Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana diody laserowej - Kalibracja

skorakora 25 Lut 2018 14:56 294 8
  • #1 25 Lut 2018 14:56
    skorakora
    Poziom 4  

Witam.
    Jak można skalibrować nowy laser w napędzie CD?
    Ewentualnie czym się to robi?

0 8
  • #3 25 Lut 2018 15:20
    miwi
    Poziom 27  

Za zwyczaj się nie kalibruje. Wstawiasz i ma działać. Mam nadzieję że usunąłeś zworkę zabezpieczającą z nowego lasera ? Napisz co to za sprzęt i co się z nim dzieje, będzie łatwiej pomóc.

0
  • #4 25 Lut 2018 15:27
    skorakora
    Poziom 4  

"nowy" ? z CD ROMa wyciągnąłem i włożyłem
    Do tego chinola raczej nie znajdę nowego zamiennika
    Na razie przychodzi mi do głowy mierzenie napięcia na fotodiodzie
    Raczej wiele się nie znajdzie na temat tej miniwieży ale podam
    TAMASHI HX-58
    Probemem jest brak odczytywania płyty (no disc) - więc na pewno zużyty laser

0
  • #6 25 Lut 2018 15:48
    skorakora
    Poziom 4  

Dioda laserowa świeci w głowicy więc na pewno nie jest uszkodzona a rozkalibrowana

0
  • #7 25 Lut 2018 17:08
    fzyga43
    Poziom 19  

Świecenie diody nie jest objawem jej poprawnej pracy.Najpewniej sylweksylwina ma słuszność.

0
  • #8 25 Lut 2018 17:16
    skorakora
    Poziom 4  

fzyga43 napisał:
    Świecenie diody nie jest objawem jej poprawnej pracy.Najpewniej sylweksylwina ma słuszność.

Ale co może być nie tak prócz tego że jest rozkalibrowany laser ?

0
  • #9 25 Lut 2018 18:53
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

skorakora napisał:
    Ale co może być nie tak prócz tego że jest rozkalibrowany laser ?
    Wiesz jakiej szerokości jest "ścieżka"na płycie CD? Wymieniając SAMĄ diodę laserową NIE MA MOŻLIWOŚCI (w domowych warunkach) by ją ustawić idealnie tak, aby promień był właściwie ogniskowany*.
    Co może być nie tak - na pewno teraz głowica laserowa do wymiany na oryginalną nową i sprawną. Jak nie pomoże to sprawdzenia czy wzmacniacz współpracujący z głowicą laserową działa i podaje na wyjściach odpowiednie sygnały. Schematy sprzętu, najlepiej instrukcje serwisowe - są tam podane przykładowe punkty pomiaru i kształty przebiegów. Jak nie masz serwisówki do swojego sprzętu, można próbować szukać podobnych (na takich samych układach) serwisówek zrealizowanych wzmacniaczy i na nich się opierać.

A tak w ogóle - na forum masz dość przydatny temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html
    -Zapewne nie czytałeś, bo skąd pomysł na wymianę samej diody? W dodatku zupełnie innej...

* Już sam pomysł wymontowania samej diody laserowej zakrawa na całkowitą ignorancję - dioda laserowa jest niezwykle podatna na uszkodzenia od ładunków elektrostatycznych - Już samo jej wymontowanie jej z układu bez zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa może doprowadzić do nieodwiercanych uszkodzeń.

0