Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym różni się analizator widma czasu rzeczywistego od klasycznego?

NDN Warszawa 26 Lut 2018 08:54 8973 25
  • #1 26 Lut 2018 08:54
    NDN Warszawa
    Poziom 11  

W dzisiejszych czasach nastąpił gwałtowny rozwój urządzeń wykorzystujących komunikację bezprzewodową. Urządzenia integrują WiFi Bluetooth i inne nowoczesne technologie RF. Inżynierowie mają do czynienia ze złożonymi wyzwaniami - jak sygnały z przeskakiwaniem częstotliwości, konflikt kanałów i zakłócenia częstotliwości. Analizatory widma czasu rzeczywistego wprowadzają nowy wymiar: czasu - do analizy RF. Ułatwia to monitorowanie i charakteryzowanie złożonych systemów radiowych.
    Negatywny aspekt używania klasycznych analizatorów widma (przemiatających) polega na tym, że mierzy się tylko jeden punkt częstotliwości na raz. Reszta częstotliwości nie jest aktualizowana w tym samym czasie. W przypadku standardowych analizatorów widdma każda częstotliwość jest mierzona w innym czasie, w związku z tym tracimy dużo informacji. Objaśnia to poniższy rysunek:

Na przykład szybko zmieniający się sygnał z przeskokiem częstotliwości, taki jak Bluetooth, można zmierzyć za pomocą SA. Jedna ścieżkę możemy ustawić na maksimum. Drugą można ustawić, jako "clear/write" . Pojedyncza akwizycja nie umożliwia przechwycenia wszystkich komponentów sygnału. Potrzeba wielu akwizycji i będą one widoczne tylko na przebiegu "maxhold" . Poniżej rysunek :
    Ale nie wszystkie komponenty częstotliwości są widoczne. Nie są dostępnie informacje o czasie i nie jest możliwe wykrycie, że ten sygnał jest sygnałem o rozproszonym widmie częstotliwości. Taką informację mogą nam dostarczyć analizatory widma czasu rzeczywistego. Poniżej widok sygnału bluetooth na analizatorze widma czasu rzeczywistego.

Poniżej kilka możliwości prezentacji sygnału :

Pierwsza to spectrogram - ukazuje nam widmo zmieniające się w czasie (ang. waterfall)

Możliwe jest także uzyskanie informacji o mocy sygnału w czasie (PvT) oraz spektrogramu :

Analizator widma RSA5000 firmy Rigol łączy w sobie wiodącą w branży wydajność w czasie rzeczywistym (7,4us 100%POI), bogate możliwości wyświetlania danych i zaawansowane opcje wyzwalania pozwalając użytkownikowi na szybkie przechwytywanie, identyfikowanie i analizowanie złożonych zdarzeń.

Podstawowe obszary zastosowań analizatorów widma czasu rzeczywistego :
    Monitorowanie widma
    Charakteryzowanie urządzeń i systemów radiowych
    Wykrywanie problemów EMI

Poniżej film pokazujący możliwości analizy w czasie rzeczywistym :

Link

Więcej informacji na stronie : https://ndn.com.pl/pl/glowna/4178-rigol-serii...zator-widma-czasu-rzeczywistego-do-65ghz.html

0 25
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #2 26 Lut 2018 11:52
    max-bit
    Poziom 24  

Ach coś pięknego tylko ta cena 8200Euro za najtańszą wersję :)
    Co daje w przeliczeniu na PLN 35 kPLN
    No to ja przepraszam za te pieniądze mam Tek RSA603A i to chyba za niższe pieniądze....

Rigolkowi to ostatnio chyba sufit na głowę spadł ...

6
  • #3 26 Lut 2018 13:36
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • #4 26 Lut 2018 13:41
    NDN Warszawa
    Poziom 11  

Rigol dotychczas jest kojarzony oczywiście z oscyloskopami typu DS1054Z.
    Poza linią budżetową producent posiada również linię urządzeń profesjonalnych, których cena jest adekwatna do możliwości. Rigol inwestuje dużo w badania - co umożliwiło mu np zaprojektowanie urządzeń takich jak :
    - generator sygnałów 12GHz
    - przetwornik A/C 20GSa/s umozliwiający budowę oscyloskopów o paśmie do 4GHz.

Odnośnie analizatora czasu rzeczywistego przede wszystkim jest dużo szybszy od Tektronixa, posiada mniejsze szumy - zachowując zbliżoną cenę:
    Dane techniczne Tektronixa : 100µsec minimum signal duration with 100% probability of intercept
    - jest to aktualnie jedna z najniższych wartości analizatorów na rynku.
    Dane techniczne Rigola : 7.45 µs 100% POI
    Przy analizie widma w czasie rzeczywistym prędkość ma kluczowe znaczenie , analizator Rigola to inna klasa (tym razem akurat dużo wyższa) niż Tektronix.
    Poniżej zrzut ekranu ze specyfikacji urządzeń Keysight.

Jeżeli RIGOLa porównamy do urządzeń o zbliżonych parametrach - wtedy cena będzie już bardzo atrakcyjna.W planach jest również wprowadzenie nieco bardziej ekonomicznego modelu analizatorów widma czasu rzeczywistego.

Dodano po 36 [sekundy]:

Pong.Chu napisał:
    Kupilismy w pracy analizator z serii DSA700 jako wskaznik do monitorowania sygnalow. Byl sterowany z PC a widma z kilku kanalow byly zapisywane na komputerze. Niestety ze wzgledu na rozne bledy w firmware analizatora Rigol sprzet doznawal losowych zawieszen, pomagalo tylko wylaczenie z sieci. Rigol to robi dobry sprzet dla amatorow ale na rynek pro to nie ma co sie pchac. Tak samo jak dacia nigdy nie bedzie luksusowym i prestizowym autem....
    Jaka była wersja firmware ?

2
  • #5 26 Lut 2018 13:55
    max-bit
    Poziom 24  

Rigol ma oscy do 4 GHz :) ?
    z przetwornikiem 20 Gs ?
    i Gen do 12 GHz ?
    Chyba mają w planach
    Ten oscy do 1 GHz to w ofercie już wisi dobrze ponad 5 lat ...
    Ja nie mówię że Rigol jest zły, Tek dziś taki cudowny nie jest w klasie budżet / półka średnia gdyż też tłuczony w Chinach.
    Nie będę się spierał co jest lepsze parametrycznie Rigol / Tek musiał bym mieć to w rękach bo tabelka wszystko przyjmie.
    Chińczyki ostro idą w temat i wchodzą w obszary które kiedyś były zarezerwowane dla topowych marek pomiarowych.
    Choć troszkę im jeszcze brakuje.
    Ceny no cóż będą wysokie bo to urządzenia niszowe więc produkcja jest kosztowna. A układy do nich FPGA czy tym bardziej AISC drogie i bardzo drogie.
    Dziś topowe przetworniki są realizowane jako AISC dla danego producenta i pewnie amerykańskie firmy niechętnie je robią dla Chin ( w dalszym ciągu eksport pewnych IC musi mieć zgodę departamentu obrony USA taki COCON in now)
    Oczywiście dla nas jest najlepiej aby producentów było dużo co wymusi redukcję cen i to widać ... nawet Tek czy Agilent (Keysight) zostali dostawieni do muru

0
  • #6 26 Lut 2018 15:08
    NDN Warszawa
    Poziom 11  

Rigol to już firma nie tylko składająca sprzęt z gotowych na rynku komponentów - ale posiadająca własne konstrukcje. Coraz mocniej wchodzi na rynek bardzo zaawansowanych przyrządów - jak analizatory wektorowe.

Tu news o przetworniku 20GSa/s
    http://www.elektroniknet.de/elektronik/messen...chleistungsoszilloskope-bis-4-ghz-143291.html

Tutaj karta produktu generator 12GHz :
    http://www.rigol.com/Product/Index/32

1
  • #7 26 Lut 2018 19:47
    TechEkspert
    Redaktor

Dowiedziałem się czegoś nowego, fakt że obszar RF nie jest moim żywiołem, ale o co chodzi w analizatorze widma czasu rzeczywistego dowiedziałem się w tym temacie.

Czy taki analizator można porównać do odbiornika SDR?

Obwody wejściowe, przemiana, sygnał trafia na odpowiednio szybki ADC i następnie wykonywane jest FFT. Mamy widmo w dziedzinie częstotliwości wycięte z określonego pasma (w zależności od ustawień PLL w przemianie) o szerokości zależnej o szybkości ADC i odświeżaniu zależnym od wydajności FFT.

0
  • #8 26 Lut 2018 20:12
    max-bit
    Poziom 24  

W pewnym stopniu oczywiście tak.
    Zabawa tkwi aby cały układ miał i trzymał wszystkie parametry związane z takim odbiornikiem.
    Powstało ostatnio dużo takich analizatorów ...

0
  • #9 28 Lut 2018 12:23
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Czy tylko ja się jaram wizualną stroną tego urządzenia?

1
  • #11 02 Mar 2018 00:00
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 12 Mar 2018 12:51
    Świr
    Poziom 34  

Szkoda że nikt nie chce zrobić takiego urządzenia do audio. Np od 10mHz do 200kHz (albo nawet 1MHz).

0
  • #13 12 Mar 2018 16:20
    atom1477
    Poziom 43  

Chce i zrobił. Po prostu to są mało popularne urządzenia.

0
  • #14 12 Mar 2018 19:46
    Świr
    Poziom 34  

atom1477 napisał:
    Chce i zrobił. Po prostu to są mało popularne urządzenia.

Czy możesz podać model?

0
  • #15 12 Mar 2018 20:31
    atom1477
    Poziom 43  

Całość się rozbija o to żeby analizator pracował jako analizator oparty o ADC i FFT a nie o przemiatanie widma. A to w przypadku analizatorów audio spełnia prawie każdy współczesny analizator. Reszta to tylko sprawa wizualizacji uzyskanych pomiarów.
    Tutaj masz kilka takich analizatorów:
    http://www.qsl.net/dl4yhf/spectra1.html
    http://spectran-developer.net/web/?id=9&L=1
    https://www.ap.com/analyzers-accessories/apx555/
    https://www.ap.com/analyzers-accessories/apx515/
    https://quantasylum.com/products/qa401-audio-analyzer
    Sam też zbudowałem taki analizator ale nie mam żadnego opisu czy innych materiałów żeby w tym momencie udostępnić. Jedynie przykładowy wykres z pomiarów mogę pokazać:
    W budowie mam drugi do 384kHz (klasyczny audio) i trzeci do 2.5MHz (niezbyt klasyczny, ale też audio).
    Na pewno nie można więc powiedzieć że nikt nie chce i nie buduje takich analizatorów. Bo właśnie masz 1 osobę która chce i buduje.

0
  • #16 12 Mar 2018 21:05
    Świr
    Poziom 34  

Mi chodzi o urządzenia sprzętowe. Coś do czego nie jest potrzebny PC.
    W tej chwili używam 10MHz HP, ale przydałoby się coś nowocześniejszego.

0
  • #17 12 Mar 2018 22:11
    3029369
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 13 Mar 2018 00:18
    Świr
    Poziom 34  

W jaki sposób tym zmierzyć pasmo przenoszenia wzmacniacza? Albo jego charakterystykę fazowo-częstotliwościową?

0
  • #19 13 Mar 2018 03:00
    atom1477
    Poziom 43  

Świr napisał:
    Mi chodzi o urządzenia sprzętowe. Coś do czego nie jest potrzebny PC.
    W tej chwili używam 10MHz HP, ale przydałoby się coś nowocześniejszego.

Potraktuj PC jako część analizatora, a będziesz miał analizator w 100% jak to nazwałeś "sprzętowy" (funkcjonalnie, bo wewnętrznie to żaden nie jest sprzętowy).

0
  • #21 12 Kwi 2018 18:35
    tplewa
    Poziom 37  

NDN Warszawa napisał:
    Rigol dotychczas jest kojarzony oczywiście z oscyloskopami typu DS1054Z.
    Poza linią budżetową producent posiada również linię urządzeń profesjonalnych, których cena jest adekwatna do możliwości. Rigol inwestuje dużo w badania - co umożliwiło mu np zaprojektowanie urządzeń takich jak :
    - generator sygnałów 12GHz
    - przetwornik A/C 20GSa/s umozliwiający budowę oscyloskopów o paśmie do 4GHz.

No i w zasadzie ja bym powiedział tak DS1054Z jest hitem i nie ma co ukrywać, a osobiście jak sobie poczytałem o błędach w firmware serii 2000 i 4000 (to wygląda na to że Rigol te starsze serie olewa), wiele osób na forum EEVBlog ucieka od tych serii i jest nimi rozczarowana... Sam myślałem nad serią 4000 ale niestety nie chciałem ryzykować i padło na Agilent/Keysight serii 3000.

Natomiast nad analizatorem widma się trochę zastanawiam bo raczej do 3.2GHz z tracking generatorem jest jedynym sprzętem w moim zasięgu finansowym... choć ciągle mam trochę opory właśnie związane z firmware czy nie wyjdą jakieś zgrzyty...

Z drugiej strony to czekam na takie analizatory gdzieś do 30GHz ;) bo taki też mi się marzy (a co nie można) ;)

0
  • #23 15 Maj 2018 08:52
    leonow32

Poziom 29  

tplewa napisał:
    Sam myślałem nad serią 4000 ale niestety nie chciałem ryzykować i padło na Agilent/Keysight serii 3000.

Mi chodzi po głowie Rigol MSO4014, jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to jest konstrukcja funkcjonalnie taka sama jak DS1000Z z tylko szybszym przetwornikiem i dodatkowymi pokrętłami. Mam rację? Trochę wygląda słabo przy konkurencji typu Rohde$Schwartz RTB2000, ale w RS jeszcze chyba nie da się odblokować gratis wszystkich funkcji :) (możliwość łatwego odblokowania Rigola jest jego wielką zaletą i producent chyba celowo udostępnił taką możliwość).

@NDN Warszawa
    Czy wiecie co nowego Rigol planuje w temacie oscyloskopów? Niestety nic nowego nie pokazali w ciągu ostatnich 5 lat, kiedy to DS1054Z-S zawojował rynek, a od tego czasu inne firmy poszły do przodu. Nawet nie chodzi mi tu o mega szybkie przetworniki, giga pamięć czy pasmo, ale zwyczajną wygodę obsługi. Na przykład RS ma dotykowy ekran, myszkę i ogólnie sprawia wrażenie bardziej nowoczesnego.

0
  • #24 15 Maj 2018 12:58
    tplewa
    Poziom 37  

max-bit napisał:
    Są takie do 30 GHz ale cena cię skutecznie zniechęci do zakupu
    Nawet używane to wydatek 10kPLN no chyba ze very old

Tak wiem że takie są i mam nawet z takimi do czynienia :D Pisząc że czekam miałem na myśli takie w cenie Rigola... Cena 10-30k zł mnie nie powala (za tyle jest Rigol) i praktycznie w tej kasie trudno kupić coś co wspomniałem (można za zwyczaj szroty).

leonow32 napisał:
    tplewa napisał:
    Sam myślałem nad serią 4000 ale niestety nie chciałem ryzykować i padło na Agilent/Keysight serii 3000.

Mi chodzi po głowie Rigol MSO4014, jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to jest konstrukcja funkcjonalnie taka sama jak DS1000Z z tylko szybszym przetwornikiem i dodatkowymi pokrętłami

W zasadzie i tak i nie :) Generalnie uproszczając to tak można sklasyfikować wszystkie oscyloskopy. Z drugiej strony to obecnie sporą robotę robi firmware i zastosowane w nim algorytmy (np. sposób wizualizacji odwzorowujący oscyloskopy analogowe itd.). Inna sprawa o ile w R&S nie wiem jak jest z odblokowaniem to takiego Agilent/Keysight w seriach 2000 i 3000 można też śmiało odblokować. Do tego powiedzmy sobie tak R&S w tanich liniach (około 5k zł) to też nie jest rewelacja i bardziej może konkurencja dla takiej serii Rigola 1000 lub 2000... Ot jak chce się mieć coś ciut lepszego ale kosztem ilości kanałów itp.

W sumie trudny temat od lat poruszany co kupić :) Sam się długo motałem zanim kupiłem lepszy oscyloskop i tutaj doszedłem do wniosku że trzeba wyłożyć i to sporo kasy niestety :) Co nie zmienia faktu że takiego 1000Z używam bardzo często bo w większości zastosowań amatorskich się sprawdza...

0
  • #25 22 Maj 2018 12:00
    WAVE-TEST
    Poziom 1  

Wystawiam nowego zawodnika w kategorii "real-time spectrum analyzer" → NARDA-STS "SignalShark"
    ► Zakres częstotliwości pracy: 8kHz ÷ 8GHz
    ► Pasmo real-time: 40MHz
    ► Szybkość skanowania: 40GHz/s
    ► Prawdopodobieństwo przechwycenia: 100% dla sygnału t>3,125µs
    ► Ekran: 10,4" dotykowy, kolor

0
  • #26 17 Cze 2018 20:06
    Hektar Zahler
    Poziom 29  

Ciekawe w czym ma to pomóc potencjalnemu kupcowi. Jak dla mnie kolejny bezsensowny bełkot autorstwa NDN w formie kryptoreklamy. Nieudolna próba podjęcia maxhold w roli dataloggera wykresów. Reszta do niczego.

2