Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach

25 Lut 2018 17:21 1542 12
 • Poziom 9  
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
  Jak w temacie, zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach programu i wisi tak do końca świata bez erroru. Czy mogę jakoś sprawdzić grzałkę miernikiem, a może powinienem zacząć od sprawdzenia czegoś innego? Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Załączam fotę z pomiarami mojej grzałki. Dla mnie wygląda na ok., ale nie mam zbyt wiele doświadczenia w tym temacie.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 9  
  Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie :(
  Wymieniłem dwa przekaźniki od grzałki na płycie ale niczego to nie zmieniło. Siedziałem z miernikiem przez cały program i wygląda na to, że żaden z dwóch przekaźników w ogóle się nie załącza. Cały czas są w pozycji startowej tak jak bez zasilania. Jakie napięcie powinno być na pinach zasilających przekaźnik? (stały czy zmienny) czy jak mam w ogóle odłączoną kostkę grzałki to przekaźnik też powinien się załączyć?

  Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
 • Pomocny post
  Moderator
  matrixmm napisał:
  Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie
  Spytam tak przekornie, a ile razy można pisać o tym samym :?:
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 31  
  matrixmm napisał:
  Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie :(

  Raczej nie będzie możliwa.
  matrixmm napisał:
  Jakie napięcie powinno być na pinach zasilających przekaźnik? (stały czy zmienny)
  :arrow: matrixmm Proponowałbym abyś dał sobie spokój z próbami naprawy. To, że założyłeś temat w dziale " początkujący", nie zwalnia Cię (moim zdaniem) od posiadania minimalnej chociażby wiedzy w dziedzinie podstaw elektroniki.
 • Poziom 9  
  TONI_2003 napisał:
  Spytam tak przekornie, a ile razy można pisać o tym samym
  Bardzo dziękuję. O to mi chodziło. Znaczy grzałkę miałem dobrą. Googlowałem i szukałem w elektrodzie i nigdzie tego nie mogłem znaleźć.
  magir napisał:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3393372.html
  może to pomoże określić co z nią nie tak.
  Dzięki, odczytałem błędy i od S0 do S6 mam E02. Czyli według tego co znalazłem błąd przekaźnika grzałki. Oba wymieniłem na nowe. Więc chyba to przed przekaźnikami.
  remot napisał:
  Proponowałbym abyś dał sobie spokój z próbami naprawy. To, że założyłeś temat w dziale " początkujący", nie zwalnia Cię (moim zdaniem) od posiadania minimalnej chociażby wiedzy w dziedzinie podstaw elektroniki.

  Rozumiem, że lamerskie pytanie Cię zirytowało, ale nie bądź w ocenach zbyt surowy. Rozumiem, że zirytowało Cię pytanie o prąd stały czy zmienny. Nie mam żadnego schematu ani wiedzy o innych modułach. Ok w tym akurat nie ma żadnego prostownika i pewnie wszędzie jest prąd zmienny. Ale to co dla Ciebie jest pewnikiem dla mnie może być niewiadomą nawet jak nie znaczną to wolę się upewnić. Jednak z datasheetu przekaźnika wygląda na to, że może być zasilany zarówno stałym jak i zmiennym i to już 12V. Rozumiem, że jak nie ma żadnego transformatora to raczej wszystko zasilane jest 220V zmiennym. Jednak moja dedukcja i przypuszczenia to jedno, a wiedza i doświadczenie to drugie. Chciałbym pomierzyć napięcie na nogach przekaźnika, ale nie mam pojęcia jakie powinno być i kiedy. Stąd moje pytanie aby się upewnić. Wybacz lamerstwo. Tak czy inaczej dzięki za wszelką pomoc.
  Edit:Wylutowałem jeden przekaźnik bo zauważyłem zwarcie na pinach przełączających po wylutowaniu okazało się, że zwarcie ma dioda zaznaczona na fotce. Czy to jest 1N4148? Dobrze ją identyfikuję?
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
 • Moderator
  matrixmm napisał:
  Wylutowałem jeden przekaźnik bo zauważyłem zwarcie na pinach przełączających po wylutowaniu okazało się, że zwarcie ma dioda zaznaczona na fotce. Czy to jest 1N4148?
  Dioda 1N4148 może być zwarta i do wymiany, ale gdy podczas pomiarów nie ma połączenia z przekaźnikiem (jego cewką), a dlaczego to już chyby w tym momencie wiesz (patrz na foto) :D
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
 • Poziom 27  
  Pomierz wartości elementów na grzałce a konkretnie wartości termistorów ( piny 5-6 i 6-7). Sprawdź połączenia między tymi elementami a sterownikiem.
 • Specjalista AGD
  Miałem taki przypadek, błędów nie było w trybie serwisowym i skończyło się na drugim module. Jak NTC jest zepsute od razu chyba od E09 do E11 będzie błąd także nie wprowadzajcie go w błąd.
  Te zmywarki nie grzeją w dwóch przypadkach:
  1. Spalona grzałka,
  2. Zepsuty moduł.
  Na 99% obstawiam, że softa wysypało. Jakby co mam takie płyty używane i mogę zaprogramować pod daną zmywarkę.
  Pozdrawiam
 • Moderator
  abuhamza napisał:
  Miałem taki przypadek, błędów nie było w trybie serwisowym i skończyło się na drugim module.
  Trzymaj się faktów kolego abuhamza bo uszkodzeń bezpośrednio związanych z samą płytą PCB jest na tym PCB (w realu i praktyce) więcej niż "ustawa przewiduje" :D , a właściciel tematu sobie po prostu nie radzi i tyle w temacie :cry:
  abuhamza napisał:
  Jak NTC jest zepsute od razu chyba od E09 do E11 będzie błąd także nie wprowadzajcie go w błąd.
  Tak dla przypomnienia poniżej:
  Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach
  Tylko ten drugi człon ("także nie wprowadzajcie go w błąd") Twego cytatu mnie zastanawia do kogo i do czego on się odnosi? Skoro o błędach to oprócz właściciela (inne błędy i ich interpretacja) i Ciebie nikt tu nie pisze... Jeszcze na to stwierdzenie:
  abuhamza napisał:
  Na 99% obstawiam, że softa wysypało.
  Tak w ciemno to raczej można by może postawić na uszkodzenie procesora (takie uszkodzenia częściej występuje w mym mniemaniu :D
 • Specjalista AGD
  Z tym błędem napisałem, że chyba..
  Mam luzem około 100 modułów różnych od tych zmywarek i nigdy nie trafiło mi się uszkodzenie na PCB no chyba, że po 400v było albo przepięciu.. Ewentualnie pali się triak od elektrozaworu ściany (o ile ten zardzewieje i się spali)
 • Poziom 9  
  Wielkie dzięki za wszelkie wskazówki. Zamówiłem diody (nie miałem u siebie). Jutro będą wlutuję nowe i podzielę się efektami co dalej.
 • Poziom 9  
  Problem rozwiązany.
  Ostatecznie po wymianie obu przekaźników grzałki i dwóch diód na nich zmywarka działa.
  Dla równie niedoświadczonych jak ja odpowiem na pytania które zadałem i nie dostałem odpowiedzi. A szkoda bo przez swoją niewiedzę spaliłem grzałkę. :(
  Do rzeczy. Napięcie sterujące przekaźniki to 12V DC. Napięcie grzałki to 110V AC. ( Ja niestety podłączyłem 220V i ją spaliłem).
  Nie wiem czy dobrze zaobserwowałem ale odnoszę wrażenie, że jak grzałka jest uszkodzona to przekaźniki w ogóle się nie załączają i nie podają 110V co za tym idzie nie zaobserwujemy 12V na zasilaniu przekaźników grzałki. Domniemam, że pewnie jest jakiś krótki impuls ale ja tego nie wyłapałem. Siedziałem z miernikiem przy zmywarce i przekaźniki nie dostawały 12V pomimo wymiany przekaźników i zwartych diód. Po wymianie grzałki wszystko działa ok.
  Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc . W szczególności TONI_2003.