Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica ZZM616L - nie uruchamia się

gregorybosss 23 Feb 2018 15:55 987 8
 • #1
  gregorybosss
  Level 10  
  Witam.
  Żona postanowiła wyczyścić szczotką miejsce widoczne na umieszczonym poniżej zdjęciu. Po tej operacji zmywarka przestała się włączać. Naciśnięcie przycisku "power" nie przynosi żadnego efektu. Próbowałem resetować, ale nie pomogło. Bezpiecznik przemierzyłem, ma przejście. Podejrzewam, że to małe czarne to jakiś czujnik i przy czyszczeniu musiała go uszkodzić. Pytanie co to jest i czy dobrze kombinuję, że to maleństwo jest w obwodzie sterowania?

  Pozdrawiam.
  PS.
  Post pisałem wczoraj, a dzisiaj jeszcze się dowiedziałem, że po tym zabiegu zasypała sodą i są zatkane odpływy... Odpływ wyczyszczony, ale dalej nie startuje.
  Amica ZZM616L - nie uruchamia się
 • #2
  hobbysta92
  Home appliances specialist
  Czarna wystająca główka w misie zmywarki to czujnik temperatury. Pomimo uszkodzenia tego czujnika zmywarka powinna się uruchomić.
  Czy zasilanie dochodzi do modułu sterującego?
  Gdzie dokładnie została wsypana soda?
 • #3
  pdemski
  Level 19  
  A sprawdz czy zmywarka dostaje prąd z gniazdka.
 • #5
  pdemski
  Level 19  
  Czujniki nie mają wpływu na samo włączenie, może epizod z sodą to po prostu zbieg okoliczności. Trzeba by było sprawdzić czy przetwornica daje jakieś napięcia, być może jest uszkodzona. Zatem do sprawdzenia diody, rezystor R50 ten zielony, układ LNK... i te dwa kondensatory nie widzę ich pojemności, ale zazwyczaj siedzą 4,7µF lub 10µF na 400V.
  Poprawiłem TONI_2003
 • Helpful post
  #7
  pdemski
  Level 19  
  Zapomniałem jeszcze dodać w poście (Post#5), że po drodze jest mała cewka indukcyjna, która też lubi się spalić.

  Poprawiłem TONI_2003
 • #8
  gregorybosss
  Level 10  
  Kolego Pdemski miałeś rację tzn. tak się składa, że mieszkam z rodzicami i kupowaliśmy za jednym zamachem jednego typu zmywarki... Postanowiłem sprawdzić płytkę i wsadziłem ją do zmywarki rodziców, a objaw ten sam czyli zmywarka się nie uruchamia! Można jednoznacznie powiedzieć, że uszkodzona płytka.

  Płytka to: WQP12-9350E - czyli muszę przelecieć po elementach i sprawdzić co padło. Oraz od razu pytanie czy zasypanie sodą mogło spowodować np. zapchaniem dysz oraz efektem tego spowodowanie zwarcie na pompie i w konsekwencji spalenie płytki?
  Amica ZZM616L - nie uruchamia się
 • #9
  Trull
  Level 28  
  Jeśli masz tam jakiegoś elektronika to temat jest do ogarnięcia. Spalona jest przetwornica (przypadek tylko sprawił że stało się to w tym samym czasie co czyszczenie). Spalony opornik na zabezpieczeniu przetwornicy 100Ω przetwornica LNK364 (zamień na LNK366) i do wymiany dławik L1 - 1mH na wzbudzeniu przetwornicy. Pompa załączana jest przekaźnikiem i jako taka odizolowana jest od obwodu niskonapięciowego - nie ma związku.