Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Samsung SBS RSE8JPUS - źle działa chłodziarka.

23 Lut 2018 21:09 603 11
  • Poziom 3  
    Witam, sprawa ma się następująco. Zamrażarka działa bez zarzutów a chłodziarka wskazuje błędną temperaturę i miga. Np wskazuje 4 a jest 10. Rozmroziłem całość 24h. Nie pomogło, po 6 dniach to samo. Po zajrzeniu do parownika okazuje się że jest cały skuty szronem, lodem. U góry najbardziej, im niżej tym mniej. Wymieniłem czujnik NT. Nie pomogło. Po około 7 dniach to samo. Rozkręciłem elektronikę na górze urządzenia i okazało się że jest wybrzuszony jeden z kondensatorów, symbol 450V 47µF 105 °C. Pytanie - za co on odpowiada i czy może być przyczyną problemów?
    Pozdrawiam.
  • PCBway
  • Poziom 42  
    Najprawdopodobniej jest to kondensator filtrujący wyprostowane napięcie zasilające przetwornicę/zasilacz impulsowy.
    Wymień i sprawdź napięcia na wyjściu tegoż zasilacza. On zasila całą elektronikę sterującą funkcjami lodówki. Od poprawności napięć zasilających zależy prawidłowe działanie układu sterowania.
    Wg. mnie jeszcze coś jest uszkodzone.
    Sprawdź obwód grzałki na płycie sterującej.
  • Poziom 3  
    No niestety aż tak dobry nie jestem w te klocki i nie bardzo umiem to sprawdzic. Wymienię kondensator jak nie pomoże dzwonie po serwis. Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Spokojnie. Chodzi o zmierzenie napięć na dwóch widocznych dużych kondensatorach po lewej stronie transformatora. Twój kondensator jest po prawej stronie. To jest strona wysokiego napięcia sieci energetycznej. Na PCB jest namalowana linia oddzielająca napięcia wysokie, niebezpieczne od niskich.
    Widać ją na zdjęciu. Przechodzi pod transformatorem.
    Także wymień kondensator na jakiś dobrej jakości. Np. Jamicon. Koniecznie 105oC i zmierz napięcia. Powinny być "okrągłe" typowe. Np 12, 5, 3.3 itp.
  • PCBway
  • Poziom 3  
    Ok w poniedziałek kupie kondensator i dam znac jak poszło. Dziękuję za pomoc.

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Pomierzyłem i tak woltomierz ustawiony na DCV 1000. Ten zepsuty wybulony kondemsator pokazuje 327 ten w środku 012 a ten najbliżej lewej krawędzi 005. Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Kondensator wymieniony. Lodówka rozmrożona. Wszystko ruszyło zobaczymy za 7 dni czy sie zaszroni i zlodowacieje czy nie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Niestety dziś temperatura chłodziarki znów zaczęła migać. Po sprawdzeniu innym termometrem w środku 12°C. Reasumując wymieniony czujnik NTC, sprawdzona grzałka (działa), wymieniony kondensator. Jedyna niepokojąca rzecz to to, iż po przelaniu zeszronień z parownika woda nie spłynęła, a została tak jakby był zatkany odpływ.
    PS.
    Czujnik widoczny na zdjęciu to nie zdemontowany stary. Nowy zaszroniony.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Mozesz zaznaczyc na zdjeciu gdzie zalozyles czujnik rozmrazania ? Napisz jeszcze jaki sposób sprawdziłeś grzałkę
  • Poziom 3  
    Czujnik rozmrażania założony w lewej górnej czesci parownika 2 centymetry od miejsca w ktorym rurki miedziane wchodzą w obudowę lodówki. Grzałki obie mam na jednym kablu wiec podlaczylem je na krotko pod 220V i wyszlo ze ta ktora ma rozmrażać parownik ta rurka powyginana nie grzeje. Dolna grzeje. Kupilem coś takiego w poniedziałek ma być. Pozdrawiam.
    https://north.pl/karta/grzalka-rozmrazajaca-1szt-samsung--da8101691a-,7XL-MJ-ZL2L-P9I.html
  • Poziom 13  
    Jeżeli wymiana grzałki nie pomogła, to sprawdź bezpiecznik termiczny na parowniku (o ile już nie został sprawdzony).
  • Poziom 13  
    Czemu nie kończycie tematów, proszę o odpowiedz ? Któryś podobny temat i rozwiązania brak.
    Czy wymiana grzałki pomogła ?
  • Poziom 3  
    Wymiana grzałki pomogła.