Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyfrowy termostat W1209 - opis i recenzja

grala1 06 Lut 2019 17:06 13674 38
    vodiczka
    Poziom 43  
    robert42 napisał:
    Co do bezwładności cieplnej; radzą sobie z nią urządzenia analogowe (proste) więc taki sterownik też powinien.
    W jaki sposób sobie radzą? Za proste uważam sterowniki "włącz-wyłącz" a nie proporcjonalne.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    bik-3
    Poziom 10  
    Zapomniałem napisać, że u mnie w ochronie kotła mam ustawioną histerezę na dwa stopnie i to działa. Też miałem kłopoty z ustawieniem 85 st. a to z winy instrukcji. Ta instrukcja jest tak napisana, jak by trzeba zaczynać od SET i P2 i takie postępowanie daje właśnie takie objawy. Najpierw SET na miganie i ustawienie temperatury a dalej SET Pxxx. Napisz czy pomogło.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    robert42
    Poziom 8  
    Bardzo dziękuję, ktoś już mi udzielił podobnej podpowiedzi w tym temacie. Wygląda na to, że instrukcja ustawiania parametrów jest trochę myląca. Wprowadziłem ustawienia temperatury "na miganiu" i dopiero potem resztę. Teraz wygląda na to, że będzie OK. Jeszcze raz bardzo dziękuję.
    waljo
    Poziom 21  
    Dzień dobry, temat trochę stary, ale mam uwagę, co do instrukcji do tego termostatu. Faktycznie chyba są egzemplarze, które mają inaczej zrobione ustawienia. Potwierdzam, to co pisał bik-3. W sumie ustawienie jest prostsze, bo nie trzeba wchodzić głębiej, tylko po wciśnięciu set ustawiamy temperaturę przyciskami + i -. Włączenie i wyłączenie zależne jest od ustawionej wcześniej histerezy.
    bik-3
    Poziom 10  
    Z histerezą jest tak: ustawia się ją w P1 symbolami C i H - grzanie lub chłodzenie.
    W ustawieniu na grzanie to włączenie grzejnika nastąpi wg ustawionej temperatury a wyłączenie - temperatura ustawiona plus histereza, czyli jakby dodawanie temperatury. W ustawieniu na chłodzenie to odejmowanie temperatury. Aktualnie używam do ochrony rozsady w tunelu z powodu przymrozków. Włącza grzejnik przy 3°C a wyłącza przy 6°C, bo histereza wynosi 3 stopnie.
    kenubi
    Poziom 11  
    robert42 napisał:
    Witam, czy ktoś z Kolegów miał problem z tym sterownikiem polegający na tym, że po zaprogramowaniu histerezy sterownik nie stosuje się do ustawionej wartości tej histerezy. U mnie sterownik pracuje w trybie grzania. Temperatura ustawiona na 24 st. histereza na 2 st. Czyli po spadku temperatury o dwa stopnie powinien załączyć grzałkę. Niestety sterownik tak nie działa. Jeżeli obniżę temperaturę powiedzmy do 20 stopni to sterownik jak należy załączy grzałkę, ale po osiągnięciu zadanej wartości temperatury zamiast wyłączyć grzałkę i czekać aż temperatura spadnie o wartość histerezy zaczyna na zmianę załączać i wyłączać grzałkę. jest takie klikanie co ok 2 sekundy. Zachowuje się tak jakby histereza była ustawiona na jakieś bardzo niewielkie wartości po przecinku.

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Jeszcze zapomniałem dodać, że jak sterownik załącza przekaźnik to na wyświetlaczu jest wartość temperatury 24,00 natomiast jak wyłącza to wyświetla HHH.

Panowie. NIE WIEM jak obecnie produkowane serie (2019/2020r - kupiłem z 10-12 szt.) , ale jako domorosły informatyk programista (od 30 lat samouk) stwierdziłem o następuje:

STEROWNIKI W1209 są NIEBEZPIECZNE w użytkowaniu przy elementach instalacji typu C,O.

Problem polega na tym, że program sterownika, przy jakimś opóźnieniu (histerezie, dajmy 2s), nie pamiętam nr programu (P3?) , najpierw sprawdza stałość temperatury w tym okresie (2s) i dopiero wtedy przechodzi do sprawdzenia czy temp.osiągnęła max. ustawioniną.
    Jeżeli temperatura skacze w tych 2sekundach o 0.1 ..0.9 *C (jakiś pobór z C.O.) to jest ciągle w pętli - aż temp. ustabilizuje się w ciągu (nastawione 2s) i dopiero przechodzi do kroku sprawdzania czy temp. osiągnęła max. nastawione.

Jeżeli nastawię 50*C jako max. , ale temperatura będzie niestabilna - skakała na wyświetlaczu - to "moduł może osiągnąć" i 110* i nadal nie wyłączy przekaźnika ponieważ program układu nie przejdzie do kroku sprawdzania temp. max. i wyłączenia

Byłem w lekkim szoku, gdyż sterowałem tym (3 szt szeregowo i chyba to mnie uratowało) - bojler 140 L i povzątkowo nie wiedziałem co się dzieje - ale wydedukowałem po dluższej analizie.
    vodiczka
    Poziom 43  
    kenubi napisał:
    Problem polega na tym, że program sterownika, przy jakimś opóźnieniu (histerezie, dajmy 2s), nie pamiętam nr programu (P3?) , najpierw sprawdza stałość temperatury w tym okresie (2s) i dopiero wtedy przechodzi do sprawdzenia czy temp.osiągnęła max. ustawioną.
    Sorry ale nie rozumiem na czym ma polegać "stałość temperatury w tym okresie" Przecież istotą histerezy jest zmiana temperatury w zakresie, który nie spowoduje reakcji układu.
    Czy chodziło ci stały kierunek zmian temperatury - stale rosnąca lub stale malejąca :?:

Ponadto chyba mylisz ustawienie histerezy (w stopniach) z ustawieniem opóźnienia załączenia przekaźnika (w sekundach).
    Czas histerezy nie jest stały bo zależy od szybkości zmian temperatury.
    bik-3
    Poziom 10  
    Jako w pewnym sensie "guru" w tym temacie, to powiem (napiszę) tak: sterownik jest OK a jeśli jest coś źle, to tylko z winy ustawiającego - programującego to ustrojstwo. Stosuję 3 sztuki i żadnych kłopotów, w tym instalację co węglową: sterowanie pomp i jako strażnik przekroczenia temperatury sygnałem buczka. Oryginalna instrukcja jest trochę pokrętna. Ale od czego są ćwiczenia?

Dodano po 9 [minuty]:

Dodatkowo po ponownym przeczytaniu problemu: histereza to przedział jakiegoś parametru. Tu przedział temperatury a nie czasu. O czasie można mówić w sensie szybkości wzrostu lub spadku temperatury.
    vodiczka
    Poziom 43  
    bik-3 napisał:
    Jako w pewnym sensie "guru" w tym temacie, to powiem (napiszę) tak: sterownik jest OK a jeśli jest coś źle, to tylko z winy ustawiającego -
    Zgadzam się z tobą ale awaria jakiegoś egzemplarza jest możliwa.
    kenubi napisał:
    początkowo nie wiedziałem co się dzieje - ale wydedukowałem po dłuższej analizie.
    Chyba źle kolega wydedukował jak działa program sterownika.