Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows XP SP3 - Nie działa funkcja "Znajdź element docelowy".

lisiorrr333 27 Lut 2018 00:43 501 13
  • #1 27 Lut 2018 00:43
    lisiorrr333
    Poziom 5  

Witam. Z dnia na dzień przestała mi działać funkcja "Znajdź element docelowy", która jest dostępna gdy wchodzimy we właściwości skrótu. Po kliknięciu w przycisk z powyższym tekstem powinno otworzyć się okno gdzie znajduje się plik, do którego skrót się odnosi, plik powinien być dodatkowo zaznaczony/podświetlony (tak jakby raz kliknięty myszką). Pamiętam, że jakieś 10 lat temu miałem identyczny problem, przekopałem wtedy internet wszerz i wzdłuż, ale że nic nie znalazłem to sprawę załatwił dopiero format. Dziś nie mam już tyle czasu, a już na pewno czas na ponowną instalację systemu trudno będzie wygospodarować. W każdym razie sprawdziłem na szybko Google i jak rozwiązań nie było 10 lat temu, tak nie ma dziś.

Co już próbowałem zrobić:
    - wywołałem funkcję "sfc /scannow" i przywróciło wszystkie potrzebne pliki
    - importowałem do rejestru klucze powiązań dla folderów oraz plików skrótów (plik reg znaleziony w sieci)
    - jeszcze raz powyższe, tylko wcześniej usuwając klucze folderów i skrótów z rejestru

Objaw jest "klasyczny", po prostu przycisk "Znajdź element docelowy" nie powoduje żadnej akcji. Jedynie widać na ekranie, że button się wciska, nic jednak nie wywołuje. Dzieje się to zarówno na skrótach do plików, jak i folderów, na pulpicie jak i wszędzie indziej, na wszystkich kontach użytkowników w systemie. Zauważyłem, że w oknie wyszukiwania plików funkcja "Otwórz folder zawierający" po prawokliku na dowolny plik także nie działa.

Nic ostatnio nie instalowałem, niczego nie zmieniałem w systemie, podobnie jak 10 lat temu po prostu przestało działać z dnia na dzień. Proszę o pomoc kogoś mądrzejszego ode mnie, bo mi niestety brakuje przede wszystkim wolnego czasu na zabawy z komputerem, a brak powyższej funkcji jednak utrudnia nieco życie. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

0 13
  • #4 27 Lut 2018 20:13
    lisiorrr333
    Poziom 5  

Tak właśnie to importowałem. Przywracanie systemu mam wyłączone. W międzyczasie zauważyłem, że gdy mam już otwarty folder, gdzie znajduje się element docelowy danego skrótu, to gdy kliknę "Znajdź element docelowy" okno tamtego folderu staje się aktywne i plik docelowy podświetla się. Nawet gdy je zminimalizuję, to powraca ono z paska zadań. Więc "coś" ta funkcja jeszcze robi, jednak nie jest w stanie samodzielnie otworzyć okna folderu. Póki co poratowałem się protezą w postaci podobnej funkcji dostępnej pod prawoklikiem na skrót, ale jednak trapi mnie co to może być za problem i z czego się to bierze. Zwłaszcza, że może to wystąpić praktycznie w każdym momencie, więc trudno byłoby przez taką błahostkę stawiać Windows od nowa, żeby za tydzień czy dwa problem powrócił.

Poświęciłem jeszcze nieco czasu na szukanie, bo ciekawość wrodzona nie daje mi spać. Okazuje się, że problem jest znany, ale nigdzie nie znalazłem stuprocentowego rozwiązania. Pokusiłem się nawet o strony zagraniczne, w tym rosyjskojęzyczne, gdzie także nie padło nic konkretnego. Jednak wpadłem na pewien trop, który być może prowadzi do rozwiązania zagadki. Otóż na jednej ze stron znalazłem informację, żeby zarejestrować ponownie pewne biblioteki dll za pomocą poleceń typu: regsvr32 /i shell32.dll. Wszystkie pliki zarejestrowały się poprawnie poza jednym: shdocvw.dll. Mam jeszcze XP na wirtualnej maszynie oraz na laptopie i tam ta biblioteka rejestruje się bez kłopotów, a "Znajdź element docelowy" działa prawidłowo.

Błąd jaki jest zwracany przez powyższe to:
    "Funkcja DllRegisterServer w shdocvw.dll nie powiodła się.
    Kod zwrotny to: 0x8002801c".

Szukałem jakichś informacji na ten temat, podali żeby przywrócić ten plik z płyty CD z Windowsem co zrobiłem. Jednak nadal nie chce się on zarejestrować. Czekam na dalsze pomysły.

0
  • #6 01 Mar 2018 00:07
    lisiorrr333
    Poziom 5  

Dzięki, udało się za pomocą powyższego linku ogarnąć sytuację z rejestracją shdocvw.dll. Jednak nic poza tym się nie zmieniło, niedziałające funkcje nadal nie działają.

Zauważyłem jeszcze jeden smaczek: Otóż w "Połączeniach sieciowych" nie aktualizuje mi się stan ikonek połączeń. To znaczy mogę wyjąć wtyczkę z komputera, wtedy powinno się pojawić "Kabel sieciowy odłączony", a nie dzieje się nic. Zarówno na pasku zadań obok zegara ikonka nie zmienia się, jak i w folderze połączeń sieciowych. Sytuację rozwiązuje naciśnięcie "Odśwież" w połączeniach sieciowych. Wtedy również aktualizuje się ikonka na pasku zadań do aktualnego statusu. Każda kolejna zmiana czegokolwiek wymaga naciśnięcia "Odśwież" w tym oknie.

Przyznaję, że ręce zaczynają mi opadać coraz bardziej, bo wygląda że system utracił pewną część integralnych funkcjonalności, a "Znajdź element docelowy" to wierzchołek góry lodowej. Żeby było jeszcze śmieszniej ten system był stawiany niecały rok temu, wtedy było to po uprzednich pięciu latach bezproblemowej pracy, a format był spowodowany innymi sprawami.

0
  • #7 06 Wrz 2018 03:02
    gradek83
    Poziom 36  

Też niedawno miałem ten problem i też przechodziłem przez te opcje jakie wymieniłeś plus inne zapewne włożenie płytki z win xp i włączenie instalki bezpośrednio z płyty jako aktualizacja mogła by pomóc aczkolwiek u mnie gdy już się podłamałem ta niby opcja ratunkowa jak na złość nie chciała zadziałać.

Oczywiście podejrzewałem jakiegoś wirusa który namieszał w rejestrze albo w plikach lecz po mimo tego że różnorakie programy do skanowania znajdywały jakieś drobne problemy robaki itp to i tak po skanowaniu nic nie dawało.
    Lista programów jakich się imałem:
    FRST.exe, iExplore.exe, AdwCleaner.exe (najnowsza wersja nawet się nie uruchamia pod XP starsze wersję działają ok), zoek.exe, FSS.exe, ListParts.exe, MiniToolBox.exe, HijackThis.exe (też miałem problem z uruchomieniem) , Spybot - Search & Destroy.exe , RegCleaner.exe, ComboFix.exe ( niby się uruchomił zazwyczaj po czasie pojawiały się etapy postępu a tu ani nawet pierwszy się nie pojawił i tak wisiało prawie godzinę dysk nic nie pracował więc program miał jakiś problem i się zawieszał w trybie awaryjnym to samo dodatkowo w trybie bez internetu po mimo aktualnej wersji też wywalał że wersja za stara)

Z pomocą przyszedł program PE Explorer

Cytat:
    to najbardziej funkcjonalny program do sprawdzania działania wewnętrznego oprogramowania, a co ważniejsze, aplikacji i bibliotek innych producentów, dla których nie masz kodu źródłowego.

Sprawdzając uruchamianie jednego z programów który nie chciał się zainstalować w tym przypadku HijackThis.exe wyszło na to że jest problem z biblioteką MSVBVM60.DLL a przy AdwCleaner.exeproblem z kolejną biblioteką dwmapi.dll których nie było w C:\WINDOWS\system32

Przeinstalowałem Visual Basic Virtual Machine i Visual Basic 6.0 Upgrade Assessment Tool oraz INF file for Visual Basic 6.0 Run-time Redist Pack

Czyli ogólnie to co w załączniku i z naciskiem na VB6.0-KB290887-X86.exe
    I jak ręką odjął.

Dla jasności co nie działało:
    1)Znajdź element docelowy
    2)W Chrome Pokaż w folderze
    3)Otwórz folder zawierający
    4)Dodatkowo rozwiązuje problem z przeglądarką IE która niby się włącza ale ni jak nie chce otwierać stron www.
    Zapewne cos jeszcze by się znalazło tak czy owak mi pomogło.

Wgląd w plik .inf

Spoiler:
    Code:
    ; INF file for Visual Basic 6.0 Run-time Redist Pack

[DefaultInstall]
    CopyFiles=install.files
    RegisterOCXs=RegisterFiles

[DestinationDirs]
    install.files=11

[install.files]
    OLEAUT32.DLL,,OLEAUT32.DLL,32;
    OLEPRO32.DLL,,OLEPRO32.DLL,32;
    ASYCFILT.DLL,,ASYCFILT.DLL,32;
    STDOLE2.TLB,,STDOLE2.TLB,32;
    MSVBVM60.DLL,,MSVBVM60.DLL,32;
    COMCAT.DLL,,COMCAT.DLL,32;

[RegisterFiles]
    %11%\OLEAUT32.DLL
    %11%\OLEPRO32.DLL
    %11%\MSVBVM60.DLL
    %11%\COMCAT.DLL

[OLEAUT32.DLL]
    file-win32-x86=thiscab
    RegisterServer=Yes
    FileVersion=2,40,4275,1

[OLEPRO32.DLL]
    file-win32-x86=thiscab
    RegisterServer=Yes
    FileVersion=5,0,4275,1

[ASYCFILT.DLL]
    file-win32-x86=thiscab
    RegisterServer=No
    FileVersion=2,40,4275,1

[STDOLE2.TLB]
    file-win32-x86=thiscab
    RegisterServer=No
    FileVersion=2,40,4275,1

[MSVBVM60.DLL]
    file-win32-x86=thiscab
    RegisterServer=Yes
    FileVersion=6,0,97,82

[COMCAT.DLL]
    file-win32-x86=thiscab
    RegisterServer=Yes
    FileVersion=4,71,1460,1

[version]
    signature="$CHICAGO$"
    AdvancedINF=2.0

[SourceDisksNames]
    1="default",,1

Nie zaszkodzi zainstalować poprawkę WindowsXP-KB942288-v3-x86.exe oraz przeinstalować dotNetFx40 czyli Microsoft .NET Framework 4

I teraz dlaczego w ogóle tak się stało ? z tego co mi się przypomina kiedyś odinstalowywałem jakiś program i podczas usuwania wyskoczył komunikat coś al'a czy jesteś pewny że chcesz usunąć pliki które powiązane są z systemem i usunięcie ich może mieć wpływ na działanie systemu czy jakoś tak no i wiadomo zazwyczaj klika się dalej dalej i dokładnie nie sprawdza co on tam usuwa i podejrzewam że wtedy mogło dojść do usunięcia jakiś bibliotek systemowych... aczkolwiek nie wykluczam że mogło dojść do zainfekowania plików i usunięcia ich przez antywirusa... tak czy siak obeszło się bez konieczności przeinstalowywania systemu. Owszem biorę pod uwagę to że problem u innych może być innego pokroju i opcja jaką tu przedstawiłem nie koniecznie pomoże .

0
  • #8 07 Wrz 2018 22:03
    lisiorrr333
    Poziom 5  

U mnie ostatnim razem skończyło się niestety stawianiem systemu od nowa (na szczęście z kopii zapasowej, a nie całkowicie od zera). Teraz robię kopię zapasową - obraz dysku systemowego przynajmniej raz w miesiącu. Gdyby coś się schrzaniło, to przywracam obraz i mam spokój.

Niemniej dzięki bardzo za radę. Spróbuję poeksperymentować w maszynie wirtualnej, czy skasowanie tych plików o których pisałeś spowoduje, że "Znajdź element docelowy" przestanie działać i czy ich przywrócenie spowoduje, że sytuacja wróci do normy. Na swoim systemie nie odważę się eksperymentować. Pozdrawiam.

0
  • #9 08 Wrz 2018 15:04
    Ramiro Roberto
    Poziom 13  

Otwórz systemowy Notatnik i wpisz do niego to co poniżej w bloku:

Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Zapisz plik np pod nazwą rejestr.reg - koniecznie z rozszerzeniem REG. Jeżeli plik zapisze ci się z rozszerzeniem TXT to zmień rozszerzenie na REG.

Potem kliknij dwukrotnie na tym pliku. Wyskoczy pytanie czy chcesz dodać dane do rejestru - kliknij TAK. Potem zrestartuj komputer i wszystko powinno działać prawidłowo.

0
  • #10 08 Wrz 2018 19:40
    gradek83
    Poziom 36  

Nic to nie dawało każdy kopiuje to i wkleja jeden ktoś udostępnił i się rozeszło jak zaraza po internecie a tak naprawdę nie pomaga.

0
  • #11 08 Wrz 2018 20:09
    Ramiro Roberto
    Poziom 13  

Jeśli te wpisy rejestru tego nie naprawią, to należy uruchomić edytor rejestru w polu Uruchom wpisujemy: regedit.

Odszukujemy klucz: HKEY_CLASSES_ROOT\Folder\shell i w panelu po prawej stronie usuwany dane z wartości domyślnej. Powinno wyglądać to tak jak na zdjęciu:

Windows XP SP3 - Nie działa funkcja "Znajdź element docelowy".

Restartujemy komputer.

0
  • #12 09 Wrz 2018 00:26
    gradek83
    Poziom 36  

Sprawdzałem u siebie wszystko miałem w rejestrze tak jak powinno być z tym co inni zalecali jedynie po tym co zrobiłem dosłownie od razu wszystko zaczęło działać i nawet nie musiałem restartować komputer. Ale oczywiście nie wykluczam że dla kogoś innego te informacje mogą być pomocne.

0
  • #13 09 Wrz 2018 20:38
    Ramiro Roberto
    Poziom 13  

Przecież to nie jest twój wątek. Problem zgłosił lisiorrr333, więc niech on się wypowie.

0
  • #14 09 Wrz 2018 21:14
    gradek83
    Poziom 36  

lisiorrr333 napisał:
    - importowałem do rejestru klucze powiązań dla folderów oraz plików skrótów (plik reg znaleziony w sieci)
    gradek83 napisał:
    Też niedawno miałem ten problem i też przechodziłem przez te opcje jakie wymieniłeś
    Ramiro Roberto napisał:
    Przecież to nie jest twój wątek. Problem zgłosił lisiorrr333, więc niech on się wypowie.

Nie muszę komentować.

0