Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Inspiron 5758 - Ładowanie baterii nie może przekroczyć pewnego poziomu

25 Lut 2018 10:42 819 7
 • Poziom 2  
  Witam, na wstępie przepraszam jeśli źle umieściłem posta. Nie wiem, czy to kwestia zasilacza czy baterii, więc wrzucam tu.

  Mam od ok. tygodnia problem z lapkiem Della, model jak w tytule. Mam go od ok. 1,5 roku i NIGDY nie pracowałem na nim na samej baterii (wyłączając sytuacje, kiedy np. wtyczka od zasilacza nie siedziała w pełni w gnieździe). Przez cały czas eksploatacji lapek siorbał prąd z zasilacza. Łączny czas pracy na baterii od momentu zakupu to może łącznie z 6h. Ostatnio zaczęło się dziać coś dziwnego, traf chce że jakiś miesiąc po wygaśnięciu gwarancji. Laptop wyświetla informację o niepełnym naładowaniu (zaczęło się od 99%) i informacji, że ładuje. To ładowanie jednak nie przekuwa się na podniesienie poziomu naładowania baterii, wczoraj pracowałem bez przerwy ok. 7h i mimo komunikatu że ładuje, poziom naładowania nie podskoczył do góry nawet o 1 punkt procentowy. W dodatku, co mnie strasznie martwi, praktycznie co dzień-dwa widzę, że spada ten maksymalny poziom naładowania. Zauważyłem problem, kiedy było 99% i nie mogło dojechać do końca. 2 dni później już było 97%, kolejne 2-3 dni i dziś mam info "95%, ładuje", ale nie mam złudzeń, nie podskoczy nawet o 1%.

  Czym to jest spowodowane i jak się przed tym bronić? Ja w tej chwili pracuję ciągle na kablu i nigdy tych baterii nie wykorzystywałem w zasadzie, ale nie chciałbym, żeby się nagle okazało, że czas pracy lapka w terenie to kilka minut, bo bateria posiada magiczną moc samowyczerpywania co 1-2 dni.

  Będę wdzięczny za pomoc, zwłaszcza że narzedzia diagnostyczne DELL w sieci nie chcą współpracować (być może z powodu wygaśnięcia gwarancji).
 • Poziom 27  
  Laptop nie zawsze ładuje baterię do 100% (czasem to można ustawić czasem nie) nie ma sensu doładowywać akku do 100 jeśli jest rozładowany tylko do np 90 % (czasem jest to ustawiane w programie / biosie / lub nie) takie ciągłe doładowywanie niszczy akumulator. Nawet akku li-ion lubią pełne cykle, po za tym ciągłe utrzymywanie akumulatora w pełnej pojemności i ciągłe doładowywanie skraca jego żywotność. Co ciekawe akku li ion jeśli przechowujemy (składujemy) przez dłuższy czas powinno się to robić w stanie rozładowania do ok 20-30 %
 • Spec od komputerów
  Prawdopodobnie "zajechałeś" baterię nie używając jej. Co jakiś czas należy wykonać pełny cykl rozładowanie - ładowanie. Wykonaj kalibrację baterii.
 • Poziom 21  
  Witam.
  Możesz mięć uszkodzony przewód od zasilacza na wysokości wtyczki do laptopa. Posiada on trzy przewody +,- i trzeci który kontroluje stan naładowania baterii.
  Spróbuj podmienić zasilacz i sprawdź go na innym .

  Moderowany przez DriverMSG:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Spec od komputerów
  noel79 napisał:
  Posiada on trzy przewody +,- i trzeci który kontroluje stan naładowania baterii.

  Trzeci przewód to komunikacja po magistrali 1-Wire z pastylką Dallasa w zasilaczu.
  Pozwala na identyfikację parametrów podłączonego zasilacza, nie ma nic wspólnego ze stanem naładowania baterii.
 • Poziom 2  
  @miecho18 : Jak tę kalibrację przeprowadzić? Rozładować baterię do zera lub niskiego poziomu i doładować do jak najwyższego poziomu?
 • Spec od komputerów
  Ładujesz baterię ile się da, wchodzisz w BIOS, odłączasz zasilacz i czekasz aż laptop się wyłączy. Potem ładujesz baterię. 2 - 3 cykle wystarczą.
 • Poziom 2  
  Akurat na tym kompie nie umiem odpalić BIOS-u. Kiedy laptop startuje, przez chwilę widzę logo DELL, a później już startuje Windows. Nie ma info, jaki klawisz albo kombinację mam wcisnąć, aby przejść do BIOS.
  Tak czy siak, chyba poradziłem sobie nieco inaczej. Odłączyłem zasilacz, popracowałem jakieś 2-3h i przy stanie poniżej 20% baterii podpiąłem do zasilania. Tym razem dojechał do 100% i pracując na zasilaczu nie gubi już tych kilku procent do setki. Wygląda na to, że muszę co jakiś czas dać mu dłużej popracować na samej baterii.