Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach

matrixmm 25 Lut 2018 17:21 798 12
  • #1 25 Lut 2018 17:21
    matrixmm
    Poziom 9  

Jak w temacie, zmywarka Bosch SMS69T02EU - nie grzeje wody i zawiesza się po paru minutach programu i wisi tak do końca świata bez erroru. Czy mogę jakoś sprawdzić grzałkę miernikiem, a może powinienem zacząć od sprawdzenia czegoś innego? Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Załączam fotę z pomiarami mojej grzałki. Dla mnie wygląda na ok., ale nie mam zbyt wiele doświadczenia w tym temacie.

0 12
  • Relpol
  • #2 23 Kwi 2018 19:45
    matrixmm
    Poziom 9  

Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie :(
    Wymieniłem dwa przekaźniki od grzałki na płycie ale niczego to nie zmieniło. Siedziałem z miernikiem przez cały program i wygląda na to, że żaden z dwóch przekaźników w ogóle się nie załącza. Cały czas są w pozycji startowej tak jak bez zasilania. Jakie napięcie powinno być na pinach zasilających przekaźnik? (stały czy zmienny) czy jak mam w ogóle odłączoną kostkę grzałki to przekaźnik też powinien się załączyć?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 23 Kwi 2018 20:07
    TONI_2003
    Moderator

matrixmm napisał:
    Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie
    Spytam tak przekornie, a ile razy można pisać o tym samym :?:

0
  • #5 23 Kwi 2018 20:40
    remot
    Poziom 30  

matrixmm napisał:
    Widzę, że chyba ciężko z pomocą będzie :(

Raczej nie będzie możliwa.
    matrixmm napisał:
    Jakie napięcie powinno być na pinach zasilających przekaźnik? (stały czy zmienny)
    :arrow: matrixmm Proponowałbym abyś dał sobie spokój z próbami naprawy. To, że założyłeś temat w dziale " początkujący", nie zwalnia Cię (moim zdaniem) od posiadania minimalnej chociażby wiedzy w dziedzinie podstaw elektroniki.

0
  • #6 23 Kwi 2018 22:43
    matrixmm
    Poziom 9  

TONI_2003 napisał:
    Spytam tak przekornie, a ile razy można pisać o tym samym
    Bardzo dziękuję. O to mi chodziło. Znaczy grzałkę miałem dobrą. Googlowałem i szukałem w elektrodzie i nigdzie tego nie mogłem znaleźć.
    magir napisał:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3393372.html
    może to pomoże określić co z nią nie tak.
    Dzięki, odczytałem błędy i od S0 do S6 mam E02. Czyli według tego co znalazłem błąd przekaźnika grzałki. Oba wymieniłem na nowe. Więc chyba to przed przekaźnikami.
    remot napisał:
    Proponowałbym abyś dał sobie spokój z próbami naprawy. To, że założyłeś temat w dziale " początkujący", nie zwalnia Cię (moim zdaniem) od posiadania minimalnej chociażby wiedzy w dziedzinie podstaw elektroniki.

Rozumiem, że lamerskie pytanie Cię zirytowało, ale nie bądź w ocenach zbyt surowy. Rozumiem, że zirytowało Cię pytanie o prąd stały czy zmienny. Nie mam żadnego schematu ani wiedzy o innych modułach. Ok w tym akurat nie ma żadnego prostownika i pewnie wszędzie jest prąd zmienny. Ale to co dla Ciebie jest pewnikiem dla mnie może być niewiadomą nawet jak nie znaczną to wolę się upewnić. Jednak z datasheetu przekaźnika wygląda na to, że może być zasilany zarówno stałym jak i zmiennym i to już 12V. Rozumiem, że jak nie ma żadnego transformatora to raczej wszystko zasilane jest 220V zmiennym. Jednak moja dedukcja i przypuszczenia to jedno, a wiedza i doświadczenie to drugie. Chciałbym pomierzyć napięcie na nogach przekaźnika, ale nie mam pojęcia jakie powinno być i kiedy. Stąd moje pytanie aby się upewnić. Wybacz lamerstwo. Tak czy inaczej dzięki za wszelką pomoc.
    Edit:Wylutowałem jeden przekaźnik bo zauważyłem zwarcie na pinach przełączających po wylutowaniu okazało się, że zwarcie ma dioda zaznaczona na fotce. Czy to jest 1N4148? Dobrze ją identyfikuję?

0
  • #7 24 Kwi 2018 08:18
    TONI_2003
    Moderator

matrixmm napisał:
    Wylutowałem jeden przekaźnik bo zauważyłem zwarcie na pinach przełączających po wylutowaniu okazało się, że zwarcie ma dioda zaznaczona na fotce. Czy to jest 1N4148?
    Dioda 1N4148 może być zwarta i do wymiany, ale gdy podczas pomiarów nie ma połączenia z przekaźnikiem (jego cewką), a dlaczego to już chyby w tym momencie wiesz (patrz na foto) :D

0
  • #9 24 Kwi 2018 15:28
    abuhamza
    Specjalista AGD

Miałem taki przypadek, błędów nie było w trybie serwisowym i skończyło się na drugim module. Jak NTC jest zepsute od razu chyba od E09 do E11 będzie błąd także nie wprowadzajcie go w błąd.
    Te zmywarki nie grzeją w dwóch przypadkach:
    1. Spalona grzałka,
    2. Zepsuty moduł.
    Na 99% obstawiam, że softa wysypało. Jakby co mam takie płyty używane i mogę zaprogramować pod daną zmywarkę.
    Pozdrawiam

0
  • #10 24 Kwi 2018 16:32
    TONI_2003
    Moderator

abuhamza napisał:
    Miałem taki przypadek, błędów nie było w trybie serwisowym i skończyło się na drugim module.
    Trzymaj się faktów kolego abuhamza bo uszkodzeń bezpośrednio związanych z samą płytą PCB jest na tym PCB (w realu i praktyce) więcej niż "ustawa przewiduje" :D , a właściciel tematu sobie po prostu nie radzi i tyle w temacie :cry:
    abuhamza napisał:
    Jak NTC jest zepsute od razu chyba od E09 do E11 będzie błąd także nie wprowadzajcie go w błąd.
    Tak dla przypomnienia poniżej:
    Tylko ten drugi człon ("także nie wprowadzajcie go w błąd") Twego cytatu mnie zastanawia do kogo i do czego on się odnosi? Skoro o błędach to oprócz właściciela (inne błędy i ich interpretacja) i Ciebie nikt tu nie pisze... Jeszcze na to stwierdzenie:
    abuhamza napisał:
    Na 99% obstawiam, że softa wysypało.
    Tak w ciemno to raczej można by może postawić na uszkodzenie procesora (takie uszkodzenia częściej występuje w mym mniemaniu :D

0
  • #11 24 Kwi 2018 17:04
    abuhamza
    Specjalista AGD

Z tym błędem napisałem, że chyba..
    Mam luzem około 100 modułów różnych od tych zmywarek i nigdy nie trafiło mi się uszkodzenie na PCB no chyba, że po 400v było albo przepięciu.. Ewentualnie pali się triak od elektrozaworu ściany (o ile ten zardzewieje i się spali)

0
  • #12 24 Kwi 2018 17:07
    matrixmm
    Poziom 9  

Wielkie dzięki za wszelkie wskazówki. Zamówiłem diody (nie miałem u siebie). Jutro będą wlutuję nowe i podzielę się efektami co dalej.

0
  • #13 02 Maj 2018 21:03
    matrixmm
    Poziom 9  

Problem rozwiązany.
    Ostatecznie po wymianie obu przekaźników grzałki i dwóch diód na nich zmywarka działa.
    Dla równie niedoświadczonych jak ja odpowiem na pytania które zadałem i nie dostałem odpowiedzi. A szkoda bo przez swoją niewiedzę spaliłem grzałkę. :(
    Do rzeczy. Napięcie sterujące przekaźniki to 12V DC. Napięcie grzałki to 110V AC. ( Ja niestety podłączyłem 220V i ją spaliłem).
    Nie wiem czy dobrze zaobserwowałem ale odnoszę wrażenie, że jak grzałka jest uszkodzona to przekaźniki w ogóle się nie załączają i nie podają 110V co za tym idzie nie zaobserwujemy 12V na zasilaniu przekaźników grzałki. Domniemam, że pewnie jest jakiś krótki impuls ale ja tego nie wyłapałem. Siedziałem z miernikiem przy zmywarce i przekaźniki nie dostawały 12V pomimo wymiany przekaźników i zwartych diód. Po wymianie grzałki wszystko działa ok.
    Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc . W szczególności TONI_2003.

0