Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów

paps79 08 Lut 2020 11:42 71355 297
    HarryPar
    Poziom 2  
    amigos: świetna robota!
    Jeszcze jedna prośba: skoro do tej pory współpracowałem tylko z Eagleem, czy możesz również podać układ planszy jako plik Eagle? Dziękuję bardzo
  • TermopastyTermopasty
    volkeri
    Poziom 1  
    Cześć wszystkim
    Na jakie napięcie zamówiłeś komponenty?
    Na przykład 100 nF C-0402 >>> 10 V / 16 V / 25 V / 50 V???
    A może ktoś może wysłać mi koszyk mouser / farnell?
    Dzięki @wszystkim

Volker
    amigos
    Poziom 15  
    volkeri napisał:
    Cześć wszystkim
    Na jakie napięcie zamówiłeś komponenty?
    Na przykład 100 nF C-0402 >>> 10 V / 16 V / 25 V / 50 V???
    A może ktoś może wysłać mi koszyk mouser / farnell?
    Dzięki @wszystkim

Volker

Najwyższe napięcie masz ok. 12-13V za przetwornicą. Kup 16V lub wyższe i będzie ok.
    Txx112
    Poziom 2  
    Witaj,
    Zamówiłem płytkę drukowaną ze stanowiska 172. Lutowane elementy i wyświetlacz ssd1305 (krótki kabel), ale obraz jest nadal odwracany. Próbowałem tego samego wyświetlacza do oryginalnej płyty, tego samego odwróconego obrazu. Teraz sprzedawca wyświetlacza powiedział, że może otrzymałem wyświetlacz ssd1309. Czy ssd1309 ma inny pinout?

Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów
  • TermopastyTermopasty
    amigos
    Poziom 15  
    Pinout ssd1305 i ssd1309 jest taki sam. Na pewno dostałeś ssd1305 bo przy ssd1309 jest brak linii taki sam jak w poście #189. Sprawdź dokładnie lutowanie układów IC. Daj zdjęcie zlutowanej płytki od strony układów.
    naronk
    Poziom 2  
    A czy kondensator C5 nie zwiera do diody D1? SMD byłby lepszy.

amigos
    Poziom 15  
    Nie wydaje mi się ale może sprawdzi i może się odezwie. Dioda i kondensator są w bloku przetwornicy i pewnie miało by to wpływ na samo świecenie wyświetlacza. Z tego co pisze to świeci ok tylko nie odwraca więc bardziej bym szukał zwarcia przy układach IC, a szczególnie sprawdził 4071 i pod IC3 bo tam są 2 przelotki. Może podeszła cyna.
    Txx112
    Poziom 2  
    Dioda nie zwiera. Wymieniłem trzykrotnie wszystkie układy scalone. Pomierzyłem, nie ma zwarcia pod układami IC. Brak efektów, obraz wciąż odwrócony. Jedna możliwość, że zamówiłem złe płytki z postu 172 (untitled_ok_5_new_SSDzFCP_Gerber.zip). Polutowałem również drugą płytkę ze wszystkimi komponentami, obraz nadal odwrócony.
    jackmc
    Poziom 2  
    Witam wszystkich
    Mam problem z wyświetlaczem SPD0301 i pcb wg projektu satanistika na 24pin. Na moim wyświetlaczu występuje nierównomierne podświetlanie w liniach i zawija wyświetlanie obrazu o 3 linie (pierwsze zdjęcie). Co może być przyczyną? Może miał ktoś podobny efekt.
    Pozdrawiam

Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów
    amigos
    Poziom 15  
    Brak linii, czy zawinięcie, jak to opisujesz, to normalny objaw na SPD0301. To, że masz nierówne podświetlenie, to zakładam jakiś problem w układzie przetwornicy TPS i przez to niższe napięcie podświetlenia. Wygląda na dosyć ciemny. Sprawdź, czy na pewno dałeś odpowiednie rezystory, czy cewka dobrze wlutowana i czy nie masz gdzieś zwarcia.
    jackmc
    Poziom 2  
    Jak zasugerował amigos przesmarowałem topnikiem i przelutowałem TPSa. Efekt - jak widać.
    Bardzo dziękuję za pomoc.

amigos
    Poziom 15  
    No i rewelacja. Następny sprzęcik uratowany i użytkownik zadowolony :) Dziękuję za ofiarowane punkty, chociaż sam niewiele ich masz. Dlatego oddaję na dobry początek zbierania bo bez aktywności ciężko coś uzbierać ;)
    Pozdrawiam!

Dodano po 44 [minuty]:

Txx112 napisał:
    Dioda nie zwiera. Wymieniłem trzykrotnie wszystkie układy scalone. Pomierzyłem, nie ma zwarcia pod układami IC. Brak efektów, obraz wciąż odwrócony. Jedna możliwość, że zamówiłem złe płytki z postu 172 (untitled_ok_5_new_SSDzFCP_Gerber.zip). Polutowałem również drugą płytkę ze wszystkimi komponentami, obraz nadal odwrócony.

Ja miałem ten sam wyświetlacz co Ty. To jest ten sam co w poście #160 i działał ok https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18000551#18000551 . Problem raczej w czymś innym :(
    A z ciekawości podeślij jeszcze zdjęcie czystej płytki z obu stron. Podmieniałeś IC3? Tam są blisko przelotki i łatwo o zwarcie.

naronk
    Poziom 2  
    Następny nieboszczyk powstał ( fot1). Dzięki wielkie amigos. Po jakimś czasie pokazała się trochę jaśniejsza pionowa linia ( fot2) ale po chwili znika ( fot3) ale to pewnie jakaś wada samego wyświetlacza. Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów
    amigos
    Poziom 15  
    No i Super. Pamiętajcie, że bez Satanisticka by tego nie było. Myślę, że taki błąd może być efektem jakiejś niedokładności na lutach. Widzę, że swój już poskładałeś ale jak będzie się to powtarzać to rozbierz i popraw wszystkie punkty lutownicze szczególnie przy taśmie wyświetlacza. Ekspresy są wg mnie świetne i swojego bym nie zamienił na inny. Dlatego warto je ratować :)
    dzako071
    Poziom 6  
    naronk napisał:
    Następny nieboszczyk powstał ( fot1). Dzięki wielkie amigos. Po jakimś czasie pokazała się trochę jaśniejsza pionowa linia ( fot2) ale po chwili znika ( fot3) ale to pewnie jakaś wada samego wyświetlacza.

Według mnie na 99% defekt wyświetlacza, tzw. vertical line, prawdopodobnie niedoklejony do szkła COG (chip on glass) driver, jak zwał tak zwał.
    Chociaż tak nietypowo trochę, bo z tego co widzę, linia nie przebiega przez całą wysokość wyświetlacza. W małych wyświetlaczach stosowane jest umieszczanie drivera bezpośrednio na szkle, np. w telewizorach umieszczany jest na środku tej taśmy łączącej z płytką.
    Smoczy
    Poziom 19  
    Mój projekt doczekał się wznowienia płytki, nie trzeba teraz usuwać plastikowego kołka pod wyświetlaczem. Jak ktoś zainteresowany, mam kolejnych kilka sztuk. Lutujemy, odcinamy jeden pin i łączymy go przewodem z kwadratowym punktem lutowniczym na płytce i tyle. Nie trzeba przekładać nic oprócz wyświetlacza.
    Smoczy
    Poziom 19  
    Korekta, to przesunięcie IC oraz wykonanie podcięcia pod kołek, tak żeby płytka nie przeszkadzała w montażu stelaża pod wyświetlacz.
    j4rek
    Poziom 18  
    Jak by ktoś był zainteresowany, to zaprojektowałem na nowo płytkę adapter do wyświetlacza SSD1305 (wg schematu na CD4071 i CD4078).

amigos
    Poziom 15  
    No rewelacja. W końcu coś profesjonalnie zrobione. Jesteś gotów udostępnić projekt, czy tylko sprzedajesz gotowe płytki? Ja co prawda na chwilę obecną nie potrzebuję, ale chętnie bym przejrzał dokumentację z projektem. Pod czym to projektowałeś? Takie wykonanie mi się podoba i może kiedyś się przydać ;)
    amigos
    Poziom 15  
    Fajnie. Bardzo bym prosił o gerbery. Z góry dziękuję. Muszę przetestować ten programik. Pozdrawiam.
    Smoczy
    Poziom 19  
    Tak wygląda obecnie płytka, wersja bez sm.