Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unifon Proel 255, przebieg sygnału wywołania.

26 Lut 2018 17:24 1260 19
  • Poziom 6  
    Witam

Czy posiadacie wiedzę, jaki jest przebieg sygnału wywołania unifonu Proel PC255, który generuje centrala do unifonu celem uaktywnienia "dzwonka" ? Czy centrala do unifonu generuje sygnał przerywany podobnie jak tarcza wybierająca w telefonie impulsowym - np. nr lokalu = ilości impulsów, czy to jest inny przebieg sygnału?

Potrzebuję zbudować generator, który będzie realizować wywołanie unifonu o określonym numerze zakodowanym zworami w unifonie.

Równolegle do zasilania unifonu podawałem taki przebieg impulsowy z tarczy telefonu, ale unifon nie reaguje na takie impulsy.

Pozdrawiam, Tomasz
  • Pomocny dla użytkowników
    Na pewno nie jest to sterowanie impulsowe stosowane w starych aparatach telefonicznych, bo i po co? Z pewnością jest to jakiś sygnał cyfrowy, który jest dekodowany w unifonie. Jak z pewnością wiesz, na tych samych dwóch żyłach jest przyłączonych więcej unifonów. W aparatach stacjonarnych tak niestety nie było.
  • Poziom 6  
    Tak, wiem i właśnie chodzi mi o przebieg tego sygnału dedykowanego dla każdego unifonu zakodowanego na określoną dedykację tego sygnału. Zapewne to jest sygnał cyfrowy, jednak nie o liczbie impulsów odpowiadających adresowi unifonu ani częstotliwości impulsowej tarczy telefonicznej, bowiem tarcza telefoniczna generujaca impulsy cyfrowe 0/1 o stałej swojej częstotliwości nie uruchamia wywołania unifonu.
    Unifony są identyczne ale mają kombinację zworek, którymi to ustawiony jest adres. Sygnał przychodzący wywołania, to może być określona częstotliwość (jak kiedyś np. przy zdalnym sterowaniu modeli) albo jakikolwiek inny rodzaj kodu. Tu zapewne jakiś cyfrowy, który jest dekodowany w danym unifonie, gdy nastąpi zgodność. Jaki to konkretnie kod, to chyba pytanie do producenta.
  • Poziom 6  
    Oczywista oczywistość, że unifony są identyczne i że posiadają zworki do programowania numeru odpowiadającego temu sygnałowi dedykowanemu. W unifonie jest rejestr przesuwny, a ja pytam o przebieg sygnału sterującego tym rejestrem, a nie o sugestię pytania do producenta, które mogę mu zadać i na które nie udzieli mi odpowiedzi za uwagi na tajemnicę handlową.
  • Poziom 27  
    djtwister napisał:
    Witam

Czy posiadacie wiedzę, jaki jest przebieg sygnału wywołania unifonu

Osobiście nigdy mnie to nie interesowało, ale gdybym miał taką potrzebę, to najpierw podłączył bym w linię oscyloskop.
  • Poziom 6  
    Gdybym dysponował oscyloskopem, to zapewne zweryfikowałbym ten przebieg we własnym zakresie i tez nie zwracałbym się z moim zapytaniem. Wszak to ewidentnie logiczne. Ludzie piszcie na temat, a jeżeli nie jesteście elektronikami i nie posiadacie stosownej wiedzy oraz nie wiecie co napisać celem kompetentnego udzielenia odpowiedzi, to nie wypisujcie absurdalnych swoich mądrości.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    Dzięki za informację. Chcę zbudować układ łączności pomiędzy dwoma takimi samymi unifonami, które będą podłączone do centrali domofonu. Potrzebny jest jedynie układ generatora wywołania unifonu (generujący określony przebieg wywołania unifonu ustawionego polem kodowym na określony i znany adres). Normalnie unifon pozostaje "martwy"i nie przepuszcza audio do centrali, aż do czasu uaktywnienia go przebiegiem wywołania. Wówczas unifon odblokowuje tor audio do centrali. A jeżeli oba unifony otrzymają wywołanie z generatora zewnętrznego, to tor audio będzie realizowany pomiędzy tymi dwoma unifonami. Chyba jednak zorganizuję oscyloskop i zbadam ten przebieg i rozpiszę schemat logiki unifonu, bo raczej to nikt z Was dotychczas nie poruszał takiego zagadnienia.
  • Poziom 39  
    Jeszcze jeden problem - cała elektronika ( i sterowanie ) jest w centralce, unifon jest "ubogi" i bez centralki nie zadziała. Czy centralka skieruje wzmocniony sygnał do drugiego unifonu czy do głośnika konsoli? chyba to drugie..
    Z tego co mi wiadomo, są przecież systemy domofonowe w których to mieszkańcy mogą do siebie dzwonić i prowadzić rozmowy bez ograniczeń. Niestety w praktyce nie spotkałem się z takim systemem.
    Wiadomo, że chodziło mi o inne systemy, ale tu w tym przypadku jest to niemożliwe do zrealizowania.
  • Poziom 27  
    zybex napisał:
    Z tego co mi wiadomo, są przecież systemy domofonowe w których to mieszkańcy mogą do siebie dzwonić i prowadzić rozmowy bez ograniczeń. Niestety w praktyce nie spotkałem się z takim systemem.

Taką funkcjonalność zapewnia firma Codi
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Tak, tylko ograniczenia są, bo jak jest prowadzona rozmowa to bramofon ma chyba napis zajęte na wyświetlaczu, bo może być prowadzona 1 taka rozmowa i może być rozłączona przez jedynie portiernię.
  • Poziom 17  
    Wywołanie lokalu przez portiera lub inną centralę przerywa połączenie lokalne.

Podniesiony aparat w lokalu panel zasygnalizuje jako ZAJĘTY.

Jeśli jest wywołane połączenie portier <-> lokal mamy TRANZYT.
  • Poziom 22  
    To może mi się uda odpowiedzieć na pytanie jak wygląda przebieg dla Proel (przynajmniej dla wersji z klawiaturą KDC 1803).

W stanie spoczynku napięcie na zaciskach domofonu (L-/L+) wynosi 9V.
    Po wybraniu lokalu na klawiaturze następuje transmisja:
    - na linii pojawia się sygnał niski o czasie 270ms
    - nastepnie po okresie 200ms zaczyna się transmisja numeru lokalu jako ciąg impulsów 18us stan niski i 166us stan wysoki
    - po impulsach jest ok 40ms przerwy i rozpoczyna się transmisja dzwonka
    - wysyłane są impulsy o zmieniającej się częstotliwości (3,125Khz/1,315Khz - co 60ms zmiana)
    Po podniesieniu słuchawki napięcie na linii spada do ok 7V

Przebieg wygląda jak poniżej:
    Unifon Proel 255, przebieg sygnału wywołania.

Zasada działania została dobrze opisana w TYM poście.