Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marconi 2955A - Wyjście na monitor LCD Video

25 Lut 2018 14:33 2046 31
  • Poziom 15  
    Witam serdecznie szanownych Kolegów,jak w temacie moje pytanie brzmi ,czy jest możliwość podłączenia monitora LCD z wejściem AV chinch do wyjścia video z monitora CRT który jest zintegrowany z urządzeniem Marconi 2955A.
    Na schemacie w instrukcji serwisowej znalazłem punkt VIDEO INPUT i moje pytanie brzmi czy podłączając w to miejsce monitor LCD z w/w wejściem uzyskam na nim obraz,chciałem wykorzystać go jako pomocniczy monitor,w załączeniu zamieszczam schematy blokowy i ideowy z zaznaczonym na czerwono wejściem VIDEO.

Z góry dziękuję za pomoc Mirek.Marconi 2955A - Wyjście na monitor LCD VideoMarconi 2955A - Wyjście na monitor LCD VideoMarconi 2955A - Wyjście na monitor LCD Video
  • Poziom 43  
    Tak, jest możliwe. Trzeba sprawdzić zarówno poziom samego sygnału video, jak i impulsów synchronizacji w nim zawartych.
    Szukać mi się nie chce, ale zapewne to urządzenie ma pełną separację masy od sieci.
  • Poziom 43  
    A to tobie nie wystarczy ten schemat?
    I chciałbyś, nie potrafiąc rozeznać się, czy zasilacz ma separację, czy jej nie ma, dokonać ewentualnych modyfikacji układu video, o ile okazałyby się konieczne? ;)
  • Poziom 32  
    W układzie ze schematu wzmacniacz wizji steruje siatkę kineskopu, a nie jak w większości innych układów: sygnał wizji steruje katodę, a w siatce zrealizowany jest poziom jaskrawości (kontrast na schemacie jest regulowany w katodzie kineskopu - Intensity).
    Dlatego należy sprawdzić (oscyloskopem) polaryzację sygnału Vide In, bo - jeśli mnie pamięć nie myli - może być w negatywie (sterowanie mniejszym lub większym napięciem ujemnym siatki).
    Sygnał dla wejścia CVBS w TV jest pozytywowy.
  • Poziom 15  
    pikarel napisał:
    W układzie ze schematu wzmacniacz wizji steruje siatkę kineskopu, a nie jak w większości innych układów: sygnał wizji steruje katodę, a w siatce zrealizowany jest poziom jaskrawości (kontrast na schemacie jest regulowany w katodzie kineskopu - Intensity).
    Dlatego należy sprawdzić (oscyloskopem) polaryzację sygnału Vide In, bo - jeśli mnie pamięć nie myli - może być w negatywie (sterowanie mniejszym lub większym napięciem ujemnym siatki).

Dziękuję za zabranie głosu,napisałem ten temat ponieważ jestem zielony w temacie monitorów CRT,więc szukam pomocy u kogoś kto ogarnia temat,więc ponawiam pytanie czy obejdzie się bez przeróbek, urządzenie działa ale chciałem podłączyć zewnętrzny monitor który ułatwi mi pracę na tym urządzeniu. Kineskop wyświetla wartości a kolorze zielonym ,nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.Marconi 2955A - Wyjście na monitor LCD Video
  • Poziom 43  
    mirek210 napisał:
    więc ponawiam pytanie czy obejdzie się bez przeróbek,

Nie obejdzie się.
    Nawet gdyby na bazie TR1 (chyba tak, bo nie wyraźne) był stosowny sygnał, to i tak tam trzeba porządny wtórnik emiterowy dopasować. ;)
    mirek210 napisał:
    Kineskop wyświetla wartości a kolorze zielonym ,nie wiem czy ma to jakieś znaczenie.

To taki kineskop. Kiedyś nawet monitory komputerowe takie były. ;)
  • Poziom 43  
    Jedynym miarodajnym pomiarem jest przebieg oscyloskopowy na R15.
  • Poziom 32  
    Już w szóstym poście napisałem, od czego należy zacząć:
    pikarel napisał:
    (...) należy sprawdzić (oscyloskopem) polaryzację sygnału Vide In, bo (...) może być w negatywie (sterowanie mniejszym lub większym napięciem ujemnym siatki).

a Ty dalej dopytujesz, jakby ten post nie istniał.

Moja rada:
    nie doktoryzuj się teraz z elektroniki i sygnałów wizyjnych, lecz poproś znajomego, "kumatego w temacie" elektronika, aby wspólnie z Tobą dorobił wyjście wizyjne z tego oscyloskopu zgodne ze standardem CVBS w TV.
  • Poziom 32  
    Chcesz w jednym wątku zdobyć wiedzę, którą zdobywa się latami przez naukę (wykłady) i działania praktyczne (wykorzystanie tak zdobytej wiedzy)?
    Sukcesu życzę w pochłanianiu wiedzy z "tutków" (tutoriali).
  • Poziom 41  
    Tam czy sygnał jest nagatywowy czy nie to żaden problem. Każda przejściówka ma zworki albo DIPswitche do ustawiania tego. Robi się to na pałę, po prostu na żywo tak długo przełącza aż obraz dobry wskoczy.

Tutaj problem będzie raczej synchronizacja i częstotliwość H i V. Bo to co ta maszyna generuje to coś chyba bliżej EGA jest... Warto zaznajomić się z monitorami do Commodore64 i podobnymi z tych lat. Tam to tak samo wygląda.
  • Poziom 15  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Tam czy sygnał jest nagatywowy czy nie to żaden problem. Każda przejściówka ma zworki albo DIPswitche do ustawiania tego. Robi się to na pałę, po prostu na żywo tak długo przełącza aż obraz dobry wskoczy.

Tutaj problem będzie raczej synchronizacja i częstotliwość H i V. Bo to co ta maszyna generuje to coś chyba bliżej EGA jest... Warto zaznajomić się z monitorami do Commodore64 i podobnymi z tych lat. Tam to tak samo wygląda.

Jeśli dobrze rozumiem odpowiedź kolegi Wojtek Kefir są jakieś przejściówki lub konwertery,jeśli tak to czego szukać ?

Dodano po 7 [minuty]:

pikarel napisał:
    Chcesz w jednym wątku zdobyć wiedzę, którą zdobywa się latami przez naukę (wykłady) i działania praktyczne (wykorzystanie tak zdobytej wiedzy)?

Drogi kolego "pikarel", jeśli masz wiedzę to ją przekaż ,jeśli nie chcesz to zabierz ją do grobu, typowe zachowanie i myślenie Polaka ,Ja posiadam wielką wiedze w innej dziedzinie i dziele się z nią za FREE i też zdobywałem ja latami i nie zamierzam jej zabrać do grobu.
    Poza tym urządzenie o którym mowa kosztuje kilka tysięcy Pln i nie zamierzam go zepsuć z powodu braku empatii innych Ludzi.
    Jeśli nie chcesz pomóc proszę nie pisz takich rzeczy , tak mogli też napisać inni użytkownicy którzy jednak zainteresowali się tematem i próbują pomóc rozwiązać problem. Pozdrawiam.
  • Poziom 41  
    Pierwsze co, to bym spróbował podłączyć tam po prostu jakiś monitor VGA. Normalnie obie synchronizacje po bożemu a "Video" pod któryś z kolorów. Teoretycznie powinno zaskoczyć, jeżeli tylko procesor w monitorze ogarnie PAL-ową częstotliwość synchronizacji.

Inna opcja to monitor ze złączem SCART, tam masz też wejście RGB+VH. Tylko tam trzeba jak pamiętam jeszcze jakieś piny pozwierać, aby odpowiedni tryb ustawić.

Nie da się prosto skonwertować sygnałów które posiadasz do S-video. To zupełnie inna koncepcja transportu danych.

Ty posiadasz 2 sygnały synchronizacji i sygnał jasności. Tak samo VGA jak i SCART-RGB ale różnią się właśnie częstotliwościami. S-video to sygnał jasności ze zmieszaną synchronizacją i sygnał koloru.
  • Poziom 32  
    mirek210 napisał:

pikarel napisał:

Drogi kolego "pikarel", jeśli masz wiedzę to ją przekaż ,jeśli nie chcesz to zabierz ją do grobu, typowe zachowanie i myślenie Polaka ,Ja posiadam wielką wiedze w innej dziedzinie i dziele się z nią za FREE i też zdobywałem ja latami i nie zamierzam jej zabrać do grobu.
    Poza tym urządzenie o którym mowa kosztuje kilka tysięcy Pln i nie zamierzam go zepsuć z powodu braku empatii innych Ludzi.
    Jeśli nie chcesz pomóc proszę nie pisz takich rzeczy , tak mogli też napisać inni użytkownicy którzy jednak zainteresowali się tematem i próbują pomóc rozwiązać problem. Pozdrawiam.

Zachowujesz się bardzo chamsko.
    Dlaczego?
    Bo już udzieliłem Ci całej wiedzy, jaką można przekazać laikowi.
    Nakierowałem Cię też na sposób, który nie będzie powodem uszkodzenia przez Twoją niewiedzę drogiego sprzętu; wizytę u kolegi elektronika.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17072742#17072742
    Żeby coś przerabiać - to ten sprzęt "trza mieć w łapach", choćby dla pomiarów i testów.

W takiej sytuacji zamiast za to podziękować - obrażasz mnie przypisując mi skąpstwo w udzielaniu porad i jeszcze coś o grobie.
    Poza tym: od kiedy to słowo Polak jest dla Ciebie synonimem złego zachowania?
    To generalizowanie (bo Polacy) to już szczyt chamskiego i bezczelnego zachowania.

----------------------------
    Do Administracji:
    Jeśli źle oceniłem zachowanie @mirek210 - proszę mnie usunąć z Elektrody;
    więcej nie zdzierżę takich chamskich tekstów pod adresem tych, którzy pomagają.
  • Poziom 43  
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Pierwsze co, to bym spróbował podłączyć tam po prostu jakiś monitor VGA. Normalnie obie synchronizacje po bożemu a "Video" pod któryś z kolorów. Teoretycznie powinno zaskoczyć, jeżeli tylko procesor w monitorze ogarnie PAL-ową częstotliwość synchronizacji.

Inna opcja to monitor ze złączem SCART, tam masz też wejście RGB+VH. Tylko tam trzeba jak pamiętam jeszcze jakieś piny pozwierać, aby odpowiedni tryb ustawić.

Nie da się prosto skonwertować sygnałów które posiadasz do S-video. To zupełnie inna koncepcja transportu danych.

Ty posiadasz 2 sygnały synchronizacji i sygnał jasności. Tak samo VGA jak i SCART-RGB ale różnią się właśnie częstotliwościami. S-video to sygnał jasności ze zmieszaną synchronizacją i sygnał koloru.

Czy mam zadawać szczegółowe pytania do tego, co napisałeś, czy przemyślisz i spróbujesz jeszcze raz. ;)
    Z całym szacunkiem, ale może sobie co nieco przypomnisz, zanim napiszesz, bo każde zdanie wymagałoby dyskusji. ;) A może dokumentację tego "kombajnu" sobie przejrzyj?

P.S. Zakładam, że autor wie co pisze, i posiada jednak wejście video (czy to chinch, czy SCART). ;)
    Dobrze, że zwieracze mam w porządku jeszcze, bo jak zobaczyłem to RGB w odniesieniu do monochromatycznego urządzenia, to ....

@pikarel, masz sporo racji, z tym że aby wyprowadzić istniejący sygnał video, to trzeba by mieć zdolności, aby coś popsuć. ;)
    Facet trochę kuma schematy, ma nawet oscyloskop, to taką "nogą" chyba nie jest. Tym niemniej uczyć się na wartościowym sprzęcie to nieciekawa droga. :)
    Inna bajka to dopasowanie istniejącego sygnału do nowych warunków.
    Jeszcze inna, to pytanie, czy oryginalny monitor ma pracować równolegle z tym przyłączanym, czy niekoniecznie. A więc co i gdzie można by wyłączyć. ;)
  • Poziom 15  
    pikarel napisał:
    mirek210 napisał:

pikarel napisał:

Zachowujesz się bardzo chamsko.
    Dlaczego?
    Bo już udzieliłem Ci całej wiedzy, jaką można przekazać laikowi.
    Nakierowałem Cię też na sposób, który nie będzie powodem uszkodzenia przez Twoją niewiedzę drogiego sprzętu; wizytę u kolegi elektronika.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17072742#17072742
    Żeby coś przerabiać - to ten sprzęt "trza mieć w łapach", choćby dla pomiarów i testów.

W takiej sytuacji zamiast za to podziękować - obrażasz mnie przypisując mi skąpstwo w udzielaniu porad i jeszcze coś o grobie.
    Poza tym: od kiedy to słowo Polak jest dla Ciebie synonimem złego zachowania?
    To generalizowanie (bo Polacy) to już szczyt chamskiego i bezczelnego zachowania.

----------------------------
    Do Administracji:
    Jeśli źle oceniłem zachowanie @mirek210 - proszę mnie usunąć z Elektrody;
    więcej nie zdzierżę takich chamskich tekstów pod adresem tych, którzy pomagają.

Z góry przepraszam za słowa którymi uraziłem twoja Osobę, nie jestem chamski tylko szczery ponieważ wypowiedzi podobnych do twoich jest mnóstwo lecz nie wyczerpały mojej niewiedzy,jest pod twoimi postami które zdecydowanie zniechęcają mnie do kontynuowania sprawy podłączenia monitora.
    Zatem bardzo dziękuję za pomoc i myślę że jest ok jeśli nie to napisz .
    Podziękowałem i przeprosiłem jak należało by zrobić więc uczyniłem to .
  • Poziom 41  
    Nie nie, no spokojnie! Jak napisałem jakiegoś babola, to mnie prostuj bez litości - ja tam się nie obrażam a przynajmniej może coś mądrzejszy będę :)

Po pierwsze to wybuchnąć raczej nic nie wybuchnie. Dodatkowo sam autor zna wartość jego sprzętu i nie jest to przedmiot tego tematu - dorosły chłop, to jego odpowiedzialność czy coś rozwali czy nie.

Po drugie, ja sam teraz właśnie zabieram się za podobną przeróbkę. I też na dniach będę kombinował jak odpalić starego CBM8296.

Oczywiście zauważyłem, że to jest czarno-biały sygnał. To co bym zrobił to po prostu podłączył go pod jeden z kolorów i patrzył czy coś się pokaże czy nic.
  • Poziom 15  
    Witam ponownie,przeprowadziłem pomiary na R15 oscyloskopem i wygląda to tak,napięcie jakie tam zmierzyłem wynosi 0,710V .Marconi 2955A - Wyjście na monitor LCD Video

A ogólnie chciałem podłączyć to do takiego monitora
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    mirek210 napisał:
    Witam ponownie,przeprowadziłem pomiary na R15 oscyloskopem i wygląda to tak,napięcie jakie tam zmierzyłem wynosi 0,710V .(...)
    A ogólnie chciałem podłączyć to do takiego monitora

Monitor jest od kamerki samochodowej; ma wejście CVBS i automatyczne załączanie zasilania sygnałem wizyjnym (impulsami synchronizacji).
    Na oscyloskopie widać sygnał negatywowy, więc aby monitor ze zdjęcia działał należy dokonac konwersji na pozytywowy; impulsy synschronizacji blisko 0V, pozim czerni ok. 20% poziomu maksymalnego (bieli).
    Można próbować odwrócić sygnał na jednym tranzystorze, jednak wtedy może być kłopot z odtwarzaniem składowej stałej synału wizyjnego, co objawia się pływaniem czerni oraz zrywaniem synchronizacji pionowej.
  • Poziom 15  
    Serdecznie dziękuję za zaangażowanie szanownych kolegów,nie wiem czy nie dam sobie spokój z tą przeróbką.
    Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie,czy jest może jakiś konwerter sygnału na cvbs czy gra jest warta świeczki,sprzęt jak na razie działa i wyświetla poprawnie tylko zastanawiam się co zrobię jeśli padnie kineskop.