Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy warto otworzyć swój serwis/punkt gsm w 2018 roku ? - dyskusja

seba694637 26 Lut 2018 22:24 1764 9
  • #1 26 Lut 2018 22:24
    seba694637
    Poziom 16  

Od kilku lat pracuje w tej branży. Co prawda tylko po technikum ale zdobyłem na tyle wiedzy aby sam prowadzić serwis gsm. Tylko czy warto i nadal jest to opłacalne ?
    Trzy lata technikum (od praktyk zawodowych), rok w serwisie przy OCA, LOCA. Rok przy naprawie laptopów/komputerów ( z wyjątkiem SMD, BGA), Później przez rok pracowałem w pogwarancyjnym serwisie jako serwisant. Zarządzałem punktem, naprawiałemi miałem pomocnika do obsługi klientów czy sprzątania.

Lutowanie mam w małym palcu. Każde złącze micro usb, ffc mogę wymienić za pomocą samej kolby. Hota używam tylko od święta aczkolwiek pierwszym hotem wymieniłem tyle złącz że aż padł :)

Wymieniam same wyświetlacze, dotyki, szybki (swój sprzęt mam tylko pod loca i wspomagam się tbk-518),

Boxy. Pracowałem na cyclone, mt-box, z3x czy mtbox.

Skup/sprzedaż - rok doświadczenia.
    Obsługa klientów - profesjonalna po kilku kursach,
    Mam dużo drobiazgów:
    -około 50 modeli głośników rozmów, 70 modeli głośników muzyki, 40 modeli mikrofonów, 15 modeli złącz micro usb, 60 modeli złącz micro usb w dużej ilości.
    -europaleta telefonów pozostawionych przez klientów (do wyboru do koloru :-) )
    -kolejna europaleta wyświetlaczy lcd których nie regenerowałem ponieważ nie mam swojego laminatora, autoklawu.

Tylko czy warto wydać zaoszczędzone ~25k na otwarcie własnego serwisu? Mogę sam zająć się obsługą klientów,sprzedażą, naprawami serwisowymi, kupnem i sprzedażą telefonów. Księgowość mogę wykonać przy pomocy takich programów jak subiekt, rachmistrz, sprawy skarbowe przez profil zaufany epuap. Mam na oku dwa lokale( zaraz przy rynku miasta [gdzie jest również konkurencja ale i większy ruch] lub dalej np w tesco/auchan z dala od konkurencji). Miasto ma 200tys mieszkańców.

Zainteresowanie kupnem telefonów używanych spadło. Skupem również (kradzione,znalezione,na raty, po przejściach). Trzeba mieć dużą marże aby na tym wyjść. Na hartowanych szkłach można dalej zyskać. Handel ochronnymi etui to ciągła inwestycja. O simlocki zapyta ktoś raz w tygodniu. Jedynie usługi serwisowe mogą przynieść korzyści (złącza, wyświetlacze, dotyki, mikrofony, włączniki, telefony po zalaniu, ekspertyzy).

0 9
  • Pomocny post
    #2 26 Lut 2018 22:53
    Erbit
    Poziom 32  

Wszystko zależy od lokalnego rynku.

Z drugiej zaś strony - zrób sobie nawet prosty biznes plan, podlicz koszty stałe (lokal, prąd, etc) i zobacz ilu musiałbyś mieć klientów aby wyjść "na zero". Wtedy otworzą się Tobie oczy. Wg mnie (bez liczenia) nie jest to takie proste. Może warto zacząć od usług bez lokalu?

0
  • #3 26 Lut 2018 23:15
    seba694637
    Poziom 16  

Erbit napisał:
    Wszystko zależy od lokalnego rynku.

Z drugiej zaś strony - zrób sobie nawet prosty biznes plan, podlicz koszty stałe (lokal, prąd, etc) i zobacz ilu musiałbyś mieć klientów aby wyjść "na zero". Wtedy otworzą się Tobie oczy. Wg mnie (bez liczenia) nie jest to takie proste. Może warto zacząć od usług bez lokalu?

Na początek mały lokal: 1200 zł
    Prąd: 200 zł
    Zus: 520 zł ?
    W zaokrągleniu 2 tys. Przy pracy po 6 dni w tygodniu wychodzi 84 zł kosztów na dzień.

Jeśli sprzedam 4 hartowane szkła dziennie = 75-80zł
    Trzy naprawy serwisowe= 200 zł
    Akcesoria: 2-3 etuli 50 zł
    + współpraca z zaprzyjaźnionym serwisem (naprawy serwisowe) + 40 zł dziennie
    + współpraca z drugim serwisem jakieś 50- 80 zł dziennie.

Około 405 zł po odliczeniu podatku

Ale to tylko obliczenia. Wiadomo że styczeń- luty może tylko pokryć koszty a w inny miesiąc może być ponad 100 telefonów do naprawy.

Około 14-18k może kosztować mnie towar oraz wyposażenie, czynsz, kaucja, zus na pierwszy miesiąc. Pierwsze zarobione pieniądze przeznaczał bym na towar

0
  • #4 27 Lut 2018 06:54
    DiZMar
    Poziom 43  

Papier wszystko przyjmie a potem życie życiem.

1
  • #5 27 Lut 2018 09:19
    Erbit
    Poziom 32  

seba694637 napisał:
    ... Jeśli sprzedam 4 hartowane szkła dziennie ....

Skoro już mniej więcej wiesz to teraz masz szanse zobaczyć tu:
    seba694637 napisał:
    ...gdzie jest również konkurencja...

czy oni realizują Twój biznesplan. Po prostu poświęć dzień, postój z herbatką, kawką i oceń ilu mają klientów i na co. Pomysł kuriozalny ale może uchronić Cię przed stratą.

Osobiście (pewno z powodu wieku jestem bardziej zachowawczy) zacząłbym od tego co już mam (a wydaje mnie się, że masz "usługi od zaprzyjaźnionych serwisów") i to rozwijał. Skoro te serwisy Tobie to zlecają to znaczy, że jest to nisza dla Ciebie.

0
  • #6 27 Lut 2018 09:43
    strucel
    Poziom 28  

Czasy takie że większość klientów płaci kartą, więc serwisy muszą nabijac paragony, w związku z tym słabo im się opłaca współpraca z podwykonawcą który nie wystawi im fvat.

0
  • #7 27 Lut 2018 10:18
    seba694637
    Poziom 16  

Erbit napisał:
    czy oni realizują Twój biznesplan. Po prostu poświęć dzień, postój z herbatką, kawką i oceń ilu mają klientów i na co. Pomysł kuriozalny ale może uchronić Cię przed stratą.

Osobiście (pewno z powodu wieku jestem bardziej zachowawczy) zacząłbym od tego co już mam (a wydaje mnie się, że masz "usługi od zaprzyjaźnionych serwisów") i to rozwijał. Skoro te serwisy Tobie to zlecają to znaczy, że jest to nisza dla Ciebie.

Tak zrobię tylko gdy mrozy ustaną. Otwarcie działalności w domu nie wchodzi w grę a wynajęcie małego biura to podobny koszt jak mały lokal. Lokal zawsze przyciągnie klientów. Telefony do napraw z pierwszej ręki to większy zysk. Dofinansowanie z PUP odpada ponieważ podlega tylko pod mój powiat.

strucel napisał:
    Czasy takie że większość klientów płaci kartą, więc serwisy muszą nabijac paragony, w związku z tym słabo im się opłaca współpraca z podwykonawcą który nie wystawi im fvat.

Bingo. Współpracował by ze mną kolejny serwis u którego przez pierwsze trzy lata uczyłem się. Ale tylko z fakturą.

0
  • #8 28 Lut 2018 11:37
    arekb81
    Poziom 25  

Cytat:
    Jeśli sprzedam 4 hartowane szkła dziennie = 75-80zł
    Trzy naprawy serwisowe= 200 zł
    Akcesoria: 2-3 etuli 50 zł

Tylko jeśli chodzi o etui i szkła, to masz bardzo dużą konkurencję
    na Allegro i jeszcze większą na Aliexpress, gdzie takie samo szkło i etui kupi się
    nawet za 1/4 Twojej ceny.
    Jak ludzie po akcesoriach zobaczą, że masz ceny z kosmosu, to się zwyczajnie wystraszą.

0
  • Pomocny post
    #10 02 Mar 2018 22:03
    sagem90
    Poziom 15  

arekb81 napisał:
    Tylko jeśli chodzi o etui i szkła, to masz bardzo dużą konkurencję
    na Allegro i jeszcze większą na Aliexpress, gdzie takie samo szkło i etui kupi się
    nawet za 1/4 Twojej ceny.
    Jak ludzie po akcesoriach zobaczą, że masz ceny z kosmosu, to się zwyczajnie wystraszą.

Nie zgodzę się z tym. Fakt ludzie potrafią kupować przez internet ale szkieł hartowanych mimo to sprzedaje się dużo , pokrowców również. Mówię tu o mieście 20 tyś mieszkańców 7 punktów gsm i każdy dobrze się trzyma. Więc jeśli autor tak jak mówi że lutowanie idzie mu ok to da radę ;-) przecież gniazda ładowania siadają ludziom codziennie a pęknięte szyby czy wyświetlacze ( na czym też jest zarobek ) jest również dużo. Wiadomo są opisy, filmy jak wymienić ale typowy człowiek sam się do tego nie zabiera...a ten co sobie sam robi niech sobie robi bo tylko byłby uciążliwym klientem, tak samo jak ten co sobie kupi szkło za 2-3zl+ 8 wysyłka = 10-11zl gdzie w tym mieście 20 tyś płacą klienci 15zl z usługą montażu;-) a wysłuchiwać historię jak to kupili coś na allegro i nie pasuje lub uszkodzone/nieumiejętnie założone bezcenne B-)

Ps. Z takim doświadczeniem jakie piszesz że masz ja bym szedł w ciemno.

0