Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach

matrixmm 25 Feb 2018 17:21 3096 12
Bosch
 • #1
  matrixmm
  Level 9  
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
  Jak w temacie, zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach programu i wisi tak do końca świata bez erroru. Czy mogę jakoś sprawdzić grzałkę miernikiem, a może powinienem zacząć od sprawdzenia czegoś innego? Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Załączam fotę z pomiarami mojej grzałki. Dla mnie wygląda na ok., ale nie mam zbyt wiele doświadczenia w tym temacie.
 • Bosch
 • #2
  matrixmm
  Level 9  
  Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie :(
  Wymieniłem dwa przekaźniki od grzałki na płycie ale niczego to nie zmieniło. Siedziałem z miernikiem przez cały program i wygląda na to, że żaden z dwóch przekaźników w ogóle się nie załącza. Cały czas są w pozycji startowej tak jak bez zasilania. Jakie napięcie powinno być na pinach zasilających przekaźnik? (stały czy zmienny) czy jak mam w ogóle odłączoną kostkę grzałki to przekaźnik też powinien się załączyć?

  Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
 • Bosch
 • Helpful post
  #3
  TONI_2003
  Moderator
  matrixmm wrote:
  Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie
  Spytam tak przekornie, a ile razy można pisać o tym samym :?:
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
 • #5
  remot
  Level 32  
  matrixmm wrote:
  Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie :(

  Raczej nie będzie możliwa.
  matrixmm wrote:
  Jakie napięcie powinno być na pinach zasilających przekaźnik? (stały czy zmienny)
  :arrow: matrixmm Proponowałbym abyś dał sobie spokój z próbami naprawy. To, że założyłeś temat w dziale " początkujący", nie zwalnia Cię (moim zdaniem) od posiadania minimalnej chociażby wiedzy w dziedzinie podstaw elektroniki.
 • #6
  matrixmm
  Level 9  
  TONI_2003 wrote:
  Spytam tak przekornie, a ile razy można pisać o tym samym
  Bardzo dziękuję. O to mi chodziło. Znaczy grzałkę miałem dobrą. Googlowałem i szukałem w elektrodzie i nigdzie tego nie mogłem znaleźć.
  magir wrote:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3393372.html
  może to pomoże określić co z nią nie tak.
  Dzięki, odczytałem błędy i od S0 do S6 mam E02. Czyli według tego co znalazłem błąd przekaźnika grzałki. Oba wymieniłem na nowe. Więc chyba to przed przekaźnikami.
  remot wrote:
  Proponowałbym abyś dał sobie spokój z próbami naprawy. To, że założyłeś temat w dziale " początkujący", nie zwalnia Cię (moim zdaniem) od posiadania minimalnej chociażby wiedzy w dziedzinie podstaw elektroniki.

  Rozumiem, że lamerskie pytanie Cię zirytowało, ale nie bądź w ocenach zbyt surowy. Rozumiem, że zirytowało Cię pytanie o prąd stały czy zmienny. Nie mam żadnego schematu ani wiedzy o innych modułach. Ok w tym akurat nie ma żadnego prostownika i pewnie wszędzie jest prąd zmienny. Ale to co dla Ciebie jest pewnikiem dla mnie może być niewiadomą nawet jak nie znaczną to wolę się upewnić. Jednak z datasheetu przekaźnika wygląda na to, że może być zasilany zarówno stałym jak i zmiennym i to już 12V. Rozumiem, że jak nie ma żadnego transformatora to raczej wszystko zasilane jest 220V zmiennym. Jednak moja dedukcja i przypuszczenia to jedno, a wiedza i doświadczenie to drugie. Chciałbym pomierzyć napięcie na nogach przekaźnika, ale nie mam pojęcia jakie powinno być i kiedy. Stąd moje pytanie aby się upewnić. Wybacz lamerstwo. Tak czy inaczej dzięki za wszelką pomoc.
  Edit:Wylutowałem jeden przekaźnik bo zauważyłem zwarcie na pinach przełączających po wylutowaniu okazało się, że zwarcie ma dioda zaznaczona na fotce. Czy to jest 1N4148? Dobrze ją identyfikuję?
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
 • #7
  TONI_2003
  Moderator
  matrixmm wrote:
  Wylutowałem jeden przekaźnik bo zauważyłem zwarcie na pinach przełączających po wylutowaniu okazało się, że zwarcie ma dioda zaznaczona na fotce. Czy to jest 1N4148?
  Dioda 1N4148 może być zwarta i do wymiany, ale gdy podczas pomiarów nie ma połączenia z przekaźnikiem (jego cewką), a dlaczego to już chyby w tym momencie wiesz (patrz na foto) :D
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
 • #9
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Miałem taki przypadek, błędów nie było w trybie serwisowym i skończyło się na drugim module. Jak NTC jest zepsute od razu chyba od E09 do E11 będzie błąd także nie wprowadzajcie go w błąd.
  Te zmywarki nie grzeją w dwóch przypadkach:
  1. Spalona grzałka,
  2. Zepsuty moduł.
  Na 99% obstawiam, że softa wysypało. Jakby co mam takie płyty używane i mogę zaprogramować pod daną zmywarkę.
  Pozdrawiam
 • #10
  TONI_2003
  Moderator
  abuhamza wrote:
  Miałem taki przypadek, błędów nie było w trybie serwisowym i skończyło się na drugim module.
  Trzymaj się faktów kolego abuhamza bo uszkodzeń bezpośrednio związanych z samą płytą PCB jest na tym PCB (w realu i praktyce) więcej niż "ustawa przewiduje" :D , a właściciel tematu sobie po prostu nie radzi i tyle w temacie :cry:
  abuhamza wrote:
  Jak NTC jest zepsute od razu chyba od E09 do E11 będzie błąd także nie wprowadzajcie go w błąd.
  Tak dla przypomnienia poniżej:
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
  Tylko ten drugi człon ("także nie wprowadzajcie go w błąd") Twego cytatu mnie zastanawia do kogo i do czego on się odnosi? Skoro o błędach to oprócz właściciela (inne błędy i ich interpretacja) i Ciebie nikt tu nie pisze... Jeszcze na to stwierdzenie:
  abuhamza wrote:
  Na 99% obstawiam, że softa wysypało.
  Tak w ciemno to raczej można by może postawić na uszkodzenie procesora (takie uszkodzenia częściej występuje w mym mniemaniu :D
 • #11
  abuhamza
  Home appliances specialist
  Z tym błędem napisałem, że chyba..
  Mam luzem około 100 modułów różnych od tych zmywarek i nigdy nie trafiło mi się uszkodzenie na PCB no chyba, że po 400v było albo przepięciu.. Ewentualnie pali się triak od elektrozaworu ściany (o ile ten zardzewieje i się spali)
 • #12
  matrixmm
  Level 9  
  Wielkie dzięki za wszelkie wskazówki. Zamówiłem diody (nie miałem u siebie). Jutro będą wlutuję nowe i podzielę się efektami co dalej.
 • #13
  matrixmm
  Level 9  
  Problem rozwiązany.
  Ostatecznie po wymianie obu przekaźników grzałki i dwóch diód na nich zmywarka działa.
  Dla równie niedoświadczonych jak ja odpowiem na pytania które zadałem i nie dostałem odpowiedzi. A szkoda bo przez swoją niewiedzę spaliłem grzałkę. :(
  Do rzeczy. Napięcie sterujące przekaźniki to 12V DC. Napięcie grzałki to 110V AC. ( Ja niestety podłączyłem 220V i ją spaliłem).
  Nie wiem czy dobrze zaobserwowałem ale odnoszę wrażenie, że jak grzałka jest uszkodzona to przekaźniki w ogóle się nie załączają i nie podają 110V co za tym idzie nie zaobserwujemy 12V na zasilaniu przekaźników grzałki. Domniemam, że pewnie jest jakiś krótki impuls ale ja tego nie wyłapałem. Siedziałem z miernikiem przy zmywarce i przekaźniki nie dostawały 12V pomimo wymiany przekaźników i zwartych diód. Po wymianie grzałki wszystko działa ok.
  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc . W szczególności TONI_2003.