Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów

paps79 03 Mar 2020 14:53 72891 301
  • Computer ControlsComputer Controls
    Smoczy
    Poziom 19  
    Przy obecnych punktach lutowniczych lutowanie nie stanowi problemu, ale tak, pewnie było by łatwiej, jak by były owalne. Natomiast uważam, że montaż tego rozwiązania jest łatwiejszy, szybszy i nie wymaga takich umiejętności lutowania, jak przy wykonaniu rozwiązania amigos, ale mogę się mylić.
    amigos
    Poziom 15  
    Smoczy napisał:
    Przy obecnych padach lutowanie nie stanowi problemu, ale tak, pewnie było by łatwiej, jak by były owalne. Natomiast uważam, że montaż tego rozwiązania jest łatwiejszy, szybszy i nie wymaga takich umiejętności lutowania, jak przy wykonaniu rozwiązania amigos, ale mogę się mylić.

Nie mylisz się. Z pewnością Twoje rozwiązanie jest łatwiejsze do polutowania. Ja się nad nim wcześniej zastanawiałem przy użyciu sst39vf040 jak w poście #153 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17978586#17978586 . Poszedłem jednak w kierunku kompleksowej płytki wraz z blokiem zasilania. Kwestia otworów w Twoim projekcie raczej bez znaczenia. I tak trzeba oryginalną płytkę wylutować, aby wlutować nowy wyświetlacz, więc wg mnie równie dobrze mogą być to pełne otwory, które nałożymy na szpilki i przylutujemy :)

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

j4rek napisał:
    W załączniku gerbery projektu wygenerowane w Altium Designer.

Muszę przyznać, że fajnie to wygląda. Widać, że projektowanie płytek masz opanowane. Jestem pod wrażeniem. Nie masz takiej płytki aby zrobić fotkę?
  • Computer ControlsComputer Controls
    Luczi04031986
    Poziom 3  
    Witam
    Mam ten sam problem z Nivona 831 :-(
    Niestety nie jestem elektronikiem i nie ogarnę tego samodzielnie.
    Czy ktoś z Forumowiczów podjąłby się zrobienia mojego wyświetlacza za jakąś sensowną opłatą?

Bardzo proszę o pomoc.
    Nowy oryginalny wyświetlacz to koszt 840 zł, więc nie opłaca się zupełnie a części używanych brak :-(

Bardzo proszę o pomoc - jestem z WLKP, ale możemy ogarnąć wysyłkowo.
    Kasa na konto ;-)

Jeszcze raz proszę o pomoc.
    j4rek
    Poziom 18  
    Tak jak pisałem wcześniej, płytki nie zamawiałem. Zamówiłem z Chin jedynie wyświetlacz i będę robił znajomemu naprawę - przeróbkę w pająku :) w wariancie z pamięcią flash w obudowie PLCC32 plus bramki do opóźnienia sygnału WR#.

Poza tym rozważałem i zaprojektowałem jeszcze wersję tylko na logice do zamiany komendy w formie małej płytki dolutowanej do 14 pinów drabinki, coś na wzór użytkownika Smoczy. W tym wypadku 2 piny D0 i WR# należy również z tej 'dopiętej' płytki dołączyć do oryginalnego laminatu z ekranem.
    amigos
    Poziom 15  
    No to wykonałeś fajną robotę, z której praktycznie nie skorzystasz ;) Poczekaj, zamówię płytki. Jak przyjdą i będą działały, to ci jedną wyślę do zabawy. W końcu 30 zł za 5 szt to nie majątek, a jestem ciekaw jak się wkomponują w moduł.
    Innym od razu zaznaczam, że nie sprzedaję. Każdy może sobie zamówić. Z pewnością dam znać na forum, czy działają.
    j4rek
    Poziom 18  
    Jak bym miał aktualnie na żywo oryginalną pcb z Nivony to by można było pomierzyć suwmiarką dokładne położenie otworów pod kołki i uwzględnić je w projekcie pcb (dodać otwory/wcięcia). Aktualny kształt/rozmiar jest przeniesiony z tego projektu w Eagle.

Poniżej mini wersja i wizualizacja jak to można podłączyć drabinką pomiędzy oryginalnymi płytkami (trzeba pin 5 i 7 wyświetlacza połączyć odpowiednio z punktami X1.5 i X1.7).

amigos
    Poziom 15  
    Fajne. To są zrzuty z tego programu Altium? On jest płatny? Biblioteki te co wykorzystałeś już ma, czy dogrywałeś? Wrzucisz gerbery do tego ostatniego projektu?
    j4rek
    Poziom 18  
    Program jest płatny. Elementy 3D można wstawiać pobrane (pliki *.step) lub rysować własne jako proste obiekty 3D. Część komponentów jest w bibliotekach programu.

Załączam schemat i gerbery do małej płytki.
    Stat69
    Poziom 2  
    Luczi04031986 napisał:
    Nowy oryginalny wyświetlacz to koszt 840 zł, więc nie opłaca się zupełnie a części używanych brak :-(

Witam
    Gdzie znalazłeś wyświetlacz za tę cenę?
    Dlaczego uważasz, że się nie opłaca wymiana na nowy? :D
    HarryPar
    Poziom 2  
    Złożyłem wszystko zgodnie z instrukcjami Amigo (na 3 płytkach!) i sprawdziłem wszystko x razy, ale niestety bez powodzenia. Amigos: na pinach 1 i 2 JP1 zmierzyłem tylko 1,95 V, ale powinno wynosić 3,3 V, prawda?
    Gdzie może być błąd?
    Jestem bardzo wdzięczny za każdą wskazówkę.
    amigos
    Poziom 15  
    j4rek napisał:
    Jak bym miał aktualnie na żywo oryginalną pcb z Nivony to by można było pomierzyć suwmiarką dokładne położenie otworów pod kołki i uwzględnić je w projekcie pcb (dodać otwory/wcięcia). Aktualny kształt/rozmiar jest przeniesiony z tego projektu w Eagle.

Poniżej mini wersja i wizualizacja jak to można podłączyć drabinką pomiędzy oryginalnymi płytkami (trzeba pin 5 i 7 wyświetlacza połączyć odpowiednio z punktami X1.5 i X1.7).

Możesz podesłać schemat do tego projektu? Widzę, że podłączenia do U2 i U3 są zmodyfikowane i mam sygnał od chłopaka z zagranicy, że zamówił taką płytkę i wyświetlacz nie chce zatrybić. Duża płytka z TPS wydaje się ok, ale nie wiem, czy tu coś się nie pogubiło przy zmianach.
    j4rek
    Poziom 18  
    Schemat jest w poście #279. Połączenia na bramkach są zamienione, może ma problem z lutowaniem lub uszkodzony jakiś układ.
    amigos
    Poziom 15  
    Chodziło mi właśnie o te zamiany na bramkach na 4071 i 4078, ale skoro mówisz, że to celowe to ok. Na schemacie łatwiej by było coś wyłapać niż analizowanie ścieżek na zdjęciu ;) Sam jeszcze nie otrzymałem płytek, więc nie mogę mu pomóc i potwierdzić, że musi działać :) Dzięki za szybką odpowiedź.
    j4rek
    Poziom 18  
    CD4071 to 4 takie same bramki OR, a CD4078 to OR co ma 8 wejść i można podłączyć tam sygnały w dowolnej kolejności. Połączenia wydają się być ok. Układ musi po wykryciu sekwencji A0 (1010 0000) wystawić na bicie D0 '1', czyli SSD1305 otrzyma komendę A1 (1010 0001).
    amigos
    Poziom 15  
    Ok. Chłopak podaje, że wyświetlacz pozostaje ciemny, więc nie wiem, czy to nie problem z zasilaniem podświetlenia na oryginalnej płytce. Musi się uzbroić w cierpliwość jak dojdą zamówione do mnie.
    j4rek
    Poziom 18  
    Mogę jeszcze dodać, że 2 dni temu naprawiłem wyświetlacz u znajomego. Układ wykonałem w 'pająku' na pamięci flash w obudowie PLCC32 i 3 bramkach AND do opóźnienia sygnału WR. Wyświetlacz SSD1305Z z Chin.
    tygrysco
    Poziom 10  
    Witam kolegów
    Chciałbym podziękować kolegom z forum za wszystkie wskazówki dotyczące naprawy Nivona 830.
    Przede wszystkim ukłony w stronę: amigos i satanistik :)
    Generalnie bez lupy to lutowanie dość trudne, ale wykonalne :)
    Pierwsza płytka mi się nie udała, ale w związku z zamieszaniem pandemii odgrzałem temat i od jutra znowu można cieszyć się kawą z expresu. (Po prostu trzeba sobie dać czas :))
    Pozdrawiam
    Smoczy
    Poziom 19  
    j4rek napisał:
    Mogę jeszcze dodać, że 2 dni temu naprawiłem wyświetlacz u znajomego. Układ wykonałem w 'pająku' na pamięci flash w obudowie PLCC32 i 3 bramkach AND do opóźnienia sygnału WR. Wyświetlacz SSD1305Z z Chin.

Nie trzeba dokładać zewnętrznego układu do opóźnienia sygnału wr.
    Można to zrobić na pamięci.
    Lethieg
    Poziom 1  
    Witam, mam ekspres do kawy Magimix taki sam jak Nivona
    Mam taki sam problem jak ty z ekranem, czytam wszystkie twoje wiadomości na forum, ale mam wrażenie, że nie mam tej samej płytki drukowanej. czy jest ktoś, kto może mi szczegółowo wyjaśnić, co muszę zmienić, czy też mogę po prostu zmienić ekran, który można zamówić w alie.
    Dziękuję za pomoc
    Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów
    amigos
    Poziom 15  
    Widać, że to ten sam wyświetlacz co w Nivona EF691. Kup na ali SSD1305 taki jak podawaliśmy. Aby obraz był ok, konieczna jest jedna z modyfikacji. Wszystko masz opisane.
    lagren
    Poziom 1  
    Gdzie można zakupić całość elementów do wlutowania na płytkę? Polecicie jakieś miejsce w sieci?
    Stat69
    Poziom 2  
    Właśnie przyszedł z serwisu, wszystko śmiga i świeci.
    Całość z czyszczeniem 630 PLN.
    Wyświetlacz "regenerowany", cokolwiek to znaczy :D
    damek4
    Poziom 10  
    Jaki proponujecie wyświetlacz do tego projektu, SSD1305 czy jakiś inny?
    amigos
    Poziom 15  
    Do tego co na zdjęciu potrzebny jest wyświetlacz SPD0301 z taśmą 24 pinową. Będzie na nim przerwa linii, którą opisywaliśmy na forum. Ne przeszkadza to w funkcjonowaniu ekspresu.
    damek4
    Poziom 10  
    Dzięki amigos i satanistik ekspres znowu działa. Tylko coś mi się wydaje, że trochę słabo święci, możliwe że idzie to wyświetlaczem.
    amigos
    Poziom 15  
    Jeżeli słabo świeci, to popraw luty na bloku przetwornicy. Może mało daje napięcia, bo coś zwiera lub nie styka. Popraw w szczególności lutowanie przy układzie TPS.