Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] PCF PC2 stacjonarny - blue screen od razu na uruchamianiu systemu

7dy7 25 Feb 2018 01:13 1287 14
    7dy7
    Level 7  
    Przepraszam na wstępie, wiem że było już mnóstwo o tych blue screenach BSOD ale nigdzie nie znalazłem identycznego problemu jak u mnie. Ja sam miałem już z tym do czynienia... że dziś już nie mam sił, ręce opadają i żyć się odechciewa :-( Opisze wszystko po kolei:
    Przed wczoraj wysiadł mi system, tzn. od jakiegoś czasu ok pół roku, nastawiałem nagrywanie w windows media center, komputer często był uśpiony, nie wyłączony. Ale przedwczoraj się zdziwiłem jak wszedłem do pokoju i usłyszałem głośniejsza prace komputera,okazało się że wentylator pracował na pełnych obrotach!, nie wiadomo jak długo (może ze 2 godz. jak mnie nie było), komputer tak jakby się zawiesił, na uruchamianiu, więc zresetowałem, i od tego się zaczęło,najpierw wyskoczyło mi przy uruchamianiu w biosie coś tam że jest nie tak z klawiaturą (o dziwo) więc podłączyłem ją ponownie (logitech klawiatura+mysz bezprzewodowe) i wyłączyłem na nowo zasilanie komputera, potem już za każdym razem kiedy próbowałem uruchamiać komputer to bezskutecznie. Cały czas wywala blue screen na ładowaniu systemu.
    Dysk wykluczyłbym że wysiadł gdyż jest praktycznie nowy, jeszcze nie zawalony niczym, kupiony ok. pół roku temu. WD 500 GB. System który na nim zainstalowałem to oryginalny Windows 7 Home Premium 32-bit (wcześniej miałem na starym dysku Vistę).
    Ostatnie urządzenie jakie pamiętam co podłączałem to taki walkman na usb do zgrywania kaset, żeby kilka przesłuchać, ale bez problemu wszystko działało, łącznie ze sterownikami. Nowy smartfon który mam od miesiąca (Sony Xperia Z5 Compact) również podłączałem ale nie było żadnych niespodzianek. Ostatnią rzeczą jaką robiłem na komputerze to konwertowałem film w windows movie maker nagrywany właśnie tym smartfonem.
    Aktualizacje systemu też pobieram regularnie.
    Poodłączałem wszystkie urządzenia, dyski i zbędne kable - dalej ten sam problem przy uruchamianiu.
    Diagnostyka pamięci ram nic nie wykryła (chyba, bo wyniki miały się pojawić po ponownym zalogowaniu do systemu)-a do tej pory nie udało się jeszcze zalogować.
    Próbowałem też automatycznego narzędzia do naprawy systemu podczas uruchamiania - nic nie naprawiło. Przywrócenie systemu do ostatniego punktu przywracania (przed instalacją ostatniej aktualizacji) również nic nie dało.
    Blue screen który wyskakuje tak szybko znika że wydaje się jakby nawet nie zdążył się w pełni załadować na ekranie (technical information nie widać), ale udało mi się go załapać na zdjęciach które załączam. Co może być nie tak i jak to naprawić?
    Robiłem jeszcze polecenie CHKDSK /F i CHKDSK /C - wyniki na filmiku.
    A także na drugim filmiku nic nie dająca automatyczna naprawa systemu.
    Do trybu awaryjnego w ogóle nie da się wejść bo nie wyskakuje ten wybór.
    Załączone wideo:

jeszcze dodaję wideo z większości działań i napraw z uruchomienia komputera:
    kiss39
    Level 38  
    Sprawdz system
    sfc / scannow

Podaj pełną konfiguracje komputera.
    7dy7
    Level 7  
    Załączam plik txt z tą konfiguracją, ale nie wiem czy to o to chodziło?
    To wynik z programu Speccy, który kiedyś zapisałem, jeszcze w poprzednim systemie Windows Vista. Miałem wtedy inny system, inny dysk twardy, i podpięty pendrive, pozostałe parametry te same. (nie wiem czemu tam pisze pamięć 3 GB ale miałem i mam wstawione tak naprawdę 4 GB (2x2) firmy bodajże goodram

Zaraz sprawdzę to polecenie sfc / scannow i napiszę co z tego wyszło...
    7dy7
    Level 7  
    podaje w załącznikach wyniki z poleceń:
    sfc / scannow
    oraz
    smart dysku,
    mam nadzieję że o to chodziło,
    dodaję też zdjęcie zasilacza (od nowości w komputerze ten sam (ok.2007-2008)
    a płyta główna w jakim sensie "nie uwalona"?

z zasilaczem nie było żadnych problemów, niecały rok temu wyczyszczony z kurzu,
    a na płycie głównej było wymienionych kilka kondensatorów bo spuchły,

od nowości:wymieniona pamięć ram (z 1 GB na 4GB-używane), wymieniona nagrywarka DVD (stara ATAPI (ATA) na nową ASUS (SATA), karta graficzna (stara Point of viev-chyba512MB na nową Gigabyte 512MB),dodana karta dźwiękowa Creative Sound blaster Audigy-używana, dodana karta TV DVB-T/SAT medion-nowa,wymieniana już dwa razy od nowości na płycie głównej bateryjka biosu od zegara na nową duracell, (w biosie nic z ustawień nie podkręcane,nie zmieniane,nie kombinowane), przez pare lat była wstawiona stacja dyskietek(firmy nie pamiętam)-nowa, ale już od dłuższego czasu wyjęta bo nie była potrzebna, wymieniony dysk twardy-tak jak pisałem wcześniej łącznie z systemem-nowe.To chyba wszystkie szczegóły jakie pamiętam związane z płytą główną.
    7dy7
    Level 7  
    mam na penie gparted live ale to chyba coś innego niż mhdd? zaraz wypalę mhdd na cd-rw i spróbuję tam odpalić, ale wpisac tą samą komendę sfc / scannow, czy tam coś innego?
    linuxa mam też dwie płytki live (fedora 12 live i mandriva live cd) ale nie wiem jak sie tam poruszać, ostatnio jak chciałem coś na nim zrobić to mi słabo szło, ciągle mi sie zacinał, więc wolę nie ryzykować...
    co do zasilacza, to nie sądzę by coś siadło, bo ostatnio jak siostrzeniec był (on sie troche lepiej ode mnie zna :) i razem czyściliśmy całego kompa, to mówił że zasilacz jest ok i dobrej firmy, i raczej za szybko nic w nim nie padnie, tylko kondensatory na płycie głównej wymianiał kilka na nowe, czyżby przez niecały rok mogło coś się stać z zasilaczem? ale wtedy bios dos i cały komputer normalnie by się włączał a system nie?

ps.mam jeszcze pytanko czy tym mhdd z płyty nie wykasuję dysku twardego jak chcę tylko przeskanować i sprawdzić go?
    i jeszcze jedną sprawę zauważyłem,że na tym naprawianiu systemu dysk wyświetlał się jako Dysk lokalny (D), a potem jak w wierszu poleceń to pokazywał się jako (X),a wcześniej w systemie normalnie pisało jako Dysk lokalny (C), litera D-to był napęd DVD, nie wiem dlaczego?
    kiss39
    Level 38  
    @7dy7

- nie sfc / scannow, a sfc /scannow Nie może być spacji pomiędzy / a scannow

Jeszcze został Alert zdarzeń. Zajrzyj co pokazuje w Panel Sterownia > Narzedzia Administracyjne > Podgląd Zdarzeń (Ostrzenia, Błędy)
    7dy7
    Level 7  
    kiss39 wrote:
    @7dy7

- nie sfc / scannow, a sfc /scannow Nie może być spacji pomiędzy / a scannow

Jeszcze został Alert zdarzeń. Zajrzyj co pokazuje w Panel Sterownia > Narzedzia Administracyjne > Podgląd Zdarzeń (Ostrzenia, Błędy)

z sfc zaraz poprawię i spróbuje ponownie wpisać, a jak wejść w panel sterowania jak nie moge sie zalogować do systemu?

sprawdzałem-płyta z MHDD w ogóle nie startuje, tak jakby była pusta albo napęd był zajęty, z nią system jeszcze szybciej się wysypuje(restartuje bez BSOD-a),
    j

Dodano po 38 [minuty]:

1 załącznik - okno wyboru jak była włożona płyta z MHDD - w ogóle napędu nie wykrywa
    2 załącznik - scannow!
    3 teraz próbuję naprawiać z włożoną płytą z systemem, to cały czas naprawia... zobaczymy

raz nawet wciskając chyba F8 udalo mi sie wejść tam gdzie były wybory różne rozruchu, dużo opcji - nawet był tryb awaryjny! ale ja wybrałem ostatnia znana konfiguracja,(też BSOD), ale teraz nie wiem jak tam znowu wejść by sprawdzić ten podgląd zdarzeń w panelu sterowania...

EDIT
    załączam jeszcze fotki jak wygląda aktualnie trwająca naprawa z wlozoną plytą dvd z systemem

dodano:niestety z płytą również nic nie naprawiło-załączam foto86,87

PCF PC2 stacjonarny - blue screen od razu na uruchamianiu systemu

EDIT
    Udało mi się w końcu wejść w te zaawansowane opcje rozruchu, niestety w tryb awaryjny nie :-( także wyskakuje BlueScreen :(( co robić?
    Wideo:

Scaliłem. RADU23
    enhanced
    Level 43  
    F8 wciśkasz i wchodzisz do tego menu, ale wybierz 3 od końca opcje żeby po BSODzie nie restartował kompa. Wstaw screena z błędu.

Gparted też chyba ma podgląd smarta. Jak pobierzesz w miarę nową wersje linuxa ubuntu destkop (nie musis być najnowsza) to będzie opcja uruchomienia systemu z płyty/pendrajwa bez instalacji na hdd.
    7dy7
    Level 7  
    załączam screena z błędu

a te linuxy które mam na płytach live to również jest tam wybór uruchomienia systemu z płyty/pendrajwa bez instalacji na hdd, sprawdziłem - np. mandriva chodzi z płyty,
    spróbuję jeszcze wykonać ten smart dysku z linuxa

załączam screeny z linuxa
    jedyne co udało mi się odczytać z literkami SMART, ale programów typu mhdd czy gparted, gsmartcontrol nie udało mi się uruchomić gdyż nie znam się na linuxie nawet nie udało mi się nic tam zainstalować... :(
    ale moze to coś pomoże.
    dodam jeszcze że wyczytałem w sieci o tym że jak: cytuję:
    Quote:
    "Jeśli tuż po włączeniu twardego dysku słychać odgłosy drapania dobywające się z jego wnętrza, prawdopodobnie doszło do uderzenia głowic zapisu/odczytu w talerze magnetyczne. Oznacza to na tyle poważne uszkodzenie dysku, że możesz odnieść go do punktu przyjmowania elektro-śmieci"
    bardzo sie tego przestraszyłem gdyz właśnie takie dźwięki słyszę od nowości w tym dysku (w starym tak nie było, ale pomyślałem że to pewnie przez wielkość dysku (stary=250GB nowy=500GB)
    czyżby został uszkodzony podczas transportu? (zamawiałem wysyłkowo, przyszedł inpostem), ale już pare miesięcy na nim działam i było wszystko OK nic nie wskazywało (poza tym chrobotaniem przy uruchamianiu) że coś miało by paść, wkońcu to nowy dysk chyba nawet na gwarancji... Może te zdjęcia coś powiedzą o tym, ale z tego co widzę to jest w porządku, tylko wiele opcji jest nieaktywnych. Czekam na porady, co dalej robić?
    dodam też że nie mam już starego dysku, i nie mam też możliwości podłączyć tego nowego pod inny komp.
    kiss39
    Level 38  
    W Windows 7
    Blue Sreen tworzy pliki *.dmp które znajdziesz w katalogu Minidump w C:\Windows. To w jakim katalogu pliki *dump sie znajduje zależy jak użytkownik nadał ścieżkę zapisu. Sciezkę zapisu plików *dmp znajdziesz w SYSTEM > Zaawansowane ustawienia systemu - >Okno Zaawansowane i na dole masz " Uruchamianie i odzyskiwanie" klikasz w "Ustawienia " plik zrzutu masz wpis np. %SystemRoot%\MEMORY.DMP. Wpis %SystemRoot% wpisujesz w uruchom (Wyszukaj programy i pliki) i wyświetla sie katalog w tym przypadku to "Windows". Plik wpisu z błędu w katalogu Windows\Minidump np. (021518-20390-01.dmp) najlepiej skopiować do nowego katalogu, aby można było odczytać z niego informacje przez program Debugging Tools for Windows - [PORADNIK- Debugging Tools for Windows/Minidump

Usterkę szukać i trzeba zdiagnozować dostępnymi metodami sprawdzając przy pomocy dostępnych programów i urządzeń.

RAM : za pomocą testu Programem MemTest
    MemTest jest aplikacją oddzielną lub wbudowana w niektóre programy oparte na systemie linux np. skanujący antywirus Dr.Web LiveDisk USB/DVD lub wbudowany test RAM w systemie Windwows 7

Zasilacz : sprawdzić napięcia[V], czy sa w normie za pomocą Uniwersalnego Miernika "MULTIMETR napięcia +12V, +5V i 3.3V w stresie i pod obciążeniem.

Przeprowadzić skan antywirusem dysk systemowy.

Dodano po 8 [minuty]:

Jeszcze został dysk twardy jak to jest HDD ( talerzowy ) to bardzo prawdopodobnie ze to mogą być bad sektory, a to się można dowiedzieć za pomocą płyty/USB z MHDD uruchamiając po załadowaniu sie programu i wykonując skan za pomocą F4.
    7dy7
    Level 7  
    Problem rozwiązany! Ufff, wkońcu po całym dniu siedzenia nad tym udało się :)
    Problem znany bo mi się kojarzy że już tak kiedyś miałem, ale nie pamiętałem jak był rozwiązany bo nigdzie nie zapisałem. Dlatego tym razem wolę wszystko opisać, może jak nie mi to jeszcze komuś pomoże.
    Po tym jak korzystając z tego poradnika [url=]https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3181566.html[/url] udało mi się zrobić piękny (i co najważniejsze - w końcu, po wielu nieudanych próbach - DZIAŁAJACY(wykrywalny w biosie) bootwalny pendrive Kingston 4GB, wrzuciłem Hiren's Boot CD, który zawiera także MHDD (nawet nowsza wersja niż w niejednym poradniku w sieci), coś mi nie pasowało z dyskami, nie wyświetlał się w nim dysk tak jak powinien. A skanowanie zawieszało się i nie działało, w ogóle nie ruszało. Screeny były zupełnie inne niż w poradnikach w sieci. Gdzieś wyczytałem że jak nie wykrywa dysku poprawnie w MHDD to trzeba coś zmienić ustawienie jakoś SCSI czy coś takiego, więc poszperałem w biosie i nie znalazłem takiego ustawienia, za to znalazłem inne którego zmiana rozwiązała mój problem. A mianowicie - to trzeba było zmienić w ustawieniach BIOS-u PCF PC2 stacjonarny - blue screen od razu na uruchamianiu systemutrzeba byl...na ide.jpg Download (412.35 kB) SATA controlled mode RAID -> IDE
    Swoją drogą ciekawe jakim cudem to się mogło samo przestawić? Może ktoś wie?
    Załączam jeszcze wideo z uruchamiania przed i po zmianie.
    Przed:

I po:

Zapiszę też ten kod błędu z blue screena który tak szybko znikał:
    *** STOP: 0x0000007B (0x80786B58, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000) - po zmianie wyżej opisanego ustawienia w biosie problem zniknął jak ręką odjął :) Mam nadzieję że bezpowrotnie.

Już podczas uruchamiania wygląd tych napisów był dla mnie dziwnie podejrzany, tak jakby podświadomie coś mi się nie zgadzało... i faktycznie, taka prawda!
    Jest jeszcze coś dziwnego co mnie zainteresowało, o tutaj PCF PC2 stacjonarny - blue screen od razu na uruchamianiu systemubios2 po z...fourth.jpg Download (460.39 kB) dlaczego dysk i napęd dvd które są podpięte pod dwie (jedyne) saty na płycie głównej, są wyświetlane pod nr third i fourth , czy nie powinny być wyżej czyli pod primary i secondary master? Czyżby też się coś samo przestawiło (ale działa :) to może lepiej już nic nie zmieniać?). A może te miejsca są zarezerwowane na coś innego? (np.napęd dyskietek lub napęd dvd na ATA, albo czytnik kart pamięci? -ten akurat mam zainstalowany i są tam właśnie 4 gniazda na karty, które wyświetlane są także w exploratorze windowsa)
    proszę jeszcze o odp.

EDIT
    Dodam jeszcze że może niepotrzebnie, ale podczas tej całej "naprawy" robiłem też reset biosu poprzez wyjęcie bateryjki z płyty głównej, a także wyjąłem 2 karty PCI dźwiękową i tv), wychodzi na to że to były zbędnie działania :D
    Mam jeszcze pytania:
    O co chodzi z tym charakterystycznym drapaniem tego dysku podczas uruchamiania, czy to normalne czy jednak coś nie tak? (tak jak pisałem wcześniej w starym dysku tego nie było słychać)
    Warto teraz robić jeszcze ten memory test RAM-u albo test dysku za pomocą MHDD w biosie? A może MHDD działa też w środowisku Windowsa?
    Jak tylko odpaliłem system to natychmiast zrobiłem szybkie testy kilkoma przykładowymi programikami do sprawdzania dysków. Wyniki w załącznikach (również SMART). Wg mnie wszystko OK z dyskiem.
    Użyłem 3 programów: CrystalDiskInfo, HDDSCAN, i HD Tune - ten ostani najbardzije mi się podoba bo ma więcej funkcji, i ma możliwość wykonania nawet dłuższego skanowania dysku, chyba tak jak MHDD, tylko czy teraz jest sens tracić czas i takie coś robić?
    Jeśli tak to lepiej użyć któregoś z tych programów czy MHDD w biosie? A test pamięci RAM bez problemu wykonam narzędziem systemowym windows 7?
    Tak się zastanawiam może te całe przestawienie RAID na IDE faktycznie spowodował wirus...? (Używałem Pandy, ale teraz chyba zmienię na innego).
    Dzięki wielkie za wszystkie porady :!: i zanim zamknę temat to liczę jeszcze na rozwianie moich paru w/w wątpliwości :)

Posty scaliłem. Proszę używać przycisku "zmień" w przypadku dodawania informacji. Nie publikować postu pod postem. RADU23
    kiss39
    Level 38  
    7dy7 wrote:
    A może MHDD działa też w środowisku Windowsa?

Określa stan użycia dysku - poczytaj info. A po drugie jeden z najlepszych narzędzi dyskowych do naprawy uszkodzonych sektorów.
    7dy7
    Level 7  
    Nikt już nie odpowiada na dodatkowe pytania, a że problem został rozwiązany bezpowrotnie więc temat zamykam.