pliki tego analizatora. Potrzebuję tylko pomocy w doborze źródła zasilania. Początkowo myślałem o przetwornicy step-up, brałem pod uwagę taką wersję przetwornicy vfdclock.jimdo.com/2015/07/18/openhardware-10w-mc34063-based-high-voltage-power-supply-module-high-efficiency-small-size/, ale będzie mało wydajna. Później przyszło mi do głowy, że zasilanie mogę pociągnąć bezpośrednio z zasilacza mojego HTPC. Przy okazji analizator startowałby razem z komputerem. W komputerze znajduje się zasilacz FSP/Fortron FSP200-50GSV 200W. Na tabliczce znamionowej podano:
  Analizatow widma IN-9 i sposób zasilania (z zasilacza komputerowego?)

  Moim pomysłem jest wykorzystanie linii +12V, gdzie mam aż 15A do wykorzystania. Jeśli dobrze rozumuję i dobrze policzyłem to dla 32 lampek mamy (jedna lampka potrzebuje 10mA, napięcie ok. 200V max.):

  32 x 0,01A = 0,32 A
  200V x 0,32A = 64W mocy

  I teraz pytanie do osób bardziej obytych w sprawach zasilania czy to jest dobry pomysł? Jaką przetwornicę wykorzystać po podłączeniu do +12V z komputera, żeby uzyskać wystarczająco dużo mocy dla całego analizatora? Czy musiałbym stosować jakieś inne rozwiązania (dodatkowe bądź pośrednie)? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki z waszej strony.

  0 6
 • #2 23 Lut 2018 17:17
  Justyniunia
  Poziom 28  

  Najlepszym rozwiązaniem było by zastosowanie jednej przetwornicy dla wszystkich lamp.
  Możesz też podzielić całość na sekcje, np 4 przetwornice zasilające po 8 lamp.
  Trochę głupio by wyglądało, gdyby każda lampa miała swój NE555.

  Chociaż z drugiej strony... i tak przy tej ilości pasm kłaniała by się budowa modułowa (1 płytka/1 lampę) gdzie byłby jakiś preamp/bufor, filtr pasmowy i może faktycznie dołożyć tam przetwornicę...

  0
 • #3 25 Lut 2018 12:54
  hflyer
  Poziom 2  

  Nie widzę problemu by podzielić układ na sekcje jak sugerujesz, ale wszystkie projekty związane z przetwornicami i zasilaniem nixie odnoszą się do niewielkich prądów wejściowych. Na wyjściu z komputera mam aż 15A, a chyba tego nie wytrzyma żadna przetwornica. A co z tą wersją przetwornicy do której link zamieściłem w pierwszym poście? Z tego co wyczytałem jest to najmocniejsza wersja jaką znalazłem w internecie. Sam nie jestem w stanie zaprojektować odpowiedniego układu, moja wiedza kończy się na odtwórczym wykorzystaniu istniejących rozwiązań.

  0
 • #4 25 Lut 2018 13:36
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  hflyer napisał:
  I teraz pytanie do osób bardziej obytych w sprawach zasilania czy to jest dobry pomysł? Jaką przetwornicę wykorzystać po podłączeniu do +12V z komputera, żeby uzyskać wystarczająco dużo mocy dla całego analizatora?


  A masz doświadczenie z przetwornicami? Jeśli nie, to zastosuj zasilacz konwencjonalny. Możesz też zaadaptować coś ze strony http://danyk.cz choćby http://danyk.cz/dcdc_en.html .

  hflyer napisał:
  Na wyjściu z komputera mam aż 15A, a chyba tego nie wytrzyma żadna przetwornica.


  Herezje. A w gniazdku w ścianie masz 230V/16A (a chwilowo nawet większa wydajność pradowa) i podłączasz tam lampkę nocną z żarówką 15W i co? Jest jakiś problem?
  Zasilacz da tylko tyle prądu ile potrzebować będzie obciążenie.

  0
 • #5 26 Lut 2018 14:47
  hflyer
  Poziom 2  

  Cytat:
  A masz doświadczenie z przetwornicami?

  Tylko takie gdy musiałem sprawdzić moje lampy do zegara nixie. Wtedy też zrobiłem przetwornicę ze strony mirley.net.

  Cytat:
  Zasilacz da tylko tyle prądu ile potrzebować będzie obciążenie.

  Nie byłem pewien czy dane z tabliczki zasilacza oznaczają maksymalne obciążenie linii +12 czy to że zasilacz generuje prąd ciągły o wartości 15A. Ale skoro jest tak jak mówisz, że jest to maksymalne obciążenie, to zmontuję przetwornicę z tej strony, wspominałem o niej wcześniej, https://vfdclock.jimdo.com/2015/07/18/openhar...er-supply-module-high-efficiency-small-size/.. Zmyliło mnie tam tylko stwierdzenie: "1. Please control the input current in <=1A for the low heat working state,if need more power output,you can increase the input voltage."

  0
 • Pomocny post
  #6 26 Lut 2018 15:57
  jdubowski
  Specjalista - urządzenia lampowe

  hflyer napisał:
  Nie byłem pewien czy dane z tabliczki zasilacza oznaczają maksymalne obciążenie linii +12 czy to że zasilacz generuje prąd ciągły o wartości 15A.


  Zasilacze stabilizujące prąd spotyka się w niektórych zastosowaniach (Power LED) ale nie w zasilaczach komputerowych.

  hflyer napisał:
  "1. Please control the input current in <=1A for the low heat working state,if need more power output,you can increase the input voltage."


  Polskie tłumaczenie oddające sens:
  Proszę utrzymywać pobierany prąd na wejściu przetwornicy poniżej 1A by zapewnić małe nagrzewanie przetwornicy, jeśli potrzebujesz więcej mocy na wyjściu podnieś napięcie zasilające.

  0
 • #7 01 Mar 2018 15:21
  hflyer
  Poziom 2  

  Dziękuję za sensowne wyjaśnienie tego zdania i w ogóle za waszą pomoc. Nie pozostaje nic innego jak skompletować części i zabrać się za zrobienie analizatora:)

  0