Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Temperatura pracy wentylatora kanałowego Cata Duct In-Line

artekT 24 Lut 2018 21:26 840 1
  • #1 24 Lut 2018 21:26
    artekT
    Poziom 2  

Cześć!

Koledzy i koleżanki. Moje pytanie jest z zakresu zastanawiania się dlaczego cos zostało skonstruowane tak a nie inaczej... i dlaczego nie mogło by być lepiej.

Wentylator kanałowy Cata Duct In-Line 150/560 .

W karcie gwarancyjnej napisano:

Cytat:
    DO NOT install this product in areas with the follow characteristics:
    • Areas with temperatures higher than 60 °C or lower than -5 °C

Dzisiaj mrozi. Temp zew. <-5 °C i wentylator faktycznie nie działa. Buczy, ale łopatki nie są zablokowane (ale nie próbowałem pchnąć przy rozruchu).

Zastanawiam się (to właściwie pytanie, które mnie nurtuje) z czego może wynikać to, że wentylator nie działa w niskich temperaturach? Do dziś zakładałem, że ograniczenie (do -5 °C) mogłoby wynikać z tego , że skropliny mogłyby przymrozić (unieruchomić) łopatki. Ewentualnie, mogłoby być to zabezpieczanie przed (z)niszczeniem łożysk. Teraz, skoro wentylator nie działa, zacząłem zastanawiać się czy to nie jest wina kondensatora rozruchowego, 2uF +/-5%, (CBB61, ale model muszę dokładnie sprawdzić), tyle że zakres pracy tego typu kondensatorów zaczyna się od -40 °C... więc chyba to też nie to. Tylko jak nie to to co? Uzwojenia silnika w niskich temperaturach inaczej pracują? Dodatkowe zabezpieczenie? Co tam może być tak wrażliwego na niskie temperatury?

Czy ktoś ma doświadczenie/wiedzę z tego zakresu i byłby wstanie "pomóc mi dzisiaj zasnąć"?

Dzięki i pozdrawiam!

P.S.
    Po ogrzaniu wentylatora zaczął znowu działać.

0 1
  • #2 14 Mar 2018 00:46
    idepopizze
    Poziom 32  

Wentylator najprawdopodobniej masz zamontowany na wywiewie wentylacji (pewnie kuchnia, albo łazienka), ale nic o tym nie piszesz.
    Zwyczajnie zamarzł na skutek dużej wilgotności wywiewanego powietrza. Jak chodził na niskich obrotach to powinno być słychać stukanie podczas zamarzania - później stanął całkiem. Jak nie będzie wywiewał wilgoci to nie będzie zamarzał - ale to raczej nierealne w zamieszkanym i użytkowanym domu.

0