Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

OSPEL vs. KARLIK vs. BERKER

Nime 27 Feb 2018 02:15 20343 9
    Nime
    Level 6  
    Elektryk: "tylko Berker, Berker Kwadrat, solidne niemieckie".
    Ja: zaraz, a OSPEL, Karlik?
    Elektryk: do kitu, po paru latach do wymiany, wyrabiają się, nietrwałe, zwarcia przy większych obciążeniach, kurzą się itp.

Kto ma rację? Czyli, czy faktycznie OSPEL albo Karlik to dziadostwo a jedynie Berker dobry?
    Tommy82
    Level 41  
    Ja lubię karlika tylko ze inni maja lepszy wybór przy zastosowaniach bardziej wymyślnych, przynajmniej tak było jak kiedyś potrzebowałem i analizowałem, ale to już co sobie kto zaplanuje natomiast z moją serią karlika już są problemy w dostępności, tak to było dawno.
    Mam karlika np na czajniku elektrycznym i ekspresie do kawy (podwójny) daje radę.
    U kumpla całe mieszkanie na karliku zamontowaliśmy jest ok 9 lat.
    Natomiast co no zdarzało się coś z reki bez wysiłku przekręcić przy montażu jakiejś wkrętarki to raczej odpadają, no i były pewne błędy konstrukcyjne które mnie wkurzały ale już nawet nie pamiętam co. Natomiast cena całkiem ok.
    Felini
    Moderator
    Może nie jedynie Berker dobry, jest też Legrand. Ważne aby konstrukcja i jakość materiałów była dobra. Mam prawie cały dom zrobiony na osprzęcie Legrand Suno
    (już nie produkowany) i sprawuje się bardzo dobrze.
    Twarde tworzywo termoutwardzalne, solidne przyłącza i elementy mocujące osprzęt w puszce - na to warto zwrócić uwagę.
    Nime
    Level 6  
    Jasne, ale w takich markach jak Berker czy Legrand to wychodzi solidnie ponad 10zł za 1 punkt. Poza tym ciężko mi uwierzyć, że polska firma nie umie zrobić gniazdka czy włącznika elektrycznego. To żadna filozofia przecież.
    Felini
    Moderator
    Cena zależy też od linii produktu. Sistena Legrand była dużo droższa od Suno, ale nie ustępowała jej jakością. Suno zostało zastąpione przez Niloe, o ile się nie mylę.
    Czy 4,50 zł za gniazdo Legrand Niloe to drogo? Link
    Brivido

Level 33  
    Dobre są te Niloe, a tytuł dałbym w odwrotnej kolejności i wyszło by co jest lepsze. Ospel jak dla mnie to śmieć.
    User removed account
    Level 1  
    marcim11
    Pupil
    10 lat montuje SIMONa, Basic, 54, a ostatnio nawet serie 10 (nie wiem czy wytrzymałe, ale ta cena!). Do serii basic można dobrać, moim zdaniem ładniejsze, ramki Neos. Jak klient upiera się na ospel albo karlika, to liczę więcej za montaż bo jest masakra, a jak zdarza się wymieniać niesprawny osprzęt to na 90% z tych dwóch firm. Berkera raz montowałem, jakaś seria 30zł za sztukę, ładne, wytrzymałe, ale montaż modułowych gorzej jak przy Karliku
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    marcim11 wrote:
    10 lat montuje SIMONa, Basic, 54, a ostatnio nawet serie 10 (nie wiem czy wytrzymałe, ale ta cena!). Do serii basic można dobrać, moim zdaniem ładniejsze, ramki Neos. Jak klient upiera się na ospel albo karlika, to liczę więcej za montaż bo jest masakra, a jak zdarza się wymieniać niesprawny osprzęt to na 90% z tych dwóch firm. Berkera raz montowałem, jakaś seria 30zł za sztukę, ładne, wytrzymałe, ale montaż modułowych gorzej jak przy Karliku

Ło matko, od 10 lat wołają Cię do montażu SIMON-a, najwyraźniej jesteś montażysta-elektryk niczym Neymar w futbolu. Ja się takim zawołaniem pochwalić nie mogę, ale że elektrykiem zostałem jakieś 40 i kilka lat temu, więc coś tam w życiu widziałem.

Nime wrote:
    Elektryk: "tylko Berker, Berker Kwadrat, solidne niemieckie".
    Ja: zaraz, a OSPEL, Karlik?
    Elektryk: do kitu, po paru latach do wymiany, wyrabiają się, nietrwałe, zwarcia przy większych obciążeniach, kurzą się itp.

Kto ma rację? Czyli, czy faktycznie OSPEL albo Karlik to dziadostwo a jedynie Berker dobry?

Zacznijmy od początku. Opinie w stylu "do kitu" i tak dalej włóż między bajki, chociaż i bajki mają podstawy. Wypowiadają je bowiem ludzie którzy zbyt wielkiego pojęcia o tym nie mają. Jeśli ktoś twierdzi, że "się kurzą" to dla mnie jest koniec rozmowy. Aby jakiś wyrób deprecjonować, należy podać konkrety.
    I ja takowe mam. Jedźmy po kolei.
    1. Berker. Średnia klasa, wcale nie rewelacja. Do stosowania.
    2. Karlik. Mam je we własnym domu. Nie mam żadnego powodu na uskarżanie się. Może nie jest to rewelacja pod względem urody, ale nie przysparzały mi problemów ani podczas montażu, ani teraz przy eksploatacji. Kiepskie opinie mogą wyrażać więc tylko osoby, które mają problem z poprawnym montażem.
    PS. Mam je już "parę lat" i za cholerę nie wiem dlaczego miałbym je wymieniać. Nie wyrobiło się nic... wyglądają jak nowe.
    3. Ospel. Niestety, z 10 lat temu miałem przykrą wpadkę z gniazdkami serii Impresja. Wkręt mocujący szyld gniazdek przechodzi tu na wskroś i jeśli trafi w puszce na przewód to kaleczy izolację, powodując zwarcie!!! Gwint wkrętu jest oczywiście połączony metalicznie z zaciskiem PE. Człowiek montuje wszystko, sprawdza, wszystko gra, pozostaje tylko umocowanie szyldów. A tu zonk! RCD nie daje załączyć obwodu i szukaj wiatru w polu! Przecież działało! A jeśli montować szyldzik pod napięciem to błysk, huk i zabezpieczenie zadziałało. Dlatego zniechęciłem się do Ospela, odmawiałem montażu nawet innych serii i ich nie znam. Być może tę wadę już usunięto.
    marcim11
    Pupil
    retrofood wrote:
    Ło matko, od 10 lat wołają Cię do montażu SIMON-a, najwyraźniej jesteś montażysta-elektryk niczym Neymar w futbolu. Ja się takim zawołaniem pochwalić nie mogę, ale że elektrykiem zostałem jakieś 40 i kilka lat temu, więc coś tam w życiu widziałem.

Nie wołają, tylko przy montażach zawsze rekomenduje i zachęcam klientów do zakupu osprzętu tej firmy, a Ty 40 lat jesteś elektrykiem i masz Karlika w domu? koniec rozmowy.