logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Dzwonek do drzwi i dodatkowe podłączenie innego dzwonka bezprzewodowo

Marcino DJ 23 Lut 2018 22:39 8190 39
Najlepsze odpowiedzi

Jak podłączyć do istniejącego gongu 230 V dodatkowe dzwonki bezprzewodowe, aby po naciśnięciu przy wejściu uruchamiały się też w innych pomieszczeniach i na większą odległość?

Najprościej dołożyć do gongu przekaźnik: cewkę przekaźnika podłączasz równolegle do gongu, a jego styki równolegle do przycisku nadajnika dzwonka bezprzewodowego, więc po naciśnięciu przy wejściu przekaźnik zwarciem uruchomi nadajnik i odbiorniki radiowe [#17062826] Jeśli gong faktycznie pracuje na 230 V, można użyć małego przekaźnika na 230 V; alternatywnie da się zastosować zasilacz i przekaźnik na niższe napięcie, ale to już bardziej rozbudowana wersja [#17062826] [#17061694] Druga opcja to kupić dwa lub trzy dzwonki bezprzewodowe i ustawić je na ten sam kanał częstotliwości, wtedy jeden przycisk wywoła wszystkie odbiorniki [#17059157] [#17060905] Trzeba tylko pamiętać, że przy odległościach rzędu 60–80 m zasięg może być problemem, więc warto wybrać model o większym zasięgu [#17060905] [#17060124]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 17059045
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Posty: 133
    Ocena: 12
    Witam serdecznie, Posiadam w domu dzwonek do drzwi typu gong 220v i potrzebuję do niego podłączyć coś takiego żebym miał i w innych niezależnych ze sobą dwóch pomieszczeniach również dzwonek ale sygnał podawany drogą radiową. Może ktoś mi podpowie co można było by dokupić żeby coś takiego zainstalować?? :?:
  • REKLAMA
  • #2 17059157
    mieszaczwcz
    Poziom 31  
    Posty: 1225
    Pomógł: 185
    Ocena: 257
    najprościej to zdemontować to co jest i 3 x Dzwonek bezprzewodowy P5719 EMOS wszystkie ustawić na ten sam kanał.
    Można też na starym i 2 bezprzewodowych ale dodatkowo potrzebny przekaźnik lub 2 kontaktrony
  • #3 17059317
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Posty: 133
    Ocena: 12
    Możesz kolego jasniej coś napisać z tymi kontaktronami???
  • #4 17059337
    mieszaczwcz
    Poziom 31  
    Posty: 1225
    Pomógł: 185
    Ocena: 257
    kontaktrony to taki pomysł na szybko , do sprawdzenia ale wydaje mi się że działać będzie

    Mianowicie do ruchomej części stalowego rdzenia elektromagnesu w gongu przyczepić mały magnes i w jego pobliżu umieścić kontaktron, umiejscowić go tak aby w chwili zadziałania elektromagnesu nastąpiło zwarcie jego styków który połączone będą przewodami ze stykiem (przyciskiem wywoławczym) nadajnika .

    Spowoduje to zwarcie dodatkowego przycisku dzwonka bezprzewodowego, Wystarczy już pierwszy impuls pochodzący z kontaktrona aby zadziałał bezprzewodowy nadajnik i uruchomił dzwonki które pracowały by na tym samym kanale wywoławczym.
    Ot co
  • #5 17059797
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Posty: 133
    Ocena: 12
    mieszaczwcz napisał:
    kontaktrony to taki pomysł na szybko , do sprawdzenia ale wydaje mi się że działać będzie

    Mianowicie do ruchomej części stalowego rdzenia elektromagnesu w gongu przyczepić mały magnes i w jego pobliżu umieścić kontaktron, umiejscowić go tak aby w chwili zadziałania elektromagnesu nastąpiło zwarcie jego styków który połączone będą przewodami ze stykiem (przyciskiem wywoławczym) nadajnika .

    Spowoduje to zwarcie dodatkowego przycisku dzwonka bezprzewodowego, Wystarczy już pierwszy impuls pochodzący z kontaktrona aby zadziałał bezprzewodowy nadajnik i uruchomił dzwonki które pracowały by na tym samym kanale wywoławczym.
    Ot co


    Ciekawe rozwiązanie podoba mi się :) Nadmieniam że jeden budynek mam 60 metrów od drugiego a dokładnie chodzi mi o sklep. Nie mam możliwości przerobienia instalacji elektrycznej ponieważ już wszystko jest na gotowe zrobione na zewnątrz i wewnątrz domu. Sklep był dobudowany rok temu i szczerze mówiąc dopiero po czasie pomyślałem że takie rozwiązanie przydało by się choćby ze względu na kuriera który nie raz dzwoni do domu dzwonkiem a nikt mu nie otwiera bo jesteśmy w sklepie. Może kolega podeśle mi jakieś linki do tych urządzeń które musiał bym kupić żeby coś takiego zrobić?? No i mam jeszcze jeden mankament który chciałbym żeby zrobić ;) O tuż posiadam w odległości 80 metrów od domu gołębnik w którym spędzam nie raz dużo czasu i potrzebuję coś takiego żeby zainstalować jakiś dzwonek z pilota. W razie czego jak by nie ktoś wołał po po co się ma drzeć przez pół działki jak wystarczy że zadzwoni i gitara :D Testowałem dzwonek bezprzewodowy ale chyba za duża odległość chociaż nie ma nic na przeszkodzie pod kontem drzew i innych budynków.
  • REKLAMA
  • #6 17060124
    mieszaczwcz
    Poziom 31  
    Posty: 1225
    Pomógł: 185
    Ocena: 257
    w ofercie sklepów z asortymentem antywłamaniowym tzw radiolinie jedno, dwu , cztero kanałowe
    kanały uruchamiane pilotem do jednej radiolinii można zameldować kilka /kilkanaście osobnych pilotów produkowane są na 100 i 200m to chyba by wystarczyło dla uzupełnienia info są też z zasięgiem ponad 10km

    tu kilka przykładów normalnych i nienormalnych radiolinii ponieważ tak samo nazywa sie potocznie transmitery

    Dzwonek do drzwi i dodatkowe podłączenie innego dzwonka bezprzewodowo

    https://www.olx.pl/elektronika/q-radiolinia/

    https://www.fonex.pl/kategorie/sterowniki-rad...YUXEyqFkAQTN2bAgOofKF28IPUP0p5NxoCamEQAvD_BwE
    Załączniki:
    • RA100-200-inst.pdf (175.29 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #7 17060145
    mieszaczwcz
    Poziom 31  
    Posty: 1225
    Pomógł: 185
    Ocena: 257
    Ai też taki dzwonek przyda się gołąbkom coby rano stawiać ich na na bacznośc ale też odwrotnie powinne mieać swój przycisk, :!: i napewno szybko by załapały oco chodzi :D
  • REKLAMA
  • #8 17060252
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Do istniejącego dzwonka dołącz dodatkowo (równolegle) przekaźnik na takie samo napięcie jak gong. Z chwilą zadziałania gongu, zadziała tez przekaźnik. Co zrobisz dalej, to już zależy od ciebie. W każdym razie masz do dyspozycji styki przekaźnika, na których nie ma napięcia. Możesz je zatem wykorzystać do zdalnego sterowania dodatkowych dzwonków, np. radiolinii z przyłączonymi innymi dzwonkami lub gotowych tanich dzwonków bezprzewodowych.
  • #9 17060326
    Rezystor240
    Poziom 42  
    Posty: 9241
    Pomógł: 689
    Ocena: 1650
    zybex napisał:
    Do istniejącego dzwonka dołącz dodatkowo (równolegle) przekaźnik na takie samo napięcie jak gong. Z chwilą zadziałania gongu, zadziała tez przekaźnik.



    Dokładnie tak, przekaźnik jest dużo bardziej funkcjonalny i mniej wymagający.


    Marcino DJ napisał:
    Można też na starym i 2 bezprzewodowych ale dodatkowo potrzebny przekaźnik lub 2 kontaktrony



    Stosowanie kontaktrona wymaga użycie magnesu, co jest kłopotliwe.
    Następnie trzeba to ustawić odległość aby kontaktron 'załapał' przy dostawieniu magnesu.
  • #10 17060393
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Rezystor240 napisał:

    Stosowanie kontaktrona wymaga użycie magnesu, co jest kłopotliwe.
    Następnie trzeba to ustawić odległość aby kontaktron 'załapał' przy dostawieniu magnesu.

    Zastosowanie przekaźnika przy dzwonku drzwiowym, nie stwarza żadnych tego typu komplikacji. Dzwonek można sobie nawet zmieniać a przekaźnik zawsze pozostaje.
  • #11 17060887
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Posty: 133
    Ocena: 12
    Wszystko super wygląda ale nie do końca kapuję ponieważ nie jestem jakimś tam zawodowcem w tej dziedzinie tylko samoukiem. Teraz tak dzwonek typu gong jest na prąd 220v a radiola 12v może jakiś rysunek prosty by ktoś tu podrzucił jak to podłączyć żeby rozjaśnić ni z deka bo nie mogę sobie wyobrazić. Ps.Dziękuję Panowie za tak konkretne podpowiedzi. Jednak warto było się tu zalogować :)
  • #12 17060905
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Ta radiolinia z pilotami nie za bardzo mi tu pasuje. Lepiej kupić dwa dzwonki bezprzewodowe o odpowiednim zasięgu. Ustawić je na ten sam kanał częstotliwości i jednym bezprzewodowym przyciskiem wywołać dzwonienie obu odbiorników, czyli dzwonków.
    Stosując wspomnianą radiolinię trzeba by było dokupić jeszcze dodatkowe dzwonki.

    Odnośnie zasilania, to wspomniane dzwonki przeważnie są na zasilanie bateryjne, więc nie trzeba nic robić. Jedynie odpowiedni przekaźnik pośredniczący między podaniem 230V na gong i podaniu zwarcia do przycisku bezprzewodowego zamontowanego tuż obok gongu.
  • #13 17060937
    mieszaczwcz
    Poziom 31  
    Posty: 1225
    Pomógł: 185
    Ocena: 257
    2 dzwonki na tym samym kanale to był pierwszy pomysł, ale problemem może być zasięg o którym autor wspomniał w #5 p.
  • #14 17061363
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Posty: 133
    Ocena: 12
    Dziś skusiłem się pojechać do Obi i tam zacząłem drążyć temat dzwonków bezprzewodowych :) No i trafiłem na fajny dzwonek który by spełniał moje wymagania w celu np. przywołania mnie a zasięg do 150 metrów w terenie otwartym. Ale pech mnie spotkał taki że uszkodzony dzwonek kupiłem i muszę jechać go zwrócić.
    http://allegr

    Linki zostały usunięte - zgodnie z regulaminem pkt.3.1.18 [dzimi]
  • Pomocny post
    #15 17061694
    barondary
    Poziom 20  
    Posty: 272
    Pomógł: 31
    Ocena: 71
    Do wyjścia dzwonka 230V podłączyć mały zasilacz 5V (np. zasilacz USB ) na wyjście zasilacza przekaźnik na 5V a styki przekaźnika do styków przycisku dzwonka bezprzewodowego. Gdy ktoś zadzwoni przekaźnik zwiera styki przycisku dzwonka bezprzewodowego i masz powiadomienie. To najprostsza metoda, która u mnie się sprawdza. No i tania - koszt komponentów nie przekracza 10 zł.
  • #16 17061810
    Rezystor240
    Poziom 42  
    Posty: 9241
    Pomógł: 689
    Ocena: 1650
    barondary napisał:
    Do wyjścia dzwonka 230V podłączyć mały zasilacz 5V (np. zasilacz USB ) na wyjście zasilacza przekaźnik na 5V a styki przekaźnika do styków przycisku dzwonka bezprzewodowego.



    Można zastosować przekaźnik na napięcie sieciowe.
    Po co sobie utrudniać i montować przekaźnik na 5V.
  • #17 17061836
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Wiadomo, że lepiej zastosować przekaźnik na zasilanie sieciowe. Z kolei zasilacz może się przydać do zasilenia przycisku bezprzewodowego (nadajnika) ale zapewne potrzebny będzie na 12V. Najprościej wziąć taki od wzmacniacza antenowego, które często leżą niepotrzebne. Oczywiście pozostaje zasilanie bateryjne, ale wtedy trzeba pamiętać o wymianie baterii co kilka jakiś czas.
  • #18 17061904
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Posty: 133
    Ocena: 12
    barondary napisał:
    Do wyjścia dzwonka 230V podłączyć mały zasilacz 5V (np. zasilacz USB ) na wyjście zasilacza przekaźnik na 5V a styki przekaźnika do styków przycisku dzwonka bezprzewodowego. Gdy ktoś zadzwoni przekaźnik zwiera styki przycisku dzwonka bezprzewodowego i masz powiadomienie. To najprostsza metoda, która u mnie się sprawdza. No i tania - koszt komponentów nie przekracza 10 zł.


    Mam jakieś ładowarki starego typu do telefonów to zastosuję tylko gorzej z przekaźnikiem na takie napięcie muszę się wybrać do sklepu elektronicznego. Tylko jest jedno ale czy zadziała przycisk dzwonka na tak niskie napięcie jeśli w nim jest zastosowana bateria 12v???

    Dodano po 17 [minuty]:

    zybex napisał:
    Wiadomo, że lepiej zastosować przekaźnik na zasilanie sieciowe. Z kolei zasilacz może się przydać do zasilenia przycisku bezprzewodowego (nadajnika) ale zapewne potrzebny będzie na 12V. Najprościej wziąć taki od wzmacniacza antenowego, które często leżą niepotrzebne. Oczywiście pozostaje zasilanie bateryjne, ale wtedy trzeba pamiętać o wymianie baterii co kilka jakiś czas.


    Tu myślę że to rozwiązanie nie jest głupie tylko jak to podłączyć ??? Myślę ze taka bateria 12v jeszcze w pomieszczeniu to starczy na kilka lat a nawet jak bym co roku wymieniał to nie jest znowu tak duży koszt.
  • #19 17061974
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Marcino DJ napisał:

    zybex napisał:
    Wiadomo, że lepiej zastosować przekaźnik na zasilanie sieciowe. Z kolei zasilacz może się przydać do zasilenia przycisku bezprzewodowego (nadajnika) ale zapewne potrzebny będzie na 12V. Najprościej wziąć taki od wzmacniacza antenowego, które często leżą niepotrzebne. Oczywiście pozostaje zasilanie bateryjne, ale wtedy trzeba pamiętać o wymianie baterii co kilka jakiś czas.


    Tu myślę że to rozwiązanie nie jest głupie tylko jak to podłączyć ??? Myślę ze taka bateria 12v jeszcze w pomieszczeniu to starczy na kilka lat a nawet jak bym co roku wymieniał to nie jest znowu tak duży koszt.


    Tym bardziej, że do tej pory nie miałeś dodatkowych dzwonków. W nadajniku bateria praktycznie się nie zużywa podczas czuwania i zapewne na długo wystarczy.
    Odnośnie jeszcze samego przekaźnika, to upewnij się czy ten gong ma w środku redukcję napięcia. Jeżeli tak, to można użyć znacznie mniejszego przekaźnika (gabarytowo), który można umieścić w obudowie gongu i wyciągnąć jedynie dwa kabelki do nadajnika. Jeżeli jednak faktycznie jest ten gong na 230V, to musisz kupić jak najmniejszy przekaźnik na 230V lub zastosować miniaturowy zasilacz i dopiero wtedy przekaźnik na niskie napięcie. Zasilacz taki nie będzie pobierał ogóle prądu podczas czuwania, bo napięcie dostanie tylko w chwili gdy ktoś będzie naciskał przycisk dzwonka przed wejściem.
  • #20 17062030
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Posty: 133
    Ocena: 12
    Tym bardziej, że do tej pory nie miałeś dodatkowych dzwonków. W nadajniku bateria praktycznie się nie zużywa podczas czuwania i zapewne na długo wystarczy.
    Odnośnie jeszcze samego przekaźnika, to upewnij się czy ten gong ma w środku redukcję napięcia. Jeżeli tak, to można użyć znacznie mniejszego przekaźnika (gabarytowo), który można umieścić w obudowie gongu i wyciągnąć jedynie dwa kabelki do nadajnika. Jeżeli jednak faktycznie jest ten gong na 230V, to musisz kupić jak najmniejszy przekaźnik na 230V lub zastosować miniaturowy zasilacz i dopiero wtedy przekaźnik na niskie napięcie. Zasilacz taki nie będzie pobierał ogóle prądu podczas czuwania, bo napięcie dostanie tylko w chwili gdy ktoś będzie naciskał przycisk dzwonka przed wejściem.[/quote]

    Sprawdziłem dzwonek nie ma nic co by zmniejszało napięcie na mniejsze. Co ten przekaźnik ma zewrzeć włącznik na przycisku w dzwonku?? Czyli dobra zostawiamy zasilanie bateryjne przycisku od dzwonka bezprzewodowego a co ma dać impuls na ten przycisk?? Już się trochę pogubiłem ale myślę ze powoli wracamy na właściwy tor :idea: Może tak by ktoś mi objaśnił jak chłopu na granicy prościej ;) :D
  • #21 17062826
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Kupujesz nieduży przekaźnik z cewką na napięcie ~230V. Cewkę podłączasz równolegle do zacisków gongu (za pomocą odpowiedniego kabla, czyli aby to było bezpieczne).
    W tym momencie z chwilą gdy ktoś naciśnie przycisk przy wejściu, oprócz gongu zadziała też przekaźnik, który przełączy (załączy) styk (styki).
    Pod styk, który będzie zwierał po zadziałaniu przekaźnika, podłączasz dwa cienkie kabelki, które wcześniej musisz przyłączyć równolegle do przycisku w nadajniku (prawdopodobnie trzeba je będzie przylutować).

    Jak nie masz lutownicy, to idziesz z tym bezprzewodowym przyciskiem do kogoś kto ją ma, i prosisz o przylutowanie dwóch kabelków równolegle do pól stykowych nadajnika. W ten sposób zwarcie na chwilę ze sobą wspomnianych kabelków, spowoduje zadziałanie nadajnika. Informacja pójdzie drogą radiową do odbiornika, który wyda odpowiedni dźwięk.
  • #22 17064458
    barondary
    Poziom 20  
    Posty: 272
    Pomógł: 31
    Ocena: 71
    Zasilacz + przekaźnik 5V to tańsze rozwiązanie niż sam przekaźnik na 230V, choć zajmuje więcej miejsca. Dałem na to oddzielną puszkę natynkową. Wejście 230V zasilacza podłączasz kablem sieciowym równolegle do zacisków gongu, wyjście do cewki przekaźnika, a styki przekaźnika równolegle do przycisku nadajnika.
  • #23 17064625
    Marcino DJ
    Poziom 9  
    Posty: 133
    Ocena: 12
    Dzwonek do drzwi i dodatkowe podłączenie innego dzwonka bezprzewodowo

    A czy tak bez tego przekaźnika nie zadziała urządzenie?? Po co sobie komplikować życie?? ;)

    Dodano po 8 [godziny] 8 [minuty]:

    Dzwonek do drzwi i dodatkowe podłączenie innego dzwonka bezprzewodowo

    Tak na szybkiego zmontowałem i bez przekaźnika luksusowo działa :D Zastosowałem zasilacz 12v od anteny siatkowej i myślę że to w zupełności wystarczy.
    Ps. Dziękuję wszystkim za podpowiedzi w tym temacie :) No i złamanego punkta nie dostanę a mam tylko 23 :(

    Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

    Własnie skończyłem montaż wszystkiego w obudowie dzwonka super działa i bez przekaźnika :D
    Patrząc na zdjęcie po lewej stronie jest płytka od dzwonka (nadajnik) wklejona niżej transformatorek 12v również na klej przymocowany ;) po prawo na dole mini układ prostowniczy a zasilanie 220V z transformatora jest podpięte pod zaciski do dzwonka :)

    Dzwonek do drzwi i dodatkowe podłączenie innego dzwonka bezprzewodowo
  • #24 17066203
    Rezystor240
    Poziom 42  
    Posty: 9241
    Pomógł: 689
    Ocena: 1650
    Marcino DJ napisał:
    transformatorek 12v również na klej przymocowany po


    Zajrzyj tam po godzinie działania, ten transformator na pewno jest ciepły.
    Rozpuści klej i nic z tego nie wyjdzie.
  • #25 17066210
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Transformator nie działa w stanie czuwania. Działa tylko przez chwilę, gdy ktoś naciśnie przycisk dzwonka.
  • #26 17066223
    Rezystor240
    Poziom 42  
    Posty: 9241
    Pomógł: 689
    Ocena: 1650
    zybex napisał:
    Transformator nie działa w stanie czuwania. Działa tylko przez chwilę, gdy ktoś naciśnie przycisk dzwonka.


    Jaki to stan?

    Ja znam trzy stany pracy transformatora jałowy, obciążenia i zwarcia.
  • #27 17066232
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Nie działa w stanie, gdy nikt nie naciska przycisku przy drzwiach. Po prostu nie dociera do niego zasilanie. To inny stan, niż te które raczyłeś wymienić. Jak zatem ma się zrobić ciepły?
  • #28 17066239
    Rezystor240
    Poziom 42  
    Posty: 9241
    Pomógł: 689
    Ocena: 1650
    zybex napisał:
    Nie działa w stanie, gdy nikt nie naciska przycisku przy drzwiach. Kiedy zatem na się rozgrzać?


    Prąd jałowy?
  • #29 17066248
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Zrozum, że nie jest tam podawane napięcie, bo po drodze jest przycisk (przerwa jakbyś nie wiedział).
  • #30 17066371
    Rezystor240
    Poziom 42  
    Posty: 9241
    Pomógł: 689
    Ocena: 1650
    Transformator z układem prostującym i stabilizującym jest podłączony zamiast baterii, która ciągle zasila układ nadajnika dzwonka.
    Więc transformator podpięty jest ciągle i zasila nadajnik.
    Do przycisku dzwonka jest podpięty przekaźnik, który dopiero wyzwala nadajnik i wysyła odpowiedni sygnał do odbiornika.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukiwał rozwiązania do podłączenia dzwonka do drzwi typu gong 220V z dodatkowymi dzwonkami bezprzewodowymi w różnych pomieszczeniach. Proponowane rozwiązania obejmowały użycie przekaźnika, który mógłby zadziałać równolegle z istniejącym dzwonkiem, co umożliwiłoby uruchomienie dzwonków bezprzewodowych. Inne sugestie dotyczyły zastosowania kontaktronów oraz radiolinii. Użytkownik zdecydował się na zasilacz 12V oraz dzwonek bezprzewodowy, modyfikując nadajnik poprzez usunięcie przycisku i podłączenie zasilania. Cały układ zmieścił się w obudowie dzwonka, co pozwoliło na efektywne działanie bez przekaźnika.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA