Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RK-A701 - Radio 2 din Android, przegrzewanie procesora.

szczarek 25 Lut 2018 13:36 1392 13
  • #1 25 Lut 2018 13:36
    szczarek
    Poziom 8  

Witam!
    Mam następujący problem, gdy radio popracuje chwilę, na głośnikach zaczyna słychać przester, który się z czasem się pogłębia. Podejrzewałem końcówkę mocy, lecz po rozebraniu radia i podpięciu go do zasilania bez obudowy zauważyłem że procesor po chwili staje się gorący. Nie testowałem końcówki mocy pod obciążeniem, lecz myślę że ciepło w obudowie może wpływać na jej pracę. Radio w zamkniętej obudowie jest bardzo ciepłe. Usterka pojawiła się myślę że przez zwarcie na cewce jednego głośnika, lecz nie rozumiem czemu zaatakowała procesor a nie końcówkę. Radio poddane testowi obciążenia procesora często wyłącza się. Nie robiłem jeszcze nic z softem lecz diagnostyka pokazuje że procesor nie jest nadmiernie obciążony. Dodam też że pod obciążeniem procesora coś bardzo buczy, nie wiem czy sam procesor czy sekcja zasilania, może jest to spowodowane moim słabym sprzętem laboratoryjnym, lecz podczas testu napięcie nie spada na zasilaczu.

Link

Tutaj link do strony naszych wschodnich kolegów o tym sprzęcie.
    Link

operating systemAndroid 5.1.1
    CPURockchip RK3188 Cortex A9 Quad Core 1.6GHz * 4
    RAM1GB DDR3
    Inner memory 16GB
    Graphic coprocessorMali-400 MP (OpenGL ES 2.0 support)
    Capacitive Touch Screen (5 points)
    Screen resolution1024*600 / 800*480
    Screen Density 240 dpi
    GPS-receiverSIRF III
    RadioST-TDA7786 FM / AM
    frequency band:
    FM 87.5-108MHz steps 0.05MHz (EU) and 0.1MHz (US)
    AM 522-1620KHz increments 9KHz (EU), and 10KHz (US)
    30 Number of stored stations (FM 3 * 6, AM 2 * 6), RDS support
    DVD-decoder(Optional) IC Sunplus 8202VGQ
    Resolution 1080p video
    Sound amplifierIC ST-TDA7388
    9 EQ bands
    Amplifier Output Power 4 * 45W
    Built-in Bluetooth and WIFI-adapter RTL 8723BU
    Support USB modemsWCDMA, EVDO, TD-SCDMA
    Supports A2DP profile
    Synchronization of contacts and the search in the phone book
    Call Recording
    Built-in microphone, support external
    Audio formats are MP3, WMA, AAC, RM, FLAC and others.
    Video Formats MPEG-1/2/4, H264, H263, VC1, RV, RMVB, DivX, Sorenson SparK, Spark, VP8, AVS Stream and others.
    Support for connecting OBDII Bluetooth-adapter
    Support Mirror Link function
    Support for connecting USB DVR Camera (PC Standard)
    Support AV cameras
    Support for additional monitors for passengers
    Support remote control buttons on the steering wheel of the car

0 13
  • #2 25 Lut 2018 18:37
    arkos123
    Poziom 12  

Sprawdź kolego czy na wejściu aux jest dobrze. U mnie działa tylko aux i radio nawigacja usb i b-t buczy i charczy. końcówka jest dobra natomiast obstawiam właśnie tor audio na płytce z procesorem.

0
  • #3 25 Lut 2018 18:48
    szczarek
    Poziom 8  

Tylko że buczy podczas obciążenia procesora, nie na głośnikach, przynajmniej na początku pracy gdy jeszcze się obudowa nie robi ciepła.

0
  • #4 26 Lut 2018 09:10
    arkos123
    Poziom 12  

Tuner i wejście aux są analogowe , pomijają płytkę z procesorem i bezpośrednio idą do przedwzmacniacza z przełącznikiem wejść i dalej na końcówkę. ogólnie w tum radiu wszystko chodzi "na raz" tuner , usb , b-t i tylko jest sygnał wybierany na przełączniku wejść taki mały scalak obok końcówki. Jak chcesz wykluczyć końcówkę i przełącznik wejść podłącz aux i zobacz. Ogólnie procesor i cała obudowa bardzo się grzeje .

0
  • #5 26 Lut 2018 09:32
    szczarek
    Poziom 8  

Dzięki za info, postaram się to sprawdzić. Teraz się zastanawiam nad tym by poprawić chłodzenie dodając wentylator w obudowie i dając na CPU radiator, albo wstawić miedziane płytki pomiędzy CPU i obudowę.

0
  • #6 26 Lut 2018 15:20
    arkos123
    Poziom 12  

Pomiędzy cpu a obudową jest termopad i można założyć lepszy od chłodzenia laptopowych kart graficznych i do metalowej obudowy cpu na klej termoprzewodzący przykleić radiator + mały wentylator i to powinno pomóc w chłodzeniu

0
  • #7 26 Lut 2018 23:13
    szczarek
    Poziom 8  

Nie ma miejsca między obudową a CPU żeby wsadzić radiator z wentylatorem, koło 6-7mm odstępu.

0
  • #8 18 Mar 2018 21:03
    szczarek
    Poziom 8  

Przeprowadzam testy tego głośnika który się grzał, chwilę już gra podpięty do amatora i nie zrobił się nawet ciepły. Radio zamontowałem z powrotem w samochodzie, z tym że bez górnej i dolnej części obudowy, stress testy cpu wytrzymuje. Tylne głośniki jajka są podpięte pod radio, już wcześniej to zauważyłem, czasami słychać trzaski z głośników gdy jest cisza. Jak wyłączam radio jest taki efekt jak w starych wzmacniaczach, czyli jeden duży impuls, trzask z głośników jak by się kondensatory wyładowywały, wcześniej tak się nie zachowywało. Całkiem możliwe że sama końcówka się grzeje i podaje jakąś stałą na ten jeden głośnik i dla tego się grzeje.
    Jest jakiś sposób by to zdiagnozować?

0
  • #9 23 Kwi 2018 22:12
    arkos123
    Poziom 12  

Radiator nie od dołu tylko, bo tam nie ma miejsca tylko w środku radia.

0
  • #10 23 Kwi 2018 22:24
    szczarek
    Poziom 8  

Do czego go przymocować?

0
  • #11 26 Kwi 2018 18:09
    krystian66
    Poziom 14  

Mam to samo radio i też miałem problem działało ładnie rok i nagle zaczęły się problemy.
    Wszystkie głośniki zaczęły charczeć i padać (fabryczne głośnik chyba za małej mocy były) musiałem wszystkie wymienić.
    Okazało się że niby działa ale słabiej grają a czym dłużej tym końcówka bardziej gorąca i gorzej grało - dlatego postanowiłem wymienić końcówkę mocy.
    Wymieniłem końcówkę i dodałem wentylator w tylnej obudowie zaraz nad końcówką mocy i wszystko gra jak powinno.

Wymień końcówkę dodaj wentylator i powinno posłużyć.

0
  • #12 26 Kwi 2018 19:57
    szczarek
    Poziom 8  

Tak myślę, jak na razie jestem już po wymianie dwóch. Na jednej w ogóle nie było znaków życia, druga się grzała od razu, jednak najtańsze części z allegro to nie najlepszy pomysł.

0
  • #13 26 Kwi 2018 20:43
    krystian66
    Poziom 14  

Ja mam drugie radio na części więc podmienilem. Musisz też mieć w 100% sprawne głośniki.

0
  • #14 09 Lip 2018 18:38
    szczarek
    Poziom 8  

Już czwarta końcówka gra w tym radiu, tym razem rzeczywiście wydaje się sama w sobie być sprawna, gra w miarę czysto ale od razu słychać trzaski, zaczyna się grzać, z przyrostem temperatury zaczyna się robić przester aż radio się nie zrestartuje. Z odpiętymi głośnikami się nie grzeje, mierzyłem czy między wyjściami na głośniki nie ma gdzieś zwarcia, z samymi głośnikami w samochodzie nie ma problemu, na innym radiu grają dobrze. Nie wiem gdzie i jak szukać usterki w tym radiu. Ktoś ma jeszcze pomysły?

0
  Szukaj w 5mln produktów