Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler solarny skąd wie jaką baterie ładuje?

tad224 26 Lut 2018 21:38 237 0
    tad224
    Poziom 12  
    Kontroler solarny typu PWM przeznaczony wg. instrukcji jest dla pakietów ogniw od 1 - 7 Li-Ion , od 3 -18 NiMH i ogniw 6/12V Pb.
    Podłączyłem go do panelu małej mocy 10W/18V i zasiliłem pakiet 12 ogniw NiMH 14,4V. I nie wiem kiedy się wyłączy.
    Napięcie ładowania to 18.8V w pełnym Słońcu.
    Po trzech dniach ładowania napięcie na akumulatorze doszło z 11,7V do 17,3 V czyli akumulator wydaje się już naładowany lub prawie nałądowany.
    Zastanawiam się jaką mam gwarancję, że kontroler odetnie zasilanie we właściwej chwili, I skąd urządzenie wie i rozpoznaję co podłączyłem i co ładuje. Podłączając akumulator o napięciu ok. 12V mógł być to akumulator ołowiowy albo 4 ogniwa litowe. Czy ktoś kto ma doświadczenie z takim ustrojstwem lub zna zasadę jak te urządzenia pracują albo ma jakieś rozwiązanie mógłby mi odpowiedzieć. Instrukcja jest b. skromna a diody na kontrolerze sygnalizują tylko ładowanie, stan baterii i zdolność do podłączenia urządzeń korzystających z akumulatora. Po za tym są zworki na których ustawia się chyba czas dopuszczalny rozładowania.
    Po drugie sprawdziłem prąd miernikiem nie dość że b. mały 40 mA, kiedy w zwarciu 240 mA to jeszcze kontroler podaje je impulsami ok. 3 s, przerywając ładowanie na 2 si wznawiając, Kiedy go podłączyłem (nie jestem pewny) aku pobierał 180 mA. Czy on właściwie rozpoznaje co ładuje?