Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarce

26 Feb 2018 16:57 1668 19
  • Level 8  
    Witam wszystkich. Posiadam niemiecką wiertarkę już trochę leciwą marki Kress model 8817 bardzo podobna do tej
    https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/bohrmaschine-kress-typ-8813-a/817427157-226-16360
    Niedawno ją zakupiłem, od początku nie działała regulacja obrotów, wiertarka posiada z tyłu na rączce przycisk włączający regulację obrotów lub obroty maksymalne. Wyciągnąłem z wiertarki układ od regulacji obrotów, płytka była zalana czymś podobnym do cementu, rozgrzebałem to i znalazłem tam tyrystor MCR 106-6, wlutowałem go, sprawdziłem nie działał zastąpiłem go więc tyrystorem C106D i teraz na najniższych obrotach wiertarka bardzo powoli sobie chodzi ale tylko gdy zwiększę obroty na potencjometrze wiertarka przestaje chodzić. Nowy tyrystor w porównaniu do starego ma Peak Non-repetitive Surge Current mniejszy o 5amp, Circuit Fusing mniejszy o 1 A^2*S, Forward “On” Voltage większe o 0,2V. I moje pytanie czy brak regulacji obrotów spowodowany może być inną charakterystyką tyrystora czy szukać problemu gdzie indziej ?

Dodano po 1 [minuty]:

Oto dorzucam zdjęcia tego układuRegulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarceRegulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarce
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 8  
    Podczas wlutowywania tyrystora zbyt mocno nagrzałem pole i oderwało się od płytki więc przylutowałem do ścieżki może tak wygląda ale zwarcia nie ma, a te oskrobane fioletowe elementy to kondensatory a zielony na górze to rezystor ich obudów nie uszkodziłem więc wątpię aby to zmieniło ich parametry. Mam w domu jeszcze inny tyrystor BT148 spróbuję jeszcze go podstawić i zobaczę efekty.
  • Level 39  
    Sprawdź czy na tym lucie masz przejście. Rezystor węglowy ewidentnie ścieżki podrapane -to zmienia parametry rezystora ku większej wartości , ale jeśli nie dostał przerwy to i tak zakres regulacji powinien być większy. Sprawdź w necie parametry tego tyrystora i spróbuj znaleźć podobny , być może układ był robiony "na miarę" pod ten tyrystor. Wydaje mi się jednak że nie tu leży problem. Tyrystor musi być jakoś wyzwalany być może diakiem ale to jest schowane w zalewie i nie wiadomo czy nie jest uszkodzony układ wyzwalania.
    MCR106-6 600V 4A
  • Level 8  
    Za pomocą małego skalpela i opalarki udało mi się usunąć prawie całą tą masę i tak to wygląda w środku wszystkie elementy. Ten duży rezystor ma 15K lecz nie wiem jaką on powinien mieć wartość nominalną nie ma na nim kodu paskowego. W środku mam jeszcze 3 inne rezystory 2 kondensatory diak, te 2 czarne elementy to zenerki nie wiem czym może być ten brązowy wysoki element w rogu.

Dodano po 1 [minuty]:

Regulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarce

Dodano po 1 [minuty]:

Spróbuję podmienić diaka, i napiszę jakie to dało efekty.
  • Level 8  
    Rezystory sprawdzone ich rezystancja odpowiada oznaczeniom, dwie czarne diody również sprawne, element który zakładałem że jest diakiem zaznaczony na zdjęciu oznaczony czerwonym kwadratem jest diodą po wylutowaniu zmierzeniu w jednym kierunku nie przewodzi a w drugim ma nie wielką rezystancję 620ohm jak dioda. Więc co tu może być diakiem ten brązowy element w rogu ? Zaraz sprawdzę jeszcze kondensatory.Regulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarce
  • Level 39  
    Diak jest budową raczej podobny do tych czarnych diod, ten szary prostopadłościan bardziej przypomina kondensator ale być może jest innym elementem. Sprawdzałeś kondensatory czy nie mają przebicia? Diaka szukaj idąc od nóżki sterującej tyrystora. Z reguły powinien być pierwszym elementem od nóżki. Diak to jest chyba ten czarny element jak dioda między kondesatorem a rezystorami na środku puszki....
  • Level 8  
    Kondensatory są sprawdzone pojemność się zgadza z nominalną nie mają przebicia. Od bramki tyrystora za rezystorem jest rzeczywiście ten czarny element na środku puszki przypominający diodę ale po jego zmierzeniu w jednym kierunku nie przewodzi a w drugim posiada rezystancje ok. 450 ohm, zupełnie jak dioda. Narysowałem też schemat tego układu myślę że nie popełniłem żadnego błędu w rysowaniu pod "?'" jest ten brązowy element jutro go wylutuję i pomierzę zobaczę co to jest. A jest może jakaś inna metoda wyzwalania triaka niż diakiem ?

Dodano po 53 [sekundy]:

Regulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarceRegulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarce
  • Level 39  
    Można wyzwalać tranzystorem jednozłączowym. Można go zrobić z dwu tranzystorów.
    Z tego układu sterownika wygląda że silnik tej wiertarki tak naprawdę jest na 127V
    Kolego spojrzyj na ten układ - nie ma tu diaka. U Ciebie prawdopodobnie jest tak samo...
  • Level 8  
    Brązowy element nie ma jakiejkolwiek rezystancji, brak pojemności (chodź nie odrzucam możliwości aby był to zepsuty kondensator). Na górze tego elementu są 2 pola mają one przejścia odpowiednio z jedną i drógą nóżką elementu, wygląda to tak jakby nóżki przechodziły przez cały element. W sumie to wszystkie inne elementy zostały sprawdzone. Regulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarceRegulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarce
  • Level 39  
    To jest najprawdopodobniej kondensator , w niemieckim sprzęcie takowe bywały. Miały oznaczenia kodem paskowym - prawdopodobnie przebity.

Dodano po 16 [godziny] 6 [minuty]:

Przejrzałem zdjęcia i wg mnie schemat regulatora wygląda tak:Regulacja obrotów Kress - brak regulacji obrotów w wiertarce
    Jest do ustalenia kwestia zwrotu diody opisanej jako D
  • Level 8  
    Dzięki Zworys za sporą pomoc, rzeczywiście dziś i ja również zacząłem przeglądać mój schemat i układ i rzeczywiście zamieszałem z kondensatorem na wyjściu Bazy i Kolektora. To tak Dioda oznaczona D jest zwrócona polaryzacją zaporową od strony kondensatora rys. z prawej strony. A na dataschhecie który mi podesłałeś tyrystor z opisanymi nóżkami jest obrócony częścią metalową czy tą z oznaczeniami ?
    I jeszcze jedno pytanie czy uszkodzony kondensator (przerwa) przy potencjometrze w tym układzie może powodować iż na najniższych obrotach wiertarka bardzo powoli sobie chodzi ale tylko gdy zwiększę obroty na potencjometrze wiertarka zatrzymuje się ?
  • Level 39  
    Może tak powodować bo w praktyce tam jest przerwa w obwodzie i na potencjometrze nie ma napięcia.

Na pewno to nie jest diak bo umiejscowienie w tym miejscu byłoby bez sensu.

Te kondensatory były na 33nF, 47nF więc na próbę wstaw taki ( zaczynając od mniejszego) i zobacz efekt. To nie musi być TEN kondensator, wystarczy do prób właściwa pojemność i min. 250V napięcia pracy.
    TYRYSTOR Jest obrócony "plecami" czyli tą do mocowania , opisy są po drugiej stronie
  • Level 8  
    Zworys tylko tyrystor z twojego schematu w porównaniu do płytki jest obrócony odwrotnie anoda z katodą. Po podmianie obydwu kondensatorów ten sam efekt. Po zmianie tyrystora na BT148 wiertarka nie rusza na żadnym zakresie obrotów potencjometra. Spróbuję tyrystor wylutować na zewnątrz i zewrzeć baze z kolektorem ręcznie.
  • Level 8  
    33n i 47n podkładałem.

Dodano po 3 [godziny] 1 [minuty]:

Już mam pewne wnioski. Tyrystor bt150 okazał się uszkodzony więc jego poprzednią podmianę można puścić w niepamięć. Między katodą a anodą jest napięcie 220v tak samo między anodą a bramką czyli układ jest w stanie załączenia tyrystora. Gdy przez bezpiecznik zewrę anode z katodą wiertarka pracuje na max obrotach. Znalazłem u siebie również tyrystor c106d uszkodzony ma zwarcie między bramką a kolektorem i sporą rezystancje między katodą a anodą podłaczyłem tylko anodę i katodę bo bramka z katodą i tak ma zwarcie wiertarka pracowała na niższych obrotach niż maksymalne. Ani w jadenym podłączeniu (bezpiecznik) ani w drugim nie reagowała na zmiany potencjometrem.
  • Level 39  
    pabloxd wrote:
    Między katodą a anodą jest napięcie 220v

Ale w jakim stanie pod obciążeniem czy bez? Jeśli bez obciążenia to akurat znaczy że tyrystor nie pracuje stąd pełne napięcie sieci, zresztą pod obciążeniem oznacza to to samo . Gdyby tyrystor przewodził to napęcie A-K pod obciążeniem byłoby znacznie niższe - zależne od nastaw sterownika.

Do prób jako obciążenie możesz używać zwykłej żarówki. Nie będzie świeciła pełną jasnością ale regulację będzie widać
  • Level 8  
    Bez obciażenia jest 220V czyli układ jest dobry dobrze rozumiem ?