Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B525, zasięgi lte, czy antena jest potrzebna.

nolios 26 Lut 2018 21:40 2115 10
  • #1 26 Lut 2018 21:40
    nolios
    Poziom 3  

Witam. Posiadam umowę z tmobile na nielimitowany internet lte 60 Mb/s. Kiedyś też miałem tą umowę, tj. parę miesięcy temu, ale skorzystałem ze zwrotu z powodu niskich prędkości wieczorami i strasznych spadków. Dziś postanowiłem spróbować ponownie, ku mojemu zaskoczeniu maksymalne pobieranie na lte to całe 2 Mb/s, natomiast upload waha się od 8 Mb/s do 12 Mb/s. Gdzieś wyczytałem, że możliwie jest to wina obciążonego przekaźnika. Chodzi o to, że upload jest o wiele większy niż download, lecz czasami upload spada nawet poniżej prędkości pobierania. Jest to dosyć dziwne bo parę miesięcy temu internet śmigał nawet 50 Mb/s na sekundę w nocy. Jeśli chodzi o 'kreseczki' to aktualnie jest 1, czasem są dwie, nigdy nie wchodzi powyżej 3. Kompletnie się na tym nie znam, nie wiem jak to poustawiać, może dałoby się obejść bez anteny zewnętrznej, chociaż wątpię. Nie chcę tym razem zwrócić urządzenie i odstąpić od umowy (jedyny dostępny inny w moim regionie, bez limitu to dwa Mb). Ogólnie mówiąc, nie wiem co mam robić. Router to Huawei B525. Dorzucam jeszcze sygnały, chyba są słabe:
    RSRQ: -9dB
    RSRP: -97dBm
    SINR: -4dB

@edit: Teraz internet nieco skoczył w górę, do 6-8 Mb/s pobieranie, 15 Mb/s wysyłanie.

0 10
  • #2 26 Lut 2018 21:51
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

nolios napisał:
    Chodzi o to, że upload jest o wiele większy niż download

Normalna sytuacja jak jest za dużo użtykowników. Siła sygnału jest niezła, ale SINR słaby.

Podaj lokalizację.

Zainstaluj na telefonie:
    http://www.mediafire.com/file/99t05l2dv6vany8/Huawei_Manager_1.1_PL.apk
    Pokaż screeny, wybierz różne pasma i agregacje, zrób speedtesty i daj screeny.

Dodano po 1 [minuty]:

nolios napisał:
    @edit: Teraz internet nieco skoczył w górę, do 6-8 Mb/s pobieranie, 15 Mb/s wysyłanie.

Bardzo normalna sytuacja.

0
  • #3 26 Lut 2018 23:17
    nolios
    Poziom 3  

Posprawdzałem trochę, najlepsze rezultaty otrzymałem i tak na funkcji auto, bez wybierania żadnego pasma.
    Podsyłam również wszystkie screeny jakie zrobiłem w trakcie testów: https://imgur.com/gallery/YwuUg

0
  • #4 26 Lut 2018 23:51
    makosuu

W paśmie 2600 zasięg stosunkowo słaby, ale niekoniecznie znaczy to że będzie źle działać. 1800 całkiem nieźle, podobnie 800. Ja osobiście nie widzę potrzeby zakupu anteny, do BTS-a niedaleko, wszystko działa jak trzeba. Powtórz ten speedtest w godzinach niższego obciążenia, choćby teraz. Nienajgorszy upload wskazuje że jakość sygnału jest ok, tylko obciążenie od innych użytkowników nie pozwala na wyższe prędkości.

0
  • #5 27 Lut 2018 00:01
    nolios
    Poziom 3  

Prędkości z teraz:
    Szkoda, nie wiem czy opłaca się płacić 60 złotych za 2 Mb/s podczas wysokiego natężenia.[/quote]

0
  • #6 27 Lut 2018 08:26
    makosuu

Cóż, to LTE a oferta jest bardzo korzystna, to ludzie biorą a sieć się zapycha. Nie da się nic poradzić. Jak nie masz innej alternatywy to musisz używaj T-Mobile, jakoś bardzo źle chyba nie jest?

0
  • #7 27 Lut 2018 09:06
    matek451

A gdzie dokładnie korzystasz tego T-Mobile bo co ciekawe na auto i LTE1800 to BTS LTE1800 na górze Mużeń. Tam działa tylko LTE1800. LTE2600+800 to BTS Kurów. Parametry naLTE1800 dostateczne ale bez szału, LTE2600 jako pasmo podstawowe w agregacji z LTE800 i tu sygnał jest słaby. Zrób test LTE2600+1800 i LTE1800+800.

0
  • #8 27 Lut 2018 15:01
    nolios
    Poziom 3  

makosuu napisał:
    Cóż, to LTE a oferta jest bardzo korzystna, to ludzie biorą a sieć się zapycha. Nie da się nic poradzić. Jak nie masz innej alternatywy to musisz używaj T-Mobile, jakoś bardzo źle chyba nie jest?

Źle nie jest, ale wolałbym jednak płacić za 60 Mb/s zamiast za 2 czy trochę więcej kiedy jest wysokie natężenie, no cóż może za niedługo odciążą sieć, albo pojawi się jakieś inne rozwiązanie.

matek451 napisał:
    A gdzie dokładnie korzystasz tego T-Mobile bo co ciekawe na auto i LTE1800 to BTS LTE1800 na górze Mużeń. Tam działa tylko LTE1800. LTE2600+800 to BTS Kurów. Parametry naLTE1800 dostateczne ale bez szału, LTE2600 jako pasmo podstawowe w agregacji z LTE800 i tu sygnał jest słaby. Zrób test LTE2600+1800 i LTE1800+800.

Podsyłam screeny: https://imgur.com/gallery/PGmD0
    Jako tako różnicy między trybem auto nie ma, na tą chwilę czyli na godzinę piętnastą jest 15 Mb/s downloadu i 15 Mb/s uploadu.

0
  • #9 27 Lut 2018 15:44
    matek451

Na wszystkich screenach B525 łączy się tylko z LTE1800NetWorks na górze Mużeń. ,w żadnym przypadku nie zadziałała agregacja pasm. Lokalizacja to okolice Kunowa?

0
  • #10 27 Lut 2018 16:33
    nolios
    Poziom 3  

matek451 napisał:
    Na wszystkich screenach B525 łączy się tylko z LTE1800NetWorks na górze Mużeń. ,w żadnym przypadku nie zadziałała agregacja pasm. Lokalizacja to okolice Kunowa?

Dokładnie tak.

@edit: Zauważyłem również, że czasami są znaczne wzrosty pingu, dosłownie na parę sekund. Również czasami internet po prostu traci moc by ją ponownie odzyskać po paru sekundach, ale chwilę temu musiałem zrestartować cały router, aby przywrócić internet.

0
  • #11 28 Lut 2018 18:28
    nolios
    Poziom 3  

Co chwile rozłącza mi internet, tak jakby router tracił sygnał, chyba wezmę na próbę antenę, sprawdze czy sytuacja się poprawi, najwyżej oddam.

1