Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów

paps79 28 Lis 2018 10:34 97323 356
    amigos
    Poziom 15  
    Ja polałem luty topnikiem i delikatnie poprawiłem nową cyną. Następnie hot air na 200 stopni i tasiemka delikatnie podgrzewana sama odchodzi. Nic się nie przytopiła.
  • PCBwayPCBway
    lookas76
    Poziom 9  
    darekblas34 napisał:
    Jeżeli zrobiłeś to, co koledzy piszą, to prawdopodobnie masz uszkodzoną płytę główną. Miałem taki sam objaw, na tej płycie kondensatory i dioda ulegają uszkodzeniu. Po wymianie wszystko będzie działało, dioda jest mała SMD, kondensator nie pamiętam, tel. 886081288.

A czy można dowiedzieć się, które to kondensatory i która dioda, gdyż mam taki właśnie problem, że Nivona 830 nie włącza się. Mógłbym podesłać zdjęcie płytki jak będzie potrzeba.
    pyzamen
    Poziom 11  
    Mój ekspres po wymianie płyty, ma jeszcze uszkodzony wyświetlacz, ale mechanizm się rusza, w załączniku pomiary napięć.

• PCBwayPCBway
    Marek09
    Poziom 24  
    Ma ktoś wyświetlacz na zbyciu, lub wie skąd aktualnie wziąć taki? Przeszukałem wszystkie strony i brak. Na Słowacji już są inne modele i uprzejmy Pan poinformował, że BL12864G2ERNHn mają już inny kontroler i już nie pasują do Niwony.
    hrymic
    Poziom 2  
    Ja zaryzykowałem i kupiłem w TME taki wyświetlacz: REX012864HWPP3N00000. Wszystko było by dobrze (świeci na biało) gdyby nie to, że jest na odwrót - tzn. od tyłu. Za to w lusterku - idealnie :-)
    Koszty: 100 zł wyświetlacz z przesyłką + 100 przelutowanie.

Ale ostatnio znalazłem coś takiego: na lcds-screen.com (Chiny) - RGS24128064WW001 - czekam na wycenę,
    ewentualnie na engtaobao.com można poszukać SSD1303 - tylko że ten raczej świeci na żółto, za to cena z transportem około 30-40 zł.
    Rosenkopf
    Poziom 6  
    Ktoś już znalazł dostawcę białego, niebieskiego lub żółtego OLED?
    biniu01
    Poziom 1  
    Witam

Pasuje następujący "Display Elektronik DEP128064G-Y", który można kupić w sklep.eltron.pl. Kolor żółty. Koszt około 260 zł z wysyłką. Mają jeszcze 3 sztuki,
    Przelutowany dzięki uprzejmości kolegi (dzięki!!!) i działa :-)

Pozdrawiam
    Rosenkopf
    Poziom 6  
    Dziękuję, jestem szczęśliwy biniu01.
    amigos
    Poziom 15  
    hrymic napisał:
    Ja zaryzykowałem i kupiłem w TME taki wyświetlacz: REX012864HWPP3N00000. Wszystko było by dobrze (świeci na biało) gdyby nie to, że jest na odwrót - tzn. od tyłu. Za to w lusterku - idealnie :-)
    Koszty: 100 zł wyświetlacz z przesyłką + 100 przelutowanie.

Ale ostatnio znalazłem coś takiego: na lcds-screen.com (Chiny) - RGS24128064WW001 - czekam na wycenę,
    ewentualnie na engtaobao.com można poszukać SSD1303 - tylko że ten raczej świeci na żółto, za to cena z transportem około 30-40 zł.

Z tym REX012864HWPP3N00000 to ciekawa sprawa. Byłaby to niezła alternatywa, ale czy da się coś z tym zrobić, to musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto bawi się wyświetlaczami LCD zawodowo ;) Wyjścia wyglądają na poukładane identycznie, a jedynie numerowane są od drugiej strony. Rozmiar też taki sam. Gdzieś czytałem, że sterowniki ssd1306 i ssd1309 są kompatybilne z ssd1303, ale może nie do końca jest to prawda. Kusi mnie, aby przetestować, ale nie mam żadnego uszkodzonego :/ Może ktoś ma na sprzedaż ubity wyświetlacz, oczywiście za jakieś drobne pieniądze ;)

Widzę, że z lustrzanym odbiciem to jednak stały problem. Chyba nie ma szans na przystosowanie ssd1309.
    Rosenkopf
    Poziom 6  
    SSD1309 i 1305 OLED
    odzwierciedla wyświetlacz i pokazuje kolumny do góry nogami.
    Rozwiązaniem byłby adapter FPGA dla SSD1309/1305. Byłoby to bezpieczniejsze w przyszłości.
    Po prostu nie mam o tym pojęcia.
    Byłoby wspaniale, gdyby ktoś rozpoczął projekt i rozwiązał problem.

Wadliwy wyświetlacz jest obecnie dostępny w serwisie ebay ok. 16 €.
    amigos
    Poziom 15  
    Byłem przekonany, że wyświetla raczej tak jak w tym poście, a więc od tyłu . https://www.eevblog.com/forum/repair/u1253b-oled-replacement-problem-screen-inverted/ Chłopaki też nie mogą sobie z tym poradzić. https://www.eevblog.com/forum/testgear/replac...ed-screen-on-an-agilent-u1253a-multimeter/50/ W ostateczności gdyby menu właściwie działało mimo lustrzanego odbicia, to jak na własne potrzeby też by było jakieś rozwiązanie ;)
    Dzięki za info o ebayu. Widzę, że jest za 11 euro + wysyłka, więc pewnie o ten chodzi. Przymierzam się do zakupu całego ekspresu za dobrą cenę, ale jak mi się nie uda, to może kupię sam wyświetlacz. To jest licytacja, ale może nikt nie będzie walczył. Dzięki.
    Echinacea
    Poziom 1  
    Szanowni koledzy, proszę podpowiedzcie gdzie jeszcze można kupić wyświetlacz do Nivony 830. Może ktoś ostatnio kupował.
    Prosiłbym o jakieś inne namiary niż te, które podawane były w temacie.
    szybki911
    Poziom 11  
    Też byłbym chętny na wyświetlacz, albo wysłał bym komuś do naprawy.
    Marek09
    Poziom 24  
    Ja znalazłem ogłoszenie naprawy tego wyświetlacza na Olx i z niego skorzystałem. Oferta dotyczyła wymiany za 380 zł plus wysyłka. Wyświetlacz działa, jest żółty, czyli był to zapas tych wcześniejszych pasujących. Widzę, że ogłoszenie użytkownika już jest nie aktualne, więc pewnie wyświetlacze już się skończyły. :cry:
    Rosenkopf
    Poziom 6  
    Myślę, że musimy się z Oledem pożegnać ze sterownikiem SSD 1303. Sterownik nie jest już produkowany, a oledy z tym sterownikiem są stare. Już straciły wytrzymałość. Mój przyjaciel zmienił wyświetlacz w Nivonie za wiele euro i po 1 roku znów był niesprawny.
    Przyszłość należy do OLED z SSD1305 lub 1309 z adapterem.
    Tylko kto może dokonać tego adaptera?
    A002
    Poziom 7  
    Z tego co czytam w angielskim temacie, facet do miernika założył wyświetlacz drugiej generacji BL-12864G2 ERNHn i wyświetla poprawnie (z tego co się doczytałem, miernik jest na kontrolerze 1303 czyli takim jak Nivona). Ale z kolej tutaj Marek09 dzwonił na Słowację i gość twierdził, że wyświetlacz BL-12864G2 ERNHn ma inny kontroler i nie pasuje do Nivony. Teraz komu wierzyć??

Chodzi mi o ten wątek ---> https://www.eevblog.com/forum/repair/u1253b-oled-replacement-problem-screen-inverted/
    Marek09
    Poziom 24  
    Ja dałem wiarę sprzedawcy. Zresztą sam zadzwoń i zapytaj.
    https://www.soselectronic.pl/kontakty
    Firma ma oddział w Polsce, więc mówią po polsku. Podałem tylko model wyświetlacza, a miły Pan od razu zapytał:
    "Pewnie do Nivony?"
    Odpowiedziałem: "Tak."
    Pan: " Niestety nie będzie pasował. Te są z nowej dostawy i mają już inny kontroler".

Więc nie ryzykowałem i odpuściłem zakup.

Zresztą sam zobacz.

https://www.soselectronic.com/products/bolymin/bl-12864g2-ernhn-1-300047
    Kontroler to: SPD0301, więc inny... Może kolega zaryzykuje zakup i potwierdzi?
    Tyle tylko, że taki wyświetlacz na SPD0301 można już kupić prawie wszędzie i już za ok. 40 zł.
    Można spróbować go przyłączyć na pająka i zobaczyć czy ruszy.
    amigos
    Poziom 15  
    A002 napisał:
    Z tego co czytam w angielskim temacie, facet do miernika założył wyświetlacz drugiej generacji BL-12864G2 ERNHn i wyświetla poprawnie (z tego co się doczytałem, miernik jest na kontrolerze 1303 czyli takim jak Nivona). Ale z kolej tutaj Marek09 dzwonił na Słowację i gość twierdził, że wyświetlacz BL-12864G2 ERNHn ma inny kontroler i nie pasuje do Nivony. Teraz komu wierzyć??

Chodzi mi o ten wątek ---> https://www.eevblog.com/forum/repair/u1253b-oled-replacement-problem-screen-inverted/

Źle odczytujesz tłumaczenie, bo trochę zawile napisał. To jest Polak "Paw". Podaje tylko, że w SOS są nowe moduły. Zdobył jeszcze gdzieś wyświetlacz na ssd1303 i w błąd Cię wprowadza zdjęcie. Nic nie ma o tym, że nowy moduł pasuje. Pisałem z nim. Specyfikacja i wygląd tego nowego mówi zresztą sama za siebie. Nie pasuje.
    amigos
    Poziom 15  
    Myślę, że tu trzeba jakiegoś mądrego co się na tym zna ;) Oryginalny moduł z wyświetlaczem wkładany do Nivony ma oznaczenie P19702. Były kiedyś dostępne całe te moduły w Chinach i wówczas nie trzeba przelutowywać samego wyświetlacza lecz tylko całą płytkę na 20 pinowym złączu. Poniżej załączam znalezione specyfikacje oryginalnego modułu. Może komuś się przydadzą. Ciekawą kwestią jest też, czy moduł BL12864G jest zamienny z modułem BL12864G2 bez zmiany w docelowym urządzeniu stosownego oprogramowania do obsługi innego wyświetlacza na innym sterowniku. Jeżeli jest zamienny, a na module nie widzę osobnego procesora do obsługi wyświetlacza, to wydaje mi się, że oprogramowanie w Nivonie powinno go obsłużyć. Ale to tylko logika, a nie oparcie się na faktach elektroniki ;) Co do wyświetlacza na spd0301, mimo że jest 24 pinowy a nie 31 jak ssd1303, to ma identyczne oznaczenia pinów za wyjątkiem dodatkowego BS0. Kolejność co prawda jest inna, ale to można załatwić adapterem. Ponieważ nie wiem na ile niezbędne jest mu podłączenie BS0, na tym moje chęci się kończą ;)

Na górze z lewej SPD0301, z prawej SSD1303
    Niżej info dotyczące całego modułu Nivony P19702

Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisówEkspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów

Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów
    Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów Ekspres NIVONA 830 - uszkodzony wyświetlacz, nie widać napisów
    amigos
    Poziom 15  
    Rosenkopf napisał:
    Witaj, teraz zostały wyprodukowane nowe wyświetlacze ze sterownikiem SSD 1303.
    spójrz
    https://www.coffeemakers.de/Nivona-Displayein...MIubn08umJ4QIVV-J3Ch3ytwl8EAQYASABEgKaN_D_BwE

Czemu sądzisz, że one będą ze sterownikiem ssd1303? Ja stawiam, że będą z wyświetlaczem spd0301. Zamiast punktów lutowniczych do lutowania ssd1303 będzie gniazdo FPC 24 pin pod spd0301 :) Nie wiem, kiedy będę miał wszystko, aby zmontować i przetestować ten nowy wyświetlacz. Największym problemem jest, że nie mam uszkodzonego modułu od wyświetlacza Nivony. Kupiłem na ebayu, ale zanim do mnie dotrze od znajomych, minie pewnie z miesiąc. Z pewnością sprawdzę własną tezę i jeżeli to zadziała, to się z Wami podzielę. Myślę, że będzie to rozwiązanie, które będzie trzeba dopracować w kwestii montażu w starym module ;) Praktycznie potrzebne opracowanie małej płytki robiącej za adapter z FPC 24 z możliwością przylutowania do punktów lutowniczych 31 pin po starym wyświetlaczu. Podpowiem Wam, że według chińczyków spd0301 jest zamiennikiem ssd1303 różniącym się niestety rodzajem złącza :/ Z niecierpliwością czekam aby to sprawdzić ;)
    tomaszcki
    Poziom 2  
    Dołączam się do tematu.
    Mam dwa do naprawy.
    Czy ktoś ma jakieś nowe informacje?
    palel
    Poziom 11  
    Ja dziś uruchomiłem lustrzane odbicie na SSD1309 model REX012864HWPP3N00000.
    Oprócz odbicia lustrzanego jest jeszcze problem taki, że oryginalny wyświetlacz miał rozdzielczość 132x64.
    amigos
    Poziom 15  
    O ile wiem, to oryginał ma 128x64. Czemu uważasz, że 132x64?
    Czy mimo lustrzanego odbicia można normalnie wybierać pozycje menu?
    palel
    Poziom 11  
    Tak. Z obsługą nie ma problemu.
    Ja mam Nivonę 850 i ona ma 132x64 na ssd1303.
    Widać od prawej nakładające się brakujące 4 kolumny.

Jestem zadowolony z wydanych 90 zł zamiast 900 zł ;)
    amigos
    Poziom 15  
    :) Nie będę się sprzeczał, ale wszystkie oryginalne wyświetlacze pakowane w tych modułach w 830, 840 i 850 były takie same. Były to ssd1303t10. Kwestia braku linii to chyba problem w czymś innym. Ja mam Nivonę 850, gdzie wymieniłem wyświetlacz na żółty i zapewniam, że jest to 128x64 :) Ssd1303t10 były chyba tylko 128x64 bo to model konkretnego wyświetlacza konkretnej wielkości. Jak masz stary, to odczytaj na nim symbol. Zamieszczałem gdzieś tutaj specyfikację. Jeżeli menu działa to zawsze jest jakieś rozwiązanie :) Najważniejsze, aby można było parzyć kawkę ;)

Może ktoś ma uszkodzony wyświetlacz /moduł/ na sprzedaż za rozsądną cenę? Potrzebuję do testu. Kupiłem, ale u mnie będą dopiero za jakieś 3 tygodnie, a jestem niecierpliwy ;)
    palel
    Poziom 11  
    Aż tak nie wnikałem, ale w specyfikacji do SSD1303 piszą 132x64. Może coś nie tak zrobiłem albo wyświetlacz wymaga jakiejś inicjalizacji...
    Najważniejsze że kawę robi :)

Czy ktoś wie, gdzie znaleźć info na temat słabego spieniania mleka (słabe ciśnienie pary) -wiem, że nie ten wątek, sorki.

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

Problem spieniania rozwiązany - zawór zwrotny.