Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MOSFET jako włącznik dysku HDD

24 Lut 2018 14:37 498 3
  • Poziom 4  
    Dzień dobry. Chciałbym włączać/wyłączać dysk za pomocą przełącznika na obudowie komputera poprzez dwa MOSFETy IRF3205. Z tego, co rozumiem, otwierają się one już przy napięciu 5V.
    1. Czy zatem takie proste połączenie jak na załączonym obrazku będzie OK? Czy lepiej na przełącznik wyprowadzić 12V?
    MOSFET jako włącznik dysku HDD
    2. Dlaczego zazwyczaj na schematach mosfety są umieszczane na masie urządzenia obciążającego?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam,
    Twoje tranzystory mają kanał "N", do ich prawidłowego załączenia (zgodnie z dokumentacją) powinieneś na bramkę podać i utrzymać przez cały czas załączenia napięcie o około 10 V wyższe niż na źródle, czyli z jakiejś przetwornicy podwyższającej, trochę nadmiernie rozbudowane.
    Albo zastosuj tranzystory z kanałem "P", albo jeszcze lepiej użyj elementu typu "high side intelligent power switch" - ma wszystko co potrzebne w jednym układzie scalonym.
    piechnat napisał:
    Dlaczego zazwyczaj na schematach mosfety są umieszczane na masie urządzenia obciążającego?

W przypadku tranzystora z kanałem "N" wygodnie jest źródło umieścić na stałym potencjale masy, wówczas na bramkę podaje się dodatnie w stosunku do tej masy napięcie, które powoduje załączenie tranzystora.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    1.Nie nie będzie ok. Jeśli na zacisku S(źródło) chcesz uzyskać 5V, to jakie napięcie powinno być na zacisku G, by napięcie Ugs=5V ?? 5+5=10V. Po podaniu przynajmniej takiego napięcia na bramkę zacznie przewodzić ten tranzystor. W przypadku tranzystora po prawej to 12+5=17V. Wtedy zacznie przewodzić ten tranzystor.

2.Dlatego, że tak jest łatwiej nimi sterować za pomocą dostępnych napięć. Jest to jedno z możliwych rozwiązań. Czy najlepsze? Nie wiem.
  • Poziom 4  
    OK. Dziękuję za odpowiedzi.
    Mam także MOSFET z kanałem P (IRF9540N), ale nie wiem, jak nim sterować. Na płytce stykowej podłączam zasilanie 5V, buzzer 5V i obwód dren-źródło jest cały czas otwarty, to znaczy buzzer piszczy, niezależnie od tego czy do bramki podłączę 5V czy GND (być może z masą trochę się wycisza, ale może mi się wydawać). Da się to jakoś zrobić korzystając tylko z GND/5V/12V?
    ----------------------------------
    EDYTOWANE
    ----------------------------------
    Zauważyłem, że działa odwrotnie :) to znaczy: zasilanie 5V -> źródło -> dren -> buzzer -> GND i wtedy bramka włącza masą/wyłącza napięciem.
    Czyli wstawiam dwa mosfety P, podłączam w kolejności źródło-dren, na przełącznik daję 12V(żeby wyłączać obie linie) i wszystko będzie OK?