Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej mocy silnik potrzebny do wciągarki?

CiekawyŚwiata 26 Lut 2018 17:41 1158 36
  • #1 26 Lut 2018 17:41
    CiekawyŚwiata
    Poziom 3  

Chciałbym zbudować wciągarkę napędzaną silnikiem BLDC tylko nie wiem czy można jakoś oszacować jakiej mocy ten silnik musi być. Ogólnie wciągarka zamontowana byłaby pod sufitem i przy jej pomocy chciałbym podnosić i opuszczać blat o wymiarach 1m x 2m wymyśliłem sobie to tak że przy suficie zamontowałbym dwie osie na łożyskach. Jedna z jednej strony blatu, obracająca się swobodnie. Druga z drugiej strony blatu napędzana silnikiem. do blatu przymocowane byłby cztery pasy które nawijałby się na jedną z osi dzięki czemu blat by się unosił lub opuszczał, przeniesienie napędu z silnika na oś na którą byłyby nawijane pasy chciałem zrobić za pomocą odpowiednio dobranego pasa zębatego (podobnego do tych wykorzystywanych w rozrządach samochodowych). Tylko nie mam pojęcia jakiej mocy silnik i jakie przełożenie na pasku muszę mieć abym mógł podnieść ten blat o masie do 100kg na wysokość około 2,5m. Czy da się to jakoś oszacować? Prędkość podnoszenia i opuszczanie nie musi być duża a nawet wskazane jest aby była niewielka.

0 29
  • #2 26 Lut 2018 17:43
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  
  • #3 26 Lut 2018 17:50
    Tomasz Downacki
    Poziom 12  

Krzysztof Kamienski napisał:
    @CiekawyŚwiata A co z hamulcem w tej machinie ?

Widzisz, że kolega nie ma z tym doświadczenia skoro pyta. Przy odpowiednim przełożeniu hamulec nie będzie potrzebny, tak jak podnośniki do szyb, których nie ruszysz ze względu na przełożenie.
    Przeciętna wciągarka do 150kg ma silnik 1200W i jest zdolna podnieść 10m w ciągu minuty a jej hamulec to przełożenie. Tak jak na podniesionym kole na lewarku nie ruszysz kołem na pierwszym biegu tak na ostatnim zrobisz to jedną ręką.

0
  • #4 26 Lut 2018 17:57
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Tomasz Downacki napisał:
    Przy odpowiednim przełożeniu hamulec nie będzie potrzebny
    Bzdura, Panie Szanowny. Moźna zastosować przekładnię samohamującą, tylko tylko,że nie wszystkie przekładnie spelniają ten warunek.

0
  • #5 26 Lut 2018 18:01
    Tomasz Downacki
    Poziom 12  

Tomasz Downacki napisał:
    Przy odpowiednim przełożeniu hamulec nie będzie potrzebny
    Bzdura, Panie Szanowny. Moźna zastosować przekładnię samohamującą, tylko tylko,że nie wszystkie przekładnie spelniają ten warunek.

Bzdura powiadasz? W pracy zrobili windę z silnika do szyb, nie ma tam absolutnie żadnego hamulca a w koszu, który waży 8kg wsadzają ładunek do 40kg i nie ma problemu z jego zatrzymaniem puszczając przycisk, który rozłącza obwód.
    Winda jeździ z ładunkiem głównie w dół, w górę nie unosi więcej jak 16kg z koszem bo elektronika nie pozwala.

0
  • #6 26 Lut 2018 18:06
    Zygaqra
    Poziom 34  

Najprostszą przekładnią samohanująca jest przekładnia ślimakowa, być może całkiem sprawnie poradziłaby tu przekładnia z silnikiem od wycieraczek samochodowych bo 1200W do takiego czegoś to włosy się jeżą.

1
  • #7 26 Lut 2018 18:06
    kkknc
    Poziom 42  
  • #8 26 Lut 2018 18:07
    CiekawyŚwiata
    Poziom 3  

Hamulec będzie choć jeszcze nie wiem jaki, myślałem nad jakimś mechanizmem zapadkowym, najpierw jednak chciałem dobrać silnik. Jako że nie mam jeszcze silnika i muszę go kupić to chciałbym oszacować jaki mniej więcej potrzebuję a zależy mi aby był jak najmniejszy gabarytowo

0
  • #9 26 Lut 2018 18:14
    Tomasz Downacki
    Poziom 12  

Silnik to nie wszystko. Bo możesz mieć 2kW a możesz mieć 0.2kW, wszystko zależy od przekładni.

0
  • #10 26 Lut 2018 18:14
    Zygaqra
    Poziom 34  

Jako hamulec może służyć sam silnik jeżeli będzie komutatorowy, wystarczy w momencie wyłączenia zasilania zrobić układ zwierający silnik.

0
  • #11 26 Lut 2018 18:28
    rufus4333
    Poziom 17  

Silnik 1 kW może podnieść ciężar 100 kg na wysokość 1 m w ciągu 1 sekundy.
    Zatem 0,1 kW podniesie ten sam ciężar na 1 m w ciągu 10 sekund.
    Wysokość podnoszenia ma wynosić 2,5 m zatem nasz teoretyczny czas rośnie do 25 sekund.
    Załóżmy, że taka prędkość podnoszenia jest dla nas odpowiednia.
    Trzeba jeszcze uwzględnić straty na przekładniach, pewien zapas mocy silnika itd. Myślę, że moc w okolicach 0,2 kW będzie odpowiednia.

0
  • #12 26 Lut 2018 18:32
    Zygaqra
    Poziom 34  

Czyli silnik od miksera załatwia sprawę i może łatwo spełnić funkćję hamulca ;-) och zapomniałem w mikserze są dwa uzwojenia i hamulca nie będzie ale przekładnia ślimakowa ten problem załatwia.

0
  • #13 26 Lut 2018 18:37
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Zygaqra napisał:
    Czyli silnik od miksera załatwia sprawę i może łatwo spełnić funkćję hamulca
    N I E !!!!!

0
  • #14 26 Lut 2018 18:53
    Tomasz Downacki
    Poziom 12  

Zygaqra napisał:
    N I E !!!!!

Panie Krzysztofie, proszę uzasadnić bo jak przeglądam Pańskie posty to same "TAK!" "NIE!" i żadnych konkretów.

0
  • #15 26 Lut 2018 19:01
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Zygaqra napisał:

Chyba jak wkręcisz sobie eggs w mikser wtedy będzie zahamowana na dobre.
    Dobry żart 100kg mikserem podnosić.!!!!

Pytanie podstawowe co będzie podnoszone .
    Znjomy ma do sprzedania silnik 3f z tokarki z hamulcem na prawdę w cenie złomu kupisz.

Więc co podnosisz?

0
  • #16 26 Lut 2018 19:36
    Zygaqra
    Poziom 34  

Pewien fizyk powiedział ,, dajcie mi odpowiedni punkt podparcia a ziemię podniosę" Tak panie strumień świadomości

0
  • #17 26 Lut 2018 20:05
    Poziom 43  

Zygaqra napisał:
    Pewien fizyk powiedział ,, dajcie mi odpowiedni punkt podparcia a ziemię podniosę" Tak panie strumień świadomości

Ale zapominasz że Bóg zbanował naszych pra pra dziadków zanim zjedli owoc życia wiecznego i czas to ważna sprawa.
    No chyba ze za 8h maszyna ma podnieść 100kg na 4 piętro.

Swoją drogą to było dobre posunięcie , życie wieczne w grzechu co za koszmar.

0
  • #18 26 Lut 2018 21:12
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@Tomasz Downacki Uzasadniam - silnik miksera to komutatorowy silnik uniwersalny przystosowany do pracy w wysokim zakresie prędkości obrotowej, oraz nie posiadajacy hamulca. Komplikuje to w maksymalnym stopniu budowę przekładni.
    @CiekawyŚwiata Sadzę, że w twoim przypadku można by bezposrednio użyć silnika wycieraczek samochodowych, największego z dostępnych, na napiecie 24 VDC. Przy małej średnicy osi zwijającej taśmy, można by go zainstalowaeć bezpośrednio. Dodatkowo silniki wycieraczek z reguły są wyposażone w przekładnie ślimakowe, ktore spelniają warunki samohamowności.

0
  • #19 26 Lut 2018 21:56
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Widzę że analizujecie problem od d... strony.
    Po kolei, bierzemy masę podnoszonego blatu.
    Po drugie wyciągarka ma jakiś bęben o promieniu R, najlepiej R przeliczyć na metry a siłę potrzebną do podniesienia blatu oceniamy w Newtonach, z tych dwu wartości dostajemy moment konieczny do podniesienia blatu wyrażony w Nm, w takich jednostkach wyrażany jest w katalogach moment obrotowy silników.
    Pytanie o moc silnika jest z gruntu bezsensowne, przekładnia pomijając tarcie zwiększa nam moment tyle razy ile razy zmniejsza obroty, dobierając odpowiednio dużą przekładnię uzyskamy konieczny moment.
    Na koniec sprawdzamy z przekładni i obrotów czy blat podniesie się odpowiednio szybko, jeśli nas nie zadowala to bierzemy większy silnik.
    Sprawność przekładni powinna być w katalogach, jeśli robimy swoją to trzeba niestety ocenić na oko i przyjąć lekki zapas gdyby na blacie był ciężki obrus :)
    100kg to jednak dość dużo by wierzyć w napędy samohamujące, teoretycznie taka konstrukcja chyba podpada pod UDT ale nie jestem mechanikiem wiec nie przesądzam.

0
  • #20 26 Lut 2018 22:06
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@PiotrPitucha Można to jeszcze podzielić przez dwa stosując zblocze. :D. Ale faktycznie, dla zapewnienia marginesu bezpieczeństwa powinien być użyty silnik z elektrohamulcem i odpowiednia przekładnia...Troche się zagalopowalem z tym ,,wycieraczkowcem" :cry: , ale to chyba wpływ Forum...i jego ,,biedatechnologii" chwilami.

0
  • #21 26 Lut 2018 22:21
    Poziom 43  

JA tu widzę typową wyciągarke chińską 1 fazową. Zamontować gdziekolwiek u sufitu przymocować rolke .

0
  • #22 26 Lut 2018 22:27
    jack63
    Poziom 41  

Przy małej średnicy osi zwijającej taśmy,

Osie to miały wozy drabiniaste. Silnik ma wał, wałek jak mały.
    Ogólnie z terminologią mechaniczną na Elektrodzie to krucho.
    Przekładnie, a nie silniki, są samohamowne, a nie samochamowne, bo same hamują, a nie są same chamami.
    Metodę obliczeniową podał PiotrPitucha, ale jakoś nikogo nie zainteresowała...

0
  • #23 26 Lut 2018 23:41
    CiekawyŚwiata
    Poziom 3  

@CiekawyŚwiata Sadzę, że w twoim przypadku można by bezposrednio użyć silnika wycieraczek samochodowych, największego z dostępnych, na napiecie 24 VDC. Przy małej średnicy osi zwijającej taśmy, można by go zainstalować bezpośrednio. Dodatkowo silniki wycieraczek z regóły są wyposażone w przekładnie ślimakowe, ktore spelniają warunki samohamowności.
    może to i bieda technologia ale ci po wiem że jeśli by dało radę to może i nie takie głupie :) Niestety im więcej czytam o silnikach BLDC jaki pierwotnie myślałem zastosować (a plany takie miałem bo być może mógłbym bardzo tanio jakiś kupić) tym mniej mi ten pomysł się podoba. Głównie ze względu na problem z przekładnią która miałaby przełożenie +/- 2000:1

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Widzę że analizujecie problem od d... strony.
    Po kolei, bierzemy masę podnoszonego blatu.
    Po drugie wyciągarka ma jakiś bęben o promieniu R, najlepiej R przeliczyć na metry a siłę potrzebną do podniesienia blatu oceniamy w Newtonach, z tych dwu wartości dostajemy moment konieczny do podniesienia blatu wyrażony w Nm, w takich jednostkach wyrażany jest w katalogach moment obrotowy silników.

wyciągarka miałby nawijać pas o długości 2,5m na wałek i z tego co pomierzyłem to potrzebuję 12 obrotów wałka aby nawinąć cały pas. Czas jaki by mnie interesował to nie mniej niż 30sekund a biorąc pod uwagę że bez zmian prędkości silnika, prędkość podnoszenia wzrastałaby wraz z każdym obrotem to może powinna to być nawet 1 minuta.

0
  • #24 27 Lut 2018 05:59
    rufus4333
    Poziom 17  

PiotrPitucha napisał:
    Pytanie o moc silnika jest z gruntu bezsensowne

Mając dane: masę przedmiotu, wysokość i czas interesuje nas tylko i wyłącznie moc a nie moment obrotowy. Moment możemy uzyskać dowolny odpowiednio manipulując przekładnią. Kluczowa jest MOC i OBROTY PRACY.

Silnik z przekładnią od wycieraczek mógłby się sprawdzić pod warunkiem zastosowania dodatkowej przekładni redukcyjnej powiedzmy 2:1 bo bezpośrednio pewnie byłoby za szybko a po drugie nie wytrzyma plastikowe koło w przekładni. Jakiej średnicy jest ten wałek nawijający? Mi wychodzi jakieś 5-6 cm a to za dużo by dać go bezpośrednio na wyjście przekładni wycieraczkowca.

0
  • #25 27 Lut 2018 06:29
    Art.B
    Specjalista Automatyk

rufus4333 napisał:
    PiotrPitucha napisał:
    Pytanie o moc silnika jest z gruntu bezsensowne

Mając dane: masę przedmiotu, wysokość i czas interesuje nas tylko i wyłącznie moc a nie moment obrotowy. Moment możemy uzyskać dowolny odpowiednio manipulując przekładnią. Kluczowa jest MOC i OBROTY PRACY.

Silnik z przekładnią od wycieraczek mógłby się sprawdzić pod warunkiem zastosowania dodatkowej przekładni redukcyjnej powiedzmy 2:1 bo bezpośrednio pewnie byłoby za szybko a po drugie nie wytrzyma plastikowe koło w przekładni. Jakiej średnicy jest ten wałek nawijający? Mi wychodzi jakieś 5-6 cm a to za dużo by dać go bezpośrednio na wyjście przekładni wycieraczkowca.

A moc/ prędkość kątowa to co niby jest? To wszystko rozważania nad wyższością jednych świąt nad drugimi...
    Do Autora:
    Szpulę nawojową na wale daj w miarę dużej średnicy, wtedy w miarę nawijania taśmy efektywny promień, a zatem przełożenie będzie się zmieniać w mniejszym zakresie. Pas to nie linka, nie nawinie się na bęben zwój przy zwoju o tym samym promieniu. Proponuję zastosować typowy motoreduktor ślimakowy, przy dość dużym przełożeniu samohamowny. Silnik 1F indukcyjny. Obliczenia należy przeprowadzić tak: Zakładasz a priori jakąś średnicę bębna nawojowego taśmy. Dobierz sobie coś gotowego, dostępnego w handlu, o średnicy 50-100mm. Masę blatu znasz, czas ruchu między położeniami skrajnymi też chcesz mieć określony. Na podstawie tych parametrów liczysz obroty wyjściowe przekładni i zapotrzebowanie na moc. Silnik pewnie najłatwiej będzie znaleźć 1440rpm. Stąd policzysz sobie przełożenie, od razu widać, że będzie duże. Minimalną moc silnika obliczasz następująco: Moc na wale/ sprawność przekładni (w granicach 70-80%).
    Dla komfortowej pracy mnożysz ten wynik x1,2-1,5 i szukasz typowego silnika w tym zakresie mocy. Zupełnie na oko stawiam, że 0,12-0,37kW. Samohamowność przekładni zabezpieczy przed opadaniem blatu pod obciążeniem, ale przy sterowaniu stycznikami lub SSR bez hamulca elektromagnetycznego będzie problem przestrzeliwania krańcówek. Wirnik silnika ma swój moment bezwładności i przy dużym przełożeniu przekładni napęd wykona jeszcze jakiś ruch po wyłączeniu zasilania. Błąd pozycjonowania będzie różny dla ruchu w górę i w dół i zależny od obciążenia blatu.

0
  • #27 27 Lut 2018 11:18
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Art.B napisał;

Cytat:
    Proponuję zastosować typowy motoreduktor ślimakowy, przy dość dużym przełożeniu samohamowny. Silnik 1F indukcyjny.

A co zrobisz po podniesieniu blatu? W silniku 1F indukcyjnym trudno odwrócić obroty.
    Pozdrawiam

0
  • #28 27 Lut 2018 11:49
    Poziom 43  

PiotrPitucha napisał:
    W silniku 1F indukcyjnym trudno odwrócić obroty.

Tak samo jak w 3 fazowym i tym samym wyłącznikiem, no bez jaj.

0
  • #29 27 Lut 2018 12:36
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    W silniku 3F mamy trochę więcej przewodów :)
    Jak się zmienia kierunek w 3F to wszyscy wiedzą.
    To skoro tak łatwo to schemat proszę :)
    Pozdrawiam

0
  • #30 27 Lut 2018 12:43
    Tomasz Downacki
    Poziom 12  

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    W silniku 3F mamy trochę więcej przewodów :)
    Jak się zmienia kierunek w 3F to wszyscy wiedzą.
    To skoro tak łatwo to schemat proszę :)
    Pozdrawiam

Już w XIX wieku naszej ery miały to niebieskie celmy. Kierunek obrotów lewo-prawo.
    Schematy są w internecie a nawet gotowce na allegro za... 10zł do 2200W.

0