Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo prosty,przestrajany generator sygnału prostokątnego 17kHz-20MHz (LTC6900)

paluszasty 24 Lut 2018 14:53 3327 2
  • Witam serdecznie kolegów!

Postanowiłem przedstawić bardzo prosty przestrajany generator, jaki ostatnio zbudowałem. Układ jest na tyle prosty, że zastanawiałem się poważnie, czy zamieszczać go tutaj. Zdecydowałem się jednak pokazać go światu, głównie ze względu na to, że użyłem ciekawego układu produkcji Linear Technology LTC6900, który w bardzo prosty sposób pozwala stworzyć taki generator. Układ jest o tyle ciekawy, że nie wymaga stosowania kondensatorów w układzie generatora. Znacząco poprawia to możliwą do uzyskania dokładność/stabilność, szczególnie przy niskich częstościach, kiedy precyzyjne/stabilne kondensatory są trudno dostępne.

Tutaj nota katalogowa:
    http://cds.linear.com/docs/en/datasheet/6900fa.pdf
    Wg mnie to bardzo ciekawy układ. Jego dodatkową zaleta jest niewielka obudowa,, natomiast wadą mała dostępność w Polsce.

Układ zbudowałem w oparciu o podstawową aplikację LTC6900, dodając jedynie kondensator 22uF na zasilaniu oraz zmieniając rezystor Rset na szeregowo połączony rezystor 10k z wieloobrotowym potencjometrem montażowym 100k.
    Schemat z noty katalogowej:

Bardzo prosty,przestrajany generator sygnału prostokątnego 17kHz-20MHz (LTC6900)

Generator ma 3 zakresy, a wybór zakresu odbywa się za pomocą zworki:
    -17kHz-199kHz
    -170kHz-1.99MHz
    -1.7MHz-19.9MHz

Stosując potencjometr o większej wartości (lub większy rezystor) można uzyskać niższe częstotliwości (minimalnie wg noty to 1kHz).

Generator ma wg mnie całkiem dobre parametry. W tym czas narastania/opadania zbocza przy 10MHz rzędu 5ns. Wg mnie to bardzo dobry wynik jak na tak prostu układ.
    Poniżej 4 oscylogramy (Rigol DS1054Z) :
    -10MHz
    -10MHz rozciągniety

-1MHz
    -100kHz

Stabilność częstotliwości też jest bardzo dobra, poniżej pomiar przy maksymalnej częstotliwości (Rigol DG1062Z):
    -czas bramkowania 100ms
    -częstotliwość 19.871MHz
    -odchylenie standardowe (300 zliczeń) 280Hz
    -częstotliwość max. 19.872MHz
    -częstotliwość min. 19.870MHz

Układ został zmontowany na płytce uniwersalnej i nie ma czym się chwalić, ale dla formalności przedstawiam zdjęcie.

Układ powstał na w 5 minut, kilka tygodni temu, ponieważ chciałem sprawdzić wpływ częstotliwości taktowania procesora na stabilność pracy, a nie posiadałem wtedy jeszcze generatora DG1062Z (niedługo może napiszę jego recenzję).

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 24 Lut 2018 21:27
    123104
    Poziom 11  

Jest dostępny układ LTC1799. Zakres częstotliwości 1kHz do 33MHz, obudowa SOT-23.

• #3 25 Lut 2018 16:36
    paluszasty
    Poziom 23  

Faktycznie, układ w zasadzie identyczny, a dostępny w rozsądnej cenie m.in. w TME.