Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

grzałka do podgrzewania wody w akwarium z termostatem

24 Lut 2018 18:07 1113 16
  • Poziom 2  
    witam , panowie i panie , borykam sie z zamiarem zbudowania kilku grzałek służących do podgrzewania wody w akwarium , nie wiem niestety jak obliczyć moc danej grzałki w watach w zależności od przekroju i długości użytego drutu oporowego oraz jakiego drutu i w jakiej ilości użyć.
  • PCBway
  • Poziom 13  
    Dlaczego chcesz budować grzałkę samodzielnie? Są gotowe, "fabryczne" grzałki z termostatem, nawet takie, która można zanurzyć całkowicie do wody. Jak przewidujesz je po zbudowaniu uszczelnić, aby były bezpieczne?
    Pozdrawiam - Waldek
  • Poziom 18  
    Osobiście odradzam budowę grzałki samodzielnie, lepiej kupić fabryczną.
    Ba są nawet wersje z termostatem i wychodzi taniej niż budowa samodzielnie.

Co jedynie można się pokusić o budowę na wyjściu filtra (o ile masz filtr kubełkowy) "pojemnika" w którą montuje grzałkę.
    Zaletą takiego rozwiązania jest ukrycie grzałki, nie szpeci wnętrza akwarium, a spełnia swoją rolę.
    Dodatkowo nie ma stref ciepłej i zimnej wody, w większych akwariach da się to zaobserwować.
  • PCBway
  • Poziom 43  
    kruszyn40 napisał:
    nie wiem niestety jak obliczyć moc danej grzałki w watach w zależności od przekroju i długości użytego drutu oporowego oraz jakiego drutu i w jakiej ilości użyć.
    Zacznijmy od tego jaka ma być moc pojedynczej grzałki i jakim napięciem będzie zasilana?
    Moc wyliczysz z przekształconego prawa Ohma.
    P=U²/R a R=ρ*l/S gdzie: ρ - rezystywność, czyli opór właściwy drutu oporowego, l - długość drutu, S - pole jego przekroju poprzecznego
  • Poziom 37  
    Najprościej jest kupić najtańszą grzałkę bez termostatu i dokonać na niej inżynierii wstecznej. Wtedy będziesz wiedział czego nie masz i zapewniam, że problem drutu oporowego jest tutaj pomijalnie mały. Łącznie ze wszystkimi koniecznymi obliczeniami, które wcale takie oczywiste nie są jak chce się zrobić coś co będzie długi czas działało.
  • Poziom 43  
    RitterX napisał:
    Wtedy będziesz wiedział czego nie masz i zapewniam, że problem drutu oporowego jest tutaj pomijalnie mały.
    W czasach mojego dzieciństwa kupowało się szklaną U-rurkę, dokładało dwa rdzenie od baterii jako elektrody a moc grzałki regulowało przez zmianę stężenia roztworu soli kuchennej (NaCl), którym ową rurkę napełniano. :)
  • Poziom 37  
    Mechanicznie, w tym przypadku oprócz drutu oporowego np. Kanthal odpowiediej średnicy można wykorzystać silikon akwarystyczny jako uszczelnienie, przelotkę przewodu zasilającego, korek probówki. Rzecz jasna będzie potrzebna i probówka. O cienką i długą czyli ponad 25cm. dosyć ciężko ale nic nie szkodzi. Można użyć grubej i aby podnieść przewodność cieplną od grzałki do ścianek probówki zasypać ją bardzo drobnum piaskiem kwarcowym, zwykłym rzecznym albo morskim. Oczywiście dobrze wypłukanym i wysuszonym. Będzie potrzebny jeszcze stelaż dla drutu nawojowego. Można użyć mikanitu lub papieru mikowego jak przesłony mikrofalowe do kuchenek mikrofalowych. Mozna też drut oporowy nawinąć na cieńszej od probówki-obudowy szklanej rurce. Można użyć do ustabilizowania od spodu grzałki w probówce wspomnianego piasku, papieru mikowego albo wełny mineralnej. Ten ostatni materiał z powodów stabilności długoczasowej oraz wytrzymałości na temperaturę jest chętnie używany w urządzeniach elektrogrzejnych.
    Na koniec i tak najsensowniej i taniej wypadnie zakup gotowej grzałki.
  • Poziom 29  
    W przypadku grzałki DIY dla bezpieczeństwa warto uziemić zawartość akwarium.
  • Poziom 43  
    RitterX napisał:
    Na koniec i tak najsensowniej i taniej wypadnie zakup gotowej grzałki.
    Radiokiller napisał:
    W przypadku grzałki DIY dla bezpieczeństwa warto uziemić zawartość akwarium
    Grzałkę DIY zasiliłbym z 24V. Może taniej i sensowniej jest kupić gotowca ale satysfakcja z własnoręcznego wykonania bezcenna. :)
  • Poziom 37  
    Projektowanie grzałki do akwarium wcale nie musi oznaczać rezygnacji z zasilania sieciowego 230V~. To nie jest komputer kwantowy by się z tym cackać. Grzałka nie musi i nie koniecznie powinna z mechanicznych powodów być całkowicie zatapialna. Zatapia się ~3/4 długości gdzie znajduje się element grzejny 2/3 od dołu grzałki i jeszcze trochę luzu od góry. To znowu nie oznacza rezygnacji z IP68. Kołpak zamykający oraz połączenie z przewodem sieci 230V~ jest nad wodą. Tak jest bezpieczniej i wygodniej. Ta bezgrzałkowa część grzałki jest w sam raz stworzona po to by w tym miejscu umieścić mechaniczne mocowanie grzałki, którego nie naraża się na nadmierne nagrzewanie. Ten kawałek pustki we wnętrzu nadaje się na umieszczenie PCB termostatu.
    Jak zasilać grzałkę z niskiego napięcia to z 12V czyli trafo do halogenów.
    Proponuję rozebrać kilka chińskich grzałek to wyleczycie się ze złudzeń co do jakości wykonania a i o bezpieczeństwie ich stosowania zmienicie zdanie. Dlatego tyle sprzedają do Europy i na cały świat bo się nie przejmują. Za to strach w Polsce przed szerokim stosowaniem własnych rozwiązań dotyczących przetwarzania energii nie maleje ale galopująco narasta.
  • Poziom 20  
    RitterX napisał:
    Projektowanie grzałki do akwarium wcale nie musi oznaczać rezygnacji z zasilania sieciowego 230V~.
    Tylko widzicie Panowie - doradzacie grzałkę 230V (do akwarium!!!) osobie, która na Forum jest od miesiąca... (może i dłużej, ale jakoś specjalnie się tym nie chwali).
    Ja bym się bał amatorowi doradzać - pogrzeb sobie w gniazdku, to jest bezpieczne.

A tu 230V, samoróbka - amatorowi - do akwarium!
    Zresztą - wszystko i tak rozbija się o jakość wykonania
  • Poziom 29  
    W dzieciństwie moją grzałką do akwarium była najzwyklejsza żarówka, zanurzona do połowy w wodzie. Oprawka z klipsem była umieszczona na szybie i ta niezapomniana fajda z własnej konstrukcji.
  • Poziom 43  
    Matheu napisał:
    Tylko widzicie Panowie - doradzacie grzałkę 230V (do akwarium!!!) osobie, która na Forum jest od miesiąca...
    Kto doradza to doradza :)
    vodiczka napisał:
    Zacznijmy od tego jaka ma być moc pojedynczej grzałki i jakim napięciem będzie zasilana?
    vodiczka napisał:
    Grzałkę DIY zasiliłbym z 24V
    Radiokiller napisał:
    W dzieciństwie moją grzałką do akwarium była najzwyklejsza żarówka, zanurzona do połowy w wodzie
    Moja pierwsza, też, 125V bo takie mieliśmy napięcie sieci. Oświetlała i ogrzewała > dwa w jednym. Później była solna.
  • Poziom 37  
    Znam osoby, które po 10-latach nauki języka obcego są jego analfabetami, "fachowców" po studiach kierunkowych z uprawnieniami i doświadczeniem, którym bałbym się powierzyć cokolwiek do zaprojektowania czego nie da się "wgrać defaultowo" albo zapożyczyć z innego projektu.
    Po to jest forum, żeby zadawać pytania. Jak mniemam jest grono, które podoła wspólnemu projektowi tak skomplikowanej konstrukcji jaką jest grzałka do akwarium. Nawet taka bez wewnętrznego termostatu.
    Alternatywnie zaproponowałem wersję na 12V zasilaną przez trafo do żarówek halogenowych.
  • Poziom 43  
    RitterX napisał:
    Po to jest forum, żeby zadawać pytania. Jak mniemam jest grono, które podoła wspólnemu projektowi tak skomplikowanej konstrukcji jaką jest grzałka do akwarium
    Zadałem autorowi pytanie o założenia projektu:
    vodiczka napisał:
    jaka ma być moc pojedynczej grzałki i jakim napięciem będzie zasilana?
    nadal czekam na odpowiedź.
    Możemy wspomóc autora ale nie będziemy odbierać mu przyjemności projektowania ze wspomaganiem i samodzielnego wykonania.
    Autorze, odezwij się:!:
  • Poziom 2  
    vodiczka napisał:
    RitterX napisał:
    Po to jest forum, żeby zadawać pytania. Jak mniemam jest grono, które podoła wspólnemu projektowi tak skomplikowanej konstrukcji jaką jest grzałka do akwarium
    Zadałem autorowi pytanie o założenia projektu:
    vodiczka napisał:
    jaka ma być moc pojedynczej grzałki i jakim napięciem będzie zasilana?
    nadal czekam na odpowiedź.
    Możemy wspomóc autora ale nie będziemy odbierać mu przyjemności projektowania ze wspomaganiem i samodzielnego wykonania.
    Autorze, odezwij się:!:
    przepraszam , że tak długo się nie odzywałem ,ale byłem w dośc długiej delegacji i przyjemności musiałem odtawić na dalszy plan , jeżeli chodzi o moc to myślałem o grzałce ok. 30W , ale w wersji z termostatem to chyba nie ma większego znaczenia
  • Poziom 43  
    kruszyn40 napisał:
    , jeżeli chodzi o moc to myślałem o grzałce ok. 30W ,
    Nie odpowiedziałeś na pytanie jakim napięciem chcesz zasilać grzałkę.
    Przy mocy 30W i napięciu zasilania 24V, natężenie prądu wyniesie 1,25A a rezystancja grzałki to 19,2Ω
    kruszyn40 napisał:
    ale w wersji z termostatem to chyba nie ma większego znaczenia
    Ma. Moc zależy od wielkości akwarium i różnicy temperatur akwarium - pomieszczenie. Przy małej mocy grzałki, dużym akwarium i chłodnym pomieszczeniu, możesz nie osiągnąć zadanej temperatury nawet gdy grzałka będzie pracować w sposób ciągły.